IMAGE هواشناسی هفته آخر آبان 97
جمعه, 25 آبان 1397
هفته ائی که پشت سر گذاشتیم بدون شک یکی از درخشان ترین هفته های چند سال اخیر از نظر بارشی در شهر آبسرد بود و همانند آبسرد دماوند بسیاری از شهرهای کشور بویژه در نیمه شمالی و غربی کشور شاهد بارش رحمت الهی به شکل برف و باران بودند. ولی هفته بعد(26 آبان تا 2 آذر)اوضاع جوی با این هفته کاملاً متفاوت بوده و دیگر خبری از بارش های خوب در شهر آبسرد نخواهد بود  چرا که در یک چشم انداز کلی از روز شنبه(26 آبان) تا جمعه(2 آذر) تقریباً جوی پایدار بر منطقه حاکم خواهد بود و به غیر از رشد موقتی ابر بر روی ارتفاعات و سرمای شبانگاهی پدیده جوی خاص دیگری در منطقه ما اتفاق نخواهد افتاد. از نظر دمائی نیز طی تمامی شب های هفته پیش رو دمای  نزدیک صفر را در شهر آبسرد خواهیم داشت و ممکن است دمای بامدادی در صبح یکشنبه تا 1 درجه زیر صفر نیز کاهش یابد البته در تمامی روزهای هفته پیش رو دمای بیشینه (دمای سایه در ساعات میانی روز) بالای صفر خواهد بود و به قول معروف یک هوای مطبوع کاملاً پائیزی را در شهر آبسرد خواهیم داشت. البته با توجه به خروجی نقشه های پیش بینی بلند مدت(سه ماهه)هواشناسی می توان انتظار داشت که طی هفته های اول و دوم آذر ماه نیز شاهد شروع مجدد بارش ها در منطقه باشیم که امیدواریم بارش های آذرماه نیز به خوبی بارش های هفته سوم آبان باشند(انشاء الله) ادامه مطلب ...
IMAGE کارنامه 3 ساله شهردار آبسرد
یکشنبه, 20 آبان 1397
اوائل آذر ماه 94 بود که سید محمد رفیعی طباطبائی با حکم فرمایشی استاندار وقت تهران و رای اجباری شورای شهر نیمه معلق شهر آبسرد، سکان هدایت شهرداری آبسرد دماوند را در دست گرفت و توفیق اجباری خدمت به مردم آبسرد نصیب ایشان گردید. ادامه مطلب ...
IMAGE هفته بارندگی آبسرد
یکشنبه, 20 آبان 1397
از امروز(یکشنبه 20 آبان 97 ) با ورود موج جدید بارشی از سمت غرب به داخل کشور شاهد شروع ناپایداری ها در بخش های گسترده ائی از کشور و بویژه مناطق غربی و دامنه های زاگرس هستیم که  بتدریج از اواسط وقت امروز با گسترده شدن مناطق تحت تاثیر این سامانه در دامنه های جنوبی البرز و منطقه ما نیز شاهد شروع بارش ها خواهیم بود. ادامه مطلب ...
IMAGE وعده ساخت مجتمع بزرگ گردشگری در شهر آبسرد
چهارشنبه, 16 آبان 1397
مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با حضور صفری فرماندار دماوند،میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس و جمعی از مدیران شهری و شهرستانی از محل احداث هتل و امکانات اقامتی در بلندای بوستان غدیر آبسردبازدید کردند . ادامه مطلب ...
IMAGE پاس گل شورای نگهبان به ترامپ در روز ۱۳ آبان
چهارشنبه, 16 آبان 1397
بعضی وقت ها بعضی ها نادانسته کارهائی می کنند که مصداق عینی ضرب المثل های دوستی خاله خرسه و آب به آسیاب دشمن انداختن می باشد. تازه ترین نمونه از این اقدامات آنچنانی «اعلام نتیجه رد CFT از طرف شورای نگهبان»آن هم درست در روز 13 آبان و هم زمان با شروع دور دوم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران می باشد که واقعاً یک پاس گل عالی به ترامپ،اسرائیل و آل سعود بود و به نوعی همه ما را ناامید کرد. ادامه مطلب ...
IMAGE زمستان نزدیک است
چهارشنبه, 16 آبان 1397
طی ساعات گذشته شهر آبسرد شاهد بارش بسیار خوب باران بود و این رحمت الهی به چهره پائیزی شهر آبسرد رنگ و طراوت دیگری بخشید و ترکیب رنگ سفیدابرهای نزدیک سطح زمین در دامنه کوه و رنگ های زرد و فرمز باغ ها زیباترین مناظر پائیزی را خلق کردند. ادامه مطلب ...
IMAGE ایام 28 و 30 صفرسالروز رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) وامام رضا (ع) تسلیت باد
چهارشنبه, 16 آبان 1397
ایام بیست و هشتم سالروز رحلت پیامبر اکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین سی ام صفر سالروز شهادت غریبانه حضرت امام رضا(ع) بر تمام مسلمین جهان و علی الخصوص شیعیان آن امامان معصوم تسلیت باد. ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 30 هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در دماوند
یکشنبه, 13 آبان 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند از تخریب 30 هکتار از ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه وادان دماوند خبر داد و گفت: همچنین پنج واحد ساختمانی غیرمجاز در منطقه آبسرد تخریب شد. ادامه مطلب ...
IMAGE مشکل اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان، کاهش شدید مقبولیت است
شنبه, 12 آبان 1397
روزنامه شرق در سرمقاله امروز (12 آبان 97)خود نوشت:احزاب دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا به‌عنوان دو حزب فراگیر که طیف‌های متفاوتی از تفکرات وابسته به خود را رهبری می‌کنند، دچار افت مقبولیت شده‌اند و به‌ تبع آن بسیاری از حامیان‌شان را از دست داده‌اند. ادامه مطلب ...
IMAGE احتمال بارندگی در روزهای پایانی هفته
شنبه, 12 آبان 1397
هفته پیش رو از نظر تغییرات جوی دارای دو نیمه کاملاً متفاوت خواهد بود،بدین شکل که نیمه اول هفته شامل روزهای شنبه،یکشنبه و دوشنبه آسمان در شهر آبسرد عموماً نیمه ابری خواهد بود و خبری از بارش نیز در این شهر و مناطق مجاور آن نیست و دمای هوا نیز اندکی افزایش خواهد یافت که این افزایش چندان محسوس و ملموس نبوده و بیشتر خود را در دمای بیشینه(دمای نیمروزی) نشان خواهد داد ولی نیمه دوم هفته با تقویت جریانات بارشی که از سمت غرب وارد کشور ما می شود و با تضعیف پر فشار سرد سیبری در دامنه های جنوبی البرز شرائط برای بارش های نسبتاً خوب در منطقه ما فراهم خواهد شد و انشاء الله طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه شاهد بارش رحمت الهی در شهر آبسرد و مناطق مجاور آن خواهیم بود. ادامه مطلب ...

