IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...
IMAGE پيش بيني هواشناسان جهانی برای منطقه خاورمیانه و ایران طی بهار 2019/بهار پر بارش در انتظار آبسرد
جمعه, 17 اسفند 1397
وضعیت بارش ها در سه ماهه اول سال 98 در فلات ایران چگونه... ادامه مطلب ...

خود تحریمی از ترس تحریم

خود تحریمی از ترس تحریم

شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی حاضر به برداشتن کوچکترین قدم هم نبوده و به قول معروف از ترس افتادن از جلوی بام آنقدر عقب می روند که از سوی دیگر بام سقوط می کنند!

حالا این روزها حکایت برخی(و به عبارت بهتر اغلب)اعضاء مجمع تشخیص مصلحت همین حکایت افتادن از آنسوی بام شده و برخی از اعضاء محترم این مجمع با این استدلال که پذیرش FATF  می تواند مانع از دور زدن تحریم ها گردد به دنبال رد آن هستند.

در همین راستا جناب آقای مصباحی مقدم عضو  محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران به FATF تاخت و گفت: « از آقای ظریف پرسیده شد که اگر ما به این دو کنوانسیون اف‌ای‌تی‌اف و پالرمو بپویندیم، اوضاع مالی و تجاری ما بهتر می‌شود؟ آقای ظریف گفت: "قول نمی‌دهم، اما حداقل بدتر نخواهد شد"، بنده می‌گویم بدتر خواهد شد. ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم معاملات پوششی داشته باشیم، اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم باید دست از این داد و ستدها برداریم. اگر می‌توانیم بسم الله، ولی اگر در این شرایط تحریمی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، چرا برخی‌ها مثل رئیس جمهور، مجمع تشخیص را تحت فشار قرار می‌دهند؟  ما مصلحت نظام را ترجیح می‌دهیم نه هوی‌ها و هوس‌ها را»

البته این استدلال از اساس اشتباه است چرا که با رد پذیرش FATF دسترسی ما به نظام مالی جهانی عملاً دچار مشکل خواهد شد و ما با قبول یک نتوع خود تحریمی راه را بر تحریم های بیشتر باز می کنیم.

شاید امروز اروپائی ها،چینی ها و حتی روس ها حاضر باشند بصورت مخفیانه با ما همکاری کنند ولی در صورت عدم پذیرش FATF این راه هم رسماً مسدود خواهد شد و ما مجبور خواهیم بود یک اقتصاد مخفی و به قول معروف قاچاقی را در پیش بگیریم و راه برای اتهام زنی آمریکائی ها و اسرائیلی ها نسبت به ایران باز خواهد شد.

اگر قرار باشد که ما نفت را به کمترین بها و به هزار دردسر و قاچاقی بفروشیم و بعد طرف مقابل با سوء استفاده از شرائط تحریم و عدم دسترسی ما به نظام بانکی بین المللی پول ما را ندهد دست ملت ایران به کجا بند خواهد بود؟

اگر پول نفت و گاز که قرار است  بصورت نقدی جابجا گردد بوسیله پلیس بین المللی کشف شود و برچسب پولشوئی و جابجائی پول جهت تجهیز گروه های تروریستی به آن زده شود چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

در این شرائط سخت تحریمی و جنگ اقتصادی عدم پذیرش کنوانسیون های اف‌ای‌تی‌اف و پالرمو یک نوع خودکشی سیاسی-اقتصادی محض می باشد که می تواند نظام را در موضع ضعف قرار داده و راه را برای معاندان هموارتر کند.

مگر قرار است ما چقدر نفت را بصورت مخفیانه جابجا کنیم و مگر قرار است چند شرکت پوششی ما این عملیات را راهبری کنند که ما حاضر شده ایم کل اقتصاد ایران را به خطر بیاندازیم.

راه خلاصی از تحریم ها ،خود تحریمی نیست و باید تدبیر دیگری در این خصوص اندیشیده شود و با تعامل بین المللی و دیپلماسی فعال و عندالاقتضاء مذاکره ،معضل تحریم را از ریشه حل نمود.

با این شرائط و با وجود این دوستان به ظاهر دلسوز بنظر می رسد که نظام جمهوری اسلامی دیگر احتیاجی به دشمن نخواهد داشت و همین دوستان تیر خلاص را به نظام اسلامی ایران خواهند زد!