متولی مسکن کشور، مجری شهرک‌های گردشگری شد

متولی مسکن کشور، مجری شهرک‌های گردشگری شد

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استانداران سراسر کشور، مصوبه شورای‌عالی را درخصوص شناسایی محدوده‌های مستعد احداث شهرک‌های گردشگری به منظور خاتمه دادن به ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی زراعی و جنگلی را ابلاغ کرد.

براساس محتوای مصوبه‌ای که در تاریخ ۸ شهریور ۹۷ از سوی هیات وزیران به تصویب رسید، وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان مجری بستر‌سازی برای احداث و ایجاد شهرک‌های گردشگری ماموریت یافت اقدامات لازم را به منظور شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث دهکده‌ها یا شهرک‌های گردشگری در کل کشور با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور و سایر سازمان‌های مربوطه ظرف ۶ ماه انجام دهد.

هدف از تصویب این مصوبه هدایت نیاز به اماکن تفریحی و اقامتی در مناطق توریستی و گردشگری کشور با اولویت سه استان شمالی و مقابله با جنگل‌خواری و ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی کشاورزی اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرزانه صادق‌مالواجرد، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، در راستای اجرای مصوبه احداث شهرک‌ها و دهکده‌های گردشگری، در نامه‌ای به استانداران سراسر کشور ماموریت داد تا با در نظر گرفتن ۸ ضرورت مهم، بستر لازم برای اجرای این مصوبه در ارتباط با شناسایی محدوده‌های مستعد احداث شهرک‌های گردشگری را فراهم کنند.

در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری به استانداران آمده است: در شناسایی اراضی مستعد احداث شهرک‌های گردشگری رعایت ۸ ملاحظه ضروری است،در وهله اول، لازم است نسبت به عدم قرار‌گیری اراضی شناسایی شده در مناطق چهارگانه حفاظتی محیط زیست، عرصه‌ها و ذخیره‌گاه‌های جنگلی و مراتعی که واگذاری آنها قانوناً ممنوع است، اطمینان حاصل شود، عدم قرارگیری در عرصه‌های زراعی و باغی، خصوصا در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های روستایی دومین ملاحظه مورد تاکید در این نامه است، همچنین لازم است نسبت به امکان تامین آب در این اراضی برای احداث شهرک‌های توریستی و اقامتی براساس اعلام نظر وزارت نیرو اطمینان حاصل شود.

عدم قرارگیری در حوضه آبریز سدهای تامین‌کننده آب شرب کلانشهرها و شهرهای کشور و عدم تعارض با کارکردهای طبیعی حوضه بر اساس تایید سازمان حفاظت محیط‌ زیست، امکان تامین زیرساخت‌های موردنیاز بر اساس اعلام دستگاه‌های بخشی مرتبط و عدم قرارگیری در عرصه و حرائم آثار تاریخی و باستانی کشور از دیگر ملاحظات مورد تاکید در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری به استانداران در ارتباط با اجرای مصوبه سال گذشته هیات دولت برای احداث شهرک‌های گردشگری است.

در این نامه همچنین تاکید شده است: لازم است در زمان شناسایی زمین‌های مستعد ایجاد و احداث شهرک‌ها و دهکده‌های گردشگری نسبت به عدم قرارگیری روی آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی و عرصه‌های تغذیه‌کننده آنها و همچنین انطباق موضوع این مصوبه با کلیات احکام طرح‌های فرادست ملاک‌عمل منطقه اطمینان حاصل شود.

در ادامه این مصوبه آمده است: همچنین لازم است تهدید ایجاد راه‌های دسترسی به شهرک برای جنگل‌ها و اراضی بکر منابع‌طبیعی موجود و چگونگی موضوع دفع فاضلاب شهرک موردتوجه جدی قرار گیرد. در بند دوم این مصوبه توضیح داده شده است: بررسی و تایید اولیه اراضی مذکور پس از دریافت پیشنهاد از سوی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، در ستاد شهرک‌سازی (موضوع مصوبه مورخ ۲۷/ ۱۲/ ۸۶) و در چارچوب سیاست‌های فوق‌الذکر انجام شده و نتیجه برای تصویب نهایی به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ارائه شود. در همین راستا، نمایندگان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز به اعضای ستاد شهرک‌سازی افزوده می‌شوند. در بند سوم مصوبه هم آمده است: در فرآیند بازنگری دستورالعمل شهرک‌سازی، تفاوت‌های بین گردشگری مبدا شهری با مبدا فراشهری، ساز و کار حقوقی لازم و نظام مالکیت عرصه و اعیان، بررسی اهلیت سرمایه‌گذار، میزان و نوع بارگذاری، نحوه مدیریت شهرک و چگونگی امکان استفاده عمومی از ظرفیت‌های شهرک برای شهرک‌های موضوع این مصوبه موردتوجه قرار گیرد. همچنین در بند چهارم این مصوبه تصریح شده است: تدابیر لازم به منظور بالابردن توان گردشگری منطقه از راه ساماندهی شهرک‌های غیررسمی در بستر قانونی موجود توسط دبیرخانه به شورایعالی ارائه شود.

 

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...