بحران آب در شهرستان دماوند جدی است

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بحران آب در شهرستان دماوند جدی است

به گزارش خبرگزاری فارس از دماوند

این روزها آنچنان درگیر بازار داغ ارز و سکه هستیم که شاید کمتر توجهی به سایر موضوعات اطراف خود داشته باشیم که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.همه ما گاهی فراموش می‌کنیم که علاوه بر اهمیت کاهش تورم و فراهم شدن زمینه تأمین مایحتاج زندگی، وضعیت آب، این نعمت ارزشمند که مایه حیات تلقی می‌شود، بحرانی شده و سطح بسیاری از سدهای تأمین‌کننده آب مورد نیاز کاهش یافته است.

پیش از این بارها با صحنه‌هایی همچون باز بودن شیر آب، شست‌وشوی خودرو، فرش و حیاط منازل مواجه می‌شدیم که افراد با لذت از آب شرب استفاده می‌کردند، غافل از اینکه به دست خود سرمایه ملی را به باد می‌دهند؛ اما خوشبختانه این روزها کمتر کسی با این صحنه‌ها مواجه می‌شود.

در این خصوص، می‌توان از افزایش سطح اطلاعات عمومی از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی به عنوان عامل بازدارنده و مهم در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب نام برد.

عوامل بسیاری در هدر رفت آب مؤثرند که یک نمونه از آن، عدم آبیاری مناسب در مصارف کشاورزی است که خوشبختانه با افزایش آگاهی کشاورزان در این زمینه، این امر قدری مرتفع‌ شده است؛ هرچند که همچنان نیازمند همکاری کشاورزان هستیم.

