برخورد قضائی با ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند

برخورد قضائی با ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند

بعد از تخریب ویلای غیر مجاز منتسب به وزیر کشور در کردان کرج که به دستور مقام قضائی و با هماهنگی سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی  استان البرز صورت گرفت این روزها بخشداری ها،فرمانداری ها و ادارات جهاد کشاورزی در مناطق ییلاقی به شدت از سوی دستگاههای نظارتی تحت فشار قرار گرفته اند تا به هر شکل ممکن جلوی موج ساخت و سازها و تغییر کاربری اراضی کشاورزی را گرفته و یا حداقل حجم ساخت و سازهای غیر مجاز را محدود کنند .

طبق برخی از شنیده ها یکی از ادارات به شدت تحت فشار « اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند" است که این روزها تبدیل به سیبل اصلی دستگاههای نظارتی شده  و این احتمال وجود دارد که در چند هفته آینده شاهد شروع موج جدید تخریب ها در منطقه باشیم.

شاهد این موضوع نیز اظهارات تلویحی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند در خصوص موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز بود.

حسن ابراهیمی بسابی روز یکشنبه 6 خرداد 97 در یک نشست خبری با اشاره به تشکیل ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در دماوند اظهار کرد:

سال گذشته و در ایام تعطیلات نوروزی با همت مردم و مسئولان استان تهران و منطقه، دماوند موفق به کسب مقام نخست مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و پیشگیری از هرگونه تجاوز به اراضی ملی در سطح استان و کشور شد.

وی بیان کرد: ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در دماوند با هدف تعامل بیشتر بین دستگاهی و همچنین استفاده از ظرفیت ها و نیروی انسانی در دماوند تشکیل شده است و هم اکنون از هر نهادی 2 الی 3 اکیپ گشت نظارتی اعلام آمادگی کرده‌اند تا با برنامه‌ریزی منسجم از هرگونه تصرف جلوگیری شود.

ابراهیمی بسابی با اشاره به عملکرد مطلوب شهرستان در بخش مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز، تصرف اراضی ملی و آزادسازی حریم رودخانه ها و آزادراه ها، گفت: سال گذشته حدود یک هزار و 700 مورد ساخت و ساز غیرمجاز به میزان یک هزار و 500 هکتار تخریب و آزادسازی شد.

وی تاکید کرد: ستاد مبارزه با تصرف اراضی در شهرستان با هرکسی که بخواهد اراضی ملی و عمومی را تصرف کند به شدت برخورد خواهد کرد؛ گرچه شاهد هستیم برخی افراد از روی ناآگاهی اقدام به خرید زمین، تغییر کاربری و ساخت و ساز می کنند که لازم است آگاهی کافی داشته باشند تا شاهد تخریب دیوار و بنای خود نباشند.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی دماوند خاطرنشان کرد: درصورت عدم مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز شاهد قطعه‌بندی باغات و اراضی کشاورزی خواهیم بود که این امر موجب از بین رفتن محیط زیست و جاذبه های گردشگری شهرستان و در نهایت خارج شدن دماوند از حالت کشاورزی می‌شود و مردم این منطقه در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد.

در ادامه آقای ابراهیمی بسابی با اشاره به شناسایی و برآورد چهار هزار حلقه چاه غیرمجاز در دماوند، گفت: وجود این چاه‌ها موجب کاهش سفره‌های آب زیرزمینی شده و مشکلات عدیده‌ای را برای کشاورزان و مردم منطقه ایجاد می کند.

وی گفت: طبق آخرین آمار در سال گذشته حدود 10 هزار ساخت وساز غیرمجاز در شهرستان دماوند شناسایی شده است و در تلاش هستیم از افزایش این میزان آمار در سال جاری جلوگیری شود.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: نقش دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها در اطلاع‌رسانی به موقع و نظارت بر امورات ساخت وساز حوزه کاری می تواند تاثیرگذار باشد.

این مقام مسئول اشاره کرد: تعدادی از دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها به دلیل منافع شخصی، نظارت کافی در امر ساخت و سازها ندارند که قطعاً با این دسته افراد برخورد قضایی و قانونی انجام می شود.

با این حساب می توان نتیجه گرفت که اولین ترکش های برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز به دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اصابت خواهد کرد و بعد از آن دستگاه قضائی و جهاد کشاورزی به سراغ دیوار کشی های غیر مجاز و در نهایت سراغ ویلاهای نیمه ساز خواهند رفت.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...