در حاشیه اعتصاب

در حاشیه اعتصاب

هنوز 6 ماه از حوادث دی ماه 96 نگذشته است که بار دیگر یک بحران خود ساخته دیگر دامنگیرکشور شده و جو عمومی کشور با یک تشنج سیاسی اقتصادی مواجه شد.

سقوط آبشاری ارزش ريال در مقابل ارزهای خارجی و رکورد زنی قیمت طلا و سکه و انفجار تورمی بویژه در زمینه کالاهای وارداتی در کنار رکود ناشی از بلاتکلیفی برجامی باعث شد که این بار بازاریان که اصولاً افرادی آرام و محافظه کار می باشند دست از کار بکشند و با اعتصاب و راهپیمائی و بعضاً درگیری مراتب نارضایتی خود نسبت به اوضاع اقتصادی و البته سیاسی کشور را اعلام نمایند.

هر چند این بار نیز مانند حوادث دی ماه غائله به سرعت جمع شد ولی ظاهراً نارضایتی ها چون آتش زیر خاکستر کماکان به قوت خود باقی است و بسیاری از شهروندان با نگرانی صرفاً بیننده اتفاقات هستند.

با آنکه قرار است تحریم های یک جانبه آمریکا از ماه نوامبر به اجرا در بیاید ولی اقتصاد ایران از هم اکنون به پیشواز این تحریم ها رفته و قبل از اینکه کسی ما را تحریم کند ما خودمان را در شرائط تحریمی قرار داده ایم.

البته ظاهراً این نگرانی و خود تحریمی ها چندان هم بلاوجه نیست چرا که بازاریان و تجار عمده از هم اکنون شاهد آماده شدن شرکای تجاری غربی و شرقی خود برای آغاز تحریم ها هستند و به همین دلیل تجار و بازرگانان با دریافت این پیش نشانه ها متوجه وخامت اوضاع شده اند.

از سوی دیگر بسیاری از شهروندان ایرانی کلیت نظام(قوای سه گانه و نهادهای انقلابی)را بواسطه برخی بی تدبیری ها مقصر بحران ارزی و سقوط اقتصادی می دانند و تلویحاً خواستار چاره اندیشی بزرگان برای کشور می باشند.

ولی در این میان چند واقعیت تلخ نیز وجود دارد که لازم است مردم و مسئولان این واقعیت ها را پذیرفته و به دنبال راه چاره برای آنها باشند.

 • برخلاف عقیده برخی ها که معتقد بودند( و شاید هم هستند) که تحریم ها فقط یک کاغذ پاره بی ارزش است و اثری بر اقتصاد ما ندارد،تحریم ها یک واقعیت تلخ واقعی بوده و جامعه ما به شدت در مقابل تحریم و حتی تهدید به تحریم واکنش منفی از خود نشان می دهد.
 • بر خلاف نظر دلواپسان و مخالفان برجام،این معاهده بین المللی بسیار به نفع ایران بوده و لغو آن به ضرر ایران می باشد و چرا که جامعه جهانی حاضر بود که بابت این معاهده امتیازات بی شماری به ایران بدهد ولی امروز از ترس آمریکا این امتیازات به خطر افتاده است.
 • دولت آمریکا کدخدای دهکده جهانی نیست بلکه ارباب زورگو و بی منطق این دهکده است و بسیاری از کشورهای جهان از آمریکا ترس واقعی دارند و حاضرند بخاطر جلب نظر این ارباب ظالم هم که شده بر علیه ایران موضع گیری کنند.
 • شرکای تجاری اروپائی و آسیائی ایران بویژه اعضاء اتحادیه اروپا،