ویلانشینی؛ زمینه‌ساز رشد معضل کم‌آبی

از سوی دیگر،حفر چاه‌های غیرمجاز به ویژه در مناطق خوش آب‌وهوا و به اصطلاح«ویلایی‌نشین»، از دیگر معضلات در خصوص استفاده از آب‌‌های زیرزمینی بوده که زمینه‌ساز کاهش سطح آب و رشد معضل کم‌‌آبی است.

شهرستان دماوند از جمله مناطقی است که به دلیل آب‌وهوای مساعد و طبیعت مناسب، پذیرای میهمانان بسیاری از سراسر کشور است؛ به‌گونه‌ای که «ییلاق» پایتخت‌نشینان شده و افراد در فصل تابستان به این شهرستان بکر سفر می‌کنند.

این امر زمینه‌ساز افزایش ساخت‌‌وساز شده است و مسلماً هر ساخت‌وسازی در دل کوه و دشت، حفر چاه را به همراه خواهد داشت؛ این موضوع به اندازه‌ای پررنگ شده که در سال 1396، بیش از 151 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان دماوند مسدود شد.

لزوم شناسایی استفاده‌کنندگان غیرمجاز منابع آب زیرزمینی

به گفته حسن ابراهیمی بسابی، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند، برآوردها بر اساس آمار غیر رسمی نشان از وجود حدود هفت‌هزار حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان دارد که باید شناسایی شوند، زیرا اگر بنا به استفاده غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی باشد، قطعاً به حقوق دیگران تجاوز می‌شود.

ابراهیمی بسابی با تأکید بر این موضوع عنوان کرد: شاید پیش از این با حفر 10 متر از زمین دسترسی به آب امکان‌پذیر بود، این در حالی است که اکنون در مواردی با حفر 300 متر از زمین می‌توان به آب دست یافت.

مسدودسازی بیش از 70 حلقه چاه غیرمجاز در 6 ماهه امسال

به هر جهت، خوشبختانه با به‌کارگیری تمهیدات مناسب از سوی نهادهای ذی‌ربط، بسیاری از حلقه‌های چاه غیرمجاز شناسایی شده و اقدامات لازم در جهت مسدودسازی آنها صورت گرفته است.

در این میان می‌توان به مسدودسازی بیش از 70 حلقه چاه غیرمجاز در 6 ماهه نخست سال جاری در شهرستان دماوند اشاره کرد که بنا به گفته منصور مردانی، مدیر امور منابع آب این شهرستان با انسداد چاه‌های غیرمجاز به صورت سالانه، میزان 0.842 میلیون مترمکعب در سال از خروج آب از دشت‌های این شهرستان جلوگیری شده است.

اما ظاهراً موضوع بحران آب بسیار جدی‌تر از این است و به بیانی دیگر، می‌توان گفت که شهرستان دماوند در وضعیت خشکسالی قرار دارد.

وضع نابسامان آب سفره‌های زیرزمینی در کشور

حمیدرضا رمضانی، کارشناس ارشد هیدرولوژی و بحران خشکسالی در این خصوص می‌گوید: وضعیت آب سفره‌‌های زیرزمینی نه تنها در شهرستان دماوند، بلکه در کل کشور نابسامان است؛ طبق قانون سازمان ملل متحد، هر کشور مجاز است که سالانه 20 درصد از آب سفره‌های زیرزمینی مصرف کند، این در حالی است که ایران تنها کشوری است که 95 درصد از منابع آب سفره‌های زیرزمینی را مورد استفاده قرار داده است.

در نگاهی اجمالی از نظر عوام، شهرستان دماوند منطقه‌ای کوهستانی و همراه با بارش فراوان به نظر می‌رسد؛ در حالی که ارتفاع این شهرستان از سطح دریا زیاد است و شهرستان‌های هم‌جوار در ارتفاع بسیار پایین‌تری از آن قرار دارند.

