تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

سیل هم مانند زلزله با همان سرعتی که می آید با همان سرعت هم از یاد و خاطره ها می رود... بطور کلی با بروز هر یک از بلایای طبیعی چند روزی موج خبری آن کل جامعه را می گیرد ولی پس از چند روز همه چیز به فراموشی سپرده می شود.

مساله ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر استاندارد شهرستان دماوند هم از جمله مواردی است که پس از بروز هر سیل و زلزله ائی چند روزی به آن پرداخته می شود و بعد از چند روز هم کاملاً از یادها می رود.

در همین رابطه معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند با بیان اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در این شهرستان مثل خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است، گفت: تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود.

علی شیوا در نخستین جلسه پدافند غیرعامل شهرستان دماوند در سال ۹۸ که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار گردید اظهار کرد: بهترین راه برای تقویت پایه‌های پدافند غیرعامل تحلیل حوادث گذشته است، حوادثی نظیر زلزله و سیلاب و دیگر بلایای طبیعی که تجربه کرده‌ایم را می‌توانیم به کلاس درس تبدیل کرده و نقاط ضعف و قوت در مقابله با آنها و نحوه خدمات رسانی‌ها را شناسایی کنیم.

وی افزود: تجزیه و تحلیل بلایای طبیعی به عنوان درس گرفتن از حادثه در سطح دنیا انجام می‌شود، به عنوان مثال تا قبل از زلزله سال 69در گیلان مهندسان ساختمان ذهنیتی در خصوص زلزله نداشتند و ساختمان‌ها حتی در برابر بارهای جانبی طراحی نمی‌شدند، اما با وقوع زلزله بارهای جانبی مورد توجه قرار گرفتند.

معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: اولین ویرایش آیین نامه ۲۸۰۰ منتشر شد و سازندگان را به رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از ریزش ساختمان‌ها در برابر بارهای جانبی مکلف کرد.

شیوا ادامه داد: با وقوع زلزله اردبیل علاوه بر بارهای جانبی،شتاب معکوس جاذبه زمین نیز به مبحث تحلیل دینامیکی اضافه شد، در حال حاضر آیین نامه مذکور در زمینه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله بسیار مفصل است.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: در زمینه سیلاب‌ها نیز مباحثی همچون ورود به خشکسالی و متهم کردن نظام و دولت و از بین بردن منابع طبیعی مطرح شد، البته در مدیریت منابع آب دچار مشکل هستیم اما می‌توان سیلابی که امسال در استان‌های مختلف اتفاق افتاد را به یک فرصت تبدیل کرد و راهکارهایی را جست تا حداقل در این شهرستان این سیلاب رخ ندهد.

وی بیان کرد: باید اتفاقات قبل، حین و بعد از حادثه را مدنظر قرار دهیم، برخی از اتفاقات را خودمان به طور مجاز و یا غیرمجاز ایجاد کرده‌ایم، تعدی به حریم اسمی و واقعی رودخانه‌ها از جمله این اقدامات است که خسارات حوادث طبیعی را تشدید می‌کند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند افزود: اصلی‌ترین اقدام برای کاهش خسارات در بلایای طبیعی، جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌هاست، بر این اساس در ستاد بحران شهرداری‌ها مکلف شده‌اند که با جدیت با هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها مقابله کنند.

شیوا عنوان کرد: اعضای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ مکلف به صدور احکام تخریب ساختمان‌ها در بستر رودها شده‌اند، این موضوع در بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نیز نافذ است.

وی گفت: در زمینه سیلاب هر گونه تغییر پوشش گیاهی در اراضی بالادست و ملی باعث جاری شدن سیلاب می‌شود، بنابراین مسئولان منابع طبیعی، راه و شهرسازی و … موظفند از هرگونه تغییر و تصرف این اراضی ممانعت کنند.

وی افزود: مسئولان جهاد کشاورزی نیز موظفند با تغییر کاربری اراضی مقابله کنند، ساخت و ساز غیرمجاز همچون خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است و همه از آن متضرر می‌شوند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: این موضوع باید از طریق رسانه‌های جمعی به گوش مردم برسد و مردم توجیه شوند که چه بسا اگر ساخت‌وسازهای غیرمجاز کنترل می‌شد شاهد سیلاب‌ها در این حجم گسترده نمی‌شدیم، مردم باید تفهیم شوند که خودشان مانع از ساخت و سازها شوند.

شیوا با تاکید بر اینکه باید در بعد آموزشی بیش از گذشته وارد شویم، گفت: اتفاق خطرناک ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و نبود زبان مشترک بین آنهاست، از این رو برای رسیدن به یک زبان مشترک و برنامه عملیاتی هماهنگ باید تلاش کنیم.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...