IMAGE بازار داغ خرید و فروش آراء در آبسرد
شنبه, 29 خرداد 1400
همزمان با برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا... ادامه مطلب ...
IMAGE تجمع اعتراضی غرفه داران میدان میوه و تربار در شهرداری آبسرد
چهارشنبه, 26 خرداد 1400
چندی قبل ما در این رسانه مطلبی در رابطه با موضوع لزوم... ادامه مطلب ...
IMAGE شکاف عمیق عرضه و تقاضای امکانات در شهر آبسرد دماوند/محرومیت از جنس دیگر
شنبه, 22 خرداد 1400
چند وقت پیش که برای خرید به یکی از فروشگاه های زنجیره... ادامه مطلب ...
IMAGE آبسرد متخصص متعهد می خواهد
شنبه, 22 خرداد 1400
نگاهی به لیست 20 نفره نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح دستورالعمل تبلیغات انتخابات ششمین دوره شوراها در شهرستان دماوند
جمعه, 21 خرداد 1400
حلیم‌زمهریر، معاون سیاسی و انتظامی و رئیس ستاد... ادامه مطلب ...
IMAGE شعبه حل اختلاف شماره ۹ شهر آبسرد به اتوماسیون اداری دادگستری شهرستان دماوند متصل شد
جمعه, 21 خرداد 1400
با پیگیری‌ رئیس دادگستری شهرستان دماوند و همکاری... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش جزئی دمای هوا در هفته جاری/هفته آینده گرما غوغا می کند
دوشنبه, 17 خرداد 1400
بعد از گذشتن یک پنجشنبه و جمعه نسبتاً داغ بتدریج از صبح... ادامه مطلب ...
IMAGE وعده ممنوع
دوشنبه, 17 خرداد 1400
دوباره وقت انتخابات شد و دوباره فصل وعده های پوچ و این... ادامه مطلب ...
IMAGE تکلیف شهرداری در ساماندهی نخاله های ساختمانی
سه شنبه, 11 خرداد 1400
یکی از همشهریان عزیز ما در پیامی خصوصی نسبت به وضعیت... ادامه مطلب ...
IMAGE تابستان زودتر از موعد آمد/خیمه سنگین گرما بر فلات ایران
سه شنبه, 11 خرداد 1400
همانطور که پیش بینی شده بود تابستان امسال خیلی زودتر... ادامه مطلب ...
IMAGE مهرداد صفایی به عنوان رئیس جدید اداره ثبت اسناد و املاک دماوند معرفی شد
دوشنبه, 10 خرداد 1400
مراسم تودیع و معارفه رئیس اداره ثبت اسناد و املاک... ادامه مطلب ...
IMAGE تبدیل قولنامه مسکن به سند رسمی
دوشنبه, 10 خرداد 1400
در طرح ارتقای اسناد رسمی که در مجلس مطرح است،... ادامه مطلب ...

