IMAGE با رأی دیوان عدالت اداری کشور بابک همایونفر عضو اصلی شورای شهر آبسرد شد
یکشنبه, 28 بهمن 1397
پایگاه خبری عصر شرق به نقل از صفری فرماندار شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی به آبسرد در واپسین روزهای بهمن
چهارشنبه, 24 بهمن 1397
با خاتمه بارش ها و عبور موج نسبتاً قوی بارشی که طی... ادامه مطلب ...
IMAGE پس لرزه های یک جام
یکشنبه, 14 بهمن 1397
هر چند جام ملت های آسیا 2019 چند روزی است که تمام شده ولی... ادامه مطلب ...
IMAGE افزایش نسبی دما از روزهای پایانی هفته
یکشنبه, 14 بهمن 1397
با خروج سامانه بارشی سردی که امروز در منطقه ما فعال بود... ادامه مطلب ...
IMAGE یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا
یکشنبه, 14 بهمن 1397
امسال ما در شهر آبسرد زمستان آنچنان سردی را نداشتیم... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا مترو به شرق استان تهران خواهد رسید؟
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دهه فجر که شروع می شود بازار سفرهای استانی مسئولان و... ادامه مطلب ...
IMAGE افتتاح چند طرح عمرانی و یک طرح تولیدی در شهر آبسرد
یکشنبه, 14 بهمن 1397
به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر چند طرح عمرانی و... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود یک موج بارشی کم دامنه در روز یکشنبه
پنج شنبه, 11 بهمن 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...
IMAGE چه کسی بیشتر ضرر می کند؟
شنبه, 06 بهمن 1397
با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت های و پس از مصاحبه پر... ادامه مطلب ...

برخورد قضائی با ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند

برخورد قضائی با ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند

بعد از تخریب ویلای غیر مجاز منتسب به وزیر کشور در کردان کرج که به دستور مقام قضائی و با هماهنگی سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی  استان البرز صورت گرفت این روزها بخشداری ها،فرمانداری ها و ادارات جهاد کشاورزی در مناطق ییلاقی به شدت از سوی دستگاههای نظارتی تحت فشار قرار گرفته اند تا به هر شکل ممکن جلوی موج ساخت و سازها و تغییر کاربری اراضی کشاورزی را گرفته و یا حداقل حجم ساخت و سازهای غیر مجاز را محدود کنند .

طبق برخی از شنیده ها یکی از ادارات به شدت تحت فشار « اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند" است که این روزها تبدیل به سیبل اصلی دستگاههای نظارتی شده  و این احتمال وجود دارد که در چند هفته آینده شاهد شروع موج جدید تخریب ها در منطقه باشیم.

شاهد این موضوع نیز اظهارات تلویحی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند در خصوص موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز بود.

حسن ابراهیمی بسابی روز یکشنبه 6 خرداد 97 در یک نشست خبری با اشاره به تشکیل ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در دماوند اظهار کرد:

سال گذشته و در ایام تعطیلات نوروزی با همت مردم و مسئولان استان تهران و منطقه، دماوند موفق به کسب مقام نخست مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و پیشگیری از هرگونه تجاوز به اراضی ملی در سطح استان و کشور شد.

وی بیان کرد: ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در دماوند با هدف تعامل بیشتر بین دستگاهی و همچنین استفاده از ظرفیت ها و نیروی انسانی در دماوند تشکیل شده است و هم اکنون از هر نهادی 2 الی 3 اکیپ گشت نظارتی اعلام آمادگی کرده‌اند تا با برنامه‌ریزی منسجم از هرگونه تصرف جلوگیری شود.

ابراهیمی بسابی با اشاره به عملکرد مطلوب شهرستان در بخش مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز، تصرف اراضی ملی و آزادسازی حریم رودخانه ها و آزادراه ها، گفت: سال گذشته حدود یک هزار و 700 مورد ساخت و ساز غیرمجاز به میزان یک هزار و 500 هکتار تخریب و آزادسازی شد.

وی تاکید کرد: ستاد مبارزه با تصرف اراضی در شهرستان با هرکسی که بخواهد اراضی ملی و عمومی را تصرف کند به شدت برخورد خواهد کرد؛ گرچه شاهد هستیم برخی افراد از روی ناآگاهی اقدام به خرید زمین، تغییر کاربری و ساخت و ساز می کنند که لازم است آگاهی کافی داشته باشند تا شاهد تخریب دیوار و بنای خود نباشند.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی دماوند خاطرنشان کرد: درصورت عدم مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز شاهد قطعه‌بندی باغات و اراضی کشاورزی خواهیم بود که این امر موجب از بین رفتن محیط زیست و جاذبه های گردشگری شهرستان و در نهایت خارج شدن دماوند از حالت کشاورزی می‌شود و مردم این منطقه در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد.

در ادامه آقای ابراهیمی بسابی با اشاره به شناسایی و برآورد چهار هزار حلقه چاه غیرمجاز در دماوند، گفت: وجود این چاه‌ها موجب کاهش سفره‌های آب زیرزمینی شده و مشکلات عدیده‌ای را برای کشاورزان و مردم منطقه ایجاد می کند.

وی گفت: طبق آخرین آمار در سال گذشته حدود 10 هزار ساخت وساز غیرمجاز در شهرستان دماوند شناسایی شده است و در تلاش هستیم از افزایش این میزان آمار در سال جاری جلوگیری شود.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: نقش دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها در اطلاع‌رسانی به موقع و نظارت بر امورات ساخت وساز حوزه کاری می تواند تاثیرگذار باشد.

این مقام مسئول اشاره کرد: تعدادی از دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها به دلیل منافع شخصی، نظارت کافی در امر ساخت و سازها ندارند که قطعاً با این دسته افراد برخورد قضایی و قانونی انجام می شود.

با این حساب می توان نتیجه گرفت که اولین ترکش های برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز به دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اصابت خواهد کرد و بعد از آن دستگاه قضائی و جهاد کشاورزی به سراغ دیوار کشی های غیر مجاز و در نهایت سراغ ویلاهای نیمه ساز خواهند رفت.