زلزله را فراموش نکنیم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
زلزله را فراموش نکنیم

اگر به یاد داشته باشید شامگاه روز 12 فروردین سال جاری حوالی ساعت 11 شب زلزله ائی حدوداً 4 ریشتری شرق شهرستان دماوند را به لرزه درآورد ولی با توجه به فاصله نسبتاً زیاد کانون این زمین لرزه با شهر آبسرد چندان باعث وحشت کسی نشد و این ماجرا در هیاهوی روز سیزده به در فراموش شد.

منشاء این زمین لرزه ظاهراً گسل حصاربن بوده است که بصورت خطی شرقی-غربی از شرق روستای حصاربن و شمال سیمین دشت شروع شده و با گذر از حوالی روستای گرمابسرد در راستای محور عمومی رشته کوه البرز به سمت شمال غرب انحنا یافته و با گذر از شمال شهر کیلان و جنوب آبسرد (روستای وادان) به سمت  صالح آباد و مراء پیش رفته و تا جنوب رودهن ادامه می یابد.

ما زلزله را فراموش کردیم ولی بطور حتم زمین کماکان سرگرم کار خویش است و درست زمانی که ما اصلاً انتظارش را نداریم زمین لرزه باز هم به سراغ ما خواهد آمد.

با این مقدمه می رویم سر اصل مطلب که انتشار نقشه کامل «خطر زلزله در مناطق مختلف کشور» می باشد و از قضا تمام شهرهای شهرستانهای دماوند و فیروزکوه  و از جمله شهرهای آبسرد،کیلان و دماوند بر روی منطقه پر خطر یا «خطر نسبی بسیار زیاد» قرار گرفته و این به معنی آن است که در این منطقه هر لحظه امکان وقوع یک زمین لرزه بزرگ وجود دارد.

نوار با خطر بسیار بالا از شرق دامغان تا شمال‌غرب کشور کشیده شده و دربر گیرنده شهرهایی مانند دامغان، شهمیرزاد،فیروزکوه،دماوند، تهران، کرج، قزوین، رودبار، منجیل، میانه، بستان‌آباد، تبریز، خوی، سلماس، ماکو و کلیساکندی است. این زون با خطر بسیار زیاد زلزله همچنین به‌صورت نواری با راستای شمالغرب به جنوب‌شرق در غرب کشور گستردگی داشته و شهرهایی مانند پیرانشهر، سردشت، نهاوند، بروجرد، دورود و ناغان را دربر می‌گیرد. در ناحیه ایران مرکز و سمت شرقی کشور، پهنه با خطر بسیار زیاد، از طبس تا نایبند و گلباف به سمت جنوب و با چرخشی به سمت شمال غرب، شهرهایی مانند ماهان، کرمان، زرند و کوهبنان را شامل می‌شود. همچنین در شرق این ناحیه زون با خطر بسیار زیاد، شهرهایی مانند قائن و فردوس را نیز در خود جای داده است.در شمال‌شرقی کشور و در گستره استان خراسان‌شمالی، شهرهای قوچان، فاروج، سبزوار و باجگیران نیز در پهنه با خطر بسیار زیاد زلزله قرار گرفته‌اند.

در این بین متاسفانه شهر آبسرد هم بواسطه بافت فرسوده واقع در محدوده قانونی شهر و هم بواسطه سازه های ویلائی غیر مقاوم ساخته شده در حریم شهر و نواحی مجاور در معرض خطر بوده و با توجه به محدودیت امکانات امدادرسانی در این منطقه و ساخت و سازهای غیر اصولی در صورت وقوع یک زمین لرزه با بزرگای بیش از 6 ریشتر این احتمال وجود دارد که تعداد بسیار زیادی از افراد در زیر آوار به دام افتاده و  هیچگونه امکان امدادرسانی به ایشان وجود نداشته باشد.

 این وضعیتدر رابطه با ویلاهای ساخته شده در هومند اهران و مرانک(مناطق خارج از حریم شهر آبسرد) که بدون رعایت ساده ترین اصول ساختمانی بنا شده اند وضعیتی حادتر را ایجاد می کند چرا که با توجه به باریک بودن معابر در آن منطقه و تراکم بالای ویلاهای احداثی و دوری از شهر ،امدادرسانی در منطقه با تاخیر بسیار و سختی فراوان صورت خواهد گرفت و این به معنی افزایش تعداد قربانیان می باشد.

البته مشابه همین مشکل در برخی از نقاط شهر و بویژه بافت فرسوده مشاهده می گردد ولی از آنجا که محدوده شهر آنچنان بزرگ نیست و راههای درون شهری نیز نسبتاً دارای عرض مناسب می باشند و مراکز امدادی نیز در شهر قرار دارند احتمالاً تلفات بافت فرسوده بهع اندازه خارج از شهر نخواهد بود.

فراموش نکنیم که شهر آبسرد در همسایگی گسل مشاء قرار داشته و احتمالاً چند گسل فرعی ناشناخته نیز در منطقه وجود دارند که هر از گاهی باعث لرزه های خفیف می شوند پس باید هوشیار باشیم و از حالا پیش بینی های لازم برای روز زلزله داشته باشیم تا در آن روزهای سخت دچار غافلگیری و بحران زدگی نشویم.