IMAGE با رأی دیوان عدالت اداری کشور بابک همایونفر عضو اصلی شورای شهر آبسرد شد
یکشنبه, 28 بهمن 1397
پایگاه خبری عصر شرق به نقل از صفری فرماندار شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی به آبسرد در واپسین روزهای بهمن
چهارشنبه, 24 بهمن 1397
با خاتمه بارش ها و عبور موج نسبتاً قوی بارشی که طی... ادامه مطلب ...
IMAGE پس لرزه های یک جام
یکشنبه, 14 بهمن 1397
هر چند جام ملت های آسیا 2019 چند روزی است که تمام شده ولی... ادامه مطلب ...
IMAGE افزایش نسبی دما از روزهای پایانی هفته
یکشنبه, 14 بهمن 1397
با خروج سامانه بارشی سردی که امروز در منطقه ما فعال بود... ادامه مطلب ...
IMAGE یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا
یکشنبه, 14 بهمن 1397
امسال ما در شهر آبسرد زمستان آنچنان سردی را نداشتیم... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا مترو به شرق استان تهران خواهد رسید؟
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دهه فجر که شروع می شود بازار سفرهای استانی مسئولان و... ادامه مطلب ...
IMAGE افتتاح چند طرح عمرانی و یک طرح تولیدی در شهر آبسرد
یکشنبه, 14 بهمن 1397
به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر چند طرح عمرانی و... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود یک موج بارشی کم دامنه در روز یکشنبه
پنج شنبه, 11 بهمن 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...
IMAGE چه کسی بیشتر ضرر می کند؟
شنبه, 06 بهمن 1397
با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت های و پس از مصاحبه پر... ادامه مطلب ...

فاجعه خاموش

فاجعه خاموش

حدوداً سوم فروردین ماه بود که مراکز هواشناسی آمریکا و اروپا اولین اخطارها در خصوص ورود جبهه هوای سرد در واپسین روزهای فروردین ماه را منتشر کردند و هر چه به انتهای فروردین ماه نزدیکتر می شدیم این مراکز اخطاریه های جدی تری را صادر می کردند تا اینکه سرمای نابهنگام بهاری آمد و خیلی چیزها را با خود برد.

بعد از زمستان کم بارش 96 و گرمای بی سابقه نوروزی سرمای روزهای آخر فروردین تیر خلاص را به پیکر نیمه جان باغداری بخش های گسترده ائی از ایران وارد کرد.

توده هوای سرد سیبری که منشاء شرقی داشت ابتدا در روز یکشنبه به فیروزکوه و شمال غرب سمنان هجوم آورد و آهسته آهسته منطقه نفوذ خود را گسترش داد و روز دوشنبه سایه سفید و سنگین خود را بر روی دماوند و شمیرانات و کرج پهن کرد.

با توجه به اینکه در اثر گرمای هوای روزهای ابتدای فروردین اغلب درختان میوه منطقه وارد فاز گل دهی شده بودند متاسفانه در اثر این سرمای نابهنگام و بارش سنگین برف اغلب درختان منطقه دچار آسیب دیدگی شدید شده و شکوفه های درختان بیدار شده تماماً نابود گردید.

در این بین بیشترین آسیب متوجه درختان گردو شده و تقریباً تمام باغات گردوی شهرستانهای دماوند و فیروزکوه نابود شدند و بخش عمده ائی از باغات درختان سیب،هلو،به،گلابی و هلوی شرق استان تهران از بین رفت.

ظاهراً سریال بدبیاری های کشاورزان و باغداران در سال آبی 96-97 تمامی ندارد و به احتمال زیاد با توجه به گرمای زودرس نیمه دوم اردیبهشت و خرداد ماه و کم بارشی انباشته از زمستان و سرما زدگی بهاری امسال سال سیاه باغداران باشد.

سرمای بهاری فاجعه ائی خاموش بود که بی صدا بسیاری از باغداران و کشاورزان را به خاک سیاه نشاند و امنیت غذائی بسیاری از شهروندان را به خطر انداخت.

در این بین بعضی ها با برف نشسته روی شکوفه ها عکس سلفی گرفتند و از دیدن برف بهاری ابراز شادمانی کردند غافل از اینکه این برف بلائی بود که بر باغداران نازل شده بود و این برف هم کفنی بود بر پیکره بی جان باغ های بخش گسترده ائی از شمال و شمال شرق کشور.

فراموش نکنیم که بسیاری از باغات بیمه نبودند و باغداران آسیب دیده از این سرما از نظر اقتصادی به شدت در وضع بدی قرار تالرند و اگر دولت به این باغداران کمک نکند بیم آن وجود دارد که ایشان حتی در تامین مایحتاج حداقلی خود نیز با مشکل مواجه شوند لذا لازم و ضروری است دستگاههای متکفل امر کشاورزی و بویژه جهاد کشاورزی و استانداری و وزارت کار و رفاه در سریعترین زمان نسبت به ارزیابی میزان خسارات وارده و جبران آن اقدام نمایند.

البته ظاهراً جناب آقای مهندس میرزائی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی طی نامه شماره 97011631 مورخ 28/1/97 خطاب به وزیر محترم جهادکشاورزی خواستار ارزیابی خسارات وارده به کشاورزان  توسط کارشناسان آن وزارت بمنظور جبران خسارات وارده به باغداران منطقه شده است که امیدواریم آقای وزیر با درک شرائط موجود نسبت به تعیین تیم ارزیاب و جبران فوری خسارات اقدام نمایند.