IMAGE تداوم کم بارشی پائیزه در شهر آبسرد/تا اواسط آبان ماه خبری از بارش های گسترده نیست
جمعه, 02 آبان 1399
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود پائیز امسال تحت... ادامه مطلب ...
IMAGE سارقان اماکن خصوصی آبسرد با 20 فقره سرقت در دام‌ پلیس
جمعه, 02 آبان 1399
«سرهنگ فاضلی» فرمانده انتظامي شهرستان دماونددر گفتگو... ادامه مطلب ...
IMAGE استیضاح روحانی/ثمر بخش یا بی ثمر
دوشنبه, 28 مهر 1399
روز گذشته سید احمد رسولی نژاد نماینده اصولگرای حوزه... ادامه مطلب ...
IMAGE بازار املاک شهرستان دماوند عرصه برخورد مشاورین املاک بومی و تهرانی
دوشنبه, 21 مهر 1399
حالا بازار املاک در شهرستان دماوند و بویژه شهرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا در آبسرد/وضعیت فوق قرمز
دوشنبه, 21 مهر 1399
در سایه بی توجهی مردم و مسئولان گسترش بیماری کرونا بر... ادامه مطلب ...
IMAGE خداحافظ استاد
شنبه, 19 مهر 1399
خسروی آواز ایران،استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل چند... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان بارش های پائیزی تا اطلاع ثانوی
شنبه, 12 مهر 1399
بعد از یک هفته بسیار پر بارش و پر برکت همانطور که پیش... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران گاز مایع در دماوند/چه کسی مسبب این کمبود است
شنبه, 12 مهر 1399
بتدریج با ورود به فصل پائیز و سرد شدن هوا نیاز عمومی به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود مجلس به موضوع حق الزحمه مشاورین املاک
شنبه, 12 مهر 1399
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان " حق الزحمه... ادامه مطلب ...

وزیر کشور:صدور پروانه‌ ساخت‌وساز در کشور یکپارچه می شود

وزیر کشور:صدور پروانه‌ ساخت‌وساز در کشور یکپارچه می شود

سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها مجوز جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در اراضی کشاورزی را دارند، اما استفاده حداکثری از ظرفیت همکاری با قوه قضاییه در تسریع رسیدگی به پرونده‌ها و جلوگیری از تداوم تخلفات می‌تواند بسیار مفید باشد.

وزیر کشور در نشست بررسی وضعیت و چالش‌های مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز، بر لزوم یکپارچه کردن صدور پروانه‌ها در کشور تأکید کرد و گفت: یکپارچه و ساختارمند کردن صدور پروانه‌ها در شهر و روستا می‌تواند جلوی بخش عمده‌ای از تخلفات را بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در این نشست پس از شنیدن گزارشی از وضعیت ساخت‌وساز غیرقانونی در کشور و اقدامات استان‌های حاضر در جلسه، با اشاره به پیگیری‌های قبلی و مکرر به‌عمل آمده و تلاش‌های مستمر و موفقیت‌های خوب در این عرصه گفت: با این همه تلاش و اقدامات انجام شده، همچنان شاهدیم که این مسئله متوقف نشده است.

وزیر کشور با اشاره به آسیب‌های ناشی از افزایش ساخت و ساز غیرقانونی در کشور، یادآور شد: عده‌ای سطحی و جزئی‌نگر، فقط منفعت‌های آنی را می‌بینند، اما متوجه ضررهای مهم آتی نیستند.

وی یکی از آسیب‌های بی‌توجهی به قوانین و مقررات در ساخت‌وسازهای غیرمجاز را رواج فرهنگ بی‌اعتنایی به قانون در جامعه دانست و افزود: این مخرب‌ترین نتیجه ممکن است.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی از چالش‌ها و خلأهای قانونی در این زمینه و پراکندگی مسئولیت‌ها میان نهادهای حاکمیتی مختلف در این مسیر گفت: انتظار این است که مسئولان و مجریان امر، منفذهای قانونی را پیدا کنند و راه حلی برای آن تدارک ببینند. علاوه بر آن، استانداران و فرمانداران باید با تمرکز بر اختیارات قانونی خود، پیگیر اجرای برنامه‌های سایر دستگاه‌ها در این مورد باشند و در این مسیر از ظرفیت مراجع قضایی هم بهره‌مند شوند.

وزیر کشور با تأکید بر تدوین طرح‌های کارشناسی برای رفع قانونی نیازهای موجود به ساخت‌وساز خصوصاً در استان‌های شمالی کشور، تصریح کرد: این موضوع پیش از این به دولت ارائه و تصویب شده و بر اساس آن پهنه‌های مشخصی تعریف می‌شود تا با اعمال کافی نظارت‌های قانونی و در یک بستر کاملاً قانونی، نیازهای موجود برطرف شود و همچنین از ساخت‌وساز غیرقانونی خصوصاً در اراضی ملی جلوگیری ‌شود.

رحمانی فضلی در انتقاد از تغییر کاربری گسترده اراضی کشاورزی، گفت: درصورتی که سازمان‌های ذی‌ربط در صدور مجوز ساخت‌وساز به‌درستی کار خود را انجام دهند، امکان انجام و پیشرفت کار برای متخلفان وجود ندارد.

وی با اشاره به برخی از زمینه‌های مبنایی در این عرصه، درباره تفاوت فاحش ارزش افزوده در فعالیت‌های مختلف اقتصادی مرتبط با زمین، تصریح کرد: باید مناسباتی اعمال شود که با اصلاح موازنه ارزش‌های افزوده، حرکت در مسیرهای تولیدی مثل کشاورزی تشویق شود، اما در هر حال قانون باید اجرا شود و از ساخت‌وسازهای غیرقانونی پیشگیری شود و در صورت نیاز به اصلاح مقررات قانونی، پیگیری‌های لازم انجام شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در پیگیری و رسیدگی به تخلفات ساخت‌وسازهای غیرقانونی بیش از گذشته فعال شده است، خاطرنشان کرد: تحقق همکاری دستگاه قضا در این مسیر و استفاده از این ظرفیت، کمک کننده خواهد بود.

رحمانی فضلی بر برگزاری مستمر جلسات ستاد ساماندهی، پیشگیری و مقابله با ساخت‌وسازهای غیرقانونی در استان‌ها و ارسال گزارش‌های سه ماهه این ستادها به وزارت کشور تأکید کرد و افزود: نتیجه گزارش‌ها و پیشنهادهای موجود به بخش‌های مختلف ارائه می‌شود و همچنین با مدیرانی که در این مسیر همراهی نمی‌کنند، برخورد می‌شود.

وی همچنین با تأکید بر اجرای کامل طرح کاداستر در کشور، ادامه داد: این طرح یکی از طرح‌های مبنایی کشور است که چند دهه است آغاز شده اما هنوز به نتیجه کامل نرسیده است و با توجه به اینکه یکی از موانع اجرای آن کمبود بودجه است، لازم است برای کمک به تأمین منابع مالی این طرح در استان‌ها، همراهی و همکاری شود.

رحمانی فضلی در پایان بر فعال کردن بیش از پیش بازرسی‌های استانداری‌ها در رسیدگی به ساخت‌وسازهای غیرمجاز و همچنین آموزش دهیاران و نظارت مستمر بر فعالیت‌های دهیاری‌ها تأکید کرد و خواستار استفاده از ظرفیت کاملاً مؤثر شبکه‌های رادیو تلویزیونی استانی برای گسترش آموزش‌ در زمینه پیشگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز شد.