غفلت از زلزله

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
غفلت از زلزله

تا همین دو هفته پیش زلزله و اخبار مرتبط با این پدیده نقل تمامی محافل و مجالس بود و همه از پیر و جوان گرفته تا خرد و کلان کارشناس زلزله شده بودند و هر کسی از ظن خود در این خصوص اظهار فضلی می کرد و بدتر آنکه تیتر یک روزنامه ها و پایگاه خبری و کانال های تلگرامی هم پر شده بود از کلید واژه زلزله و راه های مقابله با آن...!

تقریباً در روزی که زلزله 2/5 ریشتری آمد تا روز هفتم دی ماه سوپر استار شبکه های اجتماعی آقایان دکتر زارع و دکتر عکاشه بودند و حتی وقتی از بچه ها سئوال می شد که دوست دارید در آینده چه کار شوید جواب می دادند "می خواهیم عکاشه شویم...!" و وب سایت محبوب مردم نیز سایت مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران شده بود و همه صبح که از خواب بیدار می شدند اول به کانال مرکز لرزه نگاری و سایت آن مرکز سر می زدند!

اما با شروع اعتراضات و اغتشاشات سیاسی در کشور ظاهراً تاریخ مصرف زلزله و ترس از زلزله و پس لرزه و پیش لرزه و ... اخبار آن هم به پایان رسید و دیگر هیچ کس پیگیر داستان زلزله نیست،اما با همه این اوضاع و احوال زلزله همچنان می آید...

زمین ایران کماکان می لرزد و معلوم  نیست که کی و کجا قرار است بر سر ما ایران خراب شود،زلزله می آید و هنوز هم سایت مرکز لرزه نگاری پر است از گزارش های قرمز رنگ و ستاره دار.

شاید بخاطر همین غفلت ما بود که هیچ کس زلزله 1/2 ریشتری چناران رودهن را ندید و لرزش های خرد و خفیف گسل مشاء را درک نکرد.

همیشه همین بوده...اول زلزله می آید و می لرزاند و خراب می کند و می کشد و بعد همه ما متوجه حضور زلزله می شویم و هیجان زده و ملتهب به فکر مقابله با زلزله می افتیم.

فراموش نکنیم که گسل های زیر پای ما کماکان بیدار و فعال و البته منتظر برای شروع فعالیت هستند و درست زمانی که ما آنها را فراموش کرده ایم ناغافل و بی و سر و صدا سراغ ما خواهند آمد و ظرف چند دقیقه حساب کار ما را خواهند رسید...و شاید آن زمان دیگر برای فکر کردن به زلزله دیر شده باشد پس تا فرصت هست هشیار باشیم.