IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

گفتمان بلاتکلیف

گفتمان بلاتکلیف

جریان اصلاحات یا همان گفتمان اصلاح طلبی مدتی است که دچار عارضه بلاتکلیفی حاد شده است و بین دوتیغه تیز اصولگرایان و اپوزوسیون برانداز گرفتار شده اند.

از یک سو اصولگرایان و بویژه جریان تندروی این جناح اصلاح طلبان را به برادازی و ضدیت با نظام متهم می کنند و از سوی دیگر براندازان و اپوزوسیون خارج نشین اصلاح طلبان را به عنوان بخشی از نظام مورد هجمه خود قرار می دهند و در این بین بزرگان اصلاحات نیز هنوز تکلیف خود را به درستی نمی دانند.

اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم تمام این بلاتکلیفی و سردر گمی اصلاح طلبان از حوادث سال  88 و پس از انتخابات جنجالی آن سال شروع شد.

متاسفانه در آن سال بزرگان اصلاحات دچار چند دستگی در تصمیم گیری شدند و هر یک راهی متفاوت را انتخاب کردند و در انتها نیز همه با هم ضعیف شدند و پایگاه اجتماعی ایشان در معرض سقوط قرار گرفت.

تمامیت خواهی برخی از اصلاح طلبان،تفرقه و عدم اتحاد در بین احزاب و گروه های اصلاح طلب و بدتر از همه جدا شدن این جریان از اقشار ضعیف جامعه باعث شد که دیگر این جریان قدرت و صلابت سال 76 و 80 را نداشته باشد و بتدریج آنقدر ضعیف شد که در دی ماه 96 بعضی ها مرگ این گفتمان را اعلام کرده و از بازگشت این جریان و گفتمان اعلام ناامیدی کردند.

متاسفانه در حال حاضر بلاتکلیفی و سرگردانی تبدیل به جزئی از وجود جریان اصلاحات شده و مردم نیز تکلیف خود را با این گفتمان نمی دانند.

اگر اصلاح طلبان واقعاً می خواهند کاری بکنند باید اول از خودشان شروع کرده و مرزهای خود را از یک سو با اصولگرایان و از سوی دیگر با جریانات برانداز و معاند نظام بطور دقیق و شفاف مشخص کنند.

مردم واقعاً می خواهند بدانند که اصلاح طلبان بعد از سال 88 کجای بازی ایستاده اند و چه برنامه ائی دارند.آنها می خواهند بدانند که فرق اصلاح طلبان با اصولگرایان در چیست و مرزهای این جریان با جریانات معاند در کجاست؟

مردم می خواهند راهبرد اصلاح طلبان برای حال و آینده کشور را بدانند و مطمئن باشند که اتفاقات سالهای 78 تا 84 دیگر تکرار نمی شود،مردم ما از نزاع های سیاسی دلزده و بیزار هستند و به دنبال ساحل آرامش می گردند.

مردم ایران از تندروی و افراط گرائی متنفر شده اند و به همین دلیل حاضر به همسوئی با جریان برانداز و اغتشاش طلب نیستند و به سرعت چنین حرکاتی را پس می زنند همچنین مردم ایران در عمل نشان داده اند که افراط گرایان و بویژه اصولگرایان تندرو دلخوشی ندارند و با آنها هم جهت نیستند.

بدون شک برگ برنده اصلاح طالبان در انتخابات سالهای 92 و 96 همین گرایش به اعتدالیون و دوری از افراط گرائی بود و اگر قرار است که در سالهای بعد هم باز شاهد موفقیت این گفتمان باشیم باید مشی اعتدال پیگیری شود ولی باید دانست که اعتدال گرائی با بلاتکیفی متفاوت است.

بلاتکیفی و دو زیست بودن بطور قطع به ضرر اصلاح طلبان تمام شده و موجب می گردد تا این جریان عملاً نابود شده و مضمحل گردد و در انتها نیز همه از آثار شوم نابودی این گفتمان ضربه خواهند دید.

فراموش نکنیم که نابودی جریان و گفتمان اصلاحات در نهایت منجر به بر هم خوردن تعادل سیاسی در سپهر سیاسی کشور شده و حتی بیم آن می رود که با قدرت گرفتن گروه های تندرو کشور دچار هرج و مرج و آشوب گردد پس چاره ائی جز زنده نگه داشتن اصلاحات و اصلاح طلبی نیست.