زلزله را فراموش نکنیم

زلزله را فراموش نکنیم

اگر به یاد داشته باشید شامگاه روز 12 فروردین سال جاری حوالی ساعت 11 شب زلزله ائی حدوداً 4 ریشتری شرق شهرستان دماوند را به لرزه درآورد ولی با توجه به فاصله نسبتاً زیاد کانون این زمین لرزه با شهر آبسرد چندان باعث وحشت کسی نشد و این ماجرا در هیاهوی روز سیزده به در فراموش شد.

منشاء این زمین لرزه ظاهراً گسل حصاربن بوده است که بصورت خطی شرقی-غربی از شرق روستای حصاربن و شمال سیمین دشت شروع شده و با گذر از حوالی روستای گرمابسرد در راستای محور عمومی رشته کوه البرز به سمت شمال غرب انحنا یافته و با گذر از شمال شهر کیلان و جنوب آبسرد (روستای وادان) به سمت  صالح آباد و مراء پیش رفته و تا جنوب رودهن ادامه می یابد.

ما زلزله را فراموش کردیم ولی بطور حتم زمین کماکان سرگرم کار خویش است و درست زمانی که ما اصلاً انتظارش را نداریم زمین لرزه باز هم به سراغ ما خواهد آمد.

با این مقدمه می رویم سر اصل مطلب که انتشار نقشه کامل «خطر زلزله در مناطق مختلف کشور» می باشد و از قضا تمام شهرهای شهرستانهای دماوند و فیروزکوه  و از جمله شهرهای آبسرد،کیلان و دماوند بر روی منطقه پر خطر یا «خطر نسبی بسیار زیاد» قرار گرفته و این به معنی آن است که در این منطقه هر لحظه امکان وقوع یک زمین لرزه بزرگ وجود دارد.

نوار با خطر بسیار بالا از شرق دامغان تا شمال‌غرب کشور کشیده شده و دربر گیرنده شهرهایی مانند دامغان، شهمیرزاد،فیروزکوه،دماوند، تهران، کرج، قزوین، رودبار، منجیل، میانه، بستان‌آباد، تبریز، خوی، سلماس، ماکو و کلیساکندی است. این زون با خطر بسیار زیاد زلزله همچنین به‌صورت نواری با راستای شمالغرب به جنوب‌شرق در غرب کشور گستردگی داشته و شهرهایی مانند پیرانشهر، سردشت، نهاوند، بروجرد، دورود و ناغان را دربر می‌گیرد. در ناحیه ایران مرکز و سمت شرقی کشور، پهنه با خطر بسیار زیاد، از طبس تا نایبند و گلباف به سمت جنوب و با چرخشی به سمت شمال غرب، شهرهایی مانند ماهان، کرمان، زرند و کوهبنان را شامل می‌شود. همچنین در شرق این ناحیه زون با خطر بسیار زیاد، شهرهایی مانند قائن و فردوس را نیز در خود جای داده است.در شمال‌شرقی کشور و در گستره استان خراسان‌شمالی، شهرهای قوچان، فاروج، سبزوار و باجگیران نیز در پهنه با خطر بسیار زیاد زلزله قرار گرفته‌اند.

در این بین متاسفانه شهر آبسرد هم بواسطه بافت فرسوده واقع در محدوده قانونی شهر و هم بواسطه سازه های ویلائی غیر مقاوم ساخته شده در حریم شهر و نواحی مجاور در معرض خطر بوده و با توجه به محدودیت امکانات امدادرسانی در این منطقه و ساخت و سازهای غیر اصولی در صورت وقوع یک زمین لرزه با بزرگای بیش از 6 ریشتر این احتمال وجود دارد که تعداد بسیار زیادی از افراد در زیر آوار به دام افتاده و  هیچگونه امکان امدادرسانی به ایشان وجود نداشته باشد.

 این وضعیتدر رابطه با ویلاهای ساخته شده در هومند اهران و مرانک(مناطق خارج از حریم شهر آبسرد) که بدون رعایت ساده ترین اصول ساختمانی بنا شده اند وضعیتی حادتر را ایجاد می کند چرا که با توجه به باریک بودن معابر در آن منطقه و تراکم بالای ویلاهای احداثی و دوری از شهر ،امدادرسانی در منطقه با تاخیر بسیار و سختی فراوان صورت خواهد گرفت و این به معنی افزایش تعداد قربانیان می باشد.

البته مشابه همین مشکل در برخی از نقاط شهر و بویژه بافت فرسوده مشاهده می گردد ولی از آنجا که محدوده شهر آنچنان بزرگ نیست و راههای درون شهری نیز نسبتاً دارای عرض مناسب می باشند و مراکز امدادی نیز در شهر قرار دارند احتمالاً تلفات بافت فرسوده بهع اندازه خارج از شهر نخواهد بود.

فراموش نکنیم که شهر آبسرد در همسایگی گسل مشاء قرار داشته و احتمالاً چند گسل فرعی ناشناخته نیز در منطقه وجود دارند که هر از گاهی باعث لرزه های خفیف می شوند پس باید هوشیار باشیم و از حالا پیش بینی های لازم برای روز زلزله داشته باشیم تا در آن روزهای سخت دچار غافلگیری و بحران زدگی نشویم.

 

IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 1200 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان دماوند طی سه ماهه اول سال 98
شنبه, 25 خرداد 1398
مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست خبری که با... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس اداره ثبت رفت،سرپرست اداره ثبت آمد
شنبه, 25 خرداد 1398
صبح امروز (شنبه مورخ 25 خرداد 98) مراسم تودیع ریاست سابق... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح احداث تقاطع غیر همسطح شهر آبسرد به جاده فیروزکوه مورد مطالعه قرار می‌گیرد
جمعه, 24 خرداد 1398
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از ابلاغ... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: در دماوند ۵۰۰... ادامه مطلب ...
IMAGE مسیر دشوار تولید در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
به گزارش ایرنا از دماوند، مجید صفری در کارگروه تسهیل و... ادامه مطلب ...
IMAGE قلعه پر ماجرا
پنج شنبه, 23 خرداد 1398
می گویند روستای گرمابسرد واقع در جنوب شرق شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE عاقبت سیل به شهرستان دماوند رسید
سه شنبه, 21 خرداد 1398
بارندگی های رگباری عصر روز دوشنبه 20 خرداد 98 در سرشاخه... ادامه مطلب ...
IMAGE مراقب خطر آتش سوزی مراتع و باغات باشید
دوشنبه, 20 خرداد 1398
سال آبی جاری که از اول مهرماه 97 شروع شده است یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز دور جدید ناپایداری های تابستانه از امروز
شنبه, 18 خرداد 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر مهیا شدن شرائط... ادامه مطلب ...
IMAGE راهبرد اشتباه ویلموتس
جمعه, 17 خرداد 1398
چند هفته ائی است که تیم ملی ایران صاحب یک مربی جدید شده... ادامه مطلب ...
IMAGE 900خودرو در راه شمال
چهارشنبه, 15 خرداد 1398
سردار سید کمال هادیان‌فر در حاشیه بازدید از مرکز... ادامه مطلب ...