تجاوز به حریم رودها و مسیل ها عامل نابودی جان و مال مردم

تجاوز به حریم رودها و مسیل ها عامل نابودی جان و مال مردم

رودخانه کشکان لرستان ده ها سال بود که آرام و بی آزار از میان شهر پلدختر می گذشت و حیات و آبادانی را به این شهر هدیه می داد ولی در نوروز امسال (سال 98) این رودخانه آرام روی دیگر خود را به مردم پلدختر نشان داد و چنان طغیان کرد که در تاریخ این شهر تقریباً هیچ کسی نظیر آن طغیان را به یاد و خاطره نداشت.

عبور بیش از 4500 تا 5000 متر مکعب آب در ثانیه از بستر این رودخانه با نیروی مهیب و ویرانگر خود بخش بزرگی از پلدختر را با خود شست و برد و نمایشی وحشتناک از قدرت نرم ولی ویرانگر آب را به نمایش گذاشت.

در کشور ما نظیر چنین سیل های ویرانگر و ناگهانی بسیار وجود دارد و حتی شهر تهران نیز از این بلا در امان نبوده است و سیل مهیب مرداد 1366 تجریش نشان داد که یک بارش سنگین 15 دقیقه ای می تواند چه سیل بزرگی را بوجود آورد.

متاسفانه در کشور ما بیشتر قربانیان سیل کسانی هستند که خانه و کاشانه خود را بر بستر خشک رودهای متروک می سازند و در سایه بی توجهی و سهل انگاری مسئولان محلی خود را در معرض سیل قرار داده اند.

حال با این مقدمه به سراغ اظهارات جناب آقای سید اصغر میرعلی نقی عضو محترم شورای شهر کیلان می رویم که در نشست علنی شورای اسلامی شهرستان دماوند اظهار داشت:«... در خصوص حریم بستر رودخانه‌ها مذاکرات بسیاری صورت گرفته است و گفته می‌شود بخش زیادی از حریم بستر رودخانه بر اساس مصوبه مجلس در تصرف و تملک امور آب درآمده است که این موضوع مشکلاتی را برای شهروندان کیلان ایجاد کرده است...»

ایشان در ادامه افزودند: «...امور آب بیش از 500 متر از ملک 700 متری را در مالکیت خود می‌داند، اما با توجه به هماهنگی شورای شهر و شهردار کیلان و شروع شدن ساخت دیوار ساحلی، امید است این مشکل رفع شود و مردم از مابقی زمین خود استفاده بهینه کنند...»

البته جناب آقای میرعلی نقی بهتر هر شخص دیگری می دانند که یک بارش سهمگین در ارتفاعات شهر آبسرد و بارش فقط 25 میلیمتر باران در کمتر از 30 دقیقه در یک روز  تابستانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد و چه سیل بزرگی را در رودخانه نیمه خشک کیلان به راه انداخته و چه فاجعه بزرگی را بوجود آورد.

شهر کیلان در حاشیه رودخانه نیمه خشک جمع آبرود قرار دارد و کل روان آبهای ناشی از بارش های سیل آسای سرشاخه های این رودخانه در دشت هومند و ارتفاعات زرین کوه،توک تیزک و اشنه در، خواه ناخواه به سوی شهر کیلان سرازیر شده و در صورت عدم رعایت حریم رودخانه و ساخت در حریم و بستر رود سیلاب می تواند جان و مال مردم را به خطر بیاندازد.

به گفته قدیمی ها این رودخانه ظاهراً نیمه خشک در برخی سالها سیلاب های بسیار بزرگی را تجربه کرده و سطح آب تا حدود 10 متر نیز افزایش داشته و خسارات بسیاری را ایجاد کرده است.

ناگفته پیداست که این اظهارات جناب آقای میرعلی نقی بیشتر مصرف درون شهری و انتخاباتی داشته و چندان جدی نمی باشد ولی نباید فراموش کنیم که تفسیر وارونه قوانین و یا زیر سئوال بردن اقدامات قانونی دستگاه های اجرائی موجب بدبینی مردم به دستگاه های مجری قانون شده و سبب ساز هرج و مرج می گردد.

رعایت حریم رودها و مسیل ها ضامن جان و مال مردم است و همه افراد موظفند که از قوانین و دستورالعمل ها تبعیت نمایند تا خدای نکرده گرفتار بلای سیل نشوند.

IMAGE شوخی تلخ چینی ها با کووید 19
یکشنبه, 17 فروردين 1399
هیچ چیز چینی ها قابل اعتماد نیست،نه به کالاهای چینی می... ادامه مطلب ...
IMAGE تیغ قانون بر گردن ساخت و سازهای غیر مجاز جابان و اوچونک/ تخریب 40 هکتار شهرک سازی غیر مجاز
یکشنبه, 17 فروردين 1399
محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE سلبریتی های این روزها ایران کجا هستند؟
پنج شنبه, 14 فروردين 1399
متن زیر نوشته سرکار خانم «مژگان باقری» است ، که در... ادامه مطلب ...
IMAGE 15 نکته مفید که بهتر است شما در مورد کرونا ویروس بدانید
دوشنبه, 11 فروردين 1399
دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ، این خلاصه عالی را برای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا،نتیجه نادیده‌گرفتن هشدار ۱۰ سال پیش
یکشنبه, 10 فروردين 1399
ایندیپندنت فارسی در گزارشی تحلیلی نوشت: ده سال پیش از... ادامه مطلب ...
IMAGE گرمای هوا هم اثری بر کووید 19 نداشت/شیوع کووید 19 در ایالت های گرمسیری جنوب آمریکا
شنبه, 09 فروردين 1399
به گزارش خبرگزاری الجزیره، در شرایطی که شمار مبتلایان... ادامه مطلب ...
IMAGE آبسرد و هزار راه میانبر
جمعه, 08 فروردين 1399
از صبح جمعه 8 فروردین 98 و هم زمان با اجرای طرح فاصله... ادامه مطلب ...
IMAGE اعیاد شعبانیه بر عموم شیعیان جهان مبارک باد
جمعه, 08 فروردين 1399
اعیاد بزرگ شعبانیه و تولد حضرت امام حسین(ع)،حضرت... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته دوم فروردین 99/فعالیت دو موج قدرتمند بارشی در آبسرد
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
هفته اول فروردین 99 همانطور که پیش بینی می شد سرد و... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد ۴ ورودی شهرستان دماوند از ساعت ۲۴ امشب/13 و 14 فروردین آبسرد قرنطینه کامل می شود
پنج شنبه, 07 فروردين 1399
حیدری،سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند با اعلام خبر... ادامه مطلب ...