ممنوعیت کاشت محصولات جالیزی تنها راه عبور آبسرد از بحران آب

هنوز بهار به یک سوم پایانی خود نرسیده آثار کم آبی در منطقه آبسرد نمایان شده و بسیاری از چاه ها هنوز روشن نشده به نفس نفس افتاده اند. البته بارش های بسیار خوب اردیبهشت ماه تا حدود زیادی مشکل کم آبی مزارع گندم و جو را برطرف کرد ولی نباید فراموش کنیم که این بارش ها هیچ تاثیری بر منابع زیرزمینی آب نداشته و حدود 80 درصد آب دریافتی ناشی از این بارش ها در اثر تبخیر و همچنین جریان روان آب ها از منطقه ما خارج شده و فقط 20 درصد آن در لایه های سطحی خاک برای مدت کوتاهی باقی ماند که آن هم صرف رویش گیاهان مرتعی و باروری مزارع گندم و جو گردید.  بدین ترتیب مشخص است که با توجه به کمبود بارش در زمستان گذشته و یکماهه فروردین 1400 و افزایش 2 تا 3 درجه ای میانگین دما در تابستان پیش رو از هم اکنون وضعیت آب منطقه آبسرد در حالت بحرانی قرار داشته و تنها راه ممکن برای عبور از این بحران مدیریت مصرف آب می باشد.  با نگاهی به وضعیت مصرف آب در منطقه آبسرد مشخص می گردد که ما بیشترین میزان مصرف آب را در بخش کشاورزی داریم و بیش از 90 درصد آب منطقه در بخش کشاورزی مصرف می گردد و از این میزان مصرف نیز بخش عمده ای از آن صرف آبیاری غرقابی بوته های کم بازده خیار ،کدو ،لوبیا و گل گلایول می گردد و بدین ترتیب گرابها ترین سرمایه شهر آبسرد صرف تولید کم ارزش ترین محصولات می شود. بنظر اغلب کارشناسان در مناطقی مثل آبسرد که با مشکل کم آبی مواجه هستند بهترین روش جهت عبور از بحران آب در کوتاه مدت ، تغییر الگوی کشت از محصولات آب دوست به محصولات زودبازده و خشک پسند مثل گندم و جو ( و بویژه جو) بوده و در میان مدت و بلند مدت نیز تغییر سبک کشت از سنتی به گلخانه ای پیشنهاد می گردد. در شهر آبسرد محصول جو در اوائل تیر ماه کاملاً آماده برداشت بوده و گندم نیز حداکثر تا دهه سوم تیرماه و اوائل مرداد ماه به ثمر نشسته و آماده برداشت می باشد و اگر در فصل بهار بارش ها به اندازه کافی باشد گندم و جو در ماه های گرم نیاز آبی فوق العاده کمی داشته و قبل از اوج گیری گرما در مرداد ماه نیز این محصولات آماده برداشت هستند و این در حالی است که محصولاتی نظیر خیار و کدو و لوبیا و گل های شاخه بریده در اوائل تابستان و شروع گرما کشت شده و اوج دوره باردهی این محصولات نیز در تیر و مرداد و اوائل شهریور و اوج دوره کم آبی چاه ها است ضمن آنکه محصول خیار بوته ای در قیاس با هم نوع گلخانه ای آن بسیار کم بازده تر و حساس تر به آفات و گل جالیز بوده و معمولاً بخش عمده ای از آب مصرفی برای کشت خیار در منطقه آبسرد صرف تغذیه آفت گل جالیز می گردد! البته در این بین ما شاهد انفعال عجیب اداره ترویج کشاورزی شهرستان دماوند و عدم مدیریت کشت هستیم بنحویکه در منطقه آبسرد هر کس هر کاری را که بخواهد می کند و هر چه بخواهد می کارد و هیچ نظارتی بر کشت وجود ندارد. وقتی که مدیریت کشت در منطقه دست کشاورزان عموماً افغان قرار می گیرد و اداره جهاد کشاورزی نیز منفعل و تقریباً نیمه تعطیل است پس عجیب نیست که چاه های عمیق دشت هومند آبسرد تک به تک طعمه خشکی و کم آبی می شوند. البته هر چند در سال جاری ظاهراً برای اجرای طرح ممنوعیت کشت محصولات جالیزی دیر شده و فرصت کاشت گندم و جو از دست رفته است ولی اداره جهاد موظف است در پاییز امسال و برای سال زراعی آینده با اجرای یک طرح جامع  و ابلاغ آن به کشاورزان مانع از کاشت خیار و کدو و لوبیا و گل شاخه بریده در منطقه شده و طرح الزام زارعان به کشت گندم و جو را به اجرا گذاشته تا حداقل چاه های منطقه آبسرد اندکی از زیر فشار رها گردند.

هنوز بهار به یک سوم پایانی خود نرسیده آثار کم آبی در منطقه آبسرد نمایان شده و بسیاری از چاه ها هنوز روشن نشده به نفس نفس افتاده اند.
البته بارش های بسیار خوب اردیبهشت ماه تا حدود زیادی مشکل کم آبی مزارع گندم و جو را برطرف کرد ولی نباید فراموش کنیم که این بارش ها هیچ تاثیری بر منابع زیرزمینی آب نداشته و حدود 80 درصد آب دریافتی ناشی از این بارش ها در اثر تبخیر و همچنین جریان روان آب ها از منطقه ما خارج شده و فقط 20 درصد آن در لایه های سطحی خاک برای مدت کوتاهی باقی ماند که آن هم صرف رویش گیاهان مرتعی و باروری مزارع گندم و جو گردید.