فرونشست زمین طی سال‌های آینده در منطقه دماوند

رمضانی از وجود بیش از 10 هزار حلقه چاه عمیق در شهرستان دماوند به عنوان فاجعه‌ نام برده و علاوه بر این، دماوند را به عنوان منبع تأمین‌کننده سفره‌های زیرزمینی شهرستان‌های هم‌جوار برشمرد و همچنین شیب زیاد شهرستان دماوند را عاملی در جهت خروج آب از این شهرستان خواند.

وی اظهار کرد که متأسفانه سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان دماوند بین 17 تا 20 میلیون مترمکعب به صورت سالانه بیلان منفی دارد و قطعاً در طی یک یا دو سال آینده با فرونشست زمین در این منطقه مواجه خواهیم بود.

نکته حائز اهمیت این است که فرونشست زمین آخرین مرحله از بیابان‌زایی در کره زمین است که زمین در این مرحله برای همیشه منابع آبی، خاک، کانی و معادن خود را از دست می‌دهد.

رمضانی عنوان کرد: در حال حاضر، چاه‌های عمیقی که در شهرستان دماوند حفر می‌شود به شیره زمین برخورد می‌کند؛ از این رو، با وجود تخلیه سفره‌های زیرزمینی آب، از آب موجود در دریاچه تار و هویر استفاده می‌شود که در نتیجه این امر، دریاچه تار دماوند با افت شدید میزان آب مواجه شده و در صورت عدم به کارگیری از تدابیر لازم، قطعاً این دریاچه خشک می‌شود.

افت شدید میزان آب در دریاچه تار

وی با تأکید بر کنار گذاشتن کشاورزی به شیوه سنتی، از آبیاری قطره‌ای به عنوان شیوه‌ای منسوخ در دنیا نام برد که اکنون در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

وی از کشت دیم به ویژه کشت گل‌ محمدی در شهرستان دماوند به عنوان یکی از مواردی که محجور مانده نام برد و گفت: اگر بخواهیم در این شهرستان با کمترین میزان استفاده از آب، علاوه بر ایجاد اشتغال به درآمد، ارزش افزوده و بالاترین میزان بهره‌وری دست یابیم، می‌توانیم این امر را مدنظر قرار دهیم و به اصلاح الگوی مصرف بپردازیم.

خطر 5200 حلقه چاه ویلاهای دماوند برای سفره‌های زیرزمینی

البته بنا بر گفته مجتبی صفدری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران، گزینه‌های در جهت تأمین آب شرب در این منطقه وجود دارد که تأمین آب از منطقه جورد رودهن و انتقال آب از سد نمرود از گزینه‌های مد نظر است؛ هرچند که لازمه این امر، عزمی شهرستانی است و اگر اقدامات لازم انجام نشود، در آینده با مشکل اساسی مواجه خواهیم بود.

وی از افت ۶۰ متری آب سفره‌های زیرزمینی منطقه آبسرد خبر داد و در این خصوص بیان کرد: شورای تأمین شهرستان دماوند باید به سرعت تشکیل شده و سهمی را در اختیار منطقه آبسرد قرار دهند تا مشکلات رفع شود.

صفدری وجود تعداد پنج‌هزار و 200 واحد ویلایی با همین تعداد چاه غیرمجاز را عاملی در جهت به خطر انداختن سفره‌ها و ایجاد آلودگی برشمرد و در خصوص شهر دماوند گفت: تاکنون چندین چاه از مدار خارج شده است و نمی‌توانیم برای تأمین آب آن خوش‌بین باشیم که باید از رودخانه تار در فصولی که آب دارد با تصفیه‌خانه اضطراری مشکل تأمین آب را برطرف سازیم.

مایه حیات با بحران «حیاتی» مواجه است

به هر تقدیر، نکته قابل توجه این است که آب به عنوان «مایه حیات» با بحران جدی مواجه است و اگر توجه لازم به حفظ و حراست از آن صورت نگیرد، قطعاً به عنوان یکی از موضوعات جدی در آینده مطرح خواهد بود و هر یک از ما به عنوان یک ایرانی در این خصوص نقش مهمی بر عهده داریم.

از سوی دیگر، لازم است که مسؤولان مربوطه توجه ویژه‌ای به آینده بحرانی در شهرستان دماوند و استان تهران داشته باشند؛ امروز با کارهای اساسی نباید گذاشت تا دماوندی که به طبیعت بکرش معروف است، از آن تنها یک خوش نامی در تاریخ بماند.