فرجام تلخ برجام

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
فرجام تلخ برجام

همانطور که پیش بینی می شد دونالد ترامپ رئیس جمهور روان پریش ایالات متحده آمریکا بطور یکجانبه از توافقنامه برنامه اقدام مشترک 1+5 و ایران (برجام) خارج شد و آینده این توافق را با ابهامات زیادی مواجه کرد.

ترامپ در سخنرانی شامگاه 18 اردیبهشت خود ضمن اعلام خروج یکجانبه آمریکا از این معاهده بین المللی،خبر از بازگشت تحریم ها و حتی وضع تحریم های جدید داد و به شرکای تجاری ایران و شرکت های بین المللی مهلتی 6 ماهه جهت تجدیدنظر در قراردادها و لغو این قراردادها داده و بدین ترتیب با اعلام تحریم های اولیه و ثانویه شمشیر را برای اقتصاد ایران از رو بست و به جنگ سیاسی و تجاری ایران برخواست.

اگر واقع بین باشیم باید بپذیریم که ادامه برجام بدون حضور آمریکا تقریباً محال است و با وجود تحریم های ثانویه عملاً هیچ شرکت اروپائی و آسیائی حاضر به تعامل تجاری با ایران نخواهد بود.

هدف ترامپ از خروج از برجام چیزی فراتر از محتوای آن معاهده و یا نقایص آن بود چرا ترامپ بهتر از هر شخص دیگری می دانست که در انتهای 10 سال بازهم بازرسی های شدید آژانس انرژی اتمی بر ایران ادامه خواهد داشت و لذا بند غروب آنقدرها هم مهم نبود،هدف ترامپ حتی موضوع موشک های بالستیک ایران و یا نقش ایران در خاورمیانه نبود...ترامپ هدف بزرگ تری را دنبال می کند،بدون تعارف می گویم:ترامپ و تیم او به دنبال تغییر نظام در ایران هستند.

تا وقتی که حلقه اطرافیان ترامپ را افرادی بی منطق و شرور مثل رودی جولیانی و جان بولتون و نیکی هیلی و نتایناهو تشکیل می دهند بطور قطع خواسته قلبی ترامپ کمتر از تغییر حکومت در ایران نخواهد بود و تا زمانی که این انسان روان پریش و متوهم، سر در آخور نتانیاهو و ملک سلمان دارد به کمتر اسقاط حکومت اسلامی ایران فکر نمی کند.

متاسفانه با آنکه خیلی از سیاستمداران ایرانی به این مساله واقف هستند ولیاکثر سیاستمداران چه در داخل ایران و چه در خارج خود را به نادانی زده و حاضر به قبول این واقعیت نیستند.

ترامپ با اعلام تحریم های بسیار شدید به دنبال زمین گیر کردن اقتصاد ایران است تا بدینوسیله جامعه ایران ملتهب نموده و کشور را به آشوب بکشاند و از این طریق نقشه های خود را عملی سازد و این پاس گلی بود که مخالفان اصلاحات و تندروهای داخلی به ترامپ دادند و نادانسته هیمه به آتش ترامپ انداختند.

خروج ترامپ از برجام پرده اول از یک نمایشنامه پیچیده است و احتمالاً تا چند روز دیگر پرده های دیگر از این نمایش کذائی روی صحنه خواهد رفت و بازیگران جدیدی نیز به این نمایش ملحق خواهند شد.

چاره کار چیست؟

در زمان حاضر بهترین راه مقابله با دسیسه های آمریکا و اسرائیل همدلی و یکپارچگی ملت ایران می باشد.ما وظیفه داریم هوشیارانه و با تدبیر با موضوع خروج آمریکا از برجام برخورد کرده و بهانه دست جامعه جهانی ندهیم چرا که رفتارهای احساسی ما و تهدید جامعه جهانی فقط و فقط به ضرر ما تمام می شود.

فراموش نکنیم که اروپائی ها و کشورهای شرق آسیا در نهایت دنباله روی آمریکا هستند و چین و روسیه نیز فقط به فکر منافع خود بوده و در شرائط حساس بطور قطع پشت ما را خالی خواهند کرد و در شرائط حساس به داد ما نمی رسند.

در این شرائط پیچیده فعلی ما باید منافع خودمان را در نظر بگیریم و از ورود به منازعات بی فایده داخلی و بین المللی پرهیز کنیم  و تا می توانیمرو در روی جامعه جهانی قرار نگیریم.

امروز نیاز کشور ما عقلانیت،تدبیر و پرهیز از رفتارهای هیجانی است تا شاید بتوانیم بدینوسیله از این دریای بحرانی به سلامت گذر کنیم.انشاء الله