از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

بدون شک شهر آبسرد یکی از ایمن ترین شهرهای کشور در مقابل خطر سیل می باشد چرا که محدوده قانونی و کالبدی این شهر نه مثل شهر پلدختر در استان لرستان در کنار رودخانه بنا شده است و نه مانند آق قلا و گمیشان در استان گلستان داخل دشت های پست و سیل گیر قرار دارد.

محدوده قانونی شهر آبسرد بر روی یک دشت مرتفع و بر روی سر شاخه های یک حوزه آبگیر کم وسعت قرار دارد و تقریباً تمام منازل آن جائی بلندتر از مسیل ساخته شده اند و به جزء چند نقطه  محدود نظیر تقاطع خیابان مدرس و خیابان هومند ، همچنین کوچه قنات(مجاور پارک پلیس) تا مقابل درب مسجد جامع آبسرد و یا خیابان نبی اکرم(ص) ابتدای محله مرانک که بعضاً شاهد آبگرفتگی هستند بقیه نقاط چندان در خطر آبگرفتگی قرار نداشته و مصون از سیلاب های مخرب می باشد.

اما در نقطه مقابل بسیاری از نقاط واقع در دشت هومند آبسرد در خطر آبگرفتگی و سیلاب های متوسط قرار دارند.

در سابق چندین مسیل که از ضلع های جنوبی و غربی کوه "توک تیزک"(قله صخره ائی کم ارتفاع واقع در شمال شهر آبسرد)آغاز می شدند سیلاب های فصلی را از دشت هومند به شاخه غربی رودخانه جمع آبرود(پی رودخانه)هدایت می کردند و عملاً مانع از وقوع آبگرفتگی و سیلاب در منطقه می شدند.

آثار برخی از این مسیل ها کماکان در منطقه موجود است که مهمترین آنها خیابان های فرهنگ و خلیج فارس می باشند که بر روی مسیل اتابک(لات اتابک)ساخته شده اند و بقیه مسیل ها نیز یا بصورت خیابان کوچه و خیابان درآمده اند و یا اینکه به تصرف مجاورین درآمده و کاملاً با خاک پر شده اند و در برخی موارد تبدیل به ساختمان و ویلا شده و عملاً این مسیل ها مسدود گردیده اند.

انسداد این مسیل ها در سالهای اخیر که منطقه ما با خشکسالی و کاهش عمومی بارش ها مواجه بود چندان مشکلی را ایجاد نکرده است ضمن آنکه افزایش بهای زمین در منطقه و بویژه در منطقه هومند آبسرد بحث تجاوز به حریم و بستر مسیل ها و پر نمودن این مسیل ها را توجیه پذیر کرده است ولی آیا چنین عملی در بلند مدت نیز توجیه پذیر است؟

بطور کلی سیل ها دارای دوره های بازگشت 25 تا 40 ساله می باشند و به عبارتی در اغلب مناطق ایران سیل هائی عظیم با فاصله زمانی 25 تا 40 ساله اتفاق می افتند(مانند سیل شیراز)

دشت هومند آبسرد نیز از این قاعده استثناء نبوده و هنوز هم قدیمی های این شهر سیل های عظیم و مخرب دشت هومند را به خاطر دارند و آثار این سیل ها هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.

تصور اینکه یک رگبار تابستانه با حجم بیش از 25 میلیمتر در ساعت چه حجم عظیمی از روان آب را می تواند در مسیل های عموماً آسفالت شده هومند آبسرد به راه بیاندازد واقعاً وحشتناک است ، مضاف آنکه راه عبور این روان آبها در نقاطی مانند ابتدا و شرق خیابان ایران،حاشیه خیابان های پامچال و سفیر امید و غرب خیابان فدک و از همه بدتر حدفاصل بلوار امام خمینی(جاده بالا) تا خیابان بهشت کاملاً مسدود شده است و در صورت وقوع سیل حجم وسیعی از گل و لای و روان آب در سطح منطقه پخش شده و در بهترین حالت موجب آبگرفتگی ساختمان ها و تخریب دیوارها خواهد شد.

از همه بدتر آنکه جاده مواصلاتی بین جاده فیروزکوه تا روستای چنار شرق معروف به جاده دریاچه تار(ضلع غربی اراضی ارتش و مسجد اهل بیت)  می تواند همانند یک مسیل مصنوعی موجب تمرکز و انحراف بخشی از سیلاب ها به سمت دشت هومند شود.

کسانیکه امروز زمین واقع درمسیل ها را به خوش نشینان از همه جا بی خبر و ناآگاه می فروشند و خوش نشینانی که در مسیر سیل خانه می سازند دانسته یا نادانسته زمینه ساز فاجعه ائی خواهند بود که ممکن است امسال تا چند سال دیگر اتفاق بیفتد و بدیهی است در صورت بروز چنین اتفاقی اولین قربانی آن همان کسانی هستند که در مسیر سیل خانه و باغ ساختند و خود و اموالشان را در معرض خطر سیل قرار دادند.

فراموش نکنیم که که ارتفاعات شمالی دشت هومند آبسرد بسیار مستعد بارش های رگباری تابستانه هستند و با توجه به جنس سنگی این کوه ها و عمق کم خاک کوهپایه و پوشش ضعیف گیاهی دشت هومند شمالی این منطقه در معرض خطر جدی سیلاب های تابستانه قرار دارد پس اندکی هوشیار باشیم و در مسیر سیل زمین نخریم و خانه نساریم.

IMAGE برنامه ۲ سال آینده آمریکا برای ایران چیست؟
چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
دیپلمات معروف و سابق ایرانی با اعلام بحرانی بودن روابط... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما از جمعه
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
ظاهراً زمستان قصد دل کندن از ایران را ندارد و تعطیلی... ادامه مطلب ...
IMAGE توهم تولید در شهرستان دماوند
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال 98 را "سال... ادامه مطلب ...
IMAGE اصلاح‌طلبان باید اصلاح اساسی در خودشان ایجاد کنند
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه و عضو... ادامه مطلب ...
IMAGE فرماندار شهرستان دماوند:رونق تولید با شعار امکان‌پذیر نیست
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
مجید صفری فرماندار دماوند در نخستین نشست ستاد... ادامه مطلب ...
IMAGE یک روش ساده جهت کاهش خسارات ناشی از سرمازدگی باغ ها
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
سرمای دیررس بهاره یکی از بلاهای طبیعی معمولاً غیرقابل... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه و هشدار مهم
شنبه, 31 فروردين 1398
باتوجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای روزهای آتی... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد ناجی بشریت مبارک
شنبه, 31 فروردين 1398
ای منتظران گنج نهان می آید آرامش جان عاشقان می آید بر... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار/احتمال سرمازدگی باغات و مزارع استانهای نیمه شمالی و غربی کشور طی هفته آینده
پنج شنبه, 29 فروردين 1398
گویا قرار نیست امسال هم ما در شهرستان دماوند میوه های... ادامه مطلب ...
IMAGE ادعاها سعید قاسمی می‌تواند برای ایران دردسرساز شود‌
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
سعید قاسمی، از جهره های تندرو اصولگرایان اخیرا در یک... ادامه مطلب ...
IMAGE شکست یا مرگ اصلاحات...؟
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
احمد زیدآبادی جریان اصلاح‌طلبی در ایران شکست خورده... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود سه موج بارشی متوالی به آبسرد از چهارشنبه
دوشنبه, 26 فروردين 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود سه موج بارشی... ادامه مطلب ...