IMAGE با رأی دیوان عدالت اداری کشور بابک همایونفر عضو اصلی شورای شهر آبسرد شد
یکشنبه, 28 بهمن 1397
پایگاه خبری عصر شرق به نقل از صفری فرماندار شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی به آبسرد در واپسین روزهای بهمن
چهارشنبه, 24 بهمن 1397
با خاتمه بارش ها و عبور موج نسبتاً قوی بارشی که طی... ادامه مطلب ...
IMAGE پس لرزه های یک جام
یکشنبه, 14 بهمن 1397
هر چند جام ملت های آسیا 2019 چند روزی است که تمام شده ولی... ادامه مطلب ...
IMAGE افزایش نسبی دما از روزهای پایانی هفته
یکشنبه, 14 بهمن 1397
با خروج سامانه بارشی سردی که امروز در منطقه ما فعال بود... ادامه مطلب ...
IMAGE یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا
یکشنبه, 14 بهمن 1397
امسال ما در شهر آبسرد زمستان آنچنان سردی را نداشتیم... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار جدی دادستان دماوند به عاملین ساخت‌وسازهای غیرمجاز
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا مترو به شرق استان تهران خواهد رسید؟
یکشنبه, 14 بهمن 1397
دهه فجر که شروع می شود بازار سفرهای استانی مسئولان و... ادامه مطلب ...
IMAGE افتتاح چند طرح عمرانی و یک طرح تولیدی در شهر آبسرد
یکشنبه, 14 بهمن 1397
به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر چند طرح عمرانی و... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود یک موج بارشی کم دامنه در روز یکشنبه
پنج شنبه, 11 بهمن 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...
IMAGE چه کسی بیشتر ضرر می کند؟
شنبه, 06 بهمن 1397
با آغاز مسابقات فوتبال جام ملت های و پس از مصاحبه پر... ادامه مطلب ...

سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد

سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد

از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان دماوند نگاه کنیم فقط به یک نتیجه می رسیم و آن نتیجه چیزی نیست مگر«سوء مدیریت مسئولان اداره جهاد کشاورزی این شهرستان».

ظاهراً بخش کشاورزی در شهرستان دماوند به حال خود رها شده است و  هیچ شخص و نهادی مسئولیت این بچه یتیم سرراهی را بر عهده نمی گیرد.

این روزها دیگر مشکل کشاورزی شهرستان تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز نیست چرا که سوء مدیریت در بخش کشاورزی این شهرستان جائی را برای تداوم کشاورزی نگذاشته و اشتغال به کشاورزی آنچنان فاقد توجیه اقتصادی شده است که هیچ آدم عاقلی سمت این رشته از کسب و کار نمی رود.

در حالیکه در سایر شهرستانها مسئولان جهاد کشاورزی در پی توسعه کشت  گلخانه ائی و مدیریت مصرف آب و تغییر نوع کشت هستند گویا مسئولان جهاد کشاورزی دماوند در خواب فرو رفته اند و هیچ اقدام عملی جهت تقویت بخش کشاورزی منطقه انجام نمی دهند.

هنوز هم بهره برداران عموماً افغانی به جای آبیاری مدرن از شیوه های قرون وسطائی آبیاری پشته ائی و غرقابی استفاده می کنند و در حالیکه آفت گل جالیز کل منطقه را آلوده کرده هنوز هم عده ائی در پی کشت محصولات جالیزی در منطقه هستند و هیچکس به فکر تغییر الگوی کشت در منطقه نیست.

اگر مسئولان محترم جهاد کشاورزی به جای اعزام گشت های تخریب ساخت و ساز،گشت های نظارت بر نحوه کشت محصولات را به راه می انداختند و به جای برگزاری کنفرانس های مطبوعاتی و گرفتن فیلم و عکس از مراسم تخریب ویلاها ، فیلم دوره های آموزشی کشت محصولات با ارزش و کیفی را منتشر می کردند اکنون حال و روز کشاورزی شهرستان این نبود.

اگر مسئولان محترم جهاد کشاورزی شهرستان دماوند به کشاورزان یاد می دادند که می توانند به جای گندم و جو  و لوبیا و خیار و کدو محصولاتی نظیر زعفران و کلزا کشت کنند دیگر منابع آب منطقه این چنین نابود نمی شد.

اگر مسئولان محترم جهاد کشاورزی با همکاری مراکز دانشگاهی ارقام کشاورزی پرمحصول و با ارزش سازگار با اقلیم سرد و خشک منطقه را به کشاورزان معرفی می کردند دیگر شهرستان دماوند با مشکل ساخت و ساز غیر مجاز مواجه نمی شد.

وقتی کشاورزی توجیه نداشته باشد یا کشاورزان تغییر شغل می دهند و در جستجوی معاش به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند و یا کاربری زمین خود را تغییر می دهند و به جای درخت و بوته،آجر و آهن در زمین می کارند!

مسئولان جهاد کشاورزی دماوند نه در گذشته و نه در حال حاضر و احتمالاً نه در زمان آینده برنامه ائی برای کشاورزی منطقه نداشته و صرفاً به جای عمل کردن، شعار می دهند و تمام مشکلات را به گردن نبود امکانات و عدم تخصیص بودجه کافی می اندازند و در نهایت نیز این سر کشاورز است که از این نمد بی کلاه می ماند و همه تقصیرها به گردن کشاورز می افتد.