IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

ظاهراً این روزها دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا قصد دارد به هر ضرب و زوری که است اقتصاد ایران را از اعتیاد به خام فروشی نفت جدا کرده و بعد از 100 سال ایران را دوباره به جاده اقتصاد سالم بدون نفت بازگرداند.

تهدید به صادرات نفت ایران و به صفر رساندن صادرات نفت خام هر چند در بدو امر خبری وحشتناک برای ایرانیان سرمست از باده پول نفت بنظر می رسد ولی اگر  درست نگاه کنیم خواهیم دید این خبر بهترین خبری است که می تواند به یک ایرانی عاقل و وطن پرست داده شود.

به هر حال هر معتادی برای ترک اعتیاد خود نیاز به یک دوره دردناک سم زدائی داشته و بعد از آن هم باید یک دوره طولانی بازپروری و نقاهت را بگذراند لذا ترک اعتیاد 100 ساله اقتصاد ایران به خام فروشی نفت نیز از این قاعده کلی مستثنی نبوده و نیاز است که مردم ایران از این فرصت طلائی برای رهائی از اقتصاد نفتی استفاده کرده و این تهدید را تبدیل به یک فرصت نمایند.

واقعیت آن است که 90 درصد اقتصاد ایران به ارز حاصله از صادرات نفت خام و میعانات گازی و مواد پایه پتروشیمی وابسته است و این خام فروشی بطور قطع در بلند مدت باعث ضعف و در نهایت نابودی اقتصاد ایران و تعمیق فقر در بین ایرانیان می گردد و لازم است ما هر چه زودتر از بلای وابستگی به نفت رها شده و با گسترش صادرات غیر نفتی و همچنین تولید و صادرات کالاهای نفتی دارای ارزش افزوده نظیر بنزین و گازوئیل و نفت سفید و قیر و همچنین مواد پلیمری و محصولات تولید شده از مشتقات گازی و نفتی از این اقتصاد وابسته به خام فروشی رها شویم.

تا کی ما می خواهیم با خواهش و التماس و به ثمن بخس نفت خام خود را به هندی ها و چینی ها و... بفروشیم و آنها نیز به جای پول به ما کالای بنجل بدهند و دائم نیز ترس از تحریم نفتی و کاهش بهای جهانی نفت داشته باشیم.

تا کی می خواهیم با پول سمی نفت خام نقدینگی و تورم را به اقتصاد کشور تزریق کنیم و برای یک عده خاص رانت و ثروت باد آورده ایجاد نمائیم.

بدون شک ترامپ هم می داند ما تا چه اندازه به پول نفت خام معتاد هستیم و می خواهد ما را از این پول محروم کرده و بدینوسیله ما را تحت فشار قرار دهد ولی آیا اگر ما اقتصاد پویای غیر نفتی داشتیم باز هم ترامپ می توانست ما را بترساند؟

مگر ترامپ می تواند صادرات صنعتی و کشاورزی ما را به دنیا قطع کند؟ مگر ترامپ می تواند جلوی صنعت گردشگری ما را بگیرد؟مگر ترامپ می تواند مردمی خودکفا و قانع را تحریم و تهدید کند؟

اقتصاد ایران معتاد به پول نفت است و ما امروز همچون گرفتاران به ماده مخدر هستیم که از ترس قطع مواد حاضر به هر کاری هستند ولی اگر روزی اقتصاد ما از نفت رها شده و مردم وارد عرصه تولید و صادرات غیر نفتی شوند آنگاه ترامپ حتی به فکر تحریم هم نمی افتد و نهایتاً با ما همانگونه رفتار می کند که امروز با چین رفتار می کند و در بدترین حالت فقط و فقط می تواند بر صادرات غیر نفتی ما به آمریکا تعرفه وضع کرده و یا ما را از معامله با دلار منع کند و  در نهایت هم کار زیادی از دست این رئس جمهور لجوج و خودشیفته بر نیامده و راحت تر با ما کنار خواهد آمد.