IMAGE تداوم کم بارشی پائیزه در شهر آبسرد/تا اواسط آبان ماه خبری از بارش های گسترده نیست
جمعه, 02 آبان 1399
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود پائیز امسال تحت... ادامه مطلب ...
IMAGE سارقان اماکن خصوصی آبسرد با 20 فقره سرقت در دام‌ پلیس
جمعه, 02 آبان 1399
«سرهنگ فاضلی» فرمانده انتظامي شهرستان دماونددر گفتگو... ادامه مطلب ...
IMAGE استیضاح روحانی/ثمر بخش یا بی ثمر
دوشنبه, 28 مهر 1399
روز گذشته سید احمد رسولی نژاد نماینده اصولگرای حوزه... ادامه مطلب ...
IMAGE بازار املاک شهرستان دماوند عرصه برخورد مشاورین املاک بومی و تهرانی
دوشنبه, 21 مهر 1399
حالا بازار املاک در شهرستان دماوند و بویژه شهرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا در آبسرد/وضعیت فوق قرمز
دوشنبه, 21 مهر 1399
در سایه بی توجهی مردم و مسئولان گسترش بیماری کرونا بر... ادامه مطلب ...
IMAGE خداحافظ استاد
شنبه, 19 مهر 1399
خسروی آواز ایران،استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل چند... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان بارش های پائیزی تا اطلاع ثانوی
شنبه, 12 مهر 1399
بعد از یک هفته بسیار پر بارش و پر برکت همانطور که پیش... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران گاز مایع در دماوند/چه کسی مسبب این کمبود است
شنبه, 12 مهر 1399
بتدریج با ورود به فصل پائیز و سرد شدن هوا نیاز عمومی به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود مجلس به موضوع حق الزحمه مشاورین املاک
شنبه, 12 مهر 1399
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان " حق الزحمه... ادامه مطلب ...

ایران امروز ما

ایران امروز ما

این روزها حال و روز ایران زمین چندان خوش نیست و به قول معروف از زمین و آسمان برای ما می بارد!

از یک سو خشکسالی و گرمای بی سابقه زمستانی و آلودگی هوای کلانشهرها برای ما دندان تیز کرده و از سوی دیگر زلزله های مکرر و سریالی ما را هدف قرار داده و آرامش را از ما گرفته ولی هیچ کدام از این بلاها به اندازه اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی این روزهای ایران نگران کننده نیست!

بی تدبیری های اقتصادی دولت آقای روحانی از یک سو و کارشکنی ها و سم پاشی های جناح رقیب آنچنان جو ناامید کننده و مسمومی را پدید آورده بود که که حتی تنفس در این فضای مسموم نیز حال انسان را بد می کرد و عاقبت نیز یک جرقه کوچک جامعه ایران را به نقطه انفجار رساند و سبب ساز این همه آشوب و اغتشاش شد.

البته نباید فراموش کنیم که جرقه این اعتراضات بوسیله بخش تندروی جناح اصولگرا افروخته شد و رسانه ملی نیز در یک اشتباه راهبردی خطرناک و مهلک در روزهای اول اعتراضات بر این آتش دمید و شعله های این آتش را به انبار بنزین جامعه ایران که همانا جوانان و اقشار ضعیف بودند رساند و اکنون نیز کنترل اعتراضات از دست شروع کنندگان آن خارج شده و اعتراض تبدیل به اغتشاش گردیده.

هنگامیکه دولت آقای روحانی به یکباره هزینه بیمه سلامت1000 تومانی را 240 برابر گران می کند و یا مردم را به قطع یارانه و افزایش قیمت بنزین تا 1500 تومان و افزایش نرخ مالیات ها و گرانی نان و ارزاق عمومی و... تهدید می کند باید هم منتظر انفجار اجتماعی و اعتراضات باشد ولی جناح مقابل نیز نباید فراموش کند که مردم جناح اصولگرا و محافظه کار را به علت سیاست های تند و رادیکال در عرصه داخلی و بین المللی سبب ساز مشکلات اقتصادی و معیشتی خود می دانند و چندان دل خوشی نیز از آن جناح ندارند.

این روزها هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا هدف اعتراضات و انتقادات هستند و به زبان ساده تر معترضین از هر دو جناح ناامید شده اند و به ناچار بدترین راه را برای بیان مطالبات خود انتخاب کرده اند.

