هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز

هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به اینکه ایامی همچون دهه فجر عاملی بر کاهش نظارت‌ها بر ساخت‌وساز غیرمجاز در دماوند نخواهد بود و قاطعانه‌تر برخورد می‌کنیم، گفت: بیش از هزار فقره تخریب و ۱۶ هکتار آزادسازی حریم رودخانه از ابتدای سال ۹۷ داشتیم.

حسن ابراهیمی بسابی درخصوص مبارزه با زمین‌خواری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهرستان دماوند، اظهار کرد: به دنبال حفظ و حراست از اراضی ملی و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مناطق مختلف شهرستان دماوند همچنان در مقابله با هرگونه زمین‌خواری و ساخت‌وساز غیرمجاز پیشرو هستیم.

وی افزود: در این ایام دستورات قضایی جامع و کامل به ضابطین، اداره جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و… صادر شده است تا از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با بیان اینکه شایعه شده است که در ایامی همچون دهه فجر نظارت‌ها و برخوردها کاهش پیدا می‌کند، تأکید کرد: اتفاقا معتقدیم که در این ایام باید بیشتر از اراضی ملی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان دفاع کرده و مانع سوءاستفاده‌ها و تجاوز فرصت‌طلبان قرار گیرد ازاین‌رو دستورات قضایی قاطع و قانونی حتی در دهه فجر صادر شده و با متخلفان به‌شدت برخورد خواهد شد.

ابراهیمی بسابی با بیان اینکه این مقابله را از دستاوردهای نظام و انقلاب می‌دانیم و ایام دهه فجر عاملی نیست که نظارت‌ها را کاهش دهیم، تصریح کرد: هر چند برخی از فرصت‌طلبان خود را آماده کرده‌اند تا در این ایام اراضی ملی را تصرف کنند یا ساخت‌وساز غیرمجاز داشته باشند؛ اما قاطعانه‌تر از گذشته نظارت‌ها را در این ایام ادامه می‌دهیم و در این رابطه تأکیدات مکرر به ضابطین داشته‌ایم.

وی ادامه داد: رفع تصرفات و تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سه ماهه گذشته بسیار چشم‌گیر بود و علیرغم اینکه بسیاری از فرصت‌طلبان فکر می‌کردند که در این ایام و در این فصل از سال نظارتی وجود ندارد، حجم وسیعی از تخریب‌ها را در این مدت اجرا کرده‌ایم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود یک هزار تخریب از باب نظارت بر ساخت‌وسازهای غیرمجاز صورت گرفته و از سوی دیگر آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها نیز دنبال شده است، حدود ۱۶ هکتار از حریم و بستر رودخانه آزاد شده و بیش از ۳۰ مورد تخریب در این حوزه به عمل آمده است که اخیراً صورت گرفته است.

ابراهیمی بسابی گفت: دستورات اکیدی صادر شده تا به‌هیچ‌وجه تجاوز به حریم رودخانه‌ها و هرگونه ساخت ساز غیرمجاز اتفاق نیافتد، ما به همراه ضابطین به این موضوع توجه بسیار داشته و نظارت کامل بر اراضی ملی و کشاورزی و حریم و بستر رودخانه‌ها داریم.

وی خاطرنشان کرد: اغلب ساخت‌وسازهای غیرمجاز خارج از محدوده شهر و در روستاهای خوش آب‌وهوا بوده که با آنها مقابله کرده و تخریب‌های وسیعی در این نقاط انجام شده است، برخی تخریب‌های دیگر باقی‌مانده که دستورات قضایی صادر شده و عوامل اجرایی باید نسبت به این مهم اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند بیان کرد:ساخت‌وساز غیرمجاز ابتدایی و اقدامات اولیه همچون دیوارکشی، فنس کشی، فونداسیون و اسکلت‌بندی را سریعاً با دستور قضایی تخریب می‌کنیم، برای بناهایی که تکمیل شده‌اند نیز پرونده‌های قابل‌توجهی توسط ضابطین تشکیل شده که در حال رسیدگی در مراجع قضایی هستند و به زودی احکام آنها صادر می‌شود.

ابراهیمی بسابی ادامه داد: با قطعی شدن احکام حتماً به سراغ این بناها نیز رفته و آنها را تخریب می‌کنیم، در حال حاضر احکامی وجود دارد که مربوط به هفت یا هشت سال گذشته است که قطعی شده‌اند و در دست اجرای حکم هستند.

وی تصریح کرد: مردم تصور نکنند که با گذشت چند ماه از ساخت همه چیز تمام شده است، مرجع قضایی در مورد بناهایی که تکمیل شده‌اند نیز نظارت کامل داشته و رسیدگی انجام می‌دهد، روزی سراغ آنها می‌رویم و با متخلفان برخورد می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهرستان دماوند اغلب توسط افراد انگشت‌شماری انجام می‌شود که این افراد اغلب به دنبال سودجویی و فرصت‌طلبی هستند و به هیچ چیز اعم از طبیعت دماوند و قطع درختان و متضرر شدن افراد ناآگاه رحم نمی‌کنند.

ابراهیمی بسابی ادامه داد: برحسب وظیفه ذاتی و قانونی و ضابطین با این اقدامات مقابله می‌کنیم؛ البته گاهی از دید مأمورین دور بوده و شاید هم تبانی‌هایی در بین مسئولان نظارتی بوده که نظارت نکرده‌اند یا نخواسته‌اند ببینند یا ندیده‌اند که ساخت سازی صورت گرفته است که این‌ها همیشگی نیست و قطعاً بازدیدها و نظارت‌ها ادامه دارد.

وی گفت: ازآنجاکه صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های تغییر کاربری بر عهده دادگاه است در حال حاضر آماری در دست ندارم؛ اما پیگیر موضوع هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند تاکید کرد: به دنبال دستوری که برای تخریب دیوارکشی و فنس کشی می‌دهیم نظارت می‌کنیم که حتماً پرونده‌ای تشکیل‌شده و نسبت به قلع‌وقمع ساختمان تکمیل‌شده از طریق احکام قطعی دادگاه اقدام شود.

 

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...