تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند

تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه برخی از روستاهای تنها از اواخر خردادماه تا اواسط مهرماه با کمبود آب مواجه هستند، گفت: پیگیر تخصیص اعتبار جهت احداث مجتمع آبرسانی برای تامین آب روستاهای کالدشت‌‌بالا، کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان در سال ۹۸ هستیم.

محمد حسن زواره در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: مشکل کمبود آب در روستاهای شهرستان دماوند وجود ندارد، تنها از اواخر خردادماه تا اواسط مهرماه تا حدودی با این مشکل مواجه می‌شویم.

وی افزود: روستاهای دارای مشکل آب در دست پیگیری هستند، یکی از پروژه‌های اولویت‌دار شامل احداث مجتمع پنج روستایی است که تخصیص گرفته و شامل روستاهای کالدشت‌‌بالا،کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان می‌باشد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند افزود: روستای هاشمک جزو روستاهای بی‌آب مطلق است که آب شرب ندارد و با تانکر آبرسانی می‌شود، اسلام‌آباد نیز جزو روستاهای خیلی کم آب است و مردم در تابستان روزانه بین یک تا دو ساعت از آب بهره‌مند هستند، در تابستان مخصوصاً در پیک مصرف آبرسانی سیار انجام می‌شود.

زواره ادامه داد: روستای وادان در تابستان با مشکل بسیاری مواجه است و هر منطقه طی ۲۴ ساعت حدود هفت ساعت با قطعی آب روبروست، البته بخشی از این مصارف غیرشرب است و اگر طبق الگو آب مصرف شود مشکل خاصی نیست و در مواقع کشاورزی مشکل ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این روستا یک مخزن ۵۰۰ مترمکعبی دارد که مجبور هستیم در ۲۴ ساعت ۱۰ ساعتش را ببندیم تا آب ذخیره شود و بتوانیم به طور منطقه ای آبرسانی کنیم، دو چاه وجود دارد که حدود ۱۲ لیتر بر ثانیه آب دارد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند در خصوص تأثیر بارندگی‌های اخیر در میزان آب گفت: بارندگی‌های اخیر سفره‌های آب زیرزمینی را غنی نمی‌کند زیرا بارندگی‌ها رواناب و جاری هستند اما سدها را پر کرده است.

زواره بیان کرد: بارندگی‌ها در تامین آب شرب تابستان تأثیر چندانی ندارد، گرچه بالادست‌ها و چشمه‌ها یا روستاهای دلیچایی و دارای برف غنی می‌شوند اما سفره‌های دشت‌ها در منطقه ما غنی نمی‌شوند.

وی افزود: برای پنج روستای کالدشت‌‌بالا،کالدشت‌‌پایین، اسلام‌آباد، هاشمک و وادان طراحی اولیه احداث مجتمع آبرسانی جهت برخورداری از آب بهداشتی صورت گرفته و آب تخصیص داده شده است و به دنبال اعتبارات هستیم اما هنوز برآورد هزینه صورت نگرفته و این مهم امسال پیگیری می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: تأمین آب این پنج روستا از طریق حفر چاه در روستای شلمبه جانمایی شده است که به روستاها منتقل می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: این پروژه‌ها در حال پیگیری هستند اما وادان و هاشمک و اسلام‌آباد جزو برنامه‌هایی هستند که قول اعتبار آنها داده شده است و از آب شرب بهداشتی برخوردار می‌شوند.

وی بیان کرد: روستاهای پایین دست که جمعیت آنها خیلی زیاد نیست نیز در حال پیگیری هستند که این مهم به اعتبارات بستگی دارد، تقریباً همه روستاها از یک مخزن آب مطلوب برخوردار هستند و از حدود ۶۰ روستا ۵۵ روستا دارای مخزن است.

زواره ادامه داد: با توجه به وضعیت نامناسب سفره‌های آب زیرزمینی چاره‌ای نداریم جز اینکه به دنبال آب‌های پایدار باشیم، این آب‌ها نزدیک دو رودخانه تاررود و دلیچایی هستند.

وی اضافه کرد: روستاهای جنوبی بخش رودهن همچون عباس آباد، نوده و… نیز مشکل کمبود آب دارند، اگر چاه دارند آب سطحی است و طی جلساتی با بخشدار، آبفا و امور منابع آب دماوند دنبال تخصیص این روستاها به آبفای شهر هستیم.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: پیگیر هستیم که در این روستاهای جنوبی بخش رودهن از آبفای شرق استان تهران و تخصیص امور منابع آب، تأمین آب شرب روستایی صورت گیرد.

زواره بیان کرد: به دنبال تخصیص و صدور پروانه بهره‌برداری در روستاهای جورد، آردینه و وسکاره هستیم تا بتوانند از یک مجموعه آبی استفاده کنند و مشکل چندین ساله آنها حل شود.

وی ادامه داد: هر سه روستای مذکور دارای مشکلات آب، بهداشت آب یا نبود آب هستند، اقدامات اولیه برای رفع مشکل انجام شده و در صورت صدور پروانه پروژه امسال شروع می‌شود.

