تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند

تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه برخی از روستاهای تنها از اواخر خردادماه تا اواسط مهرماه با کمبود آب مواجه هستند، گفت: پیگیر تخصیص اعتبار جهت احداث مجتمع آبرسانی برای تامین آب روستاهای کالدشت‌‌بالا، کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان در سال ۹۸ هستیم.

محمد حسن زواره در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: مشکل کمبود آب در روستاهای شهرستان دماوند وجود ندارد، تنها از اواخر خردادماه تا اواسط مهرماه تا حدودی با این مشکل مواجه می‌شویم.

وی افزود: روستاهای دارای مشکل آب در دست پیگیری هستند، یکی از پروژه‌های اولویت‌دار شامل احداث مجتمع پنج روستایی است که تخصیص گرفته و شامل روستاهای کالدشت‌‌بالا،کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان می‌باشد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند افزود: روستای هاشمک جزو روستاهای بی‌آب مطلق است که آب شرب ندارد و با تانکر آبرسانی می‌شود، اسلام‌آباد نیز جزو روستاهای خیلی کم آب است و مردم در تابستان روزانه بین یک تا دو ساعت از آب بهره‌مند هستند، در تابستان مخصوصاً در پیک مصرف آبرسانی سیار انجام می‌شود.

زواره ادامه داد: روستای وادان در تابستان با مشکل بسیاری مواجه است و هر منطقه طی ۲۴ ساعت حدود هفت ساعت با قطعی آب روبروست، البته بخشی از این مصارف غیرشرب است و اگر طبق الگو آب مصرف شود مشکل خاصی نیست و در مواقع کشاورزی مشکل ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این روستا یک مخزن ۵۰۰ مترمکعبی دارد که مجبور هستیم در ۲۴ ساعت ۱۰ ساعتش را ببندیم تا آب ذخیره شود و بتوانیم به طور منطقه ای آبرسانی کنیم، دو چاه وجود دارد که حدود ۱۲ لیتر بر ثانیه آب دارد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند در خصوص تأثیر بارندگی‌های اخیر در میزان آب گفت: بارندگی‌های اخیر سفره‌های آب زیرزمینی را غنی نمی‌کند زیرا بارندگی‌ها رواناب و جاری هستند اما سدها را پر کرده است.

زواره بیان کرد: بارندگی‌ها در تامین آب شرب تابستان تأثیر چندانی ندارد، گرچه بالادست‌ها و چشمه‌ها یا روستاهای دلیچایی و دارای برف غنی می‌شوند اما سفره‌های دشت‌ها در منطقه ما غنی نمی‌شوند.

وی افزود: برای پنج روستای کالدشت‌‌بالا،کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان طراحی اولیه احداث مجتمع آبرسانی جهت برخورداری از آب بهداشتی صورت گرفته و آب تخصیص داده شده است و به دنبال اعتبارات هستیم اما هنوز برآورد هزینه صورت نگرفته و این مهم امسال پیگیری می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: تأمین آب این پنج روستا از طریق حفر چاه در روستای شلمبه جانمایی شده است که به روستاها منتقل می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: این پروژه‌ها در حال پیگیری هستند اما وادان و هاشمک و اسلام‌آباد جزو برنامه‌هایی هستند که قول اعتبار آنها داده شده است و از آب شرب بهداشتی برخوردار می‌شوند.

وی بیان کرد: روستاهای پایین دست که جمعیت آنها خیلی زیاد نیست نیز در حال پیگیری هستند که این مهم به اعتبارات بستگی دارد، تقریباً همه روستاها از یک مخزن آب مطلوب برخوردار هستند و از حدود ۶۰ روستا ۵۵ روستا دارای مخزن است.

زواره ادامه داد: با توجه به وضعیت نامناسب سفره‌های آب زیرزمینی چاره‌ای نداریم جز اینکه به دنبال آب‌های پایدار باشیم، این آب‌ها نزدیک دو رودخانه تاررود و دلیچایی هستند.

وی اضافه کرد: روستاهای جنوبی بخش رودهن همچون عباس آباد، نوده و… نیز مشکل کمبود آب دارند، اگر چاه دارند آب سطحی است و طی جلساتی با بخشدار، آبفا و امور منابع آب دماوند دنبال تخصیص این روستاها به آبفای شهر هستیم.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: پیگیر هستیم که در این روستاهای جنوبی بخش رودهن از آبفای شرق استان تهران و تخصیص امور منابع آب، تأمین آب شرب روستایی صورت گیرد.

زواره بیان کرد: به دنبال تخصیص و صدور پروانه بهره‌برداری در روستاهای جورد، آردینه و وسکاره هستیم تا بتوانند از یک مجموعه آبی استفاده کنند و مشکل چندین ساله آنها حل شود.

وی ادامه داد: هر سه روستای مذکور دارای مشکلات آب، بهداشت آب یا نبود آب هستند، اقدامات اولیه برای رفع مشکل انجام شده و در صورت صدور پروانه پروژه امسال شروع می‌شود.

وی افزود: ۲۷ روستا تحت پوشش آبفای روستایی شهرستان دماوند هستند، مشترکین تحت پوشش حدود ۹ هزار و ۶۰۰ مشترک هستند که همگی قانونی هستند.

