چه درختی بکاریم؟

چه درختی بکاریم؟

اسفند ماه است و فصل خوب درختکاری و به همین دلیل اغلب ویلاداران محترم این روزها در تکاپوی انتخاب درخت مناسب برای فضای سبز ویلای خود هستند ولی در این میان برخی از ویلاهای بسیار شیک را در حومه آبسرد  می توان دید که علیرغم هزینه های بسیار سنگین برای کاشت درخت و درختچه ها دارای فضای سبز بسیار بد نما و تکیده و خشک هستند!

ولی چرا بسیاری از ویلاهای منطقه با مشکل ایجاد فضای سبز مواجه هستند؟پاسخ این سئوال بسیار کوتاه و ساده است:"پاسخ متناسب نبوده گیاهان کاشته شده با یکدیگر و همچنین عدم تناسب آنها با اقلیم منطقه می باشد".

ممکن است در پاسخ گفته شود که ما همان چیزی را در باغچه کاشته ایم که در باغ های اطراف کاشته شده پس چرا در باغ مجاور این درختان خوب به بار می نشیند ولی در باغچه ما خشک می شود؟

جواب در نوع کاشت و نگهداری است چرا که به فرض باغ سیب مجاور ویلای شما ممکن است دارای صدها درخت سیب در یک مجموعه بزرگ باشد که بصورت هماهنگ آبیاری شده و کوددهی و سم زنی مناسب می گردند ولی در باغچه کوچک شما چندین نوع درخت مختلف مثل سیب و هلو انگور و درختان و درختچه های زینتی مثل رز و بید مجنون و... با شرائط نگهداری متفاوت در کنار هم کاشته شده و به همین دلیل ممکن است این گیاهان نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی پیدا کرده و گونه غالب و یا سازگارتر سایر گونه ها را از بین برده و یا ضعیف نماید.

برای مثال میزان آب مورد نیاز انگور تقریباً نصف سیب است و آبیاری زیاد درخت انگور می توان سبب ساز کم باری این درخت و حتی خشک شدن این گیاه شود و یا اینکه درخت گردو یک درخت مهاجم سایه دار است و معمولاً باعث نابودی سایر رقبای خود می گردد.

حتی درختانی مثل هلو به شدت به آلودگی انگلی حساس بوده و سریع به انواع شته آلوده می شوند و عدم سم پاشی این درختان سبب ساز نابودی آنها می گردد و حتی در ابعاد تجاری نیز این گونه برای منطقه ما مناسب نیست.

 اما چه گیاهانی برای اقلیم منطقه آبسرد مناسب است و چه مجموعه ائی از گیاهان را می توان بدون نگرانی در کنار یکدیگر کاشت؟

ابتدا باید بدانیم که اقلیم منطقه ما چگونه اقلیمی است تا بعد به بررسی گونه های مناسب بپردازیم.

اقلیم منطقه آبسرد اقلیم سرد و خشک کوهستانی می باشد چرا که میانگین دمای هوا در بیش از 8 ماه از سال کمتر از 10درجه سانتیگراد بالای صفر بوده و میزان بارندگی نیز در حدود 300 میلی متر است و عمده بارش ها نیز در فصل پائیز و زمستان اتفاق افتاده و عملاً در دوره رشد درختان بارندگی چندانی را در منطقه شاهد نیستیم لذا باید درختانی را به عنوان فضای سبز ویلا انتخاب کرد که ضمن مطابقت با اقلیم منطقه و عدم نیاز به نگهداری در شرائط خاص، زیبا و چشم نواز هم باشند.

اما چه گونه های برای منطقه ما مناسب هستند؟

الف- گونه های کاملاً سازگار با اقلیم منطقه که حتی می توانند تا چند سال بدون نیاز به آبیاری سبز بمانند(این گونه ها در مقابل سرما و کم آبی بسیار مقاوم هستند):

درختان مثمر:آلبالو محلی(بعمل آمده از بذر آلبلوی محلی)، زالزالک و زالزالک وحشی(ولیک)،زرشک،بادام کوهی یا بادام وحشی،انواع گونه های انگور بویژه انگورهای دانه دار، انواع پسته اهلی و وحشی

درختان و درختچه های زینتی:انواع سرو بویژه سرو نقره ائی و سرو کوهی،کاج تهران،گل محمدی

توجه: درختان کاج ویژه مناطق حاره نظیر کاج های مطبق به دلیل حساسیت دمائی و نیاز آبی بالا مناسب کاشت در منطقه آبسرد نیستند همچنین درختانی نظیر اکالیپتوس،انجیر،انار و زیتون نیز به سرمای منطقه حساس بوده و مناسب کاشت در آبسرد نیستند.

