IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...
IMAGE پيش بيني هواشناسان جهانی برای منطقه خاورمیانه و ایران طی بهار 2019/بهار پر بارش در انتظار آبسرد
جمعه, 17 اسفند 1397
وضعیت بارش ها در سه ماهه اول سال 98 در فلات ایران چگونه... ادامه مطلب ...

تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

کلانشهر تهران سالهاست که به یک کوره بزرگ تبدیل شده و هر روز هم به تعداد چشمه های تولید کننده حرارت و آلودگی در این کلانشهر اضافه می گردد.

تهران پر است از میلیون ها خودرو و ساختمان و کارگاه که همانند چشمه های گرمائی در هر ساعت از شبانه روز در حال گرم کردن فضای این شهر می باشند و به همین دلیل نیز در تمامی طول سال میانگین دمای این کلانشهر از میانگین دمای کلی کشور بالاتر بوده و این شهر از نظر دمائی گاهی اوقات با شهرهای گرمسیری جنوب کشور رقابت دارد.

متاسفانه آثار منفی گرما و آلودگی تهران محدود به خود این شهر نیست و طبق آخرین تحقیقات آثار گرمائی این کلانشهر تا کیلومترها آنسوتر نیز رسیده و بسیاری از شهرها و شهرک های اقماری اطراف تهران و حتی شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری این کلانشهر تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته اند.

در یک نمای کلی میانگین دمای کلانشهرتهران(تهران،شمیران و شهرری) حدود  3 تا 4 درجه بالاتر از میانگین دمای کل کشور می باشد و میانگین دمای شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری تهران (به استثناء کرج که خود یک کلانشهر منشاء آلودگی و حرارت مجزا به حساب می آید) حدود 2 درجه از میانگین دمای کل کشور بالاتر است.

البته آثار گرمائی تهران در ماه ها و فصول مختلف سال بر مناطق اطراف یکسان نبوده و با توجه به جهت وزش باد و ارتفاع آن مناطق متفاوت است برای مثال در هنگام وزش بادهای غالب غربی-شرقی عمده حرارت و آلودگی تهران به سمت شرق تهران و با توجه به جهت فرعی وزش باد در صورت وزش باد جنوب غربی شمال شرقی حرارت و آلودگی به سمت شهرهائی همانند لواسان و بخش هائی از رودبار قصران،پردیس،بومهن و رودهن و حتی تا محدوده گیلاوند روانه شده و در صورت وزش باد شمال غربی جنوب شرقی این گرما و آلودگی به سمت شهرهای باقر شهر ،پاکدشت،قرچک،ورامین و حتی شریف آباد و پیشوا منتقل می گردد.

در روزهائی نیز که وزش باد شرقی غربی است آثار دمائی کلانشهر تهران شهریار و رباط کریم تا شرق و جنوب کرج را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در زمان هائی نیز که وزش باد ضعیف می باشد کل مناطق کم ارتفاع اطراف تهران از جنوب کرج گرفته تا ورامین و پیشوا و حتی بومهن و رودهن با شدت و ضعف تحت تاثیرات منفی آلودگی هوا و گرمای تهران قرار می گیرند.

در حال حاضر تغییر نوع بارش ها از برف به باران و همچنین کاهش میزان پوشش برف در شهرهای مرتفع در زمستان و همچنین گرمای غیر قابل تحمل شهرهای کم ارتفاع  اطراف تهران در فصل تابستان نشانه هائی از شروع تغییرات اقلیمی ناشی از همسایگی با تهران می باشند.

حالا دیگر آلودگی تهران و گرمای ناشی از میلیونها خودرو و ساختمان مشکل تهران نشینان نیست و مردم شهرهای اطراف نیز به نوعی با این مساله درگیر شده اند.

چه باید کرد؟

بطور قطع تا زمانیکه مشکل آلودگی و چشمه های گرمائی تهران حل نشود کاری برای شهرهای اطراف تهران نمی توان کرد و سال به سال شاهد تشدید آثار منفی ناشی از گرما و آلودگی تهران خواهیم بود ولی به عنوان راهکارهای مقطعی و کوتاه مدت می توان با تقویت کمربند سبز اطراف تهران و شهرهای اطراف اندکی از این آثار شوم را کاهش داد.

درختانی نظیر سرو و کاج با جذب بخش زیادی از گازهای گلخانه ائی و رها سازی رطوبت در هوا تا حدودی باعث کاهش دما و خنثی سازی گرما و آلودگی ناشی از خودروها و ساختمانها شده و شرائط را اندکی بهبود می بخشند.

همچنین ترویج استفاده از انرژی های پاک نظیر انرژی باد و نور خورشید جهت مصارف خانگی در شهرهای اطراف تهران می تواند جلوی تشدید این وضعیت را گرفته و حداقل سرعت افزایش دما را اندکی کاهش دهد.

فراموش نکنیم که وضعیت اقلیمی تهران در شرائط حادی قرار دارد و این خطر برای ما نیز هست که دیر یا زود دچار همان مصیبتی بشویم که امروز تهران گرفتار آن شده است.