شعارهای کذایی،وعده های فضایی

شعارهای کذایی،وعده های فضایی

فصل انتخابات که فرا می رسد بازار شعارهای زیبا و وعده های کذایی هم گرم می شود...!

در کشور ما فرقی نمی کند که انتخابات شوراهای شهر و روستا باشد یا ریاست جمهوری و مجلس،انتخابات هر چه که باشد و در هر سطحی که برگزار شود، شعار و وعده جزء جدائی ناپذیر آن است و اصلاً بدون وعده های بزرگ و واهی انتخابات شیرینی و جذابیتی ندارد.

این روزها که به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می شویم نگاهی هر چند مختصر و سطحی به برنامه ها و کمپین های تبلیغاتی داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه نشان می دهد اغلب این داوطلبان دچار آفت شعارزدگی شده و سهواً یا عمداً در مسیر ناصحیحی قرار گرفته اند که در صورت انتخاب شدن به ضرر خودشان و مردم حوزه انتخابیه خواهد بود.

البته فرق برنامه های تبلیغاتی امسال اغلب داوطلبان با سالهای قبل مبهم بودن برنامه های ایشان و استفاده از شعارهای مبهم برای جذب آراء می باشد ولی هیچ یک از این داوطلبان بصورت واضح در خصوص توانائی های خود در زمینه وظایف ذاتی نمایندگی مجلس(قانونگذاری  و نظارت)حرفی نمی زنند.

وظیفه اصلی نمایندگان مجلس به عنوان وکلای مردم حوزه انتخابیه تصویب قوانین و نظارت بر عملکرد قوای مجریه و مقننه و بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده توسط رئیس جمهور و دادن رای اعتماد(یا عدم اعتماد) به وزرای معرفی شده توسط رئیس جمهور و در صورت اقتضاء طرح سئوال از وزیران و رئیس جمهور و در موارد خاص نیز استیضاح وزیران و طرح عدم کفایت رئیس جمهور می باشد و در رابطه با امور اجرائی نیز صرفاً تصویب لایحه بودجه در حوزه صلاحیت نمایندگان مجلس می باشد.

پیگیری مشکلات مردم حوزه انتخابیه هر چند جزء وظایف نمایندگان می باشد ولی این وظیفه به هیچ عنوان به معنی اختیارات  اجرائی برای نمایندگان مجلس نیست.

صدور مجوز احداث کارخانجات در صلاحیت وزارت صنعت،معدن،تجارت است و بانی این کار نیز سرمایه گذاران بخش خصوصی،صدور مجوز احداث مجتمع های گردشگری نیز در صلاحیت سازمان گردشگری است و اجرای آن توسط بخش خصوصی،توسعه کشاورزی نیز منوط به وجود آب و خاک مناسب توسط کشاورزان انجام می گردد و مجوز صنایع تبدیلی را نیز جهادکشاورزی و وزارت بهداشت صادر می کنند،احداث خط مترو تا دماوند نیز از وظایف وزارت راه و شهرسازی بوده و ارتباطی به مجلس ندارد،تصویب طرح باغشهر نیز(که اساساً در سراسر کشور منتفی شده)در حوزه اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری بوده و نمایندگان مجلس در رابطه با این موضوع فاقد اختیار و صلاحیت لازم می باشند.

پس به این ترتیب طرح چنین وعده هایی جز عوام فریبی و دروغ پردازی چیز دیگری نبوده و کسانیکه چنین وعده هایی را می دهند از اصل و اساس فاقد صلاحیت اخلاقی برای تصدی سمت نمایندگی مردم در مجلس می باشند.

آنچه که یک داوطلب نمایندگی مجلس (و بطور کلی یک نماینده مجلس) باید داشته باشد تخصص علمی واقعی و تعهد عملی به موازین اخلاقی و انسانی،امانتداری،شجاعت و نترسی،پاکدستی و مناعت طبع،استقلال رای،تیزبینی،جسارت و صراحت لهجه و از همه مهمتر تعهد واقعی به پیگیری صادقانه و خالصانه امور مردم حوزه انتخابیه می باشد.

یک نماینده مطلوب کسی است که منافع جمعی را به منافع شخصی و گروهی خود ترجیح داده و حاضر نشود بخاطر جلب رضایت یک گروه خاص کل مردم حوزه انتخابیه را نادیده بگیرد.

کسی که وامدار جناح ها و گروه های خاص می باشد بطور قطع نماینده خوبی برای مردم نخواهد بود چرا که نماینده وامدار خواه ناخواه باید وام خود را بازپرداخت نماید و همین موضوع باعث فساد نماینده می گردد.

 

IMAGE شوخی تلخ چینی ها با کووید 19
یکشنبه, 17 فروردين 1399
هیچ چیز چینی ها قابل اعتماد نیست،نه به کالاهای چینی می... ادامه مطلب ...
IMAGE تیغ قانون بر گردن ساخت و سازهای غیر مجاز جابان و اوچونک/ تخریب 40 هکتار شهرک سازی غیر مجاز
یکشنبه, 17 فروردين 1399
محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE سلبریتی های این روزها ایران کجا هستند؟
پنج شنبه, 14 فروردين 1399
متن زیر نوشته سرکار خانم «مژگان باقری» است ، که در... ادامه مطلب ...
IMAGE 15 نکته مفید که بهتر است شما در مورد کرونا ویروس بدانید
دوشنبه, 11 فروردين 1399
دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ، این خلاصه عالی را برای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا،نتیجه نادیده‌گرفتن هشدار ۱۰ سال پیش
یکشنبه, 10 فروردين 1399
ایندیپندنت فارسی در گزارشی تحلیلی نوشت: ده سال پیش از... ادامه مطلب ...
IMAGE گرمای هوا هم اثری بر کووید 19 نداشت/شیوع کووید 19 در ایالت های گرمسیری جنوب آمریکا
شنبه, 09 فروردين 1399
به گزارش خبرگزاری الجزیره، در شرایطی که شمار مبتلایان... ادامه مطلب ...
IMAGE آبسرد و هزار راه میانبر
جمعه, 08 فروردين 1399
از صبح جمعه 8 فروردین 98 و هم زمان با اجرای طرح فاصله... ادامه مطلب ...
IMAGE اعیاد شعبانیه بر عموم شیعیان جهان مبارک باد
جمعه, 08 فروردين 1399
اعیاد بزرگ شعبانیه و تولد حضرت امام حسین(ع)،حضرت... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته دوم فروردین 99/فعالیت دو موج قدرتمند بارشی در آبسرد
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
هفته اول فروردین 99 همانطور که پیش بینی می شد سرد و... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد ۴ ورودی شهرستان دماوند از ساعت ۲۴ امشب/13 و 14 فروردین آبسرد قرنطینه کامل می شود
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
حیدری،سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند با اعلام خبر... ادامه مطلب ...