IMAGE تداوم کم بارشی پائیزه در شهر آبسرد/تا اواسط آبان ماه خبری از بارش های گسترده نیست
جمعه, 02 آبان 1399
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود پائیز امسال تحت... ادامه مطلب ...
IMAGE سارقان اماکن خصوصی آبسرد با 20 فقره سرقت در دام‌ پلیس
جمعه, 02 آبان 1399
«سرهنگ فاضلی» فرمانده انتظامي شهرستان دماونددر گفتگو... ادامه مطلب ...
IMAGE استیضاح روحانی/ثمر بخش یا بی ثمر
دوشنبه, 28 مهر 1399
روز گذشته سید احمد رسولی نژاد نماینده اصولگرای حوزه... ادامه مطلب ...
IMAGE بازار املاک شهرستان دماوند عرصه برخورد مشاورین املاک بومی و تهرانی
دوشنبه, 21 مهر 1399
حالا بازار املاک در شهرستان دماوند و بویژه شهرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا در آبسرد/وضعیت فوق قرمز
دوشنبه, 21 مهر 1399
در سایه بی توجهی مردم و مسئولان گسترش بیماری کرونا بر... ادامه مطلب ...
IMAGE خداحافظ استاد
شنبه, 19 مهر 1399
خسروی آواز ایران،استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل چند... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان بارش های پائیزی تا اطلاع ثانوی
شنبه, 12 مهر 1399
بعد از یک هفته بسیار پر بارش و پر برکت همانطور که پیش... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران گاز مایع در دماوند/چه کسی مسبب این کمبود است
شنبه, 12 مهر 1399
بتدریج با ورود به فصل پائیز و سرد شدن هوا نیاز عمومی به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود مجلس به موضوع حق الزحمه مشاورین املاک
شنبه, 12 مهر 1399
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان " حق الزحمه... ادامه مطلب ...

شهرهای ایران در محاصره اتباع بیگانه و کرونا

شهرهای ایران در محاصره اتباع بیگانه و کرونا

سایت خبری شعار سال  در گزارشی تحلیلی نوشت:مسئله اتباع غیرمجاز همواره یکی از معضلات کشور بوده و این مقوله در ماه‌های اخیر با توجه به شیوع بیماری کرونا پر رنگ تر شده است. خطر ابتلای اتباع که غالبا از امکانات بهداشتی کمتری برخوردار هستند از یک سو و از طرف دیگر پنهان کاری این قشر بخاطر ترس هویتی و اخراج از کشور سبب شده است تا از مراجعه به مراکز درمانی هراس داشته باشند. اتفاقی که با قید فوریت در راستای کنترل بیماری کرونا باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.   در این زمینه سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: اتباع افغانستانی ساکن ایران را همچون شهروندان خود در نظر می‌گیریم و انتظار داریم همچون شهروندان ایرانی با آن‌ها رفتار شود.

او افزود: امروزه در برخی نقاط استان تهران مثل آبسرد دماوند به قدری تعداد اتباع افغانی زیاد شده که تشخیص اینکه آن منطقه متعلق به کدام کشور است، دشوار شده و این امر در دماوند و برخی مناطق دیگر تهران نیز تا حدودی به همین گونه است.
خدادادی گفت: مجلس شورای اسلامی در عرصه قانون‌گذاری در دهه هشتاد، قانون جامعی در رابطه با اتباع تدوین کرده تا مسئولین کشوری بتوانند در رابطه با ساماندهی اتباع با اختیار کامل عمل کنند.   عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: وزارت کشور در این زمینه موظف شده است تا پالایش اتباع مجاز و غیرمجاز را انجام دهد.
طبق پیش‌بینی‌ها فقط در شهر تهران حدود 30 هزار اتباع غیرمجاز افغانستانی حضور دارد که باید هر چه سریعتر به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود.
نماینده شهرستان ملکان با اشاره به اینکه در مقوله ساماندهی اتباع فعالیت های مثبتی انجام شده است، گفت: وزارت کشور به متولدین این اتباع که شناسنامه ندارند گواهی سکونت اعطا کرده است تا به وسیله این گواهی‌ها بتوانند از خدمات بهداشتی و آموزشی استفاده کنند.
او افزود: این تمهیدات صرفا مربوط به زمان شیوع کرونا نبوده است زیرا برخی از این اتباع به علت ترس از اخراج همواره بیماری های خود را مخفی می کنند که می تواند منجر به خطر بزرگ برای جامعه شود.
خدادادی در تشریح علت افزایش خروج اتباع افغانی از کشور گفت: طی یک سال اخیر خروج اتباع افغانستانی از ایران به علت مشکلات اقتصادی افزایش یافته و در دو ماه اخیر این فرایند به علت شیوع کرونا رو به فزونی گذاشته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: معضل بزرگ در این برهه زمانی اتباع غیر قانونی هستند. این رویکرد که صرفا در ایام کرونایی به فکر محدود کردن مرزها باشیم، سیاست ناقصی است و باید این کنترل ها پس از فروکش بیماری ادامه پیدا کند زیرا هر شخص که به صورت غیر قانونی وارد کشور شود علاوه بر مباحث بهداشتی، معضلات زیادی را با خود به همراه دارد.

خدادادی افزود: امروزه وزارت کشور در بحث بازگشت اتباع افغان به کشور باید با تمهیدات ویژه‌ای به مقابله بپردازد و در ورودی‌های کشور علاوه بر کنترل بهداشتی، با استقرار نیروهای لازم از ورود افراد و اتباع غیرمجاز جلوگیری کند.  

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در رابطه با عدم مراجعه اتباع غیرمجاز مبتلا به کرونا به مراکز درمانی، تذکرات لازم را به مسئولین اجرایی داده ایم تا پالایش های لازم انجام شود و افراد مبتلا به مراکز درمانی منتقل شوند.خدادادی گفت: تیم های شناسایی در این زمینه باید هر چه سریعتر فعالیت خود را آغاز کنند.

مسئولین شهری قطعا اطلاعات کافی برای مقابله بهداشتی با این افراد را دارند و اگر اقدامی تا این لحظه صورت نگرفته، این کوتاهی متوجه مسئولین شهری بوده است.   نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: غالب اتباع غیرقانونی حاضر در کشور در مشاغل رسمی و غیر رسمی مشغول به کار هستند و از این طریق مسئولین زیربط می توانند آن ها را شناسایی کنند