انتقام از آمریکا به سبک ژاپنی

انتقام از آمریکا به سبک ژاپنی

روزهای چهاردهم و پانزدهم اوت 1945 روزهای تلخ ولی سرنوشت سازی برای ملت ژاپن بود،ژاپن با قبول شکست در جنگ و اعلام تسلیم بی قید و شرط به اشغال کامل ایالات متحده آمریکا درآمد و امپراتوری ژاپن فرو ریخت و علاوه بر شهرهای هیروشیما و ناکازاکی که بوسیله بمب اتم نابود شده بودند تقریباً تمام شهرهای دیگر ژاپن نیز با بمب های کلاسیک شخم  خورده بود و تقریباً هیچ چیز از زیر ساخت های صنعتی و اقتصادی ژاپن باقی نمانده بود.

بسیاری از نظامیان ژاپنی که شکست در جنگ و اشغال کشورشان را باور نداشتند دست به خودکشی به سبک ژاپنی یا همان هاراگیری زدند آنهایی هم که خودکشی نکرده بودند یا اسیر شده بودند و یا اینکه سرافکنده و افسرده راهی شهرهای ویرانشان شده بودند.

میلیونها کشته و زخمی دستاورد بسیاری از نظامیان ژاپنی که شکست در جنگ و اشغال کشورشان را باور نداشتند دست به خودکشی به سبک ژاپنی یا همان هاراگیری زدند.

صدها هزار کشته و زخمی و اقتصاد نابود شده  و کشوری اشغال شده تنها دستاورد امپراتوری ژاپن از جنگ جهانی دوم بود و تقریباً تمام ژاپنی ها مرده های متحرک بودند.

در این میان جمعی از روشنفکران وطن پرست ژاپنی با آسیب شناسی شکست ژاپن در جنگ ،طرحی نو را برای کسب استقلال مجدد ژاپن پیشنهاد داده و با جلب نظر داگلاس مک آرتور فرماندار نظامی ژاپن زمینه را برای رشد اعجاب آور اقتصاد ژاپن فراهم آوردند.

آنها دیدند که چگونه اقتصاد ضعیف و واپسگرای ژاپن در مقابل اقتصاد پویا و نوگرای ایالات متحده شکست خورده بود،آنها دیدند که چگونه هواپیماهای ملخی ژاپن در مقابل توربوجت های پهن پیکر آمریکائی کم آورده و چگونه خلبان های انتحاری ژاپنی بی ثمر و ناامیدانه خود را به ناوهای ضد بمب آمریکائی کوبیده اند و در انتها نیز چگونه آمریکا با دو بمب اتمی جهنم را بر روی زمین شبیه سازی کرده و جنگ را با اتکاء به قدرت نظامی-اقتصادی به نفع خود تمام کرده است.

راز قدرت ایالات متحده بدون شک در اقتصاد پویای و ثروت آفرین آن کشور نهفته بود پس ژاپنی ها هم همین راه را انتخاب کردند و تمام توان خود را بر اقتصاد متمرکز نموده و یک جهاد واقعی برای سازندگی را آغاز کردند.

آنها قناعت کردند و ساختند و ساختند و با صادرات انبوه تولیدات ساخت ژاپن بازارهای جهان را به قبضه خود درآوردند،آنها با افزایش کمیت و کیفیت محصولات ژاپنی یک جنگ نرم را با آمریکا راه انداخته و به سرعت بازار آمریکا را تسخیر کردند.

طبق آمارها در سال 2005 و پس از گذشت 60 سال از زمان شکست ژاپن توسط آمریکا تقریباً 80 درصد بازار لوازم صوتی تصویری ایالات متاحده آمریکا در تسخیر شرکت های ژاپنی بوده و سهم خودروهای سبک ژاپنی در آمریکا بیش از 30درصد بود،سهم جرثقیل های تولید ژاپن در بازار آمریکا در حدود 90درصد و سهم کشتی های اقیانوس پیمای ساخت ژاپن درصنعت حمل و نقل آمریکا بیش از 50درصد بود.

در بازار لوازم خانگی نیز ژاپنی ها حرف اول و آخر را در بازار ژاپن می زدند و سهام شرکت های ژاپنی گل سرسبد سبد سهام سرمایه داران آمریکائی بود.

در صنعت اپتیک نیز ژاپن کل بازار آمریکا را در تسخیر خود داشته و دارد و صنعت بزرگ سینما وتلویزیون آمریکا کاملاً تحت سلطه دوربین های فیلمبرداری ساخت ژاپن بوده و چاپگرها و دستگاه های فتوکپی ساخت ژاپن صد درصد بازار آمریکا را در اختیار دارند.

امروز ژاپن یکی از 5 اقتصاد برتر جهان بوده و به نوعی آمریکا را با محصولات با کیفیت خود به اشغال در آورده و با سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور جنوب شرق آسیا عرصه را بر رقیب چشم آبی و مو بور آمریکائی خود تنگ کرده است.

