IMAGE عمده ساخت و سازهای شهرستان دماوند در چارچوب فنی و مهندسی صورت نگرفته است
سه شنبه, 25 شهریور 1399
حیدری، فرماندار دماوند در نشست ستاد مقابله با ساخت ‌و... ادامه مطلب ...
IMAGE جوابیه ای بر یک جوابیه...!
یکشنبه, 23 شهریور 1399
پس از انتشار جوابیه هیات موتور سواری شهرستان دماوند به... ادامه مطلب ...
IMAGE پیش بینی فصلی هوای شهر آبسرد-پائیز 1399
یکشنبه, 23 شهریور 1399
مطابق آخرین گزارش های فصلی هواشناسی مرتبط با منطقه... ادامه مطلب ...
IMAGE ساخت و سازهای آبسرد،محور اقدامات دادستانی دماوند
چهارشنبه, 19 شهریور 1399
تقی‌زاده دادستان دماوند در نشست قرارگاهی ائمه جمعه... ادامه مطلب ...
IMAGE عملکرد منفعلانه جهاد کشاورزی یکی از عوامل اصلی در افزایش ساخت و ساز غیر مجاز است
چهارشنبه, 19 شهریور 1399
حیدری، فرماندار شهرستان دماوند در حاشیه بازدید از... ادامه مطلب ...
IMAGE در مبارزه با زمین خواری با هیچ کس و در هر مقامی که باشد کوتاه نخواهیم آمد
چهارشنبه, 19 شهریور 1399
به گزارش خبرگزاری صداوسیما ؛ معاون نظارت و بازرسی... ادامه مطلب ...
IMAGE کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها زیر ذره بین
چهارشنبه, 19 شهریور 1399
نحوه فعالیت کمیسیون ماده 100 باز هم این روزها مورد... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دادستانی به منظور جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در آبسرد
یکشنبه, 16 شهریور 1399
دادستان عمومی و انقلاب دماوند با اشاره به برگزاری... ادامه مطلب ...
IMAGE دیدار دادستان شهرستان دماوند با شهردار آبسرد
چهارشنبه, 12 شهریور 1399
حضور دادستان شهرستان دماوند در شهرداری آبسرد و دیدار... ادامه مطلب ...

رمز گشایی از زمین خواری بزرگ در سرهار و اسب چران دماوند

رمز گشایی از زمین خواری بزرگ در سرهار و اسب چران دماوند

گرانی املاک در تهران، بسیاری از سرمایه گذاران خرد در این حوزه را به خرید ملک در دماوند و شهرهای اطراف تهران سوق داده است. اما در این بین، عده ای با سوء استفاده از دانش کم مردم در این زمینه، اقدام به کلاهبرداری می کنند.

گرانی املاک در تهران، بسیاری از سرمایه گذاران خرد در این حوزه را به خرید ملک در دماوند و شهرهای اطراف تهران سوق داده است. به همین منظور آگهی های بسیاری در این زمینه در سایت های آگهی آنلاین یافت می شود. اما در این بین، عده ای با سوء استفاده از دانش کم مردم در این زمینه، اقدام به کلاهبرداری می کنند.

چشم طمع افراد سودجو به اراضی ملی و اموال مردم

طبق شواهد موجود، منطقه سرهار دماوند از جمله این موارد است. منطقه مذکور در سال ۴۹ به‌ موجب نظریه جنگلداری کل استان مرکزی مرتع تشخیص داده شده و طی اظهارنامه ثبتی به‌عنوان مرتع سرهار به نام اداره منابع طبیعی ثبت گردید. بعدها در اجرای ماده ۱۰ قانون زمین شهری و ۲۰ آیین‌نامه اجرایی، طی صورت‌جلسه ای به اداره کل زمین شهری استان تهران تحویل و به نام اداره کل زمین شهری استان تهران به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران ثبت گردید.

با این وجود، حدودا یک دهه پیش شخصی با همکاری عده‌ای دیگر از اهالی دماوند اقدام به ایجاد شخم، شیار و تصرف در محدوده پلاک‎های ۱، ۳ و ۹ فرعی از ۲۰۶۷ اصلی می‎نماید و با تاسیس یک دفتر املاک، بخشی از این اراضی را می فروشد.

این در حالی است که در مبایعه‎نامه غیررسمی، فروش اراضی از پلاک‌ ۱ فرعی از ۵۵ اصلی موسوم به اسب چران صورت می‌پذیرد درحالی‌که مکانی که به رؤیت خریداران رسیده بود جزئی از پلاک سرهار می‌باشد. بخش اعظم اراضی اسب چران نیز‌ متعلق به دولت و  ملی بوده و تنها حدود ۱۳ هکتار از اراضی پلاک مذکور غیر ملی و جز مستثنیات اشخاص است.

تحمل سه سال حبس توسط متخلفین

به همین جهت اداره مسکن و شهرسازی دماوند از افراد متخلف، به علت فروش مال غیر شکایت می کند و دادگاه در سال ۹۱، هریک از متهمین را به تحمل سه سال حبس تعزیری و پرداخت مبلغ یک‌صد میلیون ریال جزای نقدی و استرداد جمعاً مبلغ یک‌صد میلیون ریال محکوم می کند.

بازگشت متخلفین به تخلفات گذشته در قالب تعاونی/ مسئولین شهر: برخورد می کنیم

اما با اتمام دوره حبس، این افراد بار دیگر پا به عرصه کلاهبرداری گذاشتند و این بار با تاسیس یک شرکت تعاونی، اقدام به فروش زمین های مذکور می کنند.

سید احمد حسینی سرپرست راه و شهرسازی شرق استان تهران در گفتگو با رسانه ها، پیرامون خبر تخلف در زمین‌های منطقه «اسب چران» شهرستان دماوند، اظهار داشت: ما به لحاظ قانونی موظفیم که از اراضی دولتی و ملی که تحویل ما شده و در حیطه وظیفه ماست، حفظ و حراست کنیم. در حال حاضر در پلاک اسب چران هیچگونه تصرف و تعرضی از جمله فنس کشی، حصار کشی، دیوارکشی، خیابان کشی و نه حتی شخم و شیار انجام نشده است.

وی افزود: ما در آن اراضی نگهبان داریم و اگر کسی بخواهد تعرضی انجام دهد، صد در صد جلوی کارش گرفته خواهد شد؛ چون سند آنجا به نام دولت است و برای هیچ شخصی نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد آنقدر ساده‌انگارانه در موضع خریدار برخورد می‌کنند که راه را برای سوء استفاده یک سری افراد باز می‌کنند.

همچنین مهدی حیدری فرماندار شهرستان دماوند، ضمن اشاره به لزوم برخورد با متخلفان گفت: اگر شکایتی در این باره از سوی خریداران صورت بگیرد، شناسایی افراد متخلف را در دستور کار قرار خواهیم داد و هرکس در آن منطقه تصرفی انجام دهد، سریعا با او برخورد می کنیم.