IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...
IMAGE پيش بيني هواشناسان جهانی برای منطقه خاورمیانه و ایران طی بهار 2019/بهار پر بارش در انتظار آبسرد
جمعه, 17 اسفند 1397
وضعیت بارش ها در سه ماهه اول سال 98 در فلات ایران چگونه... ادامه مطلب ...

گفتمان بلاتکلیف

گفتمان بلاتکلیف

جریان اصلاحات یا همان گفتمان اصلاح طلبی مدتی است که دچار عارضه بلاتکلیفی حاد شده است و بین دوتیغه تیز اصولگرایان و اپوزوسیون برانداز گرفتار شده اند.

از یک سو اصولگرایان و بویژه جریان تندروی این جناح اصلاح طلبان را به برادازی و ضدیت با نظام متهم می کنند و از سوی دیگر براندازان و اپوزوسیون خارج نشین اصلاح طلبان را به عنوان بخشی از نظام مورد هجمه خود قرار می دهند و در این بین بزرگان اصلاحات نیز هنوز تکلیف خود را به درستی نمی دانند.

اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم تمام این بلاتکلیفی و سردر گمی اصلاح طلبان از حوادث سال  88 و پس از انتخابات جنجالی آن سال شروع شد.

متاسفانه در آن سال بزرگان اصلاحات دچار چند دستگی در تصمیم گیری شدند و هر یک راهی متفاوت را انتخاب کردند و در انتها نیز همه با هم ضعیف شدند و پایگاه اجتماعی ایشان در معرض سقوط قرار گرفت.

تمامیت خواهی برخی از اصلاح طلبان،تفرقه و عدم اتحاد در بین احزاب و گروه های اصلاح طلب و بدتر از همه جدا شدن این جریان از اقشار ضعیف جامعه باعث شد که دیگر این جریان قدرت و صلابت سال 76 و 80 را نداشته باشد و بتدریج آنقدر ضعیف شد که در دی ماه 96 بعضی ها مرگ این گفتمان را اعلام کرده و از بازگشت این جریان و گفتمان اعلام ناامیدی کردند.

متاسفانه در حال حاضر بلاتکلیفی و سرگردانی تبدیل به جزئی از وجود جریان اصلاحات شده و مردم نیز تکلیف خود را با این گفتمان نمی دانند.

اگر اصلاح طلبان واقعاً می خواهند کاری بکنند باید اول از خودشان شروع کرده و مرزهای خود را از یک سو با اصولگرایان و از سوی دیگر با جریانات برانداز و معاند نظام بطور دقیق و شفاف مشخص کنند.

مردم واقعاً می خواهند بدانند که اصلاح طلبان بعد از سال 88 کجای بازی ایستاده اند و چه برنامه ائی دارند.آنها می خواهند بدانند که فرق اصلاح طلبان با اصولگرایان در چیست و مرزهای این جریان با جریانات معاند در کجاست؟

مردم می خواهند راهبرد اصلاح طلبان برای حال و آینده کشور را بدانند و مطمئن باشند که اتفاقات سالهای 78 تا 84 دیگر تکرار نمی شود،مردم ما از نزاع های سیاسی دلزده و بیزار هستند و به دنبال ساحل آرامش می گردند.

مردم ایران از تندروی و افراط گرائی متنفر شده اند و به همین دلیل حاضر به همسوئی با جریان برانداز و اغتشاش طلب نیستند و به سرعت چنین حرکاتی را پس می زنند همچنین مردم ایران در عمل نشان داده اند که افراط گرایان و بویژه اصولگرایان تندرو دلخوشی ندارند و با آنها هم جهت نیستند.

بدون شک برگ برنده اصلاح طالبان در انتخابات سالهای 92 و 96 همین گرایش به اعتدالیون و دوری از افراط گرائی بود و اگر قرار است که در سالهای بعد هم باز شاهد موفقیت این گفتمان باشیم باید مشی اعتدال پیگیری شود ولی باید دانست که اعتدال گرائی با بلاتکیفی متفاوت است.

بلاتکیفی و دو زیست بودن بطور قطع به ضرر اصلاح طلبان تمام شده و موجب می گردد تا این جریان عملاً نابود شده و مضمحل گردد و در انتها نیز همه از آثار شوم نابودی این گفتمان ضربه خواهند دید.

فراموش نکنیم که نابودی جریان و گفتمان اصلاحات در نهایت منجر به بر هم خوردن تعادل سیاسی در سپهر سیاسی کشور شده و حتی بیم آن می رود که با قدرت گرفتن گروه های تندرو کشور دچار هرج و مرج و آشوب گردد پس چاره ائی جز زنده نگه داشتن اصلاحات و اصلاح طلبی نیست.