توهم تولید در شهرستان دماوند

توهم تولید در شهرستان دماوند

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال 98 را "سال تولید"نام نهادند و مردم و مسئولان نظام را به اهتمام هر چه بیشتر در تولید فراخواندند ولی آیا اقتصاد ما یک اقتصاد تولید محور است؟

واقعیت آن است که اقتصاد کشور ما اساساً و ذاتاً یک اقتصاد دلال محور است که در آن هیچ گاه سود اصلی به دست تولید کنندگان نمی رسد.

نگاهی به بخش های صنعت و کشاورزی به خوبی مبین نقش پر رنگ دلال ها و واسطه ها در اقتصاد کشور می باشد بنحویکه در این بخش ها گاهی اوقات سود یک دلال چند برابر تولیدکننده است که برای مثال فاصله قیمت محصولات کشاورزی از پای مزرعه تا مصرف کننده نهائی تا 500 درصد هم می رسد.

نکته جالب توجه آن است که بخش عمده ائی از نیروی کار در ایران در بخش واسطه گری و دلالی کالا و خدمات مشغول به کار هستند و این بخش بار عمده اشتغال در کشور را به دوش می کشد و به همین دلیل حذف بخش دلالی از اقتصاد ایران تقریباً غیرممکن شده است.

ولی آنچه که واقعاً خطرناک است توهم تولید است که دامنگیر بخشی از مدیران میانی و ارشد بویژه در شهرستان ها شده است و این عزیزان با این توهم اطلاعات غلط را به بخش های تصمیم گیر ارسال می کنند.

برای مثال در همین شهرستان دماوند خودمان برخی از مدیران فکر می کنند که راندمان مطلوبی در بخش تولید دارند و بر همین اساس نیز مصاحبه می کنند و گاهی نیز دیده شده آمار تولید ارائه می دهند و این در حالی است که راندمان بخش تولید در این شهرستان بیش از اندازه پائین و نامطلوب است.

اگر از یکی از همین مدیران بپرسیم تولید شهرستان دماوند چیست احتمالاً به آمارهای چند سال قبل تولید سیب زمینی و سیب درختی و خیار و صد البته چند تن گچ و آهک و سنگ لاشه استناد خواهند کرد و این در حالی است که اغلب اراضی کشاورزی شهرستان تبدیل به ویلا شده است و دیگر خبری از کاشت این محصولات نیست و تولید سیب زمینی،سیب درختی و خیار شهرستان دماوند سال به سال در حال کاهش است و تولیدات معدنی شهرستان نیز نه از حیث کمیت و نه از حیث کیفیت به میزانی نیست که به خارج از شهرستان صادر گردد و همین اندک تولیدات مصالح نیز در خود شهرستان مصرف می گردد و صنایع تبدیلی نیز در این شهرستان چندان فعال نیستند.

حال و روز شهرک های صنعتی شهرستان نیز چندان مساعد نیست و صنایع اندکی را تحت پوشش خود قرار داده اند و اغلب این صنایع نیز با هزار و یک مشکل دست به گریبان هستند.

در واقع بزرگترین بخش اقتصادی شهرستان دماوند بخش املاک و خدمات واسطه گری ملکی می باشد و تقریباً 95 درصد مصالح ساختمانی شهرستان (به استثناء سنگ لاشه و سنگ ورقه،گچ و بلوک سیمانی)از خارج از شهرستان تامین شده و سیمان مورد نیاز شهرستان نیز از تهران و فیروزکوه تامین می گردد و فعالان بخش ساختمان نیز عملاً نقشی غیر تولیدی دارند و عموماً واسطه هستند.

متاسفانه شهرستان ما نه در تولیدات صنعتی و معدنی و کشاورزی چندان جایگاه مطلوبی دارد و نه در بخش گردشگری...!به عبارتی ما در تولید کالا و خدمات در حد صفر هستیم ولی برخی از مدیران شهرستان هنوز هم توهم تولید دارند و با آمارسازی گزارش غلط به مراجع تصمیم گیری می دهند و گره کور تولید را در این شهرستان کورتر می کنند.

گام اول تولید، قبول وضعیت بد امروز و برنامه ریزی جهت رفع ایرادات و افزایش میزان تولیدات صنعتی،معدنی و کشاورزی می باشد چرا که با شعار دادن و ارائه آمار غلط هیچ امیدی به بهبود وضعیت تولید در شهرستان نمی باشد و وضعیت ما روز به روز بدتر از دیروز می گردد...اتفاقی که در این چند سال گذشته مرتب تکرار شده و احتمالاً قرار است باز هم تکرار گردد.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...