چرا بی‌تصمیمی؟

چرا بی‌تصمیمی؟

  عباس عبدی، فعال سیاسی و تحلیلگر ارشد اصلاح‌طلب، در شماره امروز "اعتماد" نوشت:

خبر به تأخير افتادن تصميم مجمع تشخيص مصلحت درباره لوايح مربوط به FATF اثرات منفی گذاشت؛ هرچند اگر آن را رد می‌كردند، اثرات منفی آن شديدتر بود. بنابراين، جلوی زيان بيشتر ناشی از رد احتمالی آنها را از طريق عدم تصويب گرفتند!

ولی پرسش اين است كه چرا ساختار سیاسی ايران تا اين حد در اتخاذ تصميم كُند عمل می‌كند؟ چرا هی امروز و فردا می‌‌کند؟ چرا اگر مخالف هستند، همان جلسه اول كار را یک‌سره نمی‌کنند؟ و اگر موافق هستند، چرا زودتر تصويب نمی‌کنند كه جامعه خسارت‌های کمتری را بپردازد؟

گفتن اینکه برای بررسی کارشناسی به تاخیر می‌اندازند هم نوعی شوخی است. چرا همه تصميمات مهم روی زمين می‌ماند و فقط هنگامی كه كارد به استخوان برسد و از روي ناچاری تصميم گرفته می‌شود؟

بخشی از اين وضعيت معلول نظام عريض و طويل و متکثری است كه برای اتخاذ تصميمات وجود دارد. حتی می‌توان گفت كه اين نظام عريض و طويل شامل نهادهای رسمی و غيررسمی نيز می‌شود.

دولت، كميسيون‌های دولت، وزارتخانه‌ها، مجلس، كميسيون‌های مجلس، شورای نگهبان، رفت و برگشت به مجلس، مجمع تشخيص مصلحت و كميسيون‌های آن عناصر مستقيم درگير در اين تصميمات هستند. ولي نهادهای نظامی، شورایعالی امنيت ملی و برخی از نهادهای ديگر نيز به طور غيرمستقيم وارد ماجرا می‌شوند.

اينها یک طرف، حضور نهادهای غيررسمی كه تحت تأثير بولتن‌ها اظهارنظر می‌كنند، هر هفته در نمازهای جمعه و در جلسات مداحی و روضه و غير آنها از جمله جلسات درس، برای سياستگذاران خط‌مشی تعيين می‌كنند که اینها نیز اهميت دارند، بويژه كه از خدا و پيامبر نيز كُد می‌‌آورند و كار را سخت‌تر می‌‌نمايند.

با اين حال، هميشه جای اين سوال است كه اگر ساختار می‌تواند در موارد مهم ديگر مثل فيلتر تلگرام مسأله را از طريق دستور یک بازپرس نهایی كند، بدون اينكه هيچ كس محل مشورت قرار گيرد، پس چرا در مورد FATF اين قدر امروز و فردا می‌‌كند؟

به نظر بنده پاسخ آن در تضادی است كه نزد بيشتر سياستگذاران و تصميم‌گيران وجود دارد. تضادی كه در بطن جامعه است و به ذهن و روان آنان نيز رسوخ كرده است. تضادی كه موجب بن‌بست عملی و نظری شده است.

از یک طرف اگر يك كالا كم يا گران شود، همه مخالفان FATF یکصدا فرياد می‌زنند و وامردم سر می‌دهند. از طرف ديگر می‌خواهند، هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگيرند و هم هرطور خواستند خرج كنند، به هركس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنيا شاخه و شانه بكشند، و هر شعاری خواستند بدهند.

در واقع، تضاد اينجاست كه به تبعات تصميمات خود نمی‌‌خواهند ملتزم باشند. هم می‌‌خواهند با فيل‌بانان دوستی كنند و درعین‌حال، از آنان در یک اتاق ۴×۳ ميزبانی كنند.

مشكل اينجاست كه اول انقلاب اين تناقض‌ها و تضادها نبود. جامعه به تبعات شعارهای خود ملتزم بود و شجاعت اين را داشت كه اگر آن شعارها و الزامات به بن‌بست می‌‌رسد؛ با شهامت اعلام كند و تغيير سياست دهد.

ولي امروز کسانی از مبارزه و قناعت و مقاومت و ایستادگی سخن می‌گويند كه ثروت آنان بی‌اندازه است. خانه‌هايشان و حقوق‌هايشان نجومی است. با لكسوس رفت و آمد می‌‌كنند و حقوق ۱۹ميليونی را نيز كم می‌دانند. بعد هم می‌خواهند پرونده صهيونيسم و آمريكا و كل استكبار جهانی را در منطقه ببندند.

اينجاست كه در اتخاذ اين سياست‌ها به بن‌بست می‌‌رسند؛ ولی شجاعت بن‌بست‌شكنی را ندارند و در موقعيت آتش‌بس به جنگ خود با واقعيت بيرونی ادامه می‌‌دهند. آتش‌بسی كه اتلاف نيرو و امكانات است، بدون ذره‌ای پیش‌روی.

کسانی که می‌خواهند مجانی سواری بگیرند؛ در نهایت مجانی سواری خواهند داد. ساختاری که هزینه نمی‌دهد، منفعتی هم کسب نمی‌کند.

اين بن‌بست در سیاست‌های اقتصادی، در عرصه سیاسی داخلی و بین‌المللی و در حوزه اجتماعی و فرهنگی آشكارا ديده می‌شود. اميدوار بايد بود كه شجاعت عبور از اين بن‌بست و تناقض را پيدا كنيم.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...