گفتمان بلاتکلیف

گفتمان بلاتکلیف

جریان اصلاحات یا همان گفتمان اصلاح طلبی مدتی است که دچار عارضه بلاتکلیفی حاد شده است و بین دوتیغه تیز اصولگرایان و اپوزوسیون برانداز گرفتار شده اند.

از یک سو اصولگرایان و بویژه جریان تندروی این جناح اصلاح طلبان را به برادازی و ضدیت با نظام متهم می کنند و از سوی دیگر براندازان و اپوزوسیون خارج نشین اصلاح طلبان را به عنوان بخشی از نظام مورد هجمه خود قرار می دهند و در این بین بزرگان اصلاحات نیز هنوز تکلیف خود را به درستی نمی دانند.

اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم تمام این بلاتکلیفی و سردر گمی اصلاح طلبان از حوادث سال  88 و پس از انتخابات جنجالی آن سال شروع شد.

متاسفانه در آن سال بزرگان اصلاحات دچار چند دستگی در تصمیم گیری شدند و هر یک راهی متفاوت را انتخاب کردند و در انتها نیز همه با هم ضعیف شدند و پایگاه اجتماعی ایشان در معرض سقوط قرار گرفت.

تمامیت خواهی برخی از اصلاح طلبان،تفرقه و عدم اتحاد در بین احزاب و گروه های اصلاح طلب و بدتر از همه جدا شدن این جریان از اقشار ضعیف جامعه باعث شد که دیگر این جریان قدرت و صلابت سال 76 و 80 را نداشته باشد و بتدریج آنقدر ضعیف شد که در دی ماه 96 بعضی ها مرگ این گفتمان را اعلام کرده و از بازگشت این جریان و گفتمان اعلام ناامیدی کردند.

متاسفانه در حال حاضر بلاتکلیفی و سرگردانی تبدیل به جزئی از وجود جریان اصلاحات شده و مردم نیز تکلیف خود را با این گفتمان نمی دانند.

اگر اصلاح طلبان واقعاً می خواهند کاری بکنند باید اول از خودشان شروع کرده و مرزهای خود را از یک سو با اصولگرایان و از سوی دیگر با جریانات برانداز و معاند نظام بطور دقیق و شفاف مشخص کنند.

مردم واقعاً می خواهند بدانند که اصلاح طلبان بعد از سال 88 کجای بازی ایستاده اند و چه برنامه ائی دارند.آنها می خواهند بدانند که فرق اصلاح طلبان با اصولگرایان در چیست و مرزهای این جریان با جریانات معاند در کجاست؟

مردم می خواهند راهبرد اصلاح طلبان برای حال و آینده کشور را بدانند و مطمئن باشند که اتفاقات سالهای 78 تا 84 دیگر تکرار نمی شود،مردم ما از نزاع های سیاسی دلزده و بیزار هستند و به دنبال ساحل آرامش می گردند.

مردم ایران از تندروی و افراط گرائی متنفر شده اند و به همین دلیل حاضر به همسوئی با جریان برانداز و اغتشاش طلب نیستند و به سرعت چنین حرکاتی را پس می زنند همچنین مردم ایران در عمل نشان داده اند که افراط گرایان و بویژه اصولگرایان تندرو دلخوشی ندارند و با آنها هم جهت نیستند.

بدون شک برگ برنده اصلاح طالبان در انتخابات سالهای 92 و 96 همین گرایش به اعتدالیون و دوری از افراط گرائی بود و اگر قرار است که در سالهای بعد هم باز شاهد موفقیت این گفتمان باشیم باید مشی اعتدال پیگیری شود ولی باید دانست که اعتدال گرائی با بلاتکیفی متفاوت است.

بلاتکیفی و دو زیست بودن بطور قطع به ضرر اصلاح طلبان تمام شده و موجب می گردد تا این جریان عملاً نابود شده و مضمحل گردد و در انتها نیز همه از آثار شوم نابودی این گفتمان ضربه خواهند دید.

فراموش نکنیم که نابودی جریان و گفتمان اصلاحات در نهایت منجر به بر هم خوردن تعادل سیاسی در سپهر سیاسی کشور شده و حتی بیم آن می رود که با قدرت گرفتن گروه های تندرو کشور دچار هرج و مرج و آشوب گردد پس چاره ائی جز زنده نگه داشتن اصلاحات و اصلاح طلبی نیست.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...