روزهای سخت اعتدال

روزهای سخت اعتدال

فردا انقلاب اسلامی ایران 39 ساله می شود و خود را برای ورود به چهل سالگی آماده می کند،چهل سالگی در بین انسان ها سن بلوغ عقل است و سن رسیدن به تعادل بین عقل و احساس ولی آیا جامعه ایرانی در زمان حاضر به این تعادل رسیده است؟آیا جامعه ما در آستانه چهل سالگی انقلاب توانسته بین شور انقلابی و شعور سیاسی تعادل برقرار نماید؟جواب این سئوالات حداقل در زمان حاضر منفی است.

این روزها از زمین و آسمان برای اعتدال و اعتدال گرائی سیاسی در ایران بلا می بارد و جریان اعتدال یا به عبارتی "جریان نفی تندروی" بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر طیف های تندروی هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب قرار دارد،این روزها تندروهای هر دو جناح با تمام قوا و به طرز  بی رحمانه ائی به جریان اعتدال هجوم آورده اند و قصد نابودی این جریان نوپا را دارند.

ایران و جامعه ایرانی در این 39 سالی که از استقرار نظام جمهوری اسلامی می گذرد بیشترین و بدتریت ضربات را از تندروی های سبک سرانه گروه های تندروی تمامی جناح ها خورده است و هنوز هم برخی از زخم های ناشی از تندروی در یاد و خاطر جامعه ایرانی تازه مانده است.

متاسفانه بعد از حوادث دی ماه امسال عرصه برای تندروی گروه های تندرو و بعضاً رادیکال در هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا مهیا شده و این گروه ها هر روز بیشتر به آتش جدائی و تفرقه دامن می زنند.

بدون شک روشن کننده و هیزم بیار اولیه معرکه اتفاقات ناخوشایند دی ماه 96 طرفداران طیف تندروی جریان اصولگرا بودند که متاسفانه بعد از روشن کردن آتش این غائله خود را کنار کشیده و گناه آن حوادث را به گردن عوامل نامعلوم خارجی انداختند.

در طرف مقابل پس از فروکش کردن آتش غائله برخی از اشخاص و گروه های تندروی جناح اصلاح طلب نیز بزرگان این طیف را به "عدم همراهی با معترضین"و"برخورد محافظه کارانه" و حتی "خیانت به آرمان های جامعه مدنی"متهم کردند و آتش نقد بی رحمانه را بر روی بزرگان اصلاحات گشودند.

ولی چه بخواهیم و چه نخواهیم ماهیت جامعه امروز ما "اعتدال طلب و اعتدال گرا" است و ظاهراً در جامعه ما افکار رادیکال خریدار آنچنانی ندارد.

مردم خوب می دانند که تاکنون حرکات احساسی و سبک سرانه طیف های تندروی هر دو جناح سیاسی کشور چه بلائی بر سر جامعه ما آورده و جامعه ایرانی چه هزینه های سنگینی بابت اقدامات غیرمسئولانه تندروها پرداخته است.

جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت و اعتدال نیاز دارد و چه بخواهیم و چه نخواهیم راه رسیدن ما به جامعه آرمانی از جاده اعتدال می گذرد و راه دیگری نیز برای رسیدن به آن جامعه آرمانی وجود ندارد چرا که راه اعتدال ایمن ترین و کم هزینه ترین راه رسیدن به جامعه مدنی و مردم سالاری ایرانی است و هر راه دیگری که فاقد این دو خصیصه باشد مقبول و مطلوب جامعه ما نخواهد بود.

کسانیکه تندروی و بعضاً رادیکالیزم را رواج می دهند بیش از اینکه به فکر مردم باشند به فکر منافع خودشان هستند،آنان برای رسیدن به قدرت و یا تثبیت قدرتشان نیاز به فضای ناآرام و امنیتی دارند و به همین دلیل با دامن زدن به اختلافات و ترویج روش های غیرقانونی در بیان اعتراضات( در سمت معترضین) و یا توجیه اقدامات سرکوب گرایانه( در سمت حاکمیت) شرائط را برای توجیه حضور نامشروع خود فراهم می آورند.

به هر حال باید قبول کنیم که نان بعضی ها در تندروی است و اعتدال بساط کاسب کارانه تندروهای سبک سر را جمع کرده و نان دانی ایشان را تخته می کند.

و سخن آخر اینکه در مشی اعتدال و جامعه مدنی متعادل هیچ تندروی،آشوب و سرکوب خشنی جای ندارد و جامعه اعتدال گرا از راه های قانونی و بدون بکارگیری روش های خشن حرف خود را زده و حکومت نیز با رعایت مشی اعتدال و در کمال آرامش و سعه صدر حرف معترضین را شنیده و مشکلات را تا حد نهایت رفع می کند و از روش های خشن سرکوب گرایانه تا حد ممکن استفاده نمی نماید.

به امید روزی که فرهنگ اعتدال به فرهنگ بومی  این سرزمین تبدیل گردد.

IMAGE اطلاعیه مهم بارشی
یکشنبه, 28 مهر 1398
با استقرار یک سامانه بارشی با دوام و بسیار قدرتمند در... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود اولین موج بارشی پائیز در روز یکشنبه
چهارشنبه, 17 مهر 1398
از روز شنبه 20 مهرماه تا دوشنبه 22مهر اولین موج گسترده... ادامه مطلب ...
IMAGE مزرعه محمودیه زیر ذره بین دادستان
سه شنبه, 09 مهر 1398
عاقبت شهرک محمودیه و یا همان مزرعه محمودیه هم مشمول... ادامه مطلب ...
IMAGE خطر تخریب در کمین یکی از مهمترین جاذبه گردشگری محله مرانک
جمعه, 29 شهریور 1398
خانه قدیمی و ارزشمند "میرزا یعقوب علوی"  از جمله بناهای... ادامه مطلب ...
IMAGE اقدام مشترک فرمانداری و اتاق اصناف شهرستان دماوند بر علیه مصرف کنندگان
پنج شنبه, 28 شهریور 1398
حکایت فروشگاه های زنجیره ائی در شهرستان دماوند و... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش محسوس دمای هوا در اولین روزهای مهرماه
چهارشنبه, 27 شهریور 1398
بر اساس آخرین خروجی مدل های هواشناسی در واپسین روزهای... ادامه مطلب ...
IMAGE خرید و فروش مسکن کاهش یافت
چهارشنبه, 27 شهریور 1398
هر چند حجم معاملات مسکن در کشور از اوائل ماه مبارک... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دمای هوا از ظهر شنبه/بازگشت تابستان
جمعه, 22 شهریور 1398
با خروج امواج ناپایدار و خنک از باند شمالی کشور و دامنه... ادامه مطلب ...
IMAGE جلوگیری از برداشت غیر مجاز آبهای زیرزمینی
جمعه, 22 شهریور 1398
مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند گفت: از برداشت غیر... ادامه مطلب ...
IMAGE تداوم هوای خنک تا روز شنبه،احتمال رگبارهای پراکنده در روز جمعه
چهارشنبه, 20 شهریور 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر تداوم استقرار... ادامه مطلب ...
IMAGE کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا
دوشنبه, 18 شهریور 1398
سالروز شهادت مظلومانه سید و سالار شهیدان،حضرت امام... ادامه مطلب ...