از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

بدون شک شهر آبسرد یکی از ایمن ترین شهرهای کشور در مقابل خطر سیل می باشد چرا که محدوده قانونی و کالبدی این شهر نه مثل شهر پلدختر در استان لرستان در کنار رودخانه بنا شده است و نه مانند آق قلا و گمیشان در استان گلستان داخل دشت های پست و سیل گیر قرار دارد.

محدوده قانونی شهر آبسرد بر روی یک دشت مرتفع و بر روی سر شاخه های یک حوزه آبگیر کم وسعت قرار دارد و تقریباً تمام منازل آن جائی بلندتر از مسیل ساخته شده اند و به جزء چند نقطه  محدود نظیر تقاطع خیابان مدرس و خیابان هومند ، همچنین کوچه قنات(مجاور پارک پلیس) تا مقابل درب مسجد جامع آبسرد و یا خیابان نبی اکرم(ص) ابتدای محله مرانک که بعضاً شاهد آبگرفتگی هستند بقیه نقاط چندان در خطر آبگرفتگی قرار نداشته و مصون از سیلاب های مخرب می باشد.

اما در نقطه مقابل بسیاری از نقاط واقع در دشت هومند آبسرد در خطر آبگرفتگی و سیلاب های متوسط قرار دارند.

در سابق چندین مسیل که از ضلع های جنوبی و غربی کوه "توک تیزک"(قله صخره ائی کم ارتفاع واقع در شمال شهر آبسرد)آغاز می شدند سیلاب های فصلی را از دشت هومند به شاخه غربی رودخانه جمع آبرود(پی رودخانه)هدایت می کردند و عملاً مانع از وقوع آبگرفتگی و سیلاب در منطقه می شدند.

آثار برخی از این مسیل ها کماکان در منطقه موجود است که مهمترین آنها خیابان های فرهنگ و خلیج فارس می باشند که بر روی مسیل اتابک(لات اتابک)ساخته شده اند و بقیه مسیل ها نیز یا بصورت خیابان کوچه و خیابان درآمده اند و یا اینکه به تصرف مجاورین درآمده و کاملاً با خاک پر شده اند و در برخی موارد تبدیل به ساختمان و ویلا شده و عملاً این مسیل ها مسدود گردیده اند.

انسداد این مسیل ها در سالهای اخیر که منطقه ما با خشکسالی و کاهش عمومی بارش ها مواجه بود چندان مشکلی را ایجاد نکرده است ضمن آنکه افزایش بهای زمین در منطقه و بویژه در منطقه هومند آبسرد بحث تجاوز به حریم و بستر مسیل ها و پر نمودن این مسیل ها را توجیه پذیر کرده است ولی آیا چنین عملی در بلند مدت نیز توجیه پذیر است؟

بطور کلی سیل ها دارای دوره های بازگشت 25 تا 40 ساله می باشند و به عبارتی در اغلب مناطق ایران سیل هائی عظیم با فاصله زمانی 25 تا 40 ساله اتفاق می افتند(مانند سیل شیراز)

دشت هومند آبسرد نیز از این قاعده استثناء نبوده و هنوز هم قدیمی های این شهر سیل های عظیم و مخرب دشت هومند را به خاطر دارند و آثار این سیل ها هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.

تصور اینکه یک رگبار تابستانه با حجم بیش از 25 میلیمتر در ساعت چه حجم عظیمی از روان آب را می تواند در مسیل های عموماً آسفالت شده هومند آبسرد به راه بیاندازد واقعاً وحشتناک است ، مضاف آنکه راه عبور این روان آبها در نقاطی مانند ابتدا و شرق خیابان ایران،حاشیه خیابان های پامچال و سفیر امید و غرب خیابان فدک و از همه بدتر حدفاصل بلوار امام خمینی(جاده بالا) تا خیابان بهشت کاملاً مسدود شده است و در صورت وقوع سیل حجم وسیعی از گل و لای و روان آب در سطح منطقه پخش شده و در بهترین حالت موجب آبگرفتگی ساختمان ها و تخریب دیوارها خواهد شد.

از همه بدتر آنکه جاده مواصلاتی بین جاده فیروزکوه تا روستای چنار شرق معروف به جاده دریاچه تار(ضلع غربی اراضی ارتش و مسجد اهل بیت)  می تواند همانند یک مسیل مصنوعی موجب تمرکز و انحراف بخشی از سیلاب ها به سمت دشت هومند شود.

کسانیکه امروز زمین واقع درمسیل ها را به خوش نشینان از همه جا بی خبر و ناآگاه می فروشند و خوش نشینانی که در مسیر سیل خانه می سازند دانسته یا نادانسته زمینه ساز فاجعه ائی خواهند بود که ممکن است امسال تا چند سال دیگر اتفاق بیفتد و بدیهی است در صورت بروز چنین اتفاقی اولین قربانی آن همان کسانی هستند که در مسیر سیل خانه و باغ ساختند و خود و اموالشان را در معرض خطر سیل قرار دادند.

فراموش نکنیم که که ارتفاعات شمالی دشت هومند آبسرد بسیار مستعد بارش های رگباری تابستانه هستند و با توجه به جنس سنگی این کوه ها و عمق کم خاک کوهپایه و پوشش ضعیف گیاهی دشت هومند شمالی این منطقه در معرض خطر جدی سیلاب های تابستانه قرار دارد پس اندکی هوشیار باشیم و در مسیر سیل زمین نخریم و خانه نساریم.

IMAGE خود تحریمی
شنبه, 02 آذر 1398
از شامگاه شنبه 25 آبانماه که اینترنت بین الملل ایران به... ادامه مطلب ...
IMAGE جای خالی بافت های فرسوده شهر آبسرد در طرح بازآفرینی شهری...!
پنج شنبه, 30 آبان 1398
تقریباً بیش از نیمی از بافت مسکونی در مناطق مرکزی و... ادامه مطلب ...
IMAGE رفع تصرف از 63 هکتار از اراضی ملی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 30 آبان 1398
شهرستان دماوند در سالهای اخیر به کانون زمین خواری،کوه... ادامه مطلب ...
IMAGE غائله بنزین در سه روز
سه شنبه, 28 آبان 1398
بسیاری از ایرانیان بامداد روز جمعه 24 آبان 98 را با خبر... ادامه مطلب ...
IMAGE اجری طرح باز آفرینی و تخریب بافت های فرسوده شهر آبسرد از محله تاسكین شروع شد
سه شنبه, 21 آبان 1398
طرح بازآفرینی بافت فرسوده شهرها، فرصت مناسبی است تا... ادامه مطلب ...
IMAGE افت قابل ملاحظه دما و بارش برف در هفته آخر آبان
دوشنبه, 20 آبان 1398
این هفته (18 تا 23 آبان 98)بدون شک یکی از کم بارش ترین و در... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران کمبود گاز مایع در شهرستان دماوند/کاهش سهمیه گاز مایع در دماوند
شنبه, 18 آبان 1398
چند هفته ائی است گاز مایع در شهرستان دماوند نایاب شده و... ادامه مطلب ...
IMAGE تدوین سند راهبردی 5 ساله شهرداری آبسرد با مشارکت متخصصان و صاحب‌نظران
شنبه, 18 آبان 1398
سید محمد رفیعی طباطبایی شهردار آبسرد از تهیه و تدوین... ادامه مطلب ...
IMAGE آنقدر به سوانح رانندگی در ایران عادت کرده ایم که کمتر به عمق فاجعه توجه می کنیم
شنبه, 18 آبان 1398
در شش ماهه نخست امسال ۹۳۶۰ نفر در تصادفات رانندگی در... ادامه مطلب ...
IMAGE ما را حتی باد هم می لرزاند...!
شنبه, 18 آبان 1398
زمین لرزه پنج و نه دهم ریشتری بامداد جمعه 17 آبان در غرب... ادامه مطلب ...
IMAGE 28 صفر سالروز رحلت جانگداز حضرت محمد مصطفی(ص)وشهادت امام حسن مجتبی(ع)تسلیت باد
شنبه, 04 آبان 1398
داغی اگر نبود که گریان نمی شدیم لطفی اگر نبود مسلمان... ادامه مطلب ...