وی افزود: ۲۷ روستا تحت پوشش آبفای روستایی شهرستان دماوند هستند، مشترکین تحت پوشش حدود ۹ هزار و ۶۰۰ مشترک هستند که همگی قانونی هستند.

طی یکسال گذشته ۳۰۰ انشعابات غیرمجاز آب در روستاهای سربندان، وادان، جابان، آیینه‌ورزان جمع‌آوری شده است

زواره با اشاره به آمار انشعابات غیرمجاز در سطح روستاهای شهرستان دماوند طی یکسال گذشته بیان کرد: انشعاب غیرمجاز در اوایل سال ۹۷ و اواخر سال ۹۶ صورت گرفته بود که تعداد آنها به حدود ۳۰۰ اشتراک در کل روستاها می‌رسید و سربندان، وادان، جابان، آیینه‌ورزان برخی از این روستاها هستند، تعدادی از انشعاب‌ها هنوز قانونی نشده‌اند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند گفت: هیچ روستایی در شهرستان دماوند مشکل آلودگی آب شرب ندارد و اگر هست در حد استاندارد است، آب آلوده در سطح حاد و غیرقابل استفاده وجود ندارد، اگر آب آشامیدنی آلوده باشد مانع استفاده مردم از آن می‌شویم.

وی بیان کرد: روستای کهنک از آب چشمه استفاده می‌کند و مشکل آلودگی ندارد و چاه آب نیز در آنجا حفر شده که اگر کمبود آب داشته باشند از آن استفاده می‌کنند.

زواره افزود: اگر مشکل خاصی وجود داشته باشد همچون روستای هاشمک جمع‌آوری می‌شود و به طور موقت از تانکر استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: منطقه مشاء مشکل کیفیت و بهداشت آب ندارد و گزارشی در این خصوص به دست ما نرسیده است، نمونه‌های خام و کلردار آن مشکلی نداشته است، این روستا در برخی نقاط مشکل فرسودگی شبکه دارد که در دست پیگیری برای رفع قرار دارد.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند ادامه داد: با امور منابع آب برای تامین آب شرب منطقه مشاء هماهنگ هستیم تا انشعاب واگذار کنیم، برخی شهرک‌ها از طریق چاه آبرسانی می‌شوند که تعداد آنها حدود ۲۰۰ اشتراک آب است.

وی اضافه کرد: برخی شهرک‌های منطقه مشاء از چاه‌های سطحی غیربهداشتی استفاده می‌کنند و به سفره‌های زیرزمینی نیز آسیب وارد می‌شود که این موضوع نیز پیگیری می‌شود و آب شرب بهداشتی به دست آنها خواهد رسید و چاه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

زواره افزود: در طرح نوروزی سال جدید در مدت یک ماه پنج انشعاب غیرمجاز با شکایت به مراجع قضایی جمع‌آوری شد که سه انشعاب در سربندان و دو انشعاب در روستای وادان بود.

وی در پایان گفت: در ایام تعطیلات آب و فاضلاب مشکلاتی همچون برق، پمپاژ و حتی یک مورد سرقت تجهیزات داشت که همگی پیگیری و رفع شد.

 

IMAGE منتظر افزایش محسوس دما در کشور باشید
سه شنبه, 18 تیر 1398
طبق آخرین خروجی مدل های هواشناسی اوایل دهه سوم تیر ماه... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند/این بار نوبت چنار شرق بود
پنج شنبه, 13 تیر 1398
دادستان شهرستان دماوند از قلع و قمع ۵۴ فقره ساخت و ساز... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما از ظهر چهارشنبه
سه شنبه, 11 تیر 1398
مطابق آخرین خروجی نقشه های هواشناسی با خروج تدریجی... ادامه مطلب ...
IMAGE بوستان غدیر شهر آبسرد،فرصتی که نادیده گرفته شده است
سه شنبه, 11 تیر 1398
بوستان غدیر شهر آبسرد از جمله معدود بوستان های شهری... ادامه مطلب ...
IMAGE زمان کوچ شهرداران فرا رسید/آیا شهردار آبسرد از قانون تبعیت خواهد کرد؟
دوشنبه, 10 تیر 1398
هفته گذشته سخنگوی وزیر کشور از ابلاغ دستورالعمل جدید... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در شمال و شمال غرب کشور طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه
شنبه, 08 تیر 1398
براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی به تدریج از فردا... ادامه مطلب ...
IMAGE روستای گرمابسرد،سرزمین خودمختار!
سه شنبه, 04 تیر 1398
مسئول روابط عمومی نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز فعالیت یگان حفاظت از امور اراضی ناجای شرق تهران
سه شنبه, 04 تیر 1398
سردار  عبدالرضا ناظری در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما... ادامه مطلب ...
IMAGE رواج پدیده شوم زمین خواری در شهرستان دماوند
سه شنبه, 04 تیر 1398
رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE اولین موج گرم تابستانی به آبسرد می رسد
جمعه, 31 خرداد 1398
هر چند بسیاری از شهرهای جنوبی کشور چند هفته است که... ادامه مطلب ...
IMAGE کمربندی جنوبی گیلاوند،از ایده تا عمل
پنج شنبه, 30 خرداد 1398
چند سالی است که غروب روزهای تعطیل(بویژه اگر تعطیلات... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...