IMAGE پیش بینی میان مدت (یک ماهه) هفته اول تا سوم بهمن ۱۴۰۰
سه شنبه, 28 دی 1400
هر چند بارش های دی ماه 1400 در شهر آبسرد چنگی به دل نزد و... ادامه مطلب ...
IMAGE حکمرانی سرما در آخرین روزهای دیماه
سه شنبه, 28 دی 1400
همانگونه که در گزارش قبلی هواشناسی نیز به اطلاع... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش ها از امشب/هفته چهارم دی ماه، هفته سرد و پر بارش
پنج شنبه, 23 دی 1400
تقریباً پس از یک هفته نسبتاً خشک و بی بارش بتدریج از... ادامه مطلب ...
IMAGE اردلانی رفت، حیدری آمد/انتصاب سرپرست جدید مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دماوند
پنج شنبه, 23 دی 1400
عصر روز چهارشنبه 22 دی ماه 1400 با حضور دادستان شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ایمن سازی جاده مرگ،شاید وقتی دیگر...!
یکشنبه, 19 دی 1400
جاده آبسرد - ایوانکی بدون شک بدترین و خطرناکترین محور... ادامه مطلب ...
IMAGE اعلام برنامه مراسم تشییع و تدفین پیکرهای مطهر دو شهید گمنام در شهر آبسرد
چهارشنبه, 15 دی 1400
مراسم تشییع پیکرهای مطهر دو تن از شهدای گمنام جنگ... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان دور اول بارش های زمستانی 1400 ار انتهای هفته/وقفه یک هفته ای در بارش ها
یکشنبه, 12 دی 1400
ظاهراً طلسم کم بارشی آبسرد به این زودی ها شکستنی نیست و... ادامه مطلب ...
IMAGE خیز اومیکرون از سمت جنوب
یکشنبه, 12 دی 1400
دامنه مناطق آلوده به سویه امیکرون ویروس کرونا در کشور... ادامه مطلب ...
IMAGE رضا طاهرخانی به‌عنوان سرپرست فرمانداری دماوند معارفه شد
شنبه, 11 دی 1400
آیین تودیع و معارفه سرپرست فرمانداری دماوند با حضور... ادامه مطلب ...

مهاجرین افغان فاقد مدارک هویتی،بزرگترین چالش امنیتی شهرستان دماوند

مهاجرین افغان فاقد مدارک هویتی،بزرگترین چالش امنیتی شهرستان دماوند

سالهاست که شهرستان دماوند تبدیل به مقصد نهائی بخش بزرگی از مهاجرین افغان در استان تهران شده  و مهاجرین با مدرک و بی مدرک به راحتی در این منطقه ساکن و جذب بازار کار می شوند.
البته حضور این مهاجرین و بویژه مهاجرین فاقد مدارک هویتی چندان هم برای شهرستان دماوند کم دردسر نبوده و در تمام سطوح شاهد چالش های ناشی از حضور بی ضابطه این نوع از مهاجرین هستیم.

چالش های اقتصادی و اجتماعی و امنیتی ناشی از حضور این مهاجرین غیر قابل انکار است و در حال حاضر شاهد آن هستیم که در تمام این زمینه ها شهرستان دماوند و شهرهایی نظیر آبسرد و کیلان و مناطق روستائی این شهرستان با مشکل مواجه هستند.

جدای از تغییر گسترده ترکیب جمعیتی روستاها به نفع مهاجرین افغان که خود فاجعه ای غیرقابل چشم پوشی است بزرگترین و مهمترین چالشی که شهرستان دماوند از ناحیه این افراد با آن مواجه است چالش های مربوط به امنیت می باشد.

هر چند این چالش از سالها قبل هم کم و بیش در شهرستان وجود داشت ولی از اواخر تابستان امسال و همزمان با روی کارآمدن گروه طالبان در افغانستان و به راه افتادن موج تازه مهاجرین افغان متاسفانه شاهد حضور تعداد بسیار زیاد اتباع افغان فاقد مدارک هویتی در سطح شهرستان هستیم و همین حضور بی ضابطه افراد فاقد مدرک هویتی خود زمینه ساز چالش های امنیتی و اجتماعی در سطح شهرستان و شهری چون آبسرد خواهد بود.

اکنون شب ها پارک غدیر آبسرد جولانگاه جمعی از اتباع افغان خلافکار شده و در سطح شهرستان و کوچه باغ های خارج از شهر هر کجا که چشم می اندازیم فقط مهاجر افغان می بینیم و یک پای ثابت بسیاری از جرایم خشن شهرستان همین مهاجرین افغان هستند.

اگر یک مهاجر افغان مرتکب جنایت شود ظرف کمتر از 24 ساعت می تواند از مرزهای ایران و افغانستان عبور کرده و در سرزمین بی قانون افغانستان برای همیشه گم شود!
اگر این چالش امنیتی نیست پس چه نامی می توان بر آن گذاشت؟

در حال حاضر در بسیاری از روستاهای شهرستان دماوند ما شاهد غلبه جمعیتی بیش از 95 درصدی مهاجرین افغان بر جمعیت بومی هستیم و حتی در شهری مثل آبسرد متاسفانه ما شاهد حضور نزدیک به 65 درصدی مهاجرین افغان می باشیم که با توجه به نرخ بالای زاد و ولد مهاجرین افغان نسبت به اتباع ایرانی و همچنین موج رو به افزایش ورود مهاجران افغان این احتمال وجود دارد که در چند سال آینده ، ما شاهد تغییر ترکیب نسبت جمعیتی بیش از 90 درصدی جمعیت افاغنه به اهالی بومی باشیم که در آن صورت عملاً شهر آبسرد به یک شهر افغانی نشین تبدیل می گردد.
در حال حاضر اتباع افغان تمام فرصت های شغلی در بخش های ساختمان،کشاورزی و سرایداری و نگهداری از املاک ویلائی را به قبضه خود درآورده و چند سالی است که متاسفانه با همدستی و هم داستانی برخی از اهالی بومی ناآگاه، وارد عرصه هایی نظیر خرید و فروش خودرو و املاک( که عملاً غیرقانونی است)،خرده فروشی کالا و مواد غذائی و حتی خدمات فنی نیز شده اند و بتدریج در حال غلبه بر تمام بازارهای شغلی منطقه می باشند.

این منطقی نیست که امنیت شهرهای داخلی کشور ما گروگان حضور بی ضایطه اتباع افغان و بویژه مهاجرین فاقد مدارک هویتی باشد و آنها علناً ایران را کشوری بی در و پیکر و بی قانون و فاقد توانائی در محافظت از مرزهای خود تصور نمایند.

در اینجاست که باید نیروی انتظامی و وزارت کشور با قاطعیت با مهاجرین افغان فاقد مدرک هویتی مقابله نموده و قبل از اینکه دیر شود این چالش امنیتی را مهار نمایند.

فراموش نکنید که چالش های بزرگ امنیتی از همین غفلت ها و سهل انگاری های بظاهر کوچک آغاز می گردند و در نهایت دامنگیر تمام مردم یک کشور می شوند.