ظریف اما مستحکم

ظریف اما مستحکم

«...(جان)کری در برابر مردی که داشت با او مذاکره می‌کرد (محمدجواد ظریف) هیچ شانسی نداشت،اولین باری که آن مرد(ظریف) را دیدم، او را در یک برنامه دیدم... من او را نگاه کردم و بعد از سه دقیقه تماشا گفتم امکان ندارد کری بتواند از پس مذاکره با این مرد برآید. بعداً دیدیم که همین‌طور هم شد...»

هنگامیکه دونالد ترامپ این سخنان را در مورد محمد جواد ظریف(وزیر امور خارجه کشورمان)می گفت بطور قطع و یقین هیچگاه تصور نمی کرد که روزی خودش هم جلوی این دیپلمات کوتاه قامت همواره خندان کم بیاورد ولی زمان نشان داد که حتی ترامپ هم با آن همه ادعا چیز زیادی برای گفتن در مقابل ظریف ندارد.

شاید ما امروز متوجه نشویم که محمد جواد ظریف کیست ولی زمان به خوبی نشان خواهد داد که او از جنس آدم های اسطوره ائی و خاص است که مشابه آن در ایران و حتی جهان کمتر یافت می گردد.

بدون اغراق در بین وزرای امور خارجه کشورهای مختلف جهان کمتر شخصی پیدا می شود که بتواند از پس این مرد بربیاید.

وزرای امور خارجه چین ،فرانسه،آلمان و انگلیس دیپلمات هائی معمولی هستند که در یک چارچوب مشخص و برنامه ریزی شده فعالیت می کنند،وزیر امور خارجه روسیه نیز آلت دست پوتین است و اختیار چندانی از خود ندارد و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز بیش از آنکه یک دیپلمات باشد یک مامور اطلاعاتی است که به شدت از ترامپ حساب می برد و چندان اهل مذاکره نیست،وزیر امور خارجه عربستان نیز یک دلقک است که حتی توانائی اداره یک مهد کودک را هم ندارد تا چه رسد به اداره دستگاه دیپلماسی یک کشور و وزرای امور خارجه بقیه کشورها نیز آنچنان بی نام و نشان هستند که اصلاً محلی از اعراب نداشته و جائی به حساب نمی آیند.

البته در دنیای سیاست وزرای امورخارجه زیرک تر،حرفه ائی تر و البته موفق تر از ظریف هم وجود داشته اند که می توان از آن بین به هنری کیسینجر اسطوره روابط خارجی ایالات متحده آمریکا اشاره داشت که در نوع خود یک نابغه بود و هنوز هم نظرات او در روابط خارجی آمریکا مورد توجه می باشد.

بدون شک حتی اگر خود ترامپ هم با آن همه ادعا بخواهد با ظریف مذاکره کند بعید است که به نتیجه ائی بهتر از نتیجه ائی که جان کری رسید برسد.

با این همه چند روزی است که متاسفانه می بینیم بعضی از افراد در داخل کشور سهواً و یا عمداً محمد جواد ظریف را مورد هجمه خود قرار داده و با بهانه های واهی درصدد تخریب او هستند.

چندی پیش محمد جواد ظریف در مصاحبه ائی با یکی از خبرگزاری ها در خصوص موضوع لوایح FATF بیان داشت:

«...اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این نگرانی ها منافع اقتصادی است.
بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند...»

او در مورد اینکه آیا فکتی برای این ادعا دارد یا خیر گفت: ...اگر کدی هم در این باره داشته باشم امکانش را ندارم که علنی کنم؛ ولی کدهای زیادی در مورد میزان پولشویی در کشور وجود دارد... من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند...»

او به برخی فضا سازی ها علیه بودجه وزارت خارجه نیز اشاره کرد و گفت: مجموع بودجه وزارت خارجه از دلاری و ریالی و حقوق کارمندان و اجاره نمایندگی ها هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که برخی ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند.

ظریف گفت: با این وضعیت ما نمی‌توانیم با آن فضا سازی مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند. آنها میتوانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند.

او تاکید کرد: من هیچ دستگاهی را متهم نمیکنم؛ من افرادی که در این قضیه منافع دارند را پشت القا این تصورات میدانم...»

همین اظهارات محمد جواد ظریف کافی بود تا بعضی ها که از این اظهارات به شدت احساس خطر کرده بودند او را مورد شدیدترین هجمه های خود قرار داده و تمام دستاوردهای او را یکجا نا دیده بگیرند و برخی دیگر نیز احساساتی شده و در مقابل او موضع گیری کنند.