ب- گیاهان نسبتاً سازگار (به شرط آبیاری منظم)

درختان و درختچه های مثمر:انواع سیب و بویژه سیب های تابستانه، به،گلابی،انواع آلو و زردآلو ،آلبالوی پیوندی،گردو،گوجه سبز

درختان و درختچه های زینتی:کاج سدروس یا طاووسی،انواع رز،نسترن و ساناز،پیرکانتا،شمشاد،ترون،گل ختمی و انواع گونه های درخت عرعر،بید،چنار و تبریزی(مشروط به آبیاری مناسب)

توجه:درختانی نظیر گیلاس و هلو علیرغم باردهی مناسب در سالهای اول به علت نیازی آبی بالا و حساسیت به آفات و همچنین آلودگی منطقه به آفات انگلی چندان برای این منطقه مناسب نیستند.

گونه های مطلقاً نامناسب:

انواع درختام نخل اعم از نخل خرما و نخل وحشی(داز) و نخل های زینتی،انواع درختان مرکبات و سیاه ریشه حتی نارنج،چمن آفریقائی ،کاکتوس و صبر زرد(آلوئه ورا)،انواع نیلوفر آبی و جگن،مگنولیا 

توجه داشته باشید اغلب درختچه های همیشه سبزی که هم اکنون در نهالستانهای آبسرد و یا حاشیه جاده ها فروخته می شوند در دمای منفی 10 درجه سانتیگراد و یا کمتر دچار آسیب جدی شده و حتی بطور کلی خشک می شوند لذا در هنگام خرید گیاه به جای تمرکز بر زیبائی ظاهری نهال و گل زینتی به ویژگی های زیستی آن توجه نموده و در صورت امکان گیاهی را انتخاب کنید که با فاکتور کم آبی تابستانه و سرمای شدید زمستانه سازگاری کامل داشته و نیازی به شرائط خاص گلخانه ائی نداشته باشد.

 

 

 

IMAGE برنامه ۲ سال آینده آمریکا برای ایران چیست؟
چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
دیپلمات معروف و سابق ایرانی با اعلام بحرانی بودن روابط... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما از جمعه
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
ظاهراً زمستان قصد دل کندن از ایران را ندارد و تعطیلی... ادامه مطلب ...
IMAGE توهم تولید در شهرستان دماوند
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال 98 را "سال... ادامه مطلب ...
IMAGE اصلاح‌طلبان باید اصلاح اساسی در خودشان ایجاد کنند
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه و عضو... ادامه مطلب ...
IMAGE فرماندار شهرستان دماوند:رونق تولید با شعار امکان‌پذیر نیست
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
مجید صفری فرماندار دماوند در نخستین نشست ستاد... ادامه مطلب ...
IMAGE یک روش ساده جهت کاهش خسارات ناشی از سرمازدگی باغ ها
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
سرمای دیررس بهاره یکی از بلاهای طبیعی معمولاً غیرقابل... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه و هشدار مهم
شنبه, 31 فروردين 1398
باتوجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای روزهای آتی... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد ناجی بشریت مبارک
شنبه, 31 فروردين 1398
ای منتظران گنج نهان می آید آرامش جان عاشقان می آید بر... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار/احتمال سرمازدگی باغات و مزارع استانهای نیمه شمالی و غربی کشور طی هفته آینده
پنج شنبه, 29 فروردين 1398
گویا قرار نیست امسال هم ما در شهرستان دماوند میوه های... ادامه مطلب ...
IMAGE ادعاها سعید قاسمی می‌تواند برای ایران دردسرساز شود‌
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
سعید قاسمی، از جهره های تندرو اصولگرایان اخیرا در یک... ادامه مطلب ...
IMAGE شکست یا مرگ اصلاحات...؟
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
احمد زیدآبادی جریان اصلاح‌طلبی در ایران شکست خورده... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود سه موج بارشی متوالی به آبسرد از چهارشنبه
دوشنبه, 26 فروردين 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود سه موج بارشی... ادامه مطلب ...