IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...
IMAGE پيش بيني هواشناسان جهانی برای منطقه خاورمیانه و ایران طی بهار 2019/بهار پر بارش در انتظار آبسرد
جمعه, 17 اسفند 1397
وضعیت بارش ها در سه ماهه اول سال 98 در فلات ایران چگونه... ادامه مطلب ...

فرجام تلخ برجام

فرجام تلخ برجام

همانطور که پیش بینی می شد دونالد ترامپ رئیس جمهور روان پریش ایالات متحده آمریکا بطور یکجانبه از توافقنامه برنامه اقدام مشترک 1+5 و ایران (برجام) خارج شد و آینده این توافق را با ابهامات زیادی مواجه کرد.

ترامپ در سخنرانی شامگاه 18 اردیبهشت خود ضمن اعلام خروج یکجانبه آمریکا از این معاهده بین المللی،خبر از بازگشت تحریم ها و حتی وضع تحریم های جدید داد و به شرکای تجاری ایران و شرکت های بین المللی مهلتی 6 ماهه جهت تجدیدنظر در قراردادها و لغو این قراردادها داده و بدین ترتیب با اعلام تحریم های اولیه و ثانویه شمشیر را برای اقتصاد ایران از رو بست و به جنگ سیاسی و تجاری ایران برخواست.

اگر واقع بین باشیم باید بپذیریم که ادامه برجام بدون حضور آمریکا تقریباً محال است و با وجود تحریم های ثانویه عملاً هیچ شرکت اروپائی و آسیائی حاضر به تعامل تجاری با ایران نخواهد بود.

هدف ترامپ از خروج از برجام چیزی فراتر از محتوای آن معاهده و یا نقایص آن بود چرا ترامپ بهتر از هر شخص دیگری می دانست که در انتهای 10 سال بازهم بازرسی های شدید آژانس انرژی اتمی بر ایران ادامه خواهد داشت و لذا بند غروب آنقدرها هم مهم نبود،هدف ترامپ حتی موضوع موشک های بالستیک ایران و یا نقش ایران در خاورمیانه نبود...ترامپ هدف بزرگ تری را دنبال می کند،بدون تعارف می گویم:ترامپ و تیم او به دنبال تغییر نظام در ایران هستند.

تا وقتی که حلقه اطرافیان ترامپ را افرادی بی منطق و شرور مثل رودی جولیانی و جان بولتون و نیکی هیلی و نتایناهو تشکیل می دهند بطور قطع خواسته قلبی ترامپ کمتر از تغییر حکومت در ایران نخواهد بود و تا زمانی که این انسان روان پریش و متوهم، سر در آخور نتانیاهو و ملک سلمان دارد به کمتر اسقاط حکومت اسلامی ایران فکر نمی کند.

متاسفانه با آنکه خیلی از سیاستمداران ایرانی به این مساله واقف هستند ولیاکثر سیاستمداران چه در داخل ایران و چه در خارج خود را به نادانی زده و حاضر به قبول این واقعیت نیستند.

ترامپ با اعلام تحریم های بسیار شدید به دنبال زمین گیر کردن اقتصاد ایران است تا بدینوسیله جامعه ایران ملتهب نموده و کشور را به آشوب بکشاند و از این طریق نقشه های خود را عملی سازد و این پاس گلی بود که مخالفان اصلاحات و تندروهای داخلی به ترامپ دادند و نادانسته هیمه به آتش ترامپ انداختند.

خروج ترامپ از برجام پرده اول از یک نمایشنامه پیچیده است و احتمالاً تا چند روز دیگر پرده های دیگر از این نمایش کذائی روی صحنه خواهد رفت و بازیگران جدیدی نیز به این نمایش ملحق خواهند شد.

چاره کار چیست؟

در زمان حاضر بهترین راه مقابله با دسیسه های آمریکا و اسرائیل همدلی و یکپارچگی ملت ایران می باشد.ما وظیفه داریم هوشیارانه و با تدبیر با موضوع خروج آمریکا از برجام برخورد کرده و بهانه دست جامعه جهانی ندهیم چرا که رفتارهای احساسی ما و تهدید جامعه جهانی فقط و فقط به ضرر ما تمام می شود.

فراموش نکنیم که اروپائی ها و کشورهای شرق آسیا در نهایت دنباله روی آمریکا هستند و چین و روسیه نیز فقط به فکر منافع خود بوده و در شرائط حساس بطور قطع پشت ما را خالی خواهند کرد و در شرائط حساس به داد ما نمی رسند.

در این شرائط پیچیده فعلی ما باید منافع خودمان را در نظر بگیریم و از ورود به منازعات بی فایده داخلی و بین المللی پرهیز کنیم  و تا می توانیمرو در روی جامعه جهانی قرار نگیریم.

امروز نیاز کشور ما عقلانیت،تدبیر و پرهیز از رفتارهای هیجانی است تا شاید بتوانیم بدینوسیله از این دریای بحرانی به سلامت گذر کنیم.انشاء الله