روزهای سخت اعتدال

روزهای سخت اعتدال

فردا انقلاب اسلامی ایران 39 ساله می شود و خود را برای ورود به چهل سالگی آماده می کند،چهل سالگی در بین انسان ها سن بلوغ عقل است و سن رسیدن به تعادل بین عقل و احساس ولی آیا جامعه ایرانی در زمان حاضر به این تعادل رسیده است؟آیا جامعه ما در آستانه چهل سالگی انقلاب توانسته بین شور انقلابی و شعور سیاسی تعادل برقرار نماید؟جواب این سئوالات حداقل در زمان حاضر منفی است.

این روزها از زمین و آسمان برای اعتدال و اعتدال گرائی سیاسی در ایران بلا می بارد و جریان اعتدال یا به عبارتی "جریان نفی تندروی" بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر طیف های تندروی هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب قرار دارد،این روزها تندروهای هر دو جناح با تمام قوا و به طرز  بی رحمانه ائی به جریان اعتدال هجوم آورده اند و قصد نابودی این جریان نوپا را دارند.

ایران و جامعه ایرانی در این 39 سالی که از استقرار نظام جمهوری اسلامی می گذرد بیشترین و بدتریت ضربات را از تندروی های سبک سرانه گروه های تندروی تمامی جناح ها خورده است و هنوز هم برخی از زخم های ناشی از تندروی در یاد و خاطر جامعه ایرانی تازه مانده است.

متاسفانه بعد از حوادث دی ماه امسال عرصه برای تندروی گروه های تندرو و بعضاً رادیکال در هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا مهیا شده و این گروه ها هر روز بیشتر به آتش جدائی و تفرقه دامن می زنند.

بدون شک روشن کننده و هیزم بیار اولیه معرکه اتفاقات ناخوشایند دی ماه 96 طرفداران طیف تندروی جریان اصولگرا بودند که متاسفانه بعد از روشن کردن آتش این غائله خود را کنار کشیده و گناه آن حوادث را به گردن عوامل نامعلوم خارجی انداختند.

در طرف مقابل پس از فروکش کردن آتش غائله برخی از اشخاص و گروه های تندروی جناح اصلاح طلب نیز بزرگان این طیف را به "عدم همراهی با معترضین"و"برخورد محافظه کارانه" و حتی "خیانت به آرمان های جامعه مدنی"متهم کردند و آتش نقد بی رحمانه را بر روی بزرگان اصلاحات گشودند.

ولی چه بخواهیم و چه نخواهیم ماهیت جامعه امروز ما "اعتدال طلب و اعتدال گرا" است و ظاهراً در جامعه ما افکار رادیکال خریدار آنچنانی ندارد.

مردم خوب می دانند که تاکنون حرکات احساسی و سبک سرانه طیف های تندروی هر دو جناح سیاسی کشور چه بلائی بر سر جامعه ما آورده و جامعه ایرانی چه هزینه های سنگینی بابت اقدامات غیرمسئولانه تندروها پرداخته است.

جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت و اعتدال نیاز دارد و چه بخواهیم و چه نخواهیم راه رسیدن ما به جامعه آرمانی از جاده اعتدال می گذرد و راه دیگری نیز برای رسیدن به آن جامعه آرمانی وجود ندارد چرا که راه اعتدال ایمن ترین و کم هزینه ترین راه رسیدن به جامعه مدنی و مردم سالاری ایرانی است و هر راه دیگری که فاقد این دو خصیصه باشد مقبول و مطلوب جامعه ما نخواهد بود.

کسانیکه تندروی و بعضاً رادیکالیزم را رواج می دهند بیش از اینکه به فکر مردم باشند به فکر منافع خودشان هستند،آنان برای رسیدن به قدرت و یا تثبیت قدرتشان نیاز به فضای ناآرام و امنیتی دارند و به همین دلیل با دامن زدن به اختلافات و ترویج روش های غیرقانونی در بیان اعتراضات( در سمت معترضین) و یا توجیه اقدامات سرکوب گرایانه( در سمت حاکمیت) شرائط را برای توجیه حضور نامشروع خود فراهم می آورند.

به هر حال باید قبول کنیم که نان بعضی ها در تندروی است و اعتدال بساط کاسب کارانه تندروهای سبک سر را جمع کرده و نان دانی ایشان را تخته می کند.

و سخن آخر اینکه در مشی اعتدال و جامعه مدنی متعادل هیچ تندروی،آشوب و سرکوب خشنی جای ندارد و جامعه اعتدال گرا از راه های قانونی و بدون بکارگیری روش های خشن حرف خود را زده و حکومت نیز با رعایت مشی اعتدال و در کمال آرامش و سعه صدر حرف معترضین را شنیده و مشکلات را تا حد نهایت رفع می کند و از روش های خشن سرکوب گرایانه تا حد ممکن استفاده نمی نماید.

به امید روزی که فرهنگ اعتدال به فرهنگ بومی  این سرزمین تبدیل گردد.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...