IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

شهروند ایرانی و دولت محوری!

شهروند ایرانی و دولت محوری!

به قلم مهران صولتی- کانال خبری شرق آنلاین

فراز و فرود دلار طی چندماه اخیر دست کم این خاصیت را داشت که از نگاه تقلیل گرایانه و دولت محور ما به مسائل پیچیده اجتماعی پرده برداشت.

 چه آن زمانی که صعود قیمت ارز دستاورد بی تدبیری و بی عرضه گی دولت تلقی شد و چه اکنون که سقوط ناگهانی بهای آن، نتیجه فریب کاری دولت قلمداد می شود، تنها یک چیز در تحلیل های مردم عادی و حتی برخی تحصیل کردگان مشهود است؛ "دست دولت پشت همه قضایا است!". کسی هم نمی پرسد این دولت بی عرضه که نتوانست مانع افزایش افسار گسیخته قیمت ارز شود چگونه توانست ناگهان بهای دلار را به نحو قابل توجهی کاهش دهد؟!

این در حالی است که عموم کارشناسان اذعان دارند که دولت در ایران به دلیل تزاحمات زیادی که از سوی سایر نهادها متوجه آن است تا حد زیادی ناکارآمد است. دولتی که نه می تواند درست مالیات بگیرد، نه قادر است معوقات بانکی را وصول کند و نه می تواند هزینه های خود را کاهش داده و اندکی خود را چابک تر سازد چه توقعی است که بتواند یک تنه بازار آشفته ارز را سامان دهد؟

اما محوریت دولت در تحلیل ها، با گذشت بیش از یک صده از وقوع مشروطیت همچنان با ما همراه است.

از پیش از مشروطه که دولت تنها چند وزارت خانه داشت، تا عصر پهلوی اول که حکومتی شبه مدرن شکل گرفت شبح دولت همواره بر سر ایرانیان در حرکت بوده است. پیش از مشروطه روشنفکرانی مانند ملکم خان چون مهمترین علت عقب ماندگی ایران ما را ناکارآمدی نظام اداری کشور می دانستند کوشیدند تا ناصرالدین شاه و سایر متنفذین دربار را ترغیب کنند که بوروکراسی را همچون تلگراف از خارج وارد کرده و بتوانند چند‌کرور بیشتر مالیات از مردم اخذ کنند...!

حکومت شبه مدرن پهلوی هم که آمد حضور دولت به دلیل سازمان یافتگی و اتکای آن بر ارتش و بوروکراسی در عرصه سیاسی ایران پررنگ تر از پیش شد. اینک دولت نه تنها کارگزار عمران و آبادانی ایران بود بلکه کوشید تا روابط اجتماعی را بازتنظیم و شهروندانی تراز تجدد پرورش دهد. اقداماتی از قبیل انجام سرشماری، صدور شناسنامه، لباس متحدالشکل و کشف حجاب بنا بود تا جامعه ای مدرن و مردمی در خور پیشرفت آمرانه رضاشاه خلق کند.

چیرگی دولت در دوران پهلوی دوم ادامه یافت و اگر چه تصور می شد که حضور چشمگیر مردم در انقلاب ۵۷ می تواند دولتی مردمی ایجاد کند، به زودی روشن شد که همان نظم بوروکراتیک قبلی احیا شده است.

با این اوصاف اکنون مشخص شده است که به تناسب حضور دولت در زیست جمعی ما ایرانیان، ذهنی دولت زده نیز به ما ارث رسیده است، ذهنیتی که دولت را محور تمام تحولات اجتماعی تلقی کرده و به نحوی متناقض نما هم از او می گریزد و هم به او پناه می برد! هم او را بی عرضه می پندارد و هم خود را مغبون از فریب کاری او احساس می کند.

آنچه اما در این میان از دست می رود جایگاه جامعه و تاثیر وضعیت پیرامونی بر کارکرد و مناسبات تاریخی دولت در ایران است، به نظر می رسد در فقدان نگاهی که بتواند از دولت در معنای تنها نیروی تعیین کننده تحولات فاصله گرفته و همزمان به جامعه وزنی مساوی با آن بدهد ما همچنان ناگزیر از توقف در منازل اولیه توسعه یافتگی خواهیم بود!