طی یکسال گذشته ۳۰۰ انشعابات غیرمجاز آب در روستاهای سربندان، وادان، جابان، آیینه‌ورزان جمع‌آوری شده است

زواره با اشاره به آمار انشعابات غیرمجاز در سطح روستاهای شهرستان دماوند طی یکسال گذشته بیان کرد: انشعاب غیرمجاز در اوایل سال ۹۷ و اواخر سال ۹۶ صورت گرفته بود که تعداد آنها به حدود ۳۰۰ اشتراک در کل روستاها می‌رسید و سربندان، وادان، جابان، آیینه‌ورزان برخی از این روستاها هستند، تعدادی از انشعاب‌ها هنوز قانونی نشده‌اند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: هیچ روستایی در شهرستان دماوند مشکل آلودگی آب شرب ندارد و اگر هست در حد استاندارد است، آب آلوده در سطح حاد و غیرقابل استفاده وجود ندارد، اگر آب آشامیدنی آلوده باشد مانع استفاده مردم از آن می‌شویم.

وی بیان کرد: روستای کهنک از آب چشمه استفاده می‌کند و مشکل آلودگی ندارد و چاه آب نیز در آنجا حفر شده که اگر کمبود آب داشته باشند از آن استفاده می‌کنند.

زواره افزود: اگر مشکل خاصی وجود داشته باشد همچون روستای هاشمک جمع‌آوری می‌شود و به طور موقت از تانکر استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: منطقه مشاء مشکل کیفیت و بهداشت آب ندارد و گزارشی در این خصوص به دست ما نرسیده است، نمونه‌های خام و کلردار آن مشکلی نداشته است، این روستا در برخی نقاط مشکل فرسودگی شبکه دارد که در دست پیگیری برای رفع قرار دارد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند ادامه داد: با امور منابع آب برای تامین آب شرب منطقه مشاء هماهنگ هستیم تا انشعاب واگذار کنیم، برخی شهرک‌ها از طریق چاه آبرسانی می‌شوند که تعداد آنها حدود ۲۰۰ اشتراک آب است.

وی اضافه کرد: برخی شهرک‌های منطقه مشاء از چاه‌های سطحی غیربهداشتی استفاده می‌کنند و به سفره‌های زیرزمینی نیز آسیب وارد می‌شود که این موضوع نیز پیگیری می‌شود و آب شرب بهداشتی به دست آنها خواهد رسید و چاه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

زواره افزود: در طرح نوروزی سال جدید در مدت یک ماه پنج انشعاب غیرمجاز با شکایت به مراجع قضایی جمع‌آوری شد که سه انشعاب در سربندان و دو انشعاب در روستای وادان بود.

وی در پایان گفت: در ایام تعطیلات آب و فاضلاب مشکلاتی همچون برق، پمپاژ و حتی یک مورد سرقت تجهیزات داشت که همگی پیگیری و رفع شد.

 

IMAGE احتمال طغیان آفت ملخ در مراتع و باغات شهر آبسرد طی تابستان سال جاری
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399
ملخ های بومی به عنوان حشراتی بی آزار و کم خطر همواره... ادامه مطلب ...
IMAGE آخرین رگبارهای اردیبهشت در آخرین روزهای اردیبهشت
یکشنبه, 28 ارديبهشت 1399
بتدریج با نزدیک شدن به آخرین روزهای اردیبهشت ماه شاهد... ادامه مطلب ...
IMAGE اخبار شهر آبسرد/از تلاش مضاعف شهرداری برای اجرای هر چه سریعتر پروژه ها تا پیروزی در دعوای حقوقی
شنبه, 27 ارديبهشت 1399
تلاش شهرداری آبسرد بر اجرای هر چه سریع تر پروژه ها به... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونای شکست ناپذیر...!
شنبه, 27 ارديبهشت 1399
ظاهراً ویروس کرونا قصد ندارد به این زودی ها در مقابل... ادامه مطلب ...
IMAGE دماوند همچنان می لرزد/ دماوند در وضعیت نارنجی است
یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399
ظاهراً سریال زلزله های کوچک و متوسط در شهرستان دماوند... ادامه مطلب ...
IMAGE علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد/خطر زمین لرزه های بزرگ در آبسرد جدی و همیشگی است
جمعه, 19 ارديبهشت 1399
زلزله نسبتاً شدید پنج و یک دهم ریشتری بامداد جمعه... ادامه مطلب ...
IMAGE عزم جدی شهرداری آبسرد برای ساماندهی تبلیغات محیطی
یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399
در شهر آبسرد به هر سمت و سو که نگاه کنیم با تعداد زیادی... ادامه مطلب ...
IMAGE اتاق اصناف شهرستان دماوند،تابع قانون،موازی با قانون یا فراتر از قانون؟
شنبه, 13 ارديبهشت 1399
چند هفته ای است که اتاق اصناف شهرستان دماوند و ریاست... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر الگوی کشت ضامن بقای منابع آبی آبسرد
جمعه, 12 ارديبهشت 1399
هر سال که می گذرد سطح آب چاه های شهر آبسرد پائین تر می... ادامه مطلب ...
IMAGE پیش بینی هواشناسی/هفته سوم اردیبهشت،ابتدای هفته بارانی،انتهای هفته گرم و آفتابی
جمعه, 12 ارديبهشت 1399
بر اساس آخرین خروجی نقشه ها و الگوهای هواشناسی بتدریج... ادامه مطلب ...
IMAGE جدال شهرکهای صنعتی و شهرک های ویلایی در شهرستان دماوند
چهارشنبه, 10 ارديبهشت 1399
در حالیکه شهر کویری ایوانکی واقع در استان سمنان و... ادامه مطلب ...
IMAGE پیش بینی هواشناسی/تداوم بارش ها تا اواسط هفته آینده
دوشنبه, 08 ارديبهشت 1399
بررسی الگوها و نقشه های هواشناسی بیانگر ورود پی در پی... ادامه مطلب ...