IMAGE جلسه شورای سلامت شهر آبسرد با موضوع " مقابله با ویرووس کرونا "
شنبه, 14 تیر 1399
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد... ادامه مطلب ...
IMAGE سیاست یک بام و دو هوای دادستانی ،جهاد کشاورزی و فرمانداری دماوند در قبال تغییر کاربری اراضی
یکشنبه, 08 تیر 1399
در حالیکه منابع خبری از قلع و قمع ۲۶ فقره ساخت و ساز... ادامه مطلب ...
IMAGE 5000 انشعاب موقت گاز در شهرستان دماوند در معرض جمع آوری
شنبه, 07 تیر 1399
ظاهراً واگذاری 5000 انشعاب موقت گاز به ساخت و سازهای غیر... ادامه مطلب ...
IMAGE دفتر خدمات امور مشترکین برق آبسرد هم جمع شد/آبسرد کمرنگ می شود
سه شنبه, 03 تیر 1399
اول شعبه آبسرد بانک تجارت جمع شد و حالا هم دفتر خدمات... ادامه مطلب ...
احمد رسولی نژاد با کفن و شعار آمد/ کفن برای دفاع از حقوق مردم می‌پوشیم
شنبه, 24 خرداد 1399
پیش از این و با توجه به سوابقی که از جناب آقای احمد رسول... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح بازآفرینی و تخریب بافت فرسوده در محله مرانک شهر آبسرد اجرا شد
چهارشنبه, 21 خرداد 1399
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد،... ادامه مطلب ...
IMAGE فرمانداری شهرستان دماوند و چالش ساخت و سازهای غیر مجاز
چهارشنبه, 21 خرداد 1399
مهدی حیدری فرماندار شهرستان دماوند در اولین جلسه... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 180 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در هومند جابان
دوشنبه, 19 خرداد 1399
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند گفت: ۲۰ هکتار از... ادامه مطلب ...
IMAGE ملخ ها می روند،آتش می آید
جمعه, 16 خرداد 1399
بتدریج با گرم شدن هوا و خروج شهر آبسرد از فصل بارندگی و... ادامه مطلب ...
IMAGE تهران و ریسک زلزله‌های دماوند
چهارشنبه, 14 خرداد 1399
 دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی... ادامه مطلب ...
IMAGE انتصاب مسئول جدید حراست شهرداری آبسرد
چهارشنبه, 14 خرداد 1399
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد... ادامه مطلب ...

سیاست یک بام و دو هوای دادستانی ،جهاد کشاورزی و فرمانداری دماوند در قبال تغییر کاربری اراضی

سیاست یک بام و دو هوای دادستانی ،جهاد کشاورزی و فرمانداری دماوند در قبال تغییر کاربری اراضی

در حالیکه منابع خبری از قلع و قمع ۲۶ فقره ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی منطقه اشندر با دستور دادستان شهرستان دماوند خبر می دهند فرماندار دماوند با اعلام مخالفت خود نسبت به تخریب های سلیقه ای تلویحاً ساز مخالف خود در قبال تخریب ها را کوک کرده است.

برهمین اساس طبق گزارش خبرگزاری های محلی با دستور دادستان شهرستان دماوند و در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی با حضور عوامل گشت امور اراضی و کلانتری دماوند احکام قضایی تخریب 26 فقره ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه اشندر به اجرا درآمد.
با اجرای این احکام قضایی تعداد ۲۵ مورد دیوارکشی به طول ۲۷۰۰ مترمربع، یک مورد بنای نیمه‌کاره مجموعاً ۱۷۰ متر مربع تخریب شد. که در مجموع ۲۶ فقره تخریب ساخت و ساز غیرمجاز و آزادسازی ۲۸ هزار مترمربع از اراضی کشاورزی به ارزش ۴۲ میلیارد تومان امروز اجرایی گردید.
در همین حال دادستان دماوند با تهدید دهیاری ها و شهرداری متخلف بیان داشت: در رابطه با جلوگیری از خرد شدن اراضی با مشاوران املاک برخورد داشتیم و آنهایی که به صورت عمده اراضی چند هکتاری را خریداری می‌کنند و اقدام به تفکیک آن‌ها می‌کنند و دهیاری‌هایی که چشمشان را بر این تقسیم و تفکیک‌ها بسته‌اند و همچنین با شهرداری‌هایی که اراضی کشاورزی در توابع آن‌ها هستند، در صورت کوتاهی نیز برخورد می کنیم.

