رسانه ملی و گمشده‌ای به نام نظارت

رسانه ملی و گمشده‌ای به نام نظارت

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم قاسم میرزایی نیکو نماینده مجلس شورای اسلامی، نوشته است: مشخص نیست هدف از چنین نحوه انعکاس خبر چه بوده و چرا باید به قتلی که گفته می‌شود ریشه و دلیل خانوادگی داشته، اینطور پرداخته شود؟ اگر هدف اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی بوده تا در راستای آگاه‌سازی افکار عمومی گام برداشته شود، ماجراهای بسیار از قبیل قتل، جنایت، آسیب اجتماعی، مفسده‌های اقتصادی و… وجود دارد که جامعه تشنه دانستن درباره آن‌هاست. چرا در خصوص آن‌ها اینگونه پوشش‌دهی صورت نمی‌گیرد و کسی به فکر اطلاع‌رسانی نمی‌افتد؟ اگر دغدغه اطلاع‌رسانی باشد که باید به همه این مسائل پرداخته می‌شد که البته شاهد بودیم و خواهیم بود، که چنین نشده است. اگر هم اهمیت شخص آقای محمدعلی نجفی مسأله را تا این حد مهم کرده، که باید گفت اشخاص مهم‌تر از ایشان نیز دادگاهی شده‌اند و صداوسیما سکوت کرده است.

متأسفانه صداوسیما اتاق فکری ندارد که بتواند به گونه‌ای موثرتر مسائل مهم معطوف به منافع ملی را تجزیه و تحلیل کند و توان نظارتی قدرتمندتری موجود نیست تا بتواند بر اساس منافع ملی روی برنامه‌ها نظارت دقیق‌تری داشته باشد. شاید یکی از دلایل چنین کاستی مهمی، تعداد فراوان شبکه‌های این رسانه باشد که هر کدام بر اساس نظرات و دیدگاه‌های متمرکز بر فرد و یا دیدگاه‌ها و نظرات گروه خاصی اداره می‌شوند. روزی یک مهمان را می‌آورند و او بدون توجه به عمق مسائل، حرف‌هایی خلاف مصلحت کشور به مخاطبان ارائه می‌کند، روز دیگر در مراسمی، یک مداح اختلافات مذهبی را تشدید می‌کند. برای همین نمی‌توان گفت در آینده چه اتفاقی می‌افتد و باید انتظار چه برنامه‌ای را داشت.

نحوه پوشش‌دهی اخبار مربوط به آقای نجفی در ۲۴ ساعت اول به‌گونه‌ای بود که سوالات و شائبه‌های بسیاری پدید آورد و به شکل طبیعی همه مخاطبان در انتظار پاسخ سوال‌هایی هستند که با چنین نحوه‌ای از پوشش‌دهی در ذهن‌شان ایجاد شده است اما تا جایی که دیده می‌شود، نمی‌توان انتظار پاسخ داشت و امیدوارم نزد خداوند پاسخی داشته باشند. ساختار یک رسانه نباید چنان چیده شود که توسط هیچیک از نهادهای بالادستی نظارت‌پذیر نباشد که نظارت ناپذیری مسبب مشکلات متعددی در جامعه خواهد شد. آقای علی مطهری به همراه تعدادی از نمایندگان در مجلس پیگیر این مهم بود که قوانین موثرتری تصویب شود تا نظارت دقیق‌تر و کاربردی‌تر باشد اما چنین مسأله حساسی، به سرعت شکل خطی و جناحی به‌خود گرفت و به سرانجام نرسید.

زمان بررسی بودجه این نهاد فرصت خوبی بود که به مسائل مربوط به آن پرداخته شود اما این فرصت فراهم نشد که مخالف و موافق در این خصوص صحبت کنند. اگر به ازای بودجه‌ای که تخصیص داده می‌شود، به‌خصوص اگر آن بودجه قابل توجه باشد، نظارتی وجود نداشته باشد یا نظارت به قدر کافی موثر و بازدارنده نباشد، می‌توان انتظار داشت که چه اتفاقی خواهد افتاد و چه مسائلی به وجود خواهد آمد. شورای نظارت بر صداوسیما در این موارد نشان داده که کار چندانی نمی‌تواند انجام دهد. شاید نهایتاً بتواند یک بیانیه له یا علیه موضوعی که پیش آمده صادر کند. در همین راستا می‌توان یادآوری کرد که اگر پابه‌پای رسانه‌های دولتی، رسانه‌های خصوصی هم ایجاد شود، که هزینه‌هایش را خودش فراهم کند و وابسته به بودجه کشور نباشد، شرایط فرق خواهد کرد. با این همه زمانی که رسانه‌ای ملی نامیده می‌شود، باید نظارت روی آن دقیق‌تر و موثرتر باشد.

منبع: روزنامه آرمان ،۱۳۹۸،۰۳،۱۲

 

IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 1200 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان دماوند طی سه ماهه اول سال 98
شنبه, 25 خرداد 1398
مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست خبری که با... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس اداره ثبت رفت،سرپرست اداره ثبت آمد
شنبه, 25 خرداد 1398
صبح امروز (شنبه مورخ 25 خرداد 98) مراسم تودیع ریاست سابق... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح احداث تقاطع غیر همسطح شهر آبسرد به جاده فیروزکوه مورد مطالعه قرار می‌گیرد
جمعه, 24 خرداد 1398
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از ابلاغ... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: در دماوند ۵۰۰... ادامه مطلب ...
IMAGE مسیر دشوار تولید در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
به گزارش ایرنا از دماوند، مجید صفری در کارگروه تسهیل و... ادامه مطلب ...
IMAGE قلعه پر ماجرا
پنج شنبه, 23 خرداد 1398
می گویند روستای گرمابسرد واقع در جنوب شرق شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE عاقبت سیل به شهرستان دماوند رسید
سه شنبه, 21 خرداد 1398
بارندگی های رگباری عصر روز دوشنبه 20 خرداد 98 در سرشاخه... ادامه مطلب ...
IMAGE مراقب خطر آتش سوزی مراتع و باغات باشید
دوشنبه, 20 خرداد 1398
سال آبی جاری که از اول مهرماه 97 شروع شده است یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز دور جدید ناپایداری های تابستانه از امروز
شنبه, 18 خرداد 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر مهیا شدن شرائط... ادامه مطلب ...
IMAGE راهبرد اشتباه ویلموتس
جمعه, 17 خرداد 1398
چند هفته ائی است که تیم ملی ایران صاحب یک مربی جدید شده... ادامه مطلب ...
IMAGE 900خودرو در راه شمال
چهارشنبه, 15 خرداد 1398
سردار سید کمال هادیان‌فر در حاشیه بازدید از مرکز... ادامه مطلب ...