این آتش خانمان سوز را که هیزم آن را دولت حسن روحانی فراهم آورده و آتش آن را جناح رقیب وی افروخته است چگونه و با صرف چه هزینه ائی می توان خاموش کرد؟چند نفر در جریان این اغتشاشات کور و بی هدف جان خواهند باخت و چند نفر مصدوم خواهند شد؟اموال چه کسانی آسیب خواهد دید و چند نفر زندانی و ستاره دار خواهند شد؟

حوادث روزهای اخیر و شعارهای معترضین به خوبی نشان می دهد که مخاطب اصلی این اعتراضات فقط دولت روحانی و یا قوه مجریه نبوده و معترضین نسبت به کل نظام گلایه مند هستند و لذا تمام ارکان نظام اسلامی اعم از قوای سه گانه و نهادهای انقلابی و شخصیت برجسته نظام موظف به پاسخگوئی به مردم و تلاش جهت کاهش تنش ها می باشند.

نکته جالب توجه آنجاست که اغلب دستگیر شدگان روزهای اخیر را جوانان و نوجوانان تشکیل داده و شدت اعتراضات در شهرهای دارای نرخ بالاتر بیکاری و مناطق دچار فقر اقتصادی به مراتب از شهرهای بزرگ و نقاط مرفه کشور بیشتر بوده است که این خود نشانه ائی دال بر وجود ریشه های اقتصادی این اعتراضات و اغتشاشات می باشد.

مسئولان نظام باید بدانند که زیر پوست آرام کشور گسل های اقتصادی،اجتماعی و سیاسی بزرگی وجود دارند که جنبش هر یک از این گسل ها می تواند ایران و کل منطقه خاورمیانه را وارد فاز آشوب و بی ثباتی نماید و عواقب جبران ناپذیری را برای مردم و نظام اسلامی ایران و حتی کشورهای همسایه در بر داشته باشد.

راه صحیح پیگیری خواسته های مشروع و قانونی،اعتراض خیابانی و اغتشاش و تخریب نیست کما اینکه عامل بیگانه خواندن معترضان و برخورد قهری با ایشان نیز صحیح نبوده و به نوعی پاک کردن صورت مساله می باشد،همچنین باید توجه داشت که قطع اینترنت و فیلتر کردن رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز دردی را درمان نخواهد کرد و صرفاً این آتش را زیر خاکستر مخفی کرده و زمینه ساز شعله ور شدن مجدد این آتش در آینده ائی نچندان دور خواهد شد.

بطور قطع تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی،اجتماعی و سیاسی ایران بازگشت کشور به مسیر واقعی مردم سالاری و عدالت است و با خشونت و تخریب و سرکوب و داغ و درفش هیچ مشکلی حل نشده و فقط مشکلی به مشکلات کشور افزوده می شود.

متاسفانه دموکراسی در جامعه ما هنوز به مرحله بلوغ نرسیده و همه ما اعم از مردم و مسئولان نظام هنوز توان تحمل یکدیگر را نداشته و هنوز هم با توسل به شیوه های خشن و غیر دموکراتیک به دنبال حل مسائل خود هستیم و شاید به همین دلیل است که ما مجبوریم هر چند سال یکبار آزمودنی های تکراری را دوباره و یا حتی چند باره بیازمائیم و عاقبت نیز همچنان در همان جای اول باشیم.      

تا وقتی که دموکراسی و عدالت در کشور حاکم و نهادینه نشود همواره باید شاهد چنین اعتراضات و اغتشاشاتی باشیم و همواره باید مردم و نظام هزینه سنگین سوء مدیریت ها و خشونت ها را بپردازند و هر روز بیشتر از دیروز شاهد انباشت عقده ها و کینه ها در لایه های مختلف اجتماع باشیم.

بطور قطع امنیتی شدن فضا به نفع هیچ کس نیست و چنین فضائی بهانه را به دست گروه های تندرو و خشونت طلب داده و جامعه را به سمت هرج و مرج سوق خواهد داد و راه بر رشد مردم سالاری خواهد بست.

و سخن آخر اینکه،این روزها ما بیش از هر زمان دیگر به آرامش،سعه صدر و رعایت قانون نیازمندیم و بهترین و فوری ترین راهکار جهت عبور از این بحران نیز بدون شک گفتگو  و نقد منصفانه در فضائی آرام  و بدون تشنج می باشد.