رسانه ملی و گمشده‌ای به نام نظارت

رسانه ملی و گمشده‌ای به نام نظارت

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم قاسم میرزایی نیکو نماینده مجلس شورای اسلامی، نوشته است: مشخص نیست هدف از چنین نحوه انعکاس خبر چه بوده و چرا باید به قتلی که گفته می‌شود ریشه و دلیل خانوادگی داشته، اینطور پرداخته شود؟ اگر هدف اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی بوده تا در راستای آگاه‌سازی افکار عمومی گام برداشته شود، ماجراهای بسیار از قبیل قتل، جنایت، آسیب اجتماعی، مفسده‌های اقتصادی و… وجود دارد که جامعه تشنه دانستن درباره آن‌هاست. چرا در خصوص آن‌ها اینگونه پوشش‌دهی صورت نمی‌گیرد و کسی به فکر اطلاع‌رسانی نمی‌افتد؟ اگر دغدغه اطلاع‌رسانی باشد که باید به همه این مسائل پرداخته می‌شد که البته شاهد بودیم و خواهیم بود، که چنین نشده است. اگر هم اهمیت شخص آقای محمدعلی نجفی مسأله را تا این حد مهم کرده، که باید گفت اشخاص مهم‌تر از ایشان نیز دادگاهی شده‌اند و صداوسیما سکوت کرده است.

متأسفانه صداوسیما اتاق فکری ندارد که بتواند به گونه‌ای موثرتر مسائل مهم معطوف به منافع ملی را تجزیه و تحلیل کند و توان نظارتی قدرتمندتری موجود نیست تا بتواند بر اساس منافع ملی روی برنامه‌ها نظارت دقیق‌تری داشته باشد. شاید یکی از دلایل چنین کاستی مهمی، تعداد فراوان شبکه‌های این رسانه باشد که هر کدام بر اساس نظرات و دیدگاه‌های متمرکز بر فرد و یا دیدگاه‌ها و نظرات گروه خاصی اداره می‌شوند. روزی یک مهمان را می‌آورند و او بدون توجه به عمق مسائل، حرف‌هایی خلاف مصلحت کشور به مخاطبان ارائه می‌کند، روز دیگر در مراسمی، یک مداح اختلافات مذهبی را تشدید می‌کند. برای همین نمی‌توان گفت در آینده چه اتفاقی می‌افتد و باید انتظار چه برنامه‌ای را داشت.

نحوه پوشش‌دهی اخبار مربوط به آقای نجفی در ۲۴ ساعت اول به‌گونه‌ای بود که سوالات و شائبه‌های بسیاری پدید آورد و به شکل طبیعی همه مخاطبان در انتظار پاسخ سوال‌هایی هستند که با چنین نحوه‌ای از پوشش‌دهی در ذهن‌شان ایجاد شده است اما تا جایی که دیده می‌شود، نمی‌توان انتظار پاسخ داشت و امیدوارم نزد خداوند پاسخی داشته باشند. ساختار یک رسانه نباید چنان چیده شود که توسط هیچیک از نهادهای بالادستی نظارت‌پذیر نباشد که نظارت ناپذیری مسبب مشکلات متعددی در جامعه خواهد شد. آقای علی مطهری به همراه تعدادی از نمایندگان در مجلس پیگیر این مهم بود که قوانین موثرتری تصویب شود تا نظارت دقیق‌تر و کاربردی‌تر باشد اما چنین مسأله حساسی، به سرعت شکل خطی و جناحی به‌خود گرفت و به سرانجام نرسید.

زمان بررسی بودجه این نهاد فرصت خوبی بود که به مسائل مربوط به آن پرداخته شود اما این فرصت فراهم نشد که مخالف و موافق در این خصوص صحبت کنند. اگر به ازای بودجه‌ای که تخصیص داده می‌شود، به‌خصوص اگر آن بودجه قابل توجه باشد، نظارتی وجود نداشته باشد یا نظارت به قدر کافی موثر و بازدارنده نباشد، می‌توان انتظار داشت که چه اتفاقی خواهد افتاد و چه مسائلی به وجود خواهد آمد. شورای نظارت بر صداوسیما در این موارد نشان داده که کار چندانی نمی‌تواند انجام دهد. شاید نهایتاً بتواند یک بیانیه له یا علیه موضوعی که پیش آمده صادر کند. در همین راستا می‌توان یادآوری کرد که اگر پابه‌پای رسانه‌های دولتی، رسانه‌های خصوصی هم ایجاد شود، که هزینه‌هایش را خودش فراهم کند و وابسته به بودجه کشور نباشد، شرایط فرق خواهد کرد. با این همه زمانی که رسانه‌ای ملی نامیده می‌شود، باید نظارت روی آن دقیق‌تر و موثرتر باشد.

منبع: روزنامه آرمان ،۱۳۹۸،۰۳،۱۲

 

IMAGE اطلاعیه مهم بارشی
یکشنبه, 28 مهر 1398
با استقرار یک سامانه بارشی با دوام و بسیار قدرتمند در... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود اولین موج بارشی پائیز در روز یکشنبه
چهارشنبه, 17 مهر 1398
از روز شنبه 20 مهرماه تا دوشنبه 22مهر اولین موج گسترده... ادامه مطلب ...
IMAGE مزرعه محمودیه زیر ذره بین دادستان
سه شنبه, 09 مهر 1398
عاقبت شهرک محمودیه و یا همان مزرعه محمودیه هم مشمول... ادامه مطلب ...
IMAGE خطر تخریب در کمین یکی از مهمترین جاذبه گردشگری محله مرانک
جمعه, 29 شهریور 1398
خانه قدیمی و ارزشمند "میرزا یعقوب علوی"  از جمله بناهای... ادامه مطلب ...
IMAGE اقدام مشترک فرمانداری و اتاق اصناف شهرستان دماوند بر علیه مصرف کنندگان
پنج شنبه, 28 شهریور 1398
حکایت فروشگاه های زنجیره ائی در شهرستان دماوند و... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش محسوس دمای هوا در اولین روزهای مهرماه
چهارشنبه, 27 شهریور 1398
بر اساس آخرین خروجی مدل های هواشناسی در واپسین روزهای... ادامه مطلب ...
IMAGE خرید و فروش مسکن کاهش یافت
چهارشنبه, 27 شهریور 1398
هر چند حجم معاملات مسکن در کشور از اوائل ماه مبارک... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دمای هوا از ظهر شنبه/بازگشت تابستان
جمعه, 22 شهریور 1398
با خروج امواج ناپایدار و خنک از باند شمالی کشور و دامنه... ادامه مطلب ...
IMAGE جلوگیری از برداشت غیر مجاز آبهای زیرزمینی
جمعه, 22 شهریور 1398
مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند گفت: از برداشت غیر... ادامه مطلب ...
IMAGE تداوم هوای خنک تا روز شنبه،احتمال رگبارهای پراکنده در روز جمعه
چهارشنبه, 20 شهریور 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر تداوم استقرار... ادامه مطلب ...
IMAGE کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا
دوشنبه, 18 شهریور 1398
سالروز شهادت مظلومانه سید و سالار شهیدان،حضرت امام... ادامه مطلب ...