البته بسیاری از کسانیکه امروز محمد جواد ظریف را می کوبند از ابتدا نیز با او و کارهای او در دستگاه دیپلماسی و حتی دستاوردهای او در مذاکرات برجام مخالف بودند و کلاً برجام را خیانت به نظام می دانستند و امروز نیز از ترس جمع شدن سفره بساط پولشوئی و فساد مالی به او حمله می کنند.

محمد جواد ظریف زیرک تر و باهوش تر از آن است که دم به تله این جنجال آفرینان بدهد،او که یک تنه وزرای امور خارجه 6 کشور را به زانو درآورد و دسیسه های پشت پرده سران کشورهای عربستان،امارات و اسرائیل را نقش بر آب کرد به راحتی می تواند از پس این هوچی گری ها برآمده و ماجرا را جمع کند ولی آیا تا به حال کسی به هزینه های حیثیتی این ماجراآفرینی ها برای نظام و انرژی صرف شده در رابطه با این نوع موضوعات فکر کرده است؟

آنها که مدعی هستند در ایران پولشوئی نیست یا اصلاً نمی دانند که پولشوئی چیست یا اگر می دانند خود درگیر این مفسده هستند.

انکار پولشوئی در نظام اقتصادی بی در و پیکر ایران انکار بدیهیات است.

اگر پولشوئی در ایران نیست پس پول تجارت مواد مخدر و قاچاق کالا و ارز تحت چه عنوانی در بانک ها سپرده گذاری می گردد؟اگر پولشوئی نداریم پول ناشی از اختلاس و فساد مالی چگونه در نظام اقتصادی ما به حرکت در می آید؟اصلاً این پول های بادآورده را کدام باد با خود آورده؟

امروز کسانیکه به محمد جواد ظریف حمله می کنند قصد دارند تا برای تطهیر خود یک اسطوره و یک دیپلمات کارکشته خبره را فدا کنند غافل از آنکه اشخاصی مانند محمد جواد ظریف سرباز جان بر کف نظام در جنگ دیپلماسی هستند و تضعیف و یا حذف او عملاً به تضعیف کلیت نظام منجر می گردد و در انتها نیز همان کسانیکه امروز ظریف را می کوبند بیشترین ضرر را از این موضوع خواهنددید.

مرکز خدمات حقوقی آبسرد
IMAGE نیمه دوم هفته دوم خرداد،افزایش دما به همراه بارش های رگباری
شنبه, 04 خرداد 1398
بطور طبیعی در فلات مرکزی ایران خرداد ماه زمان آغاز... ادامه مطلب ...
IMAGE انسداد و مسلوب المنفعه شدن 8 حلقه چاه آب غیر مجاز
شنبه, 04 خرداد 1398
ظاهراً این روزها شهرستان دماوند علاوه بر مشکل زمین... ادامه مطلب ...
IMAGE شب های قدر بر مومنان خدا جو گرامی باد
جمعه, 03 خرداد 1398
شب قدر است و من قدری ندارم چه سازم توشه قبری ندارم شب... ادامه مطلب ...
IMAGE شروع موج جدید بارش های رگباری از هفته آخر اردیبهشت/خرداد با باران می آید
یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398
مطابق آخرین خروجی مدل های میان مدت هواشناسی با نفوذ... ادامه مطلب ...
IMAGE آنها که بر طبل جنگ می کوبند...!
شنبه, 21 ارديبهشت 1398
این روزها تنش لفظی بین ایران و ایالات متحده آمریکا به... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان هر جنگی مذاکره است!
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
نگاه تحليلگران: "پایان هر جنگی مذاکره است!" علی آهنگر،... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح وضعیت آب روستائی در شهرستان دماوند
پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی در روزهای پایانی هفته
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398
از امروز (چهارشنبه 18 اردیبهشت) بتدریج با ورود یک موج... ادامه مطلب ...
IMAGE از ساسی مانکن تا آبراهام لینکلن
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
صبح روز سه شنبه (17 اردیبهشت 98)در حالیکه همه نگاه ها... ادامه مطلب ...
IMAGE روسیه برنده نهائی جنگ ایران و آمریکا
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
ظاهراً روس ها از اینکه بین ایران و آمریکا جنگی اتفاق... ادامه مطلب ...
IMAGE خروج ایران از برجام،همان چیزی که ترامپ می خواهد
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398
در خبرهای امروز آمده بود که ، احتمالا حسن روحانی،... ادامه مطلب ...
IMAGE حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد
یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398
حلول ماه مبارک رمضان بر تمام مسلمانان جهان و بویژه... ادامه مطلب ...