هفته پر بارش آبسرد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
هفته پر بارش آبسرد

همانطور که قبلاً هم پیش بینی شده بود زمستان 96 دو نیمه کاملاً متفاوت خواهد داشت که نیمه اول آن گرم و خشک و نیمه دوم آن از نظر بارش و دما در حد نرمال خواهد بود حال آخرین خروجی مدل های هواشناسی نیز این پیش بینی را تائید کرده و الگوهای بارشی چنان شکل گرفته اند که می توان امیدوار بود در نیمه دوم زمستان شاهد جبران بخشی از کم بارشی انباشته از پائیز وحشتناک 96 باشیم.

بطور کلی هفته پیش رو و یا به عبارت دقیقتر 10 روز آینده یکی از پر بارش ترین دوره های زمانی چند ماه اخیر خواهد بود و اگر نقشه ها تغییری نداشته باشند بارش های روزهای سه و چهارشنبه به تنهائی معادل 10 درصد کل بارش های سالیانه شهر آبسرد را پوشش خواهد داد.

بارش های هفته پیش رو دارای دو موج می باشد که موج اول از بامداد روز دوشنبه 23 بهمن وارد منطقه ما شده و طی روزهای دوشنبه تا شامگاه چهارشنبه در منطقه ما باعث بارش های بسیار شدید و قابل توجه می گردد.

با توجه به پشتیبانی این موج بوسیله هوای گرم و فوق العاده مرطوب جنوبی(با منشاء اقیانوس هند و دریای سرخ) در طول این مدت هوا به شکل محسوسی نسبت به نرمال این فصل گرمتر خواهد بود و می توان انتظار داشت که عمده بارش های منطقه از نوع مخلوط برف و باران و یا برف آبدار باشد و حتی اگر برفی هم روی زمین بنشیند(که بعید می باشد) عمر این برف بیش از چند ساعت نخواهد بود.

طی روزهای پنجشنبه تا ظهر جمعه هوا به نسبت پایدار می باشد ولی از بعد از ظهر جمعه شاهد نفوذ موج دوم بارش ها به منطقه خواهیم بود که هر چند میزان بارش های این موج از موج اول کمتر است ولی با توجه به  اینکه این موج با هوای نسبتاً سردی همراهی می شود می توان انتظار بارش برف(البته از نوع برف نسبتاً پفکی و آبکی) را در سطح منطقه آبسرد و بویژه ارتفاعات شمالی داشت  البته عمر این موج حداکثر تا شامگاه روز دوشنبه خواهد بود و پس از آن هوا صاف و پایدار می گردد.

 هشدار هواشناسی:

طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (24 و 25 بهمن)به دلیل شدت بارش ها در مناطق آبسرد و کیلان شاهد طغیان مسیل ها و آب گرفتگی معابر و احتمالاً لغزندگی معابر به علت بارش برف خواهیم بود و در همین مدت در مناطق جنوبی نظیر ساران،آجان،دوآب و کورک و ایوانکی احتمال وقوع سیل و طغیان رودخانه کیلان رود وجود دارد.

ضمناً با توجه به بارش برف در گردنه های برفگیر منطقه نظیر امام زاده هاشم(ع)،امین آباد و گدوک تردد در این محورها بدون همراه داشتن تجهیزات زمستانی و زنجیر چرخ امکانپذیر نخواهد بود.