از سوی دیگرفرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه مخالف تخریب سلیقه‌ای ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان دماوند هستیم، گفت: متاسفانه برنامه و طرح آمایشی در حوزه جهادکشاورزی شهرستان دماوند وجود ندارد.
مهدی حیدری در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان دماوند اظهار داشت:  براساس سیاست کلان در حوزه قوه قضائیه که ابلاغ شده و نیز سیاستگذاری‌های حوزه دادستانی شهرستان، قطعاً با انتخاب و تخریب سلیقه‌ای ساخت و سازها مخالف هستیم و بی‌شک دستگاه قضایی نیز با این نظر موافق است!
وی افزود: اگر مصداقی مبنی بر ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد، باید پرونده‌ها بررسی شوند؛ گاهی احکام پرونده‌های رسیدگی شده زودتر از دیگر پرونده‌ها صادر می‌شوند و باید اجرا شوند، اما همین اتفاق در همسایگی آن چند روز بعد رخ می‌دهد.
فرماندار شهرستان دماوند گفت: طی 4 ماه گذشته چندین بار عملیات تخریب ساخت وساز غیرمجاز در یک روستا انجام شده است که این نشان می‌دهد صدور آرا با تاخیر اتفاق افتاده است، اما در کل سیاست‌گذاری‌های تخریبی اعتقادی به چنین برخوردهایی ندارم و معتقدم که برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز راه‌های بسیاری وجود دارد.
حیدری ادامه داد: وقتی قیمت یک زمین به متری یک یا دو میلیون تومان می‌رسد دیگر کاشت سیب زمینی در آن صرفه اقتصادی ندارد، در این زمین دیگر کسی گندم دیم نمی‌کارد، لذا عدم توجه و نبود برنامه توسط وزارت جهاد کشاورزی شرایطی را ایجاد کرده که مجموعه دستگاه قضایی را در برابر مردم قرار داده است.
وی تصریح کرد: این بساز و تخریب‌ها سرانجامی نخواهد داشت و دور باطلی است که جز خسارت به مجموعه کلی دولت، حکومت و نظام نتیجه دیگری نخواهد داشت.
فرماندار شهرستان دماوند گفت: متاسفانه در حوزه کاری و اداری و اجرایی، دادستانی و دستگاه قضایی نیز راهی بجز تخریب ندارند چرا که تصمیم گیرندگان اصلی در این حوزه ورود پیدا نمی‌کنند و همه چیز را در حالت تعلیق قرار داده‌اند.
حیدری عنوان کرد: متاسفانه یک برنامه و طرح آمایش شهرستانی در جهاد کشاورزی شهرستان وجود ندارد تا اعلام کند که چه مناطقی قابل کشت و باغداری و زراعت است و کدام منطقه این شرایط را ندارد، همچنین کدام مناطق را می‌تون ساخت و دیگری را نمی‌توان ساخت.
حیدری افزود: در حوزه طرح‌های هادی تلاش بسیاری برای توسعه روستاها صورت گرفت تا در چارچوب قانون مشکلاتشان حل شده و ساخت و سازهای قانونی برای مردم انجام شود، اما متاسفانه وقتی روند طرح هادی مراحل آخر را طی می‌کند، جهاد کشاورزی این طرح را متوقف می‌کند و اجازه توسعه آن روستا را نیز نمی‌دهد.
بدین ترتیب مشخص نیست که عاقبت این ساخت و سازهای غیر مجاز و تخریب های سریالی که فقط به نابودی خاک های حاصلخیز و اتلاف مقادیر زیادی از مصالح ساختمانی منجر می گردد چه خواهد بود و کار به کجا خواهد رسید.
