آیا دوران خشکسالی در ایران به پایان رسیده است؟

آیا دوران خشکسالی در ایران به پایان رسیده است؟

پائیز و زمستان امسال یکی از پربارش ترین دوره های زمانی در چند سال اخیر بود و در برخی از نقاط در این بازه زمانی کوتاه به اندازه چند سال باران بارید و ارتفاع برف در برخی نقاط استانهای چهارمحال بختیاری و شمال خوزستان به بیش از سه متر رسید.

ولی آیا این بارش ها به معنی خروج ایران از دوره سخت و طولانی خشکسالی است؟

در همین خصوص مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اخبار و شایعات مبنی بر پایان خشکسالی و ورود کشور به یک دوره 25 ساله ترسالی ، گفت : در کشوری زندگی می‌کنیم که میانگین کشوری میزان بارش از 230 میلیمتر در سال به حدود 200 میلیمتر در سال رسیده که کمتر از یک سوم میانگین جهانی است،دمای میانگین کمینه شهر‌ها نیز افزایش پیدا کرده است و در چنین شرایطی به هیچ عنوان چنین شایعاتی نباید فراگیر شود و مردم یا مسئولان به این مسئله کم‌آبی بی‌توجه بشوند،سیاست‌هایی در راستای مدیریت منابع آب در پیش گرفته شده که به هیچ عنوان خدای نکرده نباید چنین شایعاتی آن‌ها را تحت تاثیر قرار بدهد.

احد وظیفه با تأکید بر اینکه این حرف ها بسیار خطرناک است گفت : پربارش بودن صرفا یک فصل یا حتی کل امسال بیانگر بهبود شرایط اقلیمی نیست ، موقت است و چه بسا که سال بعد ، سال بسیار خشکی در پیش داشته باشیم و هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که سال بعد حتی شرایط نرمال داشته باشیم.

وی ادامه داد:اقلیم یک فرآیند بلندمدت است و تغییر بطئی و کند دارد ، البته نواسانات اقلیمی داریم ، اما اقلیم جهان در عصر صنعتی طی چند دهه عوض شده و یک شبه تغییر نمی‌کند ؛ اینکه در 50 سال گذشته روند مشخصی گرفته هم به دلایلی مثل این است که مواردی همچون میزان CO ۲ در جو زمین همواره افزایش یافته و هیچ گاه کم نشده است.

وی افزود : یکی از اثرات مهم افزایش CO ۲ اثر معروف به گلخانه‌ای است که باعث شده در این مدت 75 صدم تا یک درجه دمای کره زمین گرم‌تر شود، اما این گرم شدن یکنواخت نیست و گرمایش مناطق قطبی و آب شدن یخ‌های قطبی به شتاب بی سابقه‌ای رسیده است.

وظیفه با تأکید بر اینکه هر گونه تغییر در اقلیم ، تغییرات بطئی و کند است ، گفت : اینکه امسال یک فصل پربارش و سال قبل از آن ، سالی بسیار خشک بوده بیانگر وضعیت کلی اقلیم کشور نیست و این‌ها نوسانات جوی است و اقلیم ما را نشان نمی‌دهد ، اقلیم را باید در بازه زمانی بلندتر ببینیم.

وی با اشاره به انتشار شایعات مکرر در زمینه هواشناسی در شبکه‌های اجتماعی گفت : البته شبکه‌های اجتماعی عامل مهمی در این زمینه بوده اند ، اما دلیل آن این است که آن‌ها هم رسالت اطلاع رسانی دارند ، اگر چه شایعات هم پخش می‌شوند ، اما مزایایی هم دارند و کار‌های اطلاع رسانی مهمی در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور ادامه داد : ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی اکنون بسیار زیاد است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست و نمی‌شود به سادگی و به دلیل انتشار شایعات از آن گذشت ، ما پیش بینی هایمان را برای مردم صادر می‌کنیم و باید از این طریق هم آن‌ها را به اطلاع مردم برسانیم ، اگر هم اطلاعات غلطی در شبکه‌های اجتماعی به مردم داده می‌شود ، باید بتوانیم آن را اصلاح کنیم.

وظیفه یادآور شد : چند ماه پیش یک نفر اعلام کرده بود یخبندان بسیار شدیدی در پیش است و کشور با بحران روبرو می‌شود و خبرگزاری‌ها هم بازتاب دادند ، در حالی که می‌بینید اصلا موضوع حادی نداریم و حتی اگر شرایط حادی هم در پیش باشد ، نحوه گفتن آن اهمیت ویژه‌ای دارد و نباید باعث نگرانی و دغدغه فراتر از واقعیت شد وی تأکید کرد : در جامعه ما در خیلی از زمینه‌ها در لبه‌ها حرکت می‌کنیم و کوچکترین مسئله می‌تواند معیشت مردم را تحت تأثیر قرار دهد ؛ اطلاع رسانی درست کمک به اقتصاد کشور و سلامتی روانی جامعه است.

 

 

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...