IMAGE وقتی هیچ کس درد راننده و مسافر را نمی فهمد...!
یکشنبه, 28 دی 1399
تجمع هفته گذشته تاکسی داران شهر آبسرد در مقابل ساختمان... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب ها به زان رسید/قلع و قمع ۱۳۸ فقره ساخت وساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی روستای زان دماوند
پنج شنبه, 25 دی 1399
در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی... ادامه مطلب ...
IMAGE چرا امنیت شهرستان دماوند تا این اندازه کاهش یافته؟
پنج شنبه, 25 دی 1399
دله دزدی های سارقان شب گرد کم بود و پای تروریست ها و... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع دور تازه بارش ها/آخر هفته به ارتفاعات نروید
چهارشنبه, 24 دی 1399
بتدریج با نزدیک شدن به واپسین روزهای دی ماه شاهد تغییر... ادامه مطلب ...
IMAGE هرگونه افزایش خودسرانه نرخ کرایه تاکسی در تمام خطوط شهر آبسرد تخلف است
سه شنبه, 23 دی 1399
در پی گلایه تنی چند از شهروندان آبسردی از نحوه خدمات... ادامه مطلب ...
IMAGE پیش بینی میان مدت هواشناسی شهر آبسرد/زمستان 99
یکشنبه, 21 دی 1399
عاقبت گزارش نهایی پیش بینی هواشناسی شهر آبسرد با حدود... ادامه مطلب ...
IMAGE تکذیب کوه خواری در سد وادان از سوی بنیاد مسکن شهرستان دماوند
یکشنبه, 21 دی 1399
روز گذشته انتشار فیلمی کوتاه در شبکه های اجتماعی با... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار سقوط بهمن در هفته آخر دی ماه/صعود به زرین کوه از دامنه های بهمن گیر ممنوع
چهارشنبه, 17 دی 1399
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر افزایش دمای هوا در... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما/آیا طلسم بارش ها باز می شود؟
چهارشنبه, 17 دی 1399
هر چند آخرین خروجی مدل های هواشناسی برای نیمه دوم... ادامه مطلب ...

میراث ترامپ برای بایدن

میراث ترامپ برای بایدن

عاقبت بعد از چند هفته کشمکش انتخاباتی بین دونالد ترامپ و جو بایدن، جمهوری خواهان با نتایج انتخابات 2020 آمریکا کنار آمدند و ترامپ علیرغم میل باطنی با آغاز روند انتقال قدرت به جو بایدن موافقت کرد و دولت آمریکا وارد فاز انتقالی گردید.

ولی میراث ترامپ برای بایدن در رابطه با ایران چیست؟

ترامپ در بهار سال 97 و پس از خروج از برجام مجموعه وسیعی از تحریم های همه جانبه را علیه ایران اعمال نمود و با کارزار فشار حداکثری شدیدترین تحریم ها را علیه اقتصاد ایران به راه انداخت، ولی ترامپ به علت یکجانبه گرائی خاص خود در آن زمان تنها بود و یکجانبه و بدون همراهی رسمی کشورهای اروپائی ها وارد این کارزار شد ولی آنچه که امروز از ترامپ به جا مانده کلکسیونی بزرگ از انواع تحریم ها می باشد که حتی صادرات و واردات غذا و دارو به ایران را هم تحت تاثیر خود قرار داده ضمن آنکه گروه های تندرو در ایران نیز با مانع تراشی در مسیر تصویب لوایح مربوط  به "اف ای تی اف" عملاً به کشور وضعیت خود تحریمی را تحمیل کرده اند و اگر ترامپ هم نقطه ای را از قلم انداخته باشد این دلواپسان وطنی آن نقطه را به نفع ترامپ پر کرده اند.

اگرچه بایدن در زمان مبارزات انتخاباتی خود بارها و بارها قول بازگشت به برجام را داده و خواستار مذاکره و گفتگو با ایران شده است ولی وی امروز انواع و اقسام تحریم ها را همانند میراث گرانبهایی از ترامپ به ارث برده و قرار است بدون اینکه زحمت زیادی بکشد با دستی پر از تحریم ها وارد مذاکره با ایران شود و اتفاقاً برخلاف ترامپ که از همراهی اروپائی ها محروم بود با همکاری سایر کشورها حلقه تحریم ها را تنگ تر کرده و فشار فوق حداکثری را علیه ایران اعمال نماید.

ترامپ صرفاً تاجری خودخواه و یکجانبه گرا بود که چندان به اقدامات جمعی بین المللی اهمیتی نمی داد ولی بایدن یک سیاستمدار کهنه کار با بیش از 40 سال سابقه کار سیاسی و صدها دوست دیپلمات در تمام دنیا می باشد و به راحتی می تواند شورای امنیت را بر علیه ایران بسیج نماید.
بایدن برخلاف ترامپ لاف نمی زند و مستقیم سر اصل ماجرا می رود و به فنون مذاکره کاملاً مسلط است.
بایدن پوپولیست و عوامگرا نیست و شعارهای تو خالی نمی دهد و این توانایی را دارد که مشکلات بین المللی را مدیریت کند و حتی افرادی مثل پوتین را خام نماید و رهبری جهان را دوباره به دست گیرد.

بایدن حالا میراثی رنگارنگ از ترامپ به ارث برده،امروز بواسطه اقدامات ترامپ دیگر داعشی در کار نیست،اسرائیلی ها با خیلی از کشورهای عرب منطقه به توافق و صلح رسیده اند،ایران در محاصره کامل اقتصادی قرار دارد و زیر ساخت های اقتصادی آمریکا نسبت به چهار سال پیش بسیار تقویت شده،واکسن کرونا به مرحله تولید رسیده و خطرات این بیماری اقتصاد آمریکا را تهدید نمی کند و...

حالا دست بایدن برای اعمال فشار حداکثری با همراهی اروپائی ها بازتر است و احتمالاً شرائطی به مراتب سختر از دوران ترامپ را می تواند بوجود آورد و این بار موضوعات جدیدتری را به دستور جلسه مذاکرات اضافه نماید.
در مجموع می توان گفت کنار آمدن با بایدن به مراتب سخت تر از ترامپ است چرا که بایدن با میراث ترامپ وارد بازی می گردد،چیزی که ترامپ از داشتن آن محروم بود.