سرمای سخت ماندگار و کاهش بارش ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
سرمای سخت ماندگار و کاهش بارش ها

عاقبت بعد از چند ماه خشک و کم بارش، برف فراگیر چهره مناطق وسیعی از کشور را سفید پوش کرد و جالبتر آنکه با توجه به قرارگیری هسته سامانه بارشی بر روی دشت کویر و پشتیبانی این سامانه بوسیله هوای سرد قطبی بیشتر بارش ها در مناطق جنوب غرب استان تهران و حدفاصل استانهای تهران،البرز،،قم و مرکزی اتفاق افتاد و  مناطقی نظیر رباط کریم و شهر جدید پرند که در حالت عادی به ندرت شاهد بارش هستند بارش تا 50 سانتی برف را هم شاهد باشند و جنوب شهر تهران نیز پس از سالها برف 20 سانتی را تجربه کند و جالبتر آنکه در برخی از مناطق اطراف شهریار و اشتهارد( روستای ایپک) ارتفاع برف حتی به یک متر هم رسید.

البته میزان بارش برف در شهر آبسرد آنچنان زیاد نبود و حتی حجم بارش این منطقه در کمال تعجب با حجم بارش شهرری و اسلامشهر برابری می کرد.

از امروز به بعد پدیده ائی که بیش از همه خودنمائی می کند سرمای شدید قطبی است که حتی می تواد دمای هوای منطقه ما را در بعضی از ساعات تا 15 درجه زیر صفر(و شاید سردتر)هم برساند که اوج این سرما نیز مربوط به شامگاه سه شنبه و بامداد چهارشنبه خواهد بود.

متاسفانه در آخرین آپدیت های الگوی های هواشناسی مدل اروپا و آمریکا که هر یک از الگوریتم های متفاوتی پیروی می کنند یک نکته مشترک وجود دارد و آن عدم ورود سامانه های بارشی قوی و فراگیر به منطقه ما طی 10 روز آینده می باشد.

البته طی روز سه شنبه شاهد ورود یک موج بارشی بسیار ضعیف به مناطق غربی و شمالی کشور هستیم که اثر آن بر منطقه ما صرفاً در حد افزایش ابر و بارش های فوق العاده خفیف بویژه در ارتفاعات می باشد و امید چندانی به این موج نیست.

هر چند پیش بینی 10 روزه بطور کلی با خطای بسیار زیادی همراه است و امکان تغییر نقشه ها وجود دارد ولی اگر نقشه های هواشناسی برای دو هفته آینده تغییری نکنند باید تا آخر هفته هوای فوق العاده سردی را تحمل کنیم و از جمعه به بعد هم تنها پدیده قابل عرض افزایش دما خواهد بود.

ناگفته پیداست ما هم مثل شما منتظر تغییر نقشه ها و ورود سامانه های بارشی قدرتمند و سراسری به ایران هستیم و بطور قطع در صورت تحقق چنین موضوعی در گزارش های آتی این خبر خوش را پیش از همه خدمت دوستان عزیز تقدیم خواهیم کرد.

البته باز هم یادآور می گردیم که بهمن ماه امسال نسبت به سالهای قبل اندکی سردتر خواهد بود ولی میزان بارش های آن در حد نرمال پیش بینی می گردد و اسفند ماه نیز انشاء الله شاهد دمای نرمال ولی بارش های بالاتر از نرمال در کشور خواهیم بود.