IMAGE تداوم کم بارشی پائیزه در شهر آبسرد/تا اواسط آبان ماه خبری از بارش های گسترده نیست
جمعه, 02 آبان 1399
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود پائیز امسال تحت... ادامه مطلب ...
IMAGE سارقان اماکن خصوصی آبسرد با 20 فقره سرقت در دام‌ پلیس
جمعه, 02 آبان 1399
«سرهنگ فاضلی» فرمانده انتظامي شهرستان دماونددر گفتگو... ادامه مطلب ...
IMAGE استیضاح روحانی/ثمر بخش یا بی ثمر
دوشنبه, 28 مهر 1399
روز گذشته سید احمد رسولی نژاد نماینده اصولگرای حوزه... ادامه مطلب ...
IMAGE بازار املاک شهرستان دماوند عرصه برخورد مشاورین املاک بومی و تهرانی
دوشنبه, 21 مهر 1399
حالا بازار املاک در شهرستان دماوند و بویژه شهرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا در آبسرد/وضعیت فوق قرمز
دوشنبه, 21 مهر 1399
در سایه بی توجهی مردم و مسئولان گسترش بیماری کرونا بر... ادامه مطلب ...
IMAGE خداحافظ استاد
شنبه, 19 مهر 1399
خسروی آواز ایران،استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل چند... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان بارش های پائیزی تا اطلاع ثانوی
شنبه, 12 مهر 1399
بعد از یک هفته بسیار پر بارش و پر برکت همانطور که پیش... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران گاز مایع در دماوند/چه کسی مسبب این کمبود است
شنبه, 12 مهر 1399
بتدریج با ورود به فصل پائیز و سرد شدن هوا نیاز عمومی به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود مجلس به موضوع حق الزحمه مشاورین املاک
شنبه, 12 مهر 1399
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان " حق الزحمه... ادامه مطلب ...

سد خاکی وادان،بلاتکلیف بین برکه و دریاچه

سد خاکی وادان،بلاتکلیف بین برکه و دریاچه

سد خاکی وادان سالهاست که بلاتکلیف رها شده و حوضچه پشت آن تبدیل به یک آبگیر فصلی شده است.
سدی که قرار بود تامین کننده آب بخشی از اراضی باغی و کشاورزی حوزه آبریز جمع آبرود گردد امروز خود به یک معضل برای روستای وادان تبدیل شده و محوطه متروک اطراف آن تبدیل به محلی برای تجمع گاه و بی گاه اراذل و اوباش و سگ های ولگرد ضمن آنکه این آبگیر در فصل تابستان به محلی پر خطر برای شنای کودکان تبدیل شده و هر از چندی شاهد غرق شدن اطفال در این آبگیر می باشیم.

در همین ارتباط میثم پازوکی دهیار جوان روستای وادان اظهار داشت: سد وادان همچنان بلاتکلیف مانده است و برخی از مالکان به علت گران شدن زمین، از زمین خود نمی‌گذرند و حاضر به تحویل زمین نیستند، از سوی دیگر هیچ پولی به مالکان تعلق نگرفته است.

وی افزود: با کلانتری و منابع آب هماهنگ کردیم و منابع طبیعی تصمیم به بازدید گرفت، اما نمی‌دانیم که برنامه برای تحویل زمین دارند یا نه، زیرا به ما تملک ندادند.

دهیار روستای وادان با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای این مکان وجود ندارد، گفت: در سفر پیشِ وزیر نیرو به این منطقه، مقرر شده بود که پروژه توریستی در اینجا اجرا شود، اما متاسفانه تا زمانی که تملک اراضی نشود هیچ طرحی قابل اجرا نخواهد بود.

پازوکی ادامه داد: مساحت منطقه زیاد است و زمین‌هایی متعلق به حدود 190 مالک را شامل می‌شود، محدوده آنها از ورودی وادان، حریم سد و حتی داخل سد در نقشه برداری مشخص شده است.

وی تصریح کرد: برخی از زمین‌ها در حریم قرار دارند و از منطقه وادان و کشاورزی وارو شروع می‌شود و تا نزدیکی دِهن و اراضی اهالی روستا ادامه دارد.

دهیار روستای وادان بیان کرد: مواردی که در مسیر اجرای طرح قرار دارند همه تخریب شده‌اند، پیمانکار از سال 83 یا 84 نزدیک به 6 تا 7 میلیارد تومان هزینه کرده است اما نتیجه ندارد.

پازوکی گفت: مساحت زمین متری 35 تومان قیمت‌گذاری شده بود و قیمت کل بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان برآورد می‌شود.

وی عنوان کرد: مالکان باغات بالادست روستا از موتور پمپ برای باغداری و کشاورزی استفاده می‌کنند، میزان آب تاحدی هست که برای کشاورزی و باغداری کفایت کند، تا پایان پاییز از سد بهره‌برداری می‌شود و آنها می‌توانند از آب سد استفاده کنند.

دهیار روستای وادان افزود: این سد باید اراضی دشت‌های پایین کیلان تا ورامین را پوشش دهد، یک چشمه کوچک نیز وجود دارد که مقرر بود پنج میلیون متر مکعب آب از آن بهره‌برداری شود که در حال حاضر در گیرودار تصویب طرح نهایی قرار دارد.

پازوکی ادامه داد: شهرداری آبسرد چند بار اعلام آمادگی برای لوله کشی از دشت هومند آبسرد کرده بود؛ اطلاعی از مخالفت‌های کارشناسی در این باره نداریم، اما به نظر می‌رسد مردم دماوند مخالف این طرح هستند در حالی که تصویب شده بود که 5 میلیون متر مکعب به سد مبین اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: دیگر موارد غرق شدگی در این سد وجود نداشته و تابلوی هشدار در این مکان نصب شده است، از سالی که یک نفر در سد غرق شد، دیگر کسی به سمت سد نرفت.

لازم به توضیح است سد وادان در یک کیلومتری جنوب محله تاسکین شهر آبسرد و در ضلع جنوبی و غربی کوه "حمار پشته" وادان قرار گرفته و آب آن از سیلاب های فصلی دشت هومند آبسرد و چشمه کوچک واقع در شمال دریاچه سد تامین شده و در صورت انتقال آب سرچشمه های رودخانه تاررود به این سد امکان تامین آب پایدار مصرفی شهرهای کیلان و ایوانکی بوجود خواهد آمد.