IMAGE پیش بینی میان مدت (یک ماهه) هفته اول تا سوم بهمن ۱۴۰۰
سه شنبه, 28 دی 1400
هر چند بارش های دی ماه 1400 در شهر آبسرد چنگی به دل نزد و... ادامه مطلب ...
IMAGE حکمرانی سرما در آخرین روزهای دیماه
سه شنبه, 28 دی 1400
همانگونه که در گزارش قبلی هواشناسی نیز به اطلاع... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش ها از امشب/هفته چهارم دی ماه، هفته سرد و پر بارش
پنج شنبه, 23 دی 1400
تقریباً پس از یک هفته نسبتاً خشک و بی بارش بتدریج از... ادامه مطلب ...
IMAGE اردلانی رفت، حیدری آمد/انتصاب سرپرست جدید مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دماوند
پنج شنبه, 23 دی 1400
عصر روز چهارشنبه 22 دی ماه 1400 با حضور دادستان شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ایمن سازی جاده مرگ،شاید وقتی دیگر...!
یکشنبه, 19 دی 1400
جاده آبسرد - ایوانکی بدون شک بدترین و خطرناکترین محور... ادامه مطلب ...
IMAGE اعلام برنامه مراسم تشییع و تدفین پیکرهای مطهر دو شهید گمنام در شهر آبسرد
چهارشنبه, 15 دی 1400
مراسم تشییع پیکرهای مطهر دو تن از شهدای گمنام جنگ... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان دور اول بارش های زمستانی 1400 ار انتهای هفته/وقفه یک هفته ای در بارش ها
یکشنبه, 12 دی 1400
ظاهراً طلسم کم بارشی آبسرد به این زودی ها شکستنی نیست و... ادامه مطلب ...
IMAGE خیز اومیکرون از سمت جنوب
یکشنبه, 12 دی 1400
دامنه مناطق آلوده به سویه امیکرون ویروس کرونا در کشور... ادامه مطلب ...
IMAGE رضا طاهرخانی به‌عنوان سرپرست فرمانداری دماوند معارفه شد
شنبه, 11 دی 1400
آیین تودیع و معارفه سرپرست فرمانداری دماوند با حضور... ادامه مطلب ...

بیراهه گردشگری در آبسرد

بیراهه گردشگری در آبسرد

این روزها موضوع کسب درآمد برای شهرداری آبسرد و چگونگی پرداخت هزینه های سرسام آور و هکذا بدهی این شهرداری برای اغلب اهالی این شهر از مسئولان شهرداری و شورای شهر گرفته تا مردم عادی کوچه و بازار تبدیل به یک دغدغه عمومی و یک چالش لاینحل شده است.
البته در این بین کمتر کسی به فکر نحوه کسب درآمدهای پایدار برای شهر و شهرداری بوده و همه به دنبال شیوه های سهل الوصول و عموماً غیرقانونی برای رفع این مشکل هستند و این در حالی است که همین برخوردهای سطحی با موضوعات مهم ، بزرگترین لطمه را به شهر آبسرد زده است.

نکته جالب توجه اینجاست که عمده روش های غیرقانونی کسب درآمد برای شهر و شهرداری آبسرد در پوشش " توسعه گردشگری" به این شهر تحمیل شده است.
واقعیت این است که ما به استثناء چند طرح محدود و معدود اقامتگاهی که اتفاقاً مورد حمایت متولیان امر هم قرار نگرفته ، هیچ طرح گردشگری در منطقه آبسرد نداشته و آنچه که ما امروز شاهد آن هستیم بطور کامل "خوش نشینی" است نه گردشگری!
سئوال اینجاست که ما چند مرکز اقامتی(هتل،هتل آپارتمان و متل) فعال در شهر آبسرد داریم؟چند اقامتگاه بوم گردی در این شهر دایر شده؟تا چه اندازه بر روی جاذبه های گردشگری این شهر سرمایه گذاری شده؟
متاسفانه آبسرد بیش از آنکه زیرساخت گردشگری داشته باشد ویلا و خانه باغ شخصی دارد و همین موضوع باعث شده که شهرداری آبسرد در بلند مدت از کسب درآمدهای پایدار محروم گردد.
شهرداری شاید بتواند در روز اول و زمان ساخت این ویلاها مبالغی را تحت عناوین مختلف قانونی و غیرقانونی از سازندگان ویلاها اخذ نماید ولی در بلند مدت باید همین پول را صرف ساخت و نگهداری زیرساخت های شهری و جمع آوری زباله و ترمیم آسفالت و... نماید بدون اینکه ریالی عوارض نوسازی و پسماند از این املاک ویلائی دریافت کرده باشد.
توسعه گردشگری و احداث مراکز اقامتی عملاً باعث افزایش درآمدهای شهروندان و به تبع شهرداری می گردد ضمن آنکه این فرصت برای شهرداری بوجود می آید تا با استفاده از اراضی تحت اختیار خود بویژه اراضی واقع در ضلع جنوبی پارک غدیر سوئیت های اقامتی جهت کسب درآمد شهرداری احداث نموده و بخشی از هزینه های خود را از محل اجاره همین املاک تحت اختیار تامین نماید.
قاعدتاً وظیفه شهرداری ها تصدی گری در امر گردشگری نیست ولی احداث مراکز اقامتی تحت مالکیت شهرداری و اجاره دادن آن به بهره برداران ذیصلاح می تواند درآمد خوبی را نصیب شهرداری نماید.
فراموش نکنید که در سالهای نه چندان دور گذشته (قبل از همه گیری کرونا) شهر آبسرد در تابستان ها با معضل ازدحام گردشگران یک روزه مواجه بود و در برخی از مواقع مثل تعطیلات عید فطر ما با هجوم چند ده هزار نفری گردشگرانی مواجه بودیم که برای یک شب اجاره سوئیت حاضر به پرداخت های میلیونی بودند و به علت نبودن مراکز اقامتی به ناچار یا کنار خیابان ها اقامت می کردند و یا اینکه عطای شب ماندن در آبسرد را به لقای آن می بخشیدند و راهی دماوند و آبعلی و حتی آئینه ورزان می شدند.
وجود این تعداد از گردشگران تابستانی برای آبسرد یک فرصت بی نظیر است ولی افسوس که از پتانسیل هیچکس استفاده نمی کند و گردشگری آبسرد محدود به خوش نشینی و ویلاداری شده است.

نکته دیگر که در این بین نباید مغفول بماند ایجاد جاذبه های گردشگری در منطقه می باشد.
واقعیت این است که شهر آبسرد تقریباً هیچ جاذبه گردشگری بالفعل قابل توجهی ندارد و تقریباً صد در صد مسافرین این شهر فقط برای استفاده از آب و هوای خنک اینجا در فصل تابستان راهی شهر آبسرد می شوند لذا ضروری است که شهرداری و شورای شهر به عنوان متکفل این امر با کسب نظرات و پیشنهادهای صاحبنظران در این خصوص چاره اندیشی نموده و از امکانات موجود جهت جذب گردشگر استفاده نمایند.