بدین ترتیب مشخص است که با توجه به کمبود بارش در زمستان گذشته و یک ماهه فروردین 1400 و افزایش 2 تا 3 درجه ای میانگین دما در تابستان پیش رو از هم اکنون وضعیت آب منطقه آبسرد در حالت بحرانی قرار داشته و تنها راه ممکن برای عبور از این بحران مدیریت مصرف آب می باشد.
 با نگاهی به وضعیت مصرف آب در منطقه آبسرد مشخص می گردد که ما بیشترین میزان مصرف آب را در بخش کشاورزی داریم و بیش از 90 درصد آب منطقه در بخش کشاورزی مصرف می گردد و از این میزان مصرف نیز بخش عمده ای از آن صرف آبیاری غرقابی بوته های کم بازده خیار ،کدو ،لوبیا و گل گلایول می گردد و بدین ترتیب گرابها ترین سرمایه شهر آبسرد صرف تولید کم ارزش ترین محصولات می شود.

بنظر اغلب کارشناسان در مناطقی مثل آبسرد که با مشکل کم آبی مواجه هستند بهترین روش جهت عبور از بحران آب در کوتاه مدت ، تغییر الگوی کشت از محصولات آب دوست به محصولات زودبازده و خشک پسند مثل گندم و جو ( و بویژه جو) بوده و در میان مدت و بلند مدت نیز تغییر سبک کشت از سنتی به گلخانه ای پیشنهاد می گردد.
در شهر آبسرد محصول جو در اوائل تیر ماه کاملاً آماده برداشت بوده و گندم نیز حداکثر تا دهه سوم تیرماه و اوائل مرداد ماه به ثمر نشسته و آماده برداشت می باشد و اگر در فصل بهار بارش ها به اندازه کافی باشد گندم و جو در ماه های گرم نیاز آبی فوق العاده کمی داشته و قبل از اوج گیری گرما در مرداد ماه نیز این محصولات آماده برداشت هستند و این در حالی است که محصولاتی نظیر خیار و کدو و لوبیا و گل های شاخه بریده در اوائل تابستان و شروع گرما کشت شده و اوج دوره باردهی این محصولات نیز در تیر و مرداد و اوائل شهریور و اوج دوره کم آبی چاه ها است ضمن آنکه محصول خیار بوته ای در قیاس با هم نوع گلخانه ای آن بسیار کم بازده تر و حساس تر به آفات و گل جالیز بوده و معمولاً بخش عمده ای از آب مصرفی برای کشت خیار در منطقه آبسرد صرف تغذیه آفت گل جالیز می گردد!

البته در این بین ما شاهد انفعال عجیب اداره ترویج کشاورزی شهرستان دماوند و عدم مدیریت کشت هستیم بنحویکه در منطقه آبسرد هر کس هر کاری را که بخواهد می کند و هر چه بخواهد می کارد و هیچ نظارتی بر کشت وجود ندارد.
وقتی که مدیریت کشت در منطقه دست کشاورزان عموماً افغان قرار می گیرد و اداره جهاد کشاورزی نیز منفعل و تقریباً نیمه تعطیل است پس عجیب نیست که چاه های عمیق دشت هومند آبسرد تک به تک طعمه خشکی و کم آبی می شوند.

البته هر چند در سال جاری ظاهراً برای اجرای طرح ممنوعیت کشت محصولات جالیزی دیر شده و فرصت کاشت گندم و جو از دست رفته است ولی اداره جهاد موظف است در پاییز امسال و برای سال زراعی آینده با اجرای یک طرح جامع  و ابلاغ آن به کشاورزان مانع از کاشت خیار و کدو و لوبیا و گل شاخه بریده در منطقه شده و طرح الزام زارعان به کشت گندم و جو را به اجرا گذاشته تا حداقل چاه های منطقه آبسرد اندکی از زیر فشار رها گردند.