وی ادامه داد: اگر سیاست جهاد کشاورزی در شهرستان دماوند به این شکل است حتما در سطح کشوری نیز اینگونه می‌باشد چرا که وزارتخانه مربوطه برنامه‌ای برای این موضوع ندارد و و صرفا یک قانون تخریب را دارد و این مهم در سالیان سال تکرار شده است.
فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: نسبت به بسیاری از اقداماتی که به این مجموعه ارجاع می‌شود، هیچ پاسخی به مردم داده نمی‌شود بنابراین مردم طبیعتا به ساخت و ساز خود ادامه می‌دهند.
حیدری گفت: باید به مردم بگوییم می‌توانند بسازند یا نه و با چه شرایطی می‌توانند ساخت و ساز انجام دهند، باید به مشکلات باغداران گوش سپرد و بسته‌های حمایتی برای باغداران و کشاورزان دید تا نام منفی تخریب و تصرف را از چهره شهرستان دماوند بزداییم.
فرماندار شهرستان دماوند در خصوص ساخت‌ و سازهای غیرمجاز شهری گفت: ساخت و سازها در محدوده شهری نظارت شهرداری‌ها را می‌طلبد و هرگونه تخلف در این حوزه در ماده 100 بررسی خواهد شد.
حیدری بیان کرد: شهرداری‌ها تخلفات را به ماده 100 و به مجموعه‌ای که باید رسیدگی کند قطعا اعلام می‌کند چراکه اگر حداقل تخلفی صورت گیرد باید از این طریق بررسی و اظهار نظر شود و تصمیم اعضا و آرا مشخص کننده نظر نهایی است. 
وی افزود: اگر نوع ساخت و ساز به گونه‌ای باشد که باید منجر به تخریب شود، حکم لازم باید صادر شود و شهرداری آنرا اجرا کند، اگر در جایی شهرداری حکم تخریب را اجرا نکرده باشد قطعا ورود کرده و برخورد خواهیم کرد همچنین اگر گزارش از شهرداری به کمیسیون نرفته باشد باز هم این موضوع تحت بررسی قرار می‌گیرد. 
فرماندار شهرستان دماوند در خصوص ساخت و سازی که توسط یک فرد در دماوند انجام و غیرمجاز دانسته شده است، ادامه داد: مجوزهای قانونی و لازم برای این ساخت و ساز توسط شهرداری صادر شده و ظاهرا آنچه که مبنی بر غیرمجاز بودن و خارج از عرف بودنِ آن انعکاس یافته است، صحت ندارد و ساخت و ساز در چارچوب قوانین صورت گرفته است. 
حیدری تصریح کرد: اگر در کنار این ساخت و ساز افزایش ساختی بیشتر از حد مجوز صورت گرفته باشد، قطعا در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد و حکم صادره توسط شهرداری اجرا خواهد شد، در این زمینه هیچگونه دوگانگی نسبت به ساخت و ساز دیگران وجود نداشته است.
وی گفت: دادستان وقت در خصوص ساخت و سازهای شهرک محمودیه یا شهرک نگین، در چارچوب قانونی نظریاتی داده است، اما در این مکان‌ها ساخت و سازهای قدیمی و جدید وجود دارد و سیاست‌ها در کل شهرک محمودیه یکنواخت نیست لذا هر کدام از ساخت و سازها دارای پرونده‌ای است که جداگانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت
فرماندار شهرستان دماوند عنوان کرد: امید است هر تصمیمی که اتخاذ و اجرا می‌شود از تولید و کشاورزی حمایت کند و تصمیمات اتخاذ شده خسارت مضاعفی بر خسارت قبلی ایجاد نکند چرا که پیشگیری کم هزینه‌تر و بهتر از برخوردهای تخریبی است و باید در این حوزه پیشگیری پررنگ‌تر باشد تا نیاز به تخریب‌ نباشد.