تلگرام،فیلتر هست یا نیست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
تلگرام،فیلتر هست یا نیست؟

ما که آخر نفهمیدیم عاقبت کار تلگرام چه شد!فیلتر هست؟نیست؟یک مقدار هست؟یک مقدار نیست؟

ظاهراً مسئولان محترم در سطوح عالی کشور هم مثل ما سردر گم هستند...!یکی می گوید فیلتر است و باید کلاً قطع شود و دیگری می گوید نیست و نباید قطع شود.

هنوز 24 ساعت از فیلتر نصفه نیمه تلگرام نگذشته بود که دبیرخانه دولت در اطلاعیه ائی به این تصمیم قضائی تاخت و به نوعی از خود سلب اتهام کرد.

دبیرخانه دولت در اطلاعیه ائی اعلام داشت:

تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست‌گذاری و اقدام متناسب، صرفا بر عهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.

تعیین تکلیف امور عمومی که مرتبط با نیازها و خواسته‌های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی‌تواند صرفا مبتنی‌بر تشخیص و تصمیم  موردی قضایی باشد.

متأسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت‌ها و تشخیص مصالح عمومی منجر به تداخل وظایف، صدور احکام و اقدامات مختلف و بعضا متعارض در مورد دسترسی عمومی به پایگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.

ایجاد ابهام و تردید در جامعه به هیچ وجه صحیح و به مصلحت نیست و اثربخشی هر گونه اقدام در عرصه عمومی منوط به اقناع، همراهی و مشارکت مردم است.

هر گونه سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت‌های اجتماعی اتخاذ شود.

خوب به این ترتیب دولت از گناه فیلتر تلگرام تبری جسته و مسئولیت این اقدام را به گردن قوه قضائیه و مقام قضائی دستور دهنده فیلتر انداخت و 40 میلیون کاربر ایرانی تلگرام را عملاً رو در روی قوه قضائیه قرار داد.

به هر حال رئیس جمهور قول داده بود که تلگرام نشود و ظاهراً سفت و سخت نیز پای این قول ایستاده و بعد از 6 سال برای اولین بار در راستای حفظ و صیانت از حقوق  مردم دست به یک اقدام عملی زده است که این جای خوشحالی فراوان دارد.

البته این فلیتر ناگهانی یک پیامد مهم داشت و آن اینکه مدیران شرکت تلگرام را مجاب به تهیه و عرضه نسخه بلاکچین(ضد فیلتر) تلگرام فارسی نمود و احتمالاً تا چند روز دیگر شاهد آپدیت ضد فیلتر نسخه فارسی این پیام رسان خواهیم بود و آن وقت دیگر هیچ مقامی در ایران از نظر فنی توان فیلتر این اپلیکیشن محبوب را نخواهد داشت و بدین ترتیب عملاً کنترل اوضاع بطور کامل از دست دولت و مقامات قضائی خارج خواهد شد و شرکت تلگرام نیز بواسطه اعمال محدودیت از سوی دولت ایران حاضر به هیچگونه همکاری با مقامات جمهوری اسلامی نخواهد بود.

فراموش نکنیم که فیلتر و اعمال محدودیت هیچگاه و در هیچ جامعه ائی دردی دوا نکرده چرا که هر فیلتری فیلترشکنی دارد و هر اعمال محدودیتی هم راه فراری دارد ومعمولاً ما ایرانی ها نیز استعداد خوبی در پیدا کردن راه فرار داریم و خیلی خود خود را از شر فیلترها خلاص می کنیم.