IMAGE عید غدیر مبارک
جمعه, 17 مرداد 1399
عید سعید غدیر خم،عید ولایت و امامت مولا علی(ع)و روز... ادامه مطلب ...
IMAGE هفدهم مرداد،روز خبرنگار مبارک
جمعه, 17 مرداد 1399
هفدهم مرداد روز خبرنگار بر تمام خبرنگاران و فعالان... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایشی دما در هفته سوم مرداد/بازگشت قدرتمندانه تابستان
پنج شنبه, 16 مرداد 1399
مرداد ماه امسال برخلاف سالهای قبل ما شاهد هوای نسبتاً... ادامه مطلب ...
IMAGE کلاف سر در گم محمودیه
پنج شنبه, 16 مرداد 1399
از روزهای ابتدائی هفته جاری که مستندی از مزرعه محمودیه... ادامه مطلب ...
IMAGE وسایل ورزشی بوستان های شهرآبسرد بازسازی می‌شود
شنبه, 11 مرداد 1399
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد،... ادامه مطلب ...
IMAGE الویری: نگرانم یک نفر شبیه ترامپ در انتخابات ۱۴۰۰ ظهور کند/ ضرورت بازنگری در جریان اصلاحات
پنج شنبه, 09 مرداد 1399
فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است اگر صدای اعتراض مردم... ادامه مطلب ...
IMAGE آشکار شدن اولین پیامد تصمیم FATF برای اقتصاد ایران
پنج شنبه, 09 مرداد 1399
وزیر دارایی کانادا دستورالعمل جدیدی را به بانک‌ها... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش 4 تا 6 درجه ای دما در روزهای پایانی هفته/بارش های پراکنده در ارتفاعات
سه شنبه, 07 مرداد 1399
اگر شما هم از گرمای کلافه کننده هوای روز و بویژه ظهرها... ادامه مطلب ...
IMAGE شهردار کیلان با رای اکثریت اعضاء شورای شهر عزل شد
سه شنبه, 07 مرداد 1399
ظاهراً اختلاف نظرهای شورای شهر و شهردار کیلان به مرحله... ادامه مطلب ...
IMAGE رمز گشایی از زمین خواری بزرگ در سرهار و اسب چران دماوند
سه شنبه, 07 مرداد 1399
گرانی املاک در تهران، بسیاری از سرمایه گذاران خرد در... ادامه مطلب ...
IMAGE تداوم برخوردهای قانونی با ساخت و ساز غیرمجاز در شهر آبسرد
سه شنبه, 07 مرداد 1399
به گزارش روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی شهر آبسرد،... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس قوه قضائیه: در برخورد با زمین خواران ملاحظه احدی را نکنید
سه شنبه, 07 مرداد 1399
حدود دو ماه پیش آقای رسول نژاد نماینده محترم شهرستان... ادامه مطلب ...

معمای سیب دماوند

معمای سیب دماوند

در حالیکه در ایام نوروز سال جاری بازار با کمبود سیب مواجه بود و قیمت سرسام آور سیب دل اقشار ضعیف و کم درآمد را خون کرده بود در مرداد ماه خبر فساد و معدوم سازی 1200 تن سیب درجه یک در یکی از سردخانه های شهرستان دماوند نمک بر زخم مردم و مسئولان پاشید.

در همین رابطه قاسم میرزائی‌ نیکو نماینده مردم شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر ساله در دماوند مانند جاهای دیگر برای تنظیم بازار خرید سیب و نگهداری (دپو) آن در سردخانه‌ها صورت می‌‌پذیرد ،اما با توجه به نزدیکی و دسترسی به پایتخت و داشتن سیب مرغوب، دماوند حرف اول را داشته و دارد.

وی افزود: متأسفانه با ساز و کار غلط و افراد ناسالم که راه کار کلاه گذاشتن سر دولت را خوب می‌دانند، هر ساله با شکل خاصی از سودجویی مواجه هستیم؛ رئیس محترم دادگستری و بنده دو سال قبل به شکل دیگری همین مسأله را پیگیری کردیم که سیب ارومیه را به جای سیب دماوند به بازار عرضه می‌کردند.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس گفت: علی‌رغم تذکرات در شب عید امسال، دو ماه قبل باز مطلع شدیم که سیب درجه یک (سوپر) در حال خراب شدن و به بازار عرضه نشده است و به بازرسی وزارت جهاد کشاورزی و مسؤولان و مدیران اجرایی شخصا خودم خبر دادم و متذکر شدم.

میرزایی‌نیکو با بیان اینکه در روز ۲۵ تیرماه در صحن علنی مجلس به وزیر جهاد کشاورزی نسبت به این موضوع تذکر شفاهی دادیم، تصریح کرد: متأسفانه در خرید محصولات استراتژیک برای تنظیم بازار اتفاقاتی می‌افتد که می‌طلبد وزیر جهاد کشاورزی با درایت بیشتری به این موضوع ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: البته با توجه به حساسیت این موضوع پیگیری‌های لازم را از مدیران منطقه‌ای و کشوری ادامه خواهیم داد تا با خاطیان این امر برخورد قانونی صورت گیرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس تصریح کرد: چرا با توجه به همه نیازمندی مردم در این شرایط و تذکرات دلسوزانه و دقیق، باید یک‌هزار و ۲۰۰ تن سیب «سوپر» در سردخانه باقی بماند و فاسد و خراب شود که هیچ استفاده‌ای از آن نخواهد شد .