ژاپنی ها به سبک و سیاق خود از آمریکا انتقام گرفتند و چنان سیلی محکمی به صورت آمریکایی ها نواخت که تا چند نسل آمریکائی ها درد آن را احساس خواهند کرد.

ژاپن اقتصاد آمریکا را تسخیر کرد و آن ابرقدرت را در زمین اقتصاد و صنعت زمینگیر کرده.

ژاپنی ها شعار ندادند و پرچم آتش نزدند و با موشک آمریکا را تهدید نکردند بلکه کار کردند و خود را از نظر اقتصادی و تکنولوژیک قوی نمودند، ژاپنی ها داعیه ابرقدرتی نداشتند ولی ابرقدرت شدند، ژاپنی ها در راه ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات خود از جان مایه گذاشتند و بازارهای جهان را قبضه نمودند.

ژاپنی ها به جای شعار دادن شعور را به کار بسته و درست عمل کردند...

ما نیز باید مانند ژاپنی ها از راه درست و منطقی جلوی آمریکا ایستادگی کنیم،با اقتصاد فاسد و بیمار وابسته به درآمد نفت و آلوده به رانت خواری و اختلاس و ارتشاء نمی توان در مقابل اقتصاد شفاف و کارآمد آمریکا مقاومت کرد.

با صنعت وارداتی و مونتاژکار وابسته به شرکت های درجه سه چینی نمی توان به جنگ  صنعت پویا و مبتکر آمریکا رفت.

اگر می خواهیم با آمریکا مقابله کنیم باید اقتصادی درون زا و مولد شبیه اقتصاد آمریکا داشته باشیم وگرنه با این صنعت و اقتصاد فشل شانس بالایی برای پیروزی در مقابل آمریکا نخواهیم داشت.

فرار مغزهای ایرانی به آمریکا ،تورم 40 درصدی،اختلاس و ارتشاء و فسادهای کلان مالی،عدم شفافیت،نبودن آزادی های مدنی و مردم سالاری نیم بند یعنی شکست در مقابل آمریکا...!

آمریکا را با بمب و موشک نمی توان شکست داد ولی با ایمان و اعتقاد و کار و تلاش در عرصه های علمی و اقتصاد مقاومتی می توان آمریکا را به زانو در آورد.

خودکفائی اقتصادی وعلمی و صنعتی ایران یعنی مشت محکم بر دهان آمریکا

 

IMAGE پیش بینی هواشناسی بهمن ماه 98/نسبتاً سرد و کم بارش
دوشنبه, 30 دی 1398
دی ماه در حالی خاتمه یافت که در آخرین روزها تا حدودی... ادامه مطلب ...
IMAGE تعطیلی کلیه مقاطع تحصیلی شهرستان دماوند در 30 دی ماه
یکشنبه, 29 دی 1398
طبق اطلاعیه اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند کلیه... ادامه مطلب ...
IMAGE درخت انگور،مقاوم و پر بازده/شاید تنها گزینه ما همین درخت باشد!
یکشنبه, 29 دی 1398
کم آبی آهسته و بیصدا سالهاست خود را به  سرزمین ایران... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته اول بهمن ماه سرد و پر بارش
یکشنبه, 29 دی 1398
هر چند هفته های دوم و سوم دی ماه برای شهر آبسرد دماوند... ادامه مطلب ...
IMAGE احداث کمربند جنوبی دماوند ضرورت دارد ولی کمربند غربی دماوند در اولویت است!
جمعه, 27 دی 1398
در حالیکه معطلی در ترافیک های چند کیلومتری عصرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE حضور 95 درصدی دانش آموزان اتباع خارجی در برخی مدارس آبسرد
جمعه, 27 دی 1398
بررسی ترکیب جمعیتی دانش آموزان در مدارس آبسرد نشان... ادامه مطلب ...
IMAGE جعفری رفت،جهرانی آمد/تودیع و معارفه مسئولان قدیم و جدید بازرسی شهردار آبسرد
پنج شنبه, 26 دی 1398
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد... ادامه مطلب ...
IMAGE شرکت حداکثری یا حداقلی در انتخابات...!
سه شنبه, 24 دی 1398
اعلام اسامی داوطلبان تائید صلاحیت شده یازدهمین دوره... ادامه مطلب ...
IMAGE التهابات بی پایان سیاسی-اجتماعی ایران چه زمانی خاتمه می یابد؟
سه شنبه, 24 دی 1398
این روزها در کشور ما روزی نیست که یک اتفاق و التهاب... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته چهارم دی ماه، امواج بارشی به آبسرد برمی گردند
سه شنبه, 24 دی 1398
همانطور که پیش بینی شده بود هفته سوم دی ماه برای شهر... ادامه مطلب ...
IMAGE خطر نابودی کشت گلخانه ای در شهرستان دماوند
سه شنبه, 24 دی 1398
ظاهراً تمام مسئولان اجرائی در سطح شهرستان دماوند به... ادامه مطلب ...