کرونا ویروس در یک قدمی ما

کرونا ویروس در یک قدمی ما

مشاهده چند نمونه از بیماران مبتلا به کرونا ویروس در اقلیم کردستان عراق و همچنین امارات متحده عربی زنگ خطر این بیماری مهلک را برای ایران نیز به صدا در آورد.

نکته نگران کننده آن است که کنترل این بیماری در مرزهای زمینی شرقی و غربی ایران فوق العاده مشکل و تردد کنندگان غیر قانونی از این مرزها به عنوان ناقلین بالقوه این ویروس می توانند بهداشت عمومی کل کشور را به خطر بیاندازند.

کشورهای افغانستان و پاکستان دارای مرز مشترک زمینی با چین بوده و بین کشورهای چین و پاکستان گذرگاه بزرگ کوهستانی وجود دارد که روزانه محل تردد هزاران نفر می باشد،از سوی دیگر کشورهای پاکستان و افغانستان صدها کیلومتر مرز بدون محافظ داشته و تقریباً تردد بین این دو کشور بدون هیچ مانعی صورت می گیرد ضمن آنکه در کشور افغانستان و بویژه مناطق دور افتاده هم مرز با پاکستان تقریباً هیچ امکانات تشخیصی و درمانی برای کنترل کرونا ویروس وجود ندارد و همین ضعف در تشخیص و درمان بیماری سبب می گردد که این بیماری به سرعت گسترش یافته و امکان انتقال آن به سایر نقاط در سطحی گسترده و غیرقابل کنترل فراهم گردد.

از سوی دیگر در مرز ایران و افغانستان که ترددهای غیر قانونی بسیار زیاد است اتباع افغانستانی بدون اینکه مورد کنترل تشخیصی و درمانی قرار بگیرند قاچاقی وارد ایران شده و بصورت پنهانی تا مرکز کشور آمده و در حاشیه شهرهای بزرگ ساکن می شوند و آزادانه ویروس های وارداتی را در محل سکونت جدید خود شیوع می دهند.

شهرستان دماوند و شهر آبسرد نیز به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجران غیرقانونی افغان به شدت در معرض شیوع این بیماری قرار دارد ضمن آنکه بسیاری از مهاجران افغان حتی در صورت ابتلا به بیماری های خطرناک نظیر کرونا ویروس به علت شرائط بد اقتصادی و از ترس هزینه های سنگین درمانی تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی نداشته و این امکان وجود دارد که به سرعت این بیماری را در بین تعداد بسیار زیادی از اطرافیان خود شیوع داده و یک کانون حاد بیماری را در این شهرستان بوجود آورند.

تردد و اقامت بی ضابطه اتباع بیگانه علاوه بر معضلات اجتماعی و اقتصادی می تواند معضلات بهداشتی را نیز سبب گردد بسیاری از این مهاجران غیرقانونی به هیچ عنوان موازین بهداشتی و پیشگیری را رعایت نمی کنند و در حالت عادی نیز ناقل انواع ویروس های خطرناک بین سکنه شهر می باشند.

در چنین شرائطی حداقل در سطح شهر آبسرد و روستاهای اطراف که محل سکونت اتباع خارجی می باشد اجرای طرح پایش بیماری های واگیر و بویژه کرونا ویروس ضروری بنظر رسیده و لازم است مسئولان محترم با کمک نهادهای اجرائی و انتظامی طرح غربالگری مهاجرین را به اجرا گذاشته و علاج واقعه را قبل از وقوع نمایند.

فراموش نکنیم که کرونا ویروس در حال حاضر درمان قطعی نداشته و در افراد ضعیف نظیر کودکان،سالمندان و کسانیکه دارای ضعف در سیستم ایمنی هستند این بیماری می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.

 

IMAGE شوخی تلخ چینی ها با کووید 19
یکشنبه, 17 فروردين 1399
هیچ چیز چینی ها قابل اعتماد نیست،نه به کالاهای چینی می... ادامه مطلب ...
IMAGE تیغ قانون بر گردن ساخت و سازهای غیر مجاز جابان و اوچونک/ تخریب 40 هکتار شهرک سازی غیر مجاز
یکشنبه, 17 فروردين 1399
محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE سلبریتی های این روزها ایران کجا هستند؟
پنج شنبه, 14 فروردين 1399
متن زیر نوشته سرکار خانم «مژگان باقری» است ، که در... ادامه مطلب ...
IMAGE 15 نکته مفید که بهتر است شما در مورد کرونا ویروس بدانید
دوشنبه, 11 فروردين 1399
دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ، این خلاصه عالی را برای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا،نتیجه نادیده‌گرفتن هشدار ۱۰ سال پیش
یکشنبه, 10 فروردين 1399
ایندیپندنت فارسی در گزارشی تحلیلی نوشت: ده سال پیش از... ادامه مطلب ...
IMAGE گرمای هوا هم اثری بر کووید 19 نداشت/شیوع کووید 19 در ایالت های گرمسیری جنوب آمریکا
شنبه, 09 فروردين 1399
به گزارش خبرگزاری الجزیره، در شرایطی که شمار مبتلایان... ادامه مطلب ...
IMAGE آبسرد و هزار راه میانبر
جمعه, 08 فروردين 1399
از صبح جمعه 8 فروردین 98 و هم زمان با اجرای طرح فاصله... ادامه مطلب ...
IMAGE اعیاد شعبانیه بر عموم شیعیان جهان مبارک باد
جمعه, 08 فروردين 1399
اعیاد بزرگ شعبانیه و تولد حضرت امام حسین(ع)،حضرت... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته دوم فروردین 99/فعالیت دو موج قدرتمند بارشی در آبسرد
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
هفته اول فروردین 99 همانطور که پیش بینی می شد سرد و... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد ۴ ورودی شهرستان دماوند از ساعت ۲۴ امشب/13 و 14 فروردین آبسرد قرنطینه کامل می شود
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
حیدری،سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند با اعلام خبر... ادامه مطلب ...