میرزایی‌نیکو بیان کرد: اینکه چرا این حجم سیب در ایام شب عید توزیع نشده و در حیاط خلوت کسانی بی‌سر و صدا دپو شده و چرا بعد ایام عید، حتی به قیمت آزاد فروخته نشده تا دولت ضرر نکند و هزاران اما از مواردی است که حتماً باید روشن شود.

وی تأکید کرد: این حجم سیب کیلویی هفت هزار و ۵۰۰ تومان خریداری و با سه هزار تومان هزینه نگهداری، مجموعاً برای یک‌هزار و ۲۰۰ تن، ۱۲ میلیارد تومان خسارت به بیت‌المال وارد شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در خصوص اینکه مسؤولان اعلام کردند که سازمان مرکزی تعاون روستایی مسؤولیت قرارداد و توزیع این سهمیه سیب را داشته و به شهرستان ربطی ندارد، ادامه داد: همه ما از وزارتخانه تا استان و مدیران و بخش‌های نظارتی، بازرسی و تعزیرات باید پاسخگو باشیم.

میرزایی‌نیکو اضافه کرد: باید بپذیریم که نتوانستیم فساد قدیمی شکل گرفته در مقوله خرید، نگهداری و توزیع میوه در شهرستان را که یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های تنظیم بازار است را جلوگیری و کنترل کنیم، البته برخورد با فساد نهادینه شده به این سادگی نیست، چراکه حاصل پول حرام نمی‌گذارد که اصلاح انجام شود.

اما از آن سو سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران  طی جوابیه درباره فساد یک‌هزار تن سیب در یکی از سردخانه‌های دماوند اعلام داشت:
"یکی از اقدامات و خدمات دولت به جامعه تنظیم بازار و کنترل قیمت اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم است .
این امر در حوزه مواد غـذایی شـکل جـدی‌تری به خود می‌گیرد که اجرای طرحی موسوم به طرح تنظیم بازار میوه شب عیـد نیز از آن جمله است.
در این طرح دولت هرسـاله جهت کنـترل قیمت میوه در ایـام نوروز و جلوگیری از افزایش بی‌رویه و غیر قابـل تحمل قیمت سـیب و پرتقـال که تمامی خانوارها مجبور به تهیه میوه شب عیـد می‌باشـند، اجرا می گردد؛ این طرح شامـل خریـد میوه در زمان تولیـد، ذخیره سازی و توزیع آن در ایام نوروز میباشـد.
این اقـدام بـا توجه به اهمیت آن زیر نظر کمیته‌ای موسوم به کمیته ملی راهبردی طرح تنظیم بازار کشور صورت می پذیرد.
این کمیته متشـکل از دستگاههای متولی و مرتبط عضو کارگروه تنظیم بازار کشور است.
در سال جاری این طرح با ابلاغ وزیر محترم جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روسـتایی به شماره ۰۲۰/۱۸۴۱۸مورخ ۹۷/۹/۲۰و تشکیل کمیته ملی راهبردی آغاز گردیـد و حدود ۲۴۰۰۰ تن سیب درختی و ۴۰ هزار تن پرتقال مورد نیاز اسـتانها تهیه و تحویل آنها شـد.
همچنین حسب مصوبه کمیته مـذکور حـدود ۶۰۰۰ تن سـیب درختی نیز به‌عنوان ذخیره احتیـاطی خریداری و ذخیره سازی گردید.
رصد مستمر بازار میوه و بررسـی قیمت‌ها ضـرورت ورود دولت و توزیع میوه از هفته پایانی اسفند ۹۷را اقتضا نمود که بلافاصله توزیع سـیب و پرتقال ذخیره شده در کشور از سطح شهرها تا عمق روستاها با قیمت های کنترل شده و یکسان زیر نظر کمیته راهبردی اسـتانها آغاز گردید و تا اواخر فروردین ۹۸ استمرار یافت.
سیب درختی مازاد طرح مـذکور حسب تصـمیمات بند یک سایر دسـتورات جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور مورخ ۹۸/۱/۲۰ در اختیار سازمـان میادین میوه و تره بار تهران قرار گرفت تا با قیمت‌های مصوب آن سازمان در سـطح شـهر تهران توزیع گردد که بـه دلیل رونـد کنـد توزیع و اسـتعداد فسادپذیری محصول، کارگروه تنظیم بازار در بند ۴ تصمیمات جلسه مورخ ۹۸/۲/۱۶ خود فروش باقیمانده محصول را از طریق مزایده به بالاترین قیمت پیشنهادی مصوب و به این سازمان تکلیف نمود.
فورا اقدام قانونی انجام و اتحادیه سراسری تعاونیهای باغداران کشور به‌عنوان برنده مزایده، ۱۷۱۰ تن محصول ذخیره شده در سـردخانه سـرخدشت شهرسـتان دماوند را در مورخ ۹۸/۳/۸ از سازمان تعاون روستایی خریداری و تملک نموده است
حسب اطلاع اخذ شده، اتحادیه مذکور بخش عمده از محصول خریداری شـده را راساً و یا نیابتاً صادر نموده و در حال حاضر مشغول فروش حدود ۵۰۰ تن باقیمانده محصول خود از طریق صـادرات و ارسـال پس سورت آن به کارخانجـات کنسانتره می باشـد که به لحاظ حقوقی ارتباطی با این سازمان ندارد."