بهترین زمان برای امتیازگیری از ترامپ

بهترین زمان برای امتیازگیری از ترامپ

روز چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با رای سنا از مهلکه استیضاح گریخت و حالا با خیال راحت به فکر گام بعدی یعنی انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است تا این مرحله را هم با پیروزی پشت سر بگذراند.

هر چند استیضاح ترامپ یک مساله داخلی آمریکا بود ولی نتیجه آن در وضعیت سیاست خارجی ما چندان بی اثر هم نبود و حالا شرائط  برای کارگزاران سیاست داخلی و خارجی ما اندکی دشوارتر از گذشته شده است!

اولویت اول سیاست خارجی ترامپ موضوع خاورمیانه است و فرار او از استیضاح یعنی فراغ بال بیشتر او برای پرداختن به این موضوع و با توجه به نقش کلیدی ایران در خاورمیانه خواه ناخواه تمرکز اساسی او متوجه ایران خواهد شد.

دونالد ترامپ هنوز یک گام بزرگ دیگر در پیش دارد و اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود آنگاه بی محابا و جسورانه تر با ایران برخورد خواهد کرد و حتی بعید نیست که در برخورد بعدی وارد فاز کاملاً نظامی هم بشود.

آمارها نشان می دهند که ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری کار چندان سختی در پیش ندارد چرا از یک سو رقبای دموکرات او چهره های اثرگذاری در آمریکا نیستند و از سوی دیگر میزان رضایت عمومی از عملکرد اقتصادی ترامپ بسیار بالا بوده و اغلب مردم شهرهای کوچک و مناطق روستایی در ایالات متحده طرفدار دو آتشه ترامپ می باشند و در شهرهای بزرگ صنعتی نیز ترامپ محبوبیت نسبتاً بالایی دارد.

ترامپ با شعار " اول آمریکا " به اقتصاد آمریکا جان دوباره بخشیده و هزاران میلیارد دلار به درآمد ملی آمریکا افزوده،وضع تعرفه بر روی کالاهای چینی و اروپائی،تحریم رقبای اقتصادی،غارت جیب کشورهای عرب حوزه خلیج فارس،خروج از پیمان های تجاری بی فایده با کشورهای همسایه و غیر همسایه،جلوگیری از ورود و اشتغال مهاجران خارجی در آمریکا و اشتغال زایی برای شهروندان آمریکا و... همه و همه کارهایی است که از آمریکا یک کشور ثروتمند ساخته است و ترامپ را در آمریکا تبدیل به یک قهرمان کرده است.

ترامپ اگر در انتخابات پیروز شود آنگاه به سراغ ایران،چین و روسیه خواهد رفت...البته چینی های درگیر کرونا ویروس هستند و فعلاً باید تا چند ماه از اقتصادشان کرونا زدایی کنند و بعید است که حداقل تا یکسال دیگر اقتصاد چین بتواند خود را بازیابی و ریکاوری نماید.

تکلیف روسیه هم معلوم است،اقتصاد عقب مانده این کشور فقط در حوزه نظامی حرف برای گفتن دارد و در آن حوزه هم بازارهای محدودی را در اختیار دارد ضمن آنکه منابع ثروت روسیه یعنی نفت و گاز نیز تا حدود زیادی در تسلط آمریکائی ها بوده و بیشترین سود از افزایش قیمت حامل های انرژی را شرکای آمریکائی شرکت های نفتی و گازی روسیه می برند.

اما موضوع ایران کمی پیچیده تر است،در حال حاضر ترامپ حداقل در ظاهر هم که شده به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست،هدف اصلی ترامپ وادار کردن ایران به مذاکره و تنظیم یک توافق نامه جدید دو جانبه جامع در همه زمینه با ایران است،ترامپ دنبال جنگ با ایران نیست و بیشتر دنبال مذاکره بی قید و شرط با ایران است و اگر همین امروز هم موفق به این اقدام گردد حاضر است میلیاردها دلار پول به ایران بدهد ولی اگر در این راه موفق نشود خواه ناخواه به دنبال فشار حداکثری از طریق فاز نظامی خواهد رفت و جنگ محدود با ایران را راه خواهد انداخت.

البته ترامپ از سوی لابی های قدرتمند نظیر یهودیان صهیونیست و همچنین جریان برانداز برای تغییر رژیم ایران به شدت تحت فشار است و اگر مذاکره اثر نکند بطور قطع در دور دوم ریاست جمهوری خود گزینه تغییر رژیم را جدی تر دنبال خواهد کرد ولی در حال حاضر اصلاً نیازی به این موضوع نداشته و خود را درگیر این ریسک نمی کند.

ترامپ امروز مذاکره می خواهد و حاضر است بابت مذاکره بهای سنگینی بپردازد پس چرا ما از این فرصت استفاده نمی کنیم؟البته در حال حاضر جریان تندروی داخلی بدون فکر و تعقل به جای تمرکز بر موضوع ترامپ در حال ترور شخصیت محمد جواد ظریف استاد بزرگ فن مذاکره بوده و قصد دارند با خارج کردن او از گود مذاکره ضربه کاری را به سیاست خارجی ایران بزنند.

امروز زمان امتیازگیری از ترامپ است و تنها راه امتیازگیری نیز مذاکره عزتمندانه و حرفه ایی با ترامپ بوده و این مهم نیز بدون تقویت تیم مذاکره کننده ما امکانپذیر نیست.

فراموش نکنیم که امروز ترامپ حاضر به امتیاز دادن به ما می باشد،امکانی که ممکن است فردا دیگر مهیا نباشد و ما مجبور شویم به جای امتیازگیری از هیات حاکمه آمریکا، امتیازات بی شماری را به ترامپ بدهیم...شاید هم این امتیازات را جریان برانداز به ترامپ بدهند و او را تشویق و تحریک به حمایت از جریان براندازی نمایند...!

 

IMAGE شوخی تلخ چینی ها با کووید 19
یکشنبه, 17 فروردين 1399
هیچ چیز چینی ها قابل اعتماد نیست،نه به کالاهای چینی می... ادامه مطلب ...
IMAGE تیغ قانون بر گردن ساخت و سازهای غیر مجاز جابان و اوچونک/ تخریب 40 هکتار شهرک سازی غیر مجاز
یکشنبه, 17 فروردين 1399
محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE سلبریتی های این روزها ایران کجا هستند؟
پنج شنبه, 14 فروردين 1399
متن زیر نوشته سرکار خانم «مژگان باقری» است ، که در... ادامه مطلب ...
IMAGE 15 نکته مفید که بهتر است شما در مورد کرونا ویروس بدانید
دوشنبه, 11 فروردين 1399
دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ، این خلاصه عالی را برای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا،نتیجه نادیده‌گرفتن هشدار ۱۰ سال پیش
یکشنبه, 10 فروردين 1399
ایندیپندنت فارسی در گزارشی تحلیلی نوشت: ده سال پیش از... ادامه مطلب ...
IMAGE گرمای هوا هم اثری بر کووید 19 نداشت/شیوع کووید 19 در ایالت های گرمسیری جنوب آمریکا
شنبه, 09 فروردين 1399
به گزارش خبرگزاری الجزیره، در شرایطی که شمار مبتلایان... ادامه مطلب ...
IMAGE آبسرد و هزار راه میانبر
جمعه, 08 فروردين 1399
از صبح جمعه 8 فروردین 98 و هم زمان با اجرای طرح فاصله... ادامه مطلب ...
IMAGE اعیاد شعبانیه بر عموم شیعیان جهان مبارک باد
جمعه, 08 فروردين 1399
اعیاد بزرگ شعبانیه و تولد حضرت امام حسین(ع)،حضرت... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته دوم فروردین 99/فعالیت دو موج قدرتمند بارشی در آبسرد
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
هفته اول فروردین 99 همانطور که پیش بینی می شد سرد و... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد ۴ ورودی شهرستان دماوند از ساعت ۲۴ امشب/13 و 14 فروردین آبسرد قرنطینه کامل می شود
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
حیدری،سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند با اعلام خبر... ادامه مطلب ...