IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...
IMAGE پيش بيني هواشناسان جهانی برای منطقه خاورمیانه و ایران طی بهار 2019/بهار پر بارش در انتظار آبسرد
جمعه, 17 اسفند 1397
وضعیت بارش ها در سه ماهه اول سال 98 در فلات ایران چگونه... ادامه مطلب ...

یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا

یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا

امسال ما در شهر آبسرد زمستان آنچنان سردی را نداشتیم ولی با این حال میزان بارش ها که اغلب به شکل باران بود از میانگین بلند مدت بسیار بیشتر بود،همین وضعیت را در نقاط دیگری از کشور هم شاهد بودیم و در برخی نقاط استانهای ایلام و خوزستان در یک ماه به اندازه 5 سال بارش باران رخ داد و در برخی دیگر از نقاط نیز ما شاهد کاهش بارش بودیم.

البته این ناهنجاری در دما و بارش فقط مخصوص ایران نبود و درحالی‌که آمریکا، سرمای استخوان‌سوز قطبی را تجربه می‌کرد، دمای هوا در استرالیا به بالاترین حد رسیده بود.

ولی علت این آب‌وهوای شدیداً ناهنجار چیست؟

این نمونه‌های اخیر را درنظر بگیرید: سال گذشته، سرما با سرازیر شدن از نروژ به سمت الجزایر رکورد شکست،در بخش‌هایی از استرالیا خشکسالی به‌قدری طولانی شده که یک کودک خردسال مهدکودکی در طول عمرش به‌ندرت شاهد باران بوده است. همچنین کالیفرنیا، ویرانگرترین آتش‌سوزی‌های جنگلی تاریخش را در سال ۲۰۱۸ تجربه کرد؛ حادثه‌ای که منجر به ورشکستگی پسیفیک گس اند الکترونیک، بزرگ‌ترین شرکت تأمین‌کننده‌ی انرژی این ایالت شد.

بیشینه‌های دمای هوا و خشکسالی مطابق با اجماع علمی هستند؛ بدین معنا که همگان اتفاق نظر دارند که انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو، احتمال افزایش غیرطبیعی دما را بالا می‌برد. علاوه‌بر این، در یک بیان کلی دانشمندان می‌گویند یک سیاره‌ی گرم‌تر، موجب شکل‌گیری ناهنجاری آب‌هوائی شدید در دفعات بیشتر و البته سخت‌تر می‌شود.

اعداد واقعی، مدل‌های اقلیمی را تأیید می‌کنند. غلطت کربن دی‌اکسید در جو بالاتر از هر زمان در ۸۰۰هزار سال گذشته است و به موجب آن، متوسط دمای جهانی افزایش یافته است. به‌ گزارش سازمان جهانی هواشناسی، چهار سال گذشته رکوردار گرم‌ترین سال های تاریخ هواشناسی بوده‌اند و ۲۰ سال از ۲۲ سال گذشته، عنوان گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده در تاریخ را در اختیار دارند. دمای اقیانوس‌ها نیز در چندین سال متوالی رکوردها را شکسته است.

اما به‌نظر می‌رسد که برخلاف روند گرمایش جهانی، بخش‌هایی از ایالات متحده کاهش شدید دمای هوا را تجربه می‌کنند که در پاسخ باید گفت که این زمستان‌های به‌شدت سرد نیز ممکن است به‌طرز عجیبی پیامد گرمایش کل کره‌ی زمین باشند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گرمایش شمالگان موجب تغییراتی در جریان جت قطبی(کانال باد در ارتفاعات بسیار بالای جو) می‌شود و هوای قطبی را به سمت عرض‌هایی هدایت می‌کند که به آن هوا عادت ندارند و اغلب برایش آماده نیستند.

هرچند تمام این رخدادهای شدید را نمی‌توان به تغییرات اقلیمی نسبت داد؛ اما تغییرات عمیق در جو زمین، احتمال وقوع تعداد زیاد رخدادهای شدید آب‌وهوایی را بالا می‌برد.

بااین‌حال، گرمای شدید در مجموع مشکل بزرگ‌تر محسوب می‌شود. رکوردهای گرما در ایالات متحده از دهه‌ی ۲۰۰۰ تاکنون اغلب دو برابر بیشتر از رکوردهای سرما شکسته شده است و معلوم نیست دمای هوا در سال 2019 تا چه میزان افزایش داشته باشد ولی بطور قطع سال آینده در مجموع از سال گذشته گرمتر خواهد بود.