IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

کلانشهر تهران سالهاست که به یک کوره بزرگ تبدیل شده و هر روز هم به تعداد چشمه های تولید کننده حرارت و آلودگی در این کلانشهر اضافه می گردد.

تهران پر است از میلیون ها خودرو و ساختمان و کارگاه که همانند چشمه های گرمائی در هر ساعت از شبانه روز در حال گرم کردن فضای این شهر می باشند و به همین دلیل نیز در تمامی طول سال میانگین دمای این کلانشهر از میانگین دمای کلی کشور بالاتر بوده و این شهر از نظر دمائی گاهی اوقات با شهرهای گرمسیری جنوب کشور رقابت دارد.

متاسفانه آثار منفی گرما و آلودگی تهران محدود به خود این شهر نیست و طبق آخرین تحقیقات آثار گرمائی این کلانشهر تا کیلومترها آنسوتر نیز رسیده و بسیاری از شهرها و شهرک های اقماری اطراف تهران و حتی شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری این کلانشهر تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته اند.

در یک نمای کلی میانگین دمای کلانشهرتهران(تهران،شمیران و شهرری) حدود  3 تا 4 درجه بالاتر از میانگین دمای کل کشور می باشد و میانگین دمای شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری تهران (به استثناء کرج که خود یک کلانشهر منشاء آلودگی و حرارت مجزا به حساب می آید) حدود 2 درجه از میانگین دمای کل کشور بالاتر است.

البته آثار گرمائی تهران در ماه ها و فصول مختلف سال بر مناطق اطراف یکسان نبوده و با توجه به جهت وزش باد و ارتفاع آن مناطق متفاوت است برای مثال در هنگام وزش بادهای غالب غربی-شرقی عمده حرارت و آلودگی تهران به سمت شرق تهران و با توجه به جهت فرعی وزش باد در صورت وزش باد جنوب غربی شمال شرقی حرارت و آلودگی به سمت شهرهائی همانند لواسان و بخش هائی از رودبار قصران،پردیس،بومهن و رودهن و حتی تا محدوده گیلاوند روانه شده و در صورت وزش باد شمال غربی جنوب شرقی این گرما و آلودگی به سمت شهرهای باقر شهر ،پاکدشت،قرچک،ورامین و حتی شریف آباد و پیشوا منتقل می گردد.

در روزهائی نیز که وزش باد شرقی غربی است آثار دمائی کلانشهر تهران شهریار و رباط کریم تا شرق و جنوب کرج را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در زمان هائی نیز که وزش باد ضعیف می باشد کل مناطق کم ارتفاع اطراف تهران از جنوب کرج گرفته تا ورامین و پیشوا و حتی بومهن و رودهن با شدت و ضعف تحت تاثیرات منفی آلودگی هوا و گرمای تهران قرار می گیرند.

در حال حاضر تغییر نوع بارش ها از برف به باران و همچنین کاهش میزان پوشش برف در شهرهای مرتفع در زمستان و همچنین گرمای غیر قابل تحمل شهرهای کم ارتفاع  اطراف تهران در فصل تابستان نشانه هائی از شروع تغییرات اقلیمی ناشی از همسایگی با تهران می باشند.

حالا دیگر آلودگی تهران و گرمای ناشی از میلیونها خودرو و ساختمان مشکل تهران نشینان نیست و مردم شهرهای اطراف نیز به نوعی با این مساله درگیر شده اند.

چه باید کرد؟

بطور قطع تا زمانیکه مشکل آلودگی و چشمه های گرمائی تهران حل نشود کاری برای شهرهای اطراف تهران نمی توان کرد و سال به سال شاهد تشدید آثار منفی ناشی از گرما و آلودگی تهران خواهیم بود ولی به عنوان راهکارهای مقطعی و کوتاه مدت می توان با تقویت کمربند سبز اطراف تهران و شهرهای اطراف اندکی از این آثار شوم را کاهش داد.

درختانی نظیر سرو و کاج با جذب بخش زیادی از گازهای گلخانه ائی و رها سازی رطوبت در هوا تا حدودی باعث کاهش دما و خنثی سازی گرما و آلودگی ناشی از خودروها و ساختمانها شده و شرائط را اندکی بهبود می بخشند.

همچنین ترویج استفاده از انرژی های پاک نظیر انرژی باد و نور خورشید جهت مصارف خانگی در شهرهای اطراف تهران می تواند جلوی تشدید این وضعیت را گرفته و حداقل سرعت افزایش دما را اندکی کاهش دهد.

فراموش نکنیم که وضعیت اقلیمی تهران در شرائط حادی قرار دارد و این خطر برای ما نیز هست که دیر یا زود دچار همان مصیبتی بشویم که امروز تهران گرفتار آن شده است.