تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

تاثیرات منفی آلودگی هوا و چشمه های گرمائی تهران بر مناطق مجاور

کلانشهر تهران سالهاست که به یک کوره بزرگ تبدیل شده و هر روز هم به تعداد چشمه های تولید کننده حرارت و آلودگی در این کلانشهر اضافه می گردد.

تهران پر است از میلیون ها خودرو و ساختمان و کارگاه که همانند چشمه های گرمائی در هر ساعت از شبانه روز در حال گرم کردن فضای این شهر می باشند و به همین دلیل نیز در تمامی طول سال میانگین دمای این کلانشهر از میانگین دمای کلی کشور بالاتر بوده و این شهر از نظر دمائی گاهی اوقات با شهرهای گرمسیری جنوب کشور رقابت دارد.

متاسفانه آثار منفی گرما و آلودگی تهران محدود به خود این شهر نیست و طبق آخرین تحقیقات آثار گرمائی این کلانشهر تا کیلومترها آنسوتر نیز رسیده و بسیاری از شهرها و شهرک های اقماری اطراف تهران و حتی شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری این کلانشهر تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته اند.

در یک نمای کلی میانگین دمای کلانشهرتهران(تهران،شمیران و شهرری) حدود  3 تا 4 درجه بالاتر از میانگین دمای کل کشور می باشد و میانگین دمای شهرهای واقع در شعاع 100 کیلومتری تهران (به استثناء کرج که خود یک کلانشهر منشاء آلودگی و حرارت مجزا به حساب می آید) حدود 2 درجه از میانگین دمای کل کشور بالاتر است.

البته آثار گرمائی تهران در ماه ها و فصول مختلف سال بر مناطق اطراف یکسان نبوده و با توجه به جهت وزش باد و ارتفاع آن مناطق متفاوت است برای مثال در هنگام وزش بادهای غالب غربی-شرقی عمده حرارت و آلودگی تهران به سمت شرق تهران و با توجه به جهت فرعی وزش باد در صورت وزش باد جنوب غربی شمال شرقی حرارت و آلودگی به سمت شهرهائی همانند لواسان و بخش هائی از رودبار قصران،پردیس،بومهن و رودهن و حتی تا محدوده گیلاوند روانه شده و در صورت وزش باد شمال غربی جنوب شرقی این گرما و آلودگی به سمت شهرهای باقر شهر ،پاکدشت،قرچک،ورامین و حتی شریف آباد و پیشوا منتقل می گردد.

در روزهائی نیز که وزش باد شرقی غربی است آثار دمائی کلانشهر تهران شهریار و رباط کریم تا شرق و جنوب کرج را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در زمان هائی نیز که وزش باد ضعیف می باشد کل مناطق کم ارتفاع اطراف تهران از جنوب کرج گرفته تا ورامین و پیشوا و حتی بومهن و رودهن با شدت و ضعف تحت تاثیرات منفی آلودگی هوا و گرمای تهران قرار می گیرند.

در حال حاضر تغییر نوع بارش ها از برف به باران و همچنین کاهش میزان پوشش برف در شهرهای مرتفع در زمستان و همچنین گرمای غیر قابل تحمل شهرهای کم ارتفاع  اطراف تهران در فصل تابستان نشانه هائی از شروع تغییرات اقلیمی ناشی از همسایگی با تهران می باشند.

حالا دیگر آلودگی تهران و گرمای ناشی از میلیونها خودرو و ساختمان مشکل تهران نشینان نیست و مردم شهرهای اطراف نیز به نوعی با این مساله درگیر شده اند.

چه باید کرد؟

بطور قطع تا زمانیکه مشکل آلودگی و چشمه های گرمائی تهران حل نشود کاری برای شهرهای اطراف تهران نمی توان کرد و سال به سال شاهد تشدید آثار منفی ناشی از گرما و آلودگی تهران خواهیم بود ولی به عنوان راهکارهای مقطعی و کوتاه مدت می توان با تقویت کمربند سبز اطراف تهران و شهرهای اطراف اندکی از این آثار شوم را کاهش داد.

درختانی نظیر سرو و کاج با جذب بخش زیادی از گازهای گلخانه ائی و رها سازی رطوبت در هوا تا حدودی باعث کاهش دما و خنثی سازی گرما و آلودگی ناشی از خودروها و ساختمانها شده و شرائط را اندکی بهبود می بخشند.

همچنین ترویج استفاده از انرژی های پاک نظیر انرژی باد و نور خورشید جهت مصارف خانگی در شهرهای اطراف تهران می تواند جلوی تشدید این وضعیت را گرفته و حداقل سرعت افزایش دما را اندکی کاهش دهد.

فراموش نکنیم که وضعیت اقلیمی تهران در شرائط حادی قرار دارد و این خطر برای ما نیز هست که دیر یا زود دچار همان مصیبتی بشویم که امروز تهران گرفتار آن شده است.

 

IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 1200 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان دماوند طی سه ماهه اول سال 98
شنبه, 25 خرداد 1398
مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست خبری که با... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس اداره ثبت رفت،سرپرست اداره ثبت آمد
شنبه, 25 خرداد 1398
صبح امروز (شنبه مورخ 25 خرداد 98) مراسم تودیع ریاست سابق... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح احداث تقاطع غیر همسطح شهر آبسرد به جاده فیروزکوه مورد مطالعه قرار می‌گیرد
جمعه, 24 خرداد 1398
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از ابلاغ... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: در دماوند ۵۰۰... ادامه مطلب ...
IMAGE مسیر دشوار تولید در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
به گزارش ایرنا از دماوند، مجید صفری در کارگروه تسهیل و... ادامه مطلب ...
IMAGE قلعه پر ماجرا
پنج شنبه, 23 خرداد 1398
می گویند روستای گرمابسرد واقع در جنوب شرق شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE عاقبت سیل به شهرستان دماوند رسید
سه شنبه, 21 خرداد 1398
بارندگی های رگباری عصر روز دوشنبه 20 خرداد 98 در سرشاخه... ادامه مطلب ...
IMAGE مراقب خطر آتش سوزی مراتع و باغات باشید
دوشنبه, 20 خرداد 1398
سال آبی جاری که از اول مهرماه 97 شروع شده است یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز دور جدید ناپایداری های تابستانه از امروز
شنبه, 18 خرداد 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر مهیا شدن شرائط... ادامه مطلب ...
IMAGE راهبرد اشتباه ویلموتس
جمعه, 17 خرداد 1398
چند هفته ائی است که تیم ملی ایران صاحب یک مربی جدید شده... ادامه مطلب ...
IMAGE 900خودرو در راه شمال
چهارشنبه, 15 خرداد 1398
سردار سید کمال هادیان‌فر در حاشیه بازدید از مرکز... ادامه مطلب ...