IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

ایران امروز ما

ایران امروز ما

این روزها حال و روز ایران زمین چندان خوش نیست و به قول معروف از زمین و آسمان برای ما می بارد!

از یک سو خشکسالی و گرمای بی سابقه زمستانی و آلودگی هوای کلانشهرها برای ما دندان تیز کرده و از سوی دیگر زلزله های مکرر و سریالی ما را هدف قرار داده و آرامش را از ما گرفته ولی هیچ کدام از این بلاها به اندازه اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی این روزهای ایران نگران کننده نیست!

بی تدبیری های اقتصادی دولت آقای روحانی از یک سو و کارشکنی ها و سم پاشی های جناح رقیب آنچنان جو ناامید کننده و مسمومی را پدید آورده بود که که حتی تنفس در این فضای مسموم نیز حال انسان را بد می کرد و عاقبت نیز یک جرقه کوچک جامعه ایران را به نقطه انفجار رساند و سبب ساز این همه آشوب و اغتشاش شد.

البته نباید فراموش کنیم که جرقه این اعتراضات بوسیله بخش تندروی جناح اصولگرا افروخته شد و رسانه ملی نیز در یک اشتباه راهبردی خطرناک و مهلک در روزهای اول اعتراضات بر این آتش دمید و شعله های این آتش را به انبار بنزین جامعه ایران که همانا جوانان و اقشار ضعیف بودند رساند و اکنون نیز کنترل اعتراضات از دست شروع کنندگان آن خارج شده و اعتراض تبدیل به اغتشاش گردیده.

هنگامیکه دولت آقای روحانی به یکباره هزینه بیمه سلامت1000 تومانی را 240 برابر گران می کند و یا مردم را به قطع یارانه و افزایش قیمت بنزین تا 1500 تومان و افزایش نرخ مالیات ها و گرانی نان و ارزاق عمومی و... تهدید می کند باید هم منتظر انفجار اجتماعی و اعتراضات باشد ولی جناح مقابل نیز نباید فراموش کند که مردم جناح اصولگرا و محافظه کار را به علت سیاست های تند و رادیکال در عرصه داخلی و بین المللی سبب ساز مشکلات اقتصادی و معیشتی خود می دانند و چندان دل خوشی نیز از آن جناح ندارند.

این روزها هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا هدف اعتراضات و انتقادات هستند و به زبان ساده تر معترضین از هر دو جناح ناامید شده اند و به ناچار بدترین راه را برای بیان مطالبات خود انتخاب کرده اند.

این آتش خانمان سوز را که هیزم آن را دولت حسن روحانی فراهم آورده و آتش آن را جناح رقیب وی افروخته است چگونه و با صرف چه هزینه ائی می توان خاموش کرد؟چند نفر در جریان این اغتشاشات کور و بی هدف جان خواهند باخت و چند نفر مصدوم خواهند شد؟اموال چه کسانی آسیب خواهد دید و چند نفر زندانی و ستاره دار خواهند شد؟

حوادث روزهای اخیر و شعارهای معترضین به خوبی نشان می دهد که مخاطب اصلی این اعتراضات فقط دولت روحانی و یا قوه مجریه نبوده و معترضین نسبت به کل نظام گلایه مند هستند و لذا تمام ارکان نظام اسلامی اعم از قوای سه گانه و نهادهای انقلابی و شخصیت برجسته نظام موظف به پاسخگوئی به مردم و تلاش جهت کاهش تنش ها می باشند.

نکته جالب توجه آنجاست که اغلب دستگیر شدگان روزهای اخیر را جوانان و نوجوانان تشکیل داده و شدت اعتراضات در شهرهای دارای نرخ بالاتر بیکاری و مناطق دچار فقر اقتصادی به مراتب از شهرهای بزرگ و نقاط مرفه کشور بیشتر بوده است که این خود نشانه ائی دال بر وجود ریشه های اقتصادی این اعتراضات و اغتشاشات می باشد.

مسئولان نظام باید بدانند که زیر پوست آرام کشور گسل های اقتصادی،اجتماعی و سیاسی بزرگی وجود دارند که جنبش هر یک از این گسل ها می تواند ایران و کل منطقه خاورمیانه را وارد فاز آشوب و بی ثباتی نماید و عواقب جبران ناپذیری را برای مردم و نظام اسلامی ایران و حتی کشورهای همسایه در بر داشته باشد.

راه صحیح پیگیری خواسته های مشروع و قانونی،اعتراض خیابانی و اغتشاش و تخریب نیست کما اینکه عامل بیگانه خواندن معترضان و برخورد قهری با ایشان نیز صحیح نبوده و به نوعی پاک کردن صورت مساله می باشد،همچنین باید توجه داشت که قطع اینترنت و فیلتر کردن رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز دردی را درمان نخواهد کرد و صرفاً این آتش را زیر خاکستر مخفی کرده و زمینه ساز شعله ور شدن مجدد این آتش در آینده ائی نچندان دور خواهد شد.

بطور قطع تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی،اجتماعی و سیاسی ایران بازگشت کشور به مسیر واقعی مردم سالاری و عدالت است و با خشونت و تخریب و سرکوب و داغ و درفش هیچ مشکلی حل نشده و فقط مشکلی به مشکلات کشور افزوده می شود.

متاسفانه دموکراسی در جامعه ما هنوز به مرحله بلوغ نرسیده و همه ما اعم از مردم و مسئولان نظام هنوز توان تحمل یکدیگر را نداشته و هنوز هم با توسل به شیوه های خشن و غیر دموکراتیک به دنبال حل مسائل خود هستیم و شاید به همین دلیل است که ما مجبوریم هر چند سال یکبار آزمودنی های تکراری را دوباره و یا حتی چند باره بیازمائیم و عاقبت نیز همچنان در همان جای اول باشیم.      

تا وقتی که دموکراسی و عدالت در کشور حاکم و نهادینه نشود همواره باید شاهد چنین اعتراضات و اغتشاشاتی باشیم و همواره باید مردم و نظام هزینه سنگین سوء مدیریت ها و خشونت ها را بپردازند و هر روز بیشتر از دیروز شاهد انباشت عقده ها و کینه ها در لایه های مختلف اجتماع باشیم.

بطور قطع امنیتی شدن فضا به نفع هیچ کس نیست و چنین فضائی بهانه را به دست گروه های تندرو و خشونت طلب داده و جامعه را به سمت هرج و مرج سوق خواهد داد و راه بر رشد مردم سالاری خواهد بست.

و سخن آخر اینکه،این روزها ما بیش از هر زمان دیگر به آرامش،سعه صدر و رعایت قانون نیازمندیم و بهترین و فوری ترین راهکار جهت عبور از این بحران نیز بدون شک گفتگو  و نقد منصفانه در فضائی آرام  و بدون تشنج می باشد.