از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!

بدون شک شهر آبسرد یکی از ایمن ترین شهرهای کشور در مقابل خطر سیل می باشد چرا که محدوده قانونی و کالبدی این شهر نه مثل شهر پلدختر در استان لرستان در کنار رودخانه بنا شده است و نه مانند آق قلا و گمیشان در استان گلستان داخل دشت های پست و سیل گیر قرار دارد.

محدوده قانونی شهر آبسرد بر روی یک دشت مرتفع و بر روی سر شاخه های یک حوزه آبگیر کم وسعت قرار دارد و تقریباً تمام منازل آن جائی بلندتر از مسیل ساخته شده اند و به جزء چند نقطه  محدود نظیر تقاطع خیابان مدرس و خیابان هومند ، همچنین کوچه قنات(مجاور پارک پلیس) تا مقابل درب مسجد جامع آبسرد و یا خیابان نبی اکرم(ص) ابتدای محله مرانک که بعضاً شاهد آبگرفتگی هستند بقیه نقاط چندان در خطر آبگرفتگی قرار نداشته و مصون از سیلاب های مخرب می باشد.

اما در نقطه مقابل بسیاری از نقاط واقع در دشت هومند آبسرد در خطر آبگرفتگی و سیلاب های متوسط قرار دارند.

در سابق چندین مسیل که از ضلع های جنوبی و غربی کوه "توک تیزک"(قله صخره ائی کم ارتفاع واقع در شمال شهر آبسرد)آغاز می شدند سیلاب های فصلی را از دشت هومند به شاخه غربی رودخانه جمع آبرود(پی رودخانه)هدایت می کردند و عملاً مانع از وقوع آبگرفتگی و سیلاب در منطقه می شدند.

آثار برخی از این مسیل ها کماکان در منطقه موجود است که مهمترین آنها خیابان های فرهنگ و خلیج فارس می باشند که بر روی مسیل اتابک(لات اتابک)ساخته شده اند و بقیه مسیل ها نیز یا بصورت خیابان کوچه و خیابان درآمده اند و یا اینکه به تصرف مجاورین درآمده و کاملاً با خاک پر شده اند و در برخی موارد تبدیل به ساختمان و ویلا شده و عملاً این مسیل ها مسدود گردیده اند.

انسداد این مسیل ها در سالهای اخیر که منطقه ما با خشکسالی و کاهش عمومی بارش ها مواجه بود چندان مشکلی را ایجاد نکرده است ضمن آنکه افزایش بهای زمین در منطقه و بویژه در منطقه هومند آبسرد بحث تجاوز به حریم و بستر مسیل ها و پر نمودن این مسیل ها را توجیه پذیر کرده است ولی آیا چنین عملی در بلند مدت نیز توجیه پذیر است؟

بطور کلی سیل ها دارای دوره های بازگشت 25 تا 40 ساله می باشند و به عبارتی در اغلب مناطق ایران سیل هائی عظیم با فاصله زمانی 25 تا 40 ساله اتفاق می افتند(مانند سیل شیراز)

دشت هومند آبسرد نیز از این قاعده استثناء نبوده و هنوز هم قدیمی های این شهر سیل های عظیم و مخرب دشت هومند را به خاطر دارند و آثار این سیل ها هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.

تصور اینکه یک رگبار تابستانه با حجم بیش از 25 میلیمتر در ساعت چه حجم عظیمی از روان آب را می تواند در مسیل های عموماً آسفالت شده هومند آبسرد به راه بیاندازد واقعاً وحشتناک است ، مضاف آنکه راه عبور این روان آبها در نقاطی مانند ابتدا و شرق خیابان ایران،حاشیه خیابان های پامچال و سفیر امید و غرب خیابان فدک و از همه بدتر حدفاصل بلوار امام خمینی(جاده بالا) تا خیابان بهشت کاملاً مسدود شده است و در صورت وقوع سیل حجم وسیعی از گل و لای و روان آب در سطح منطقه پخش شده و در بهترین حالت موجب آبگرفتگی ساختمان ها و تخریب دیوارها خواهد شد.

از همه بدتر آنکه جاده مواصلاتی بین جاده فیروزکوه تا روستای چنار شرق معروف به جاده دریاچه تار(ضلع غربی اراضی ارتش و مسجد اهل بیت)  می تواند همانند یک مسیل مصنوعی موجب تمرکز و انحراف بخشی از سیلاب ها به سمت دشت هومند شود.

کسانیکه امروز زمین واقع درمسیل ها را به خوش نشینان از همه جا بی خبر و ناآگاه می فروشند و خوش نشینانی که در مسیر سیل خانه می سازند دانسته یا نادانسته زمینه ساز فاجعه ائی خواهند بود که ممکن است امسال تا چند سال دیگر اتفاق بیفتد و بدیهی است در صورت بروز چنین اتفاقی اولین قربانی آن همان کسانی هستند که در مسیر سیل خانه و باغ ساختند و خود و اموالشان را در معرض خطر سیل قرار دادند.

فراموش نکنیم که که ارتفاعات شمالی دشت هومند آبسرد بسیار مستعد بارش های رگباری تابستانه هستند و با توجه به جنس سنگی این کوه ها و عمق کم خاک کوهپایه و پوشش ضعیف گیاهی دشت هومند شمالی این منطقه در معرض خطر جدی سیلاب های تابستانه قرار دارد پس اندکی هوشیار باشیم و در مسیر سیل زمین نخریم و خانه نساریم.

IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 1200 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان دماوند طی سه ماهه اول سال 98
شنبه, 25 خرداد 1398
مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست خبری که با... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس اداره ثبت رفت،سرپرست اداره ثبت آمد
شنبه, 25 خرداد 1398
صبح امروز (شنبه مورخ 25 خرداد 98) مراسم تودیع ریاست سابق... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح احداث تقاطع غیر همسطح شهر آبسرد به جاده فیروزکوه مورد مطالعه قرار می‌گیرد
جمعه, 24 خرداد 1398
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از ابلاغ... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: در دماوند ۵۰۰... ادامه مطلب ...
IMAGE مسیر دشوار تولید در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
به گزارش ایرنا از دماوند، مجید صفری در کارگروه تسهیل و... ادامه مطلب ...
IMAGE قلعه پر ماجرا
پنج شنبه, 23 خرداد 1398
می گویند روستای گرمابسرد واقع در جنوب شرق شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE عاقبت سیل به شهرستان دماوند رسید
سه شنبه, 21 خرداد 1398
بارندگی های رگباری عصر روز دوشنبه 20 خرداد 98 در سرشاخه... ادامه مطلب ...
IMAGE مراقب خطر آتش سوزی مراتع و باغات باشید
دوشنبه, 20 خرداد 1398
سال آبی جاری که از اول مهرماه 97 شروع شده است یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز دور جدید ناپایداری های تابستانه از امروز
شنبه, 18 خرداد 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر مهیا شدن شرائط... ادامه مطلب ...
IMAGE راهبرد اشتباه ویلموتس
جمعه, 17 خرداد 1398
چند هفته ائی است که تیم ملی ایران صاحب یک مربی جدید شده... ادامه مطلب ...
IMAGE 900خودرو در راه شمال
چهارشنبه, 15 خرداد 1398
سردار سید کمال هادیان‌فر در حاشیه بازدید از مرکز... ادامه مطلب ...