IMAGE با رأی دیوان عدالت اداری کشور بابک همایونفر عضو اصلی شورای شهر آبسرد شد
یکشنبه, 28 بهمن 1397
پایگاه خبری عصر شرق به نقل از صفری فرماندار شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی به آبسرد در واپسین روزهای بهمن
چهارشنبه, 24 بهمن 1397
با خاتمه بارش ها و عبور موج نسبتاً قوی بارشی که طی... ادامه مطلب ...
IMAGE پس لرزه های یک جام
یکشنبه, 14 بهمن 1397
هر چند جام ملت های آسیا 2019 چند روزی است که تمام شده ولی... ادامه مطلب ...
IMAGE افزایش نسبی دما از روزهای پایانی هفته
یکشنبه, 14 بهمن 1397
با خروج سامانه بارشی سردی که امروز در منطقه ما فعال بود... ادامه مطلب ...
IMAGE یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا
یکشنبه, 14 بهمن 1397
امسال ما در شهر آبسرد زمستان آنچنان سردی را نداشتیم... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا مترو به شرق استان تهران خواهد رسید؟
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دهه فجر که شروع می شود بازار سفرهای استانی مسئولان و... ادامه مطلب ...
IMAGE افتتاح چند طرح عمرانی و یک طرح تولیدی در شهر آبسرد
یکشنبه, 14 بهمن 1397
به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر چند طرح عمرانی و... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود یک موج بارشی کم دامنه در روز یکشنبه
پنج شنبه, 11 بهمن 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...
IMAGE چه کسی بیشتر ضرر می کند؟
شنبه, 06 بهمن 1397
با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت های و پس از مصاحبه پر... ادامه مطلب ...

تالاب فصلی وادان

تالاب فصلی وادان

سد نیمه تمام وادان از آن دست طرح هائی بود که بدون مطالعه شروع شد و بدون دلیل نیمه کاره رها گردید و حاصل این شروع بی مطالعه و پایان بی فرجام تالاب کوچک و فصلی در جنوب شهر آبسرد و غرب روستای وادان بود که ظاهراً مورد توجه هیچ شخص و نهادی هم نیست.

این تالاب فصلی کوچک که در پشت محل خاکریزی های اولیه سد شکل گرفته تقریباً در بیش از سه چهارم طول سال محل تجمع آب های ناشی از سیلاب های زمستانه و بهاره دشت هومند می باشد و وسعت آن در طی ماههای مختلف سال بین1 تا 2 هکتار متغییر می باشد.

بطور کلی 90 درصد آب این تالاب از سیلاب های بهاری تامین شده و 10 درصد مابقی نیسز از چشمه های کوچک فصلی واقع در حاشیه شمالی و بستر این تالاب تامین می گردد.

خوشبختانه در چند سال اخیر این تالاب کوچک و ظاهراً کم اهمیت تبدیل به زیست گاه گونه های متنوع گیاهی و جانوری شده و بتدریج شاهد آن هستیم که کرانه های این تالاب بویژه در فصل بهار تبدیل به محل زندگی برخی از پرنده های مهاجر نیز شده است.

نیزارهای انبوه دور این تالاب تبدیل به زیست گاه انواع خزندگان و دو زیستان شده و وجود انواع ماهی های قنات(کپور سیاه) و مار آبی در این حوضچه باعث جلب بعضی از پرندگان نظیر مرغ های طوفان و بوتیمار به این زیستگاه گردیده است.

در فصل بهار بسیاری از پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت خود از نواحی گرمسیر جنوبی به سمت شمال برای چند ساعت هم که شده در این تالاب کوچک توقف کرده و پس از تغذیه و استراحتی کوتاه به مسیر مهاجرت خود ادامه می دهند و بدین ترتیب این تالاب ناخواسته تبدیل به یکی از منحصر به فرد ترین زیستگاه های منطقه شده است.

هر چند در منطقه ما چند سد و بند خاکی دیگر هم وجود دارد ولی دریاچه بسیاری از این بندها و سدها نظیر سد زیارت یا بند لومان بواسطه شیب بسیار تند دیواره ها و سنگی بودن بستر محل مناسبی برای رشد گیاهان تالابی نبوده و به همین دلیل چندان مورد توجه آبزیان،دوزیستان و خزندگان و به تبع آنها پرندگان قرار نگرفته و عموماً فاقد ارزش اکولوژیک می باشند.

متاسفانه کاهش آب ورودی در فصل تابستان و همچنین آلودگی آب های ورودی بخصوص آب های ورودی از طریق سیلاب های جاری شده در سطح شهر آبسرد حیات جانوری این تالاب هرا تهدید می کند.

همچنین انباشت زباله در اطراف تالاب باعث بد منظر شدن این مکان شده است و اگر مسئولان محترم فکری در این خصوص نکنند بزودی این تالاب تبدیل به یک مرداب متعفن و خالی از حیات می گردد.

تالاب کوچک وادان یک جاذبه زیست محیطی ویژه برای منطقه ما می باشد که هر چند ناخواسته بوجود آمد ولی با اندکی برنامه ریزی می تواند تبدیل به یک سرمایه طبیعی برای منطقه ما شده و در سالهای آتی به عنوان یک جاذبه گردشگری در فهرست دیدنی های شهر آبسرد قرار گیرد.

ساماندهی اطراف این تالاب و جلوگیری از انباشت زباله در اطراف آن و همچنین تخصیص حق آب از محل خروجی تصفیه خانه فاضلاب شهر آبسرد که در آینده احداث خواهد شد راهکارهائی است که می توانند ضمن تضمین بقای حیات در این تالاب کوچک، آن را تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شهر آبسرد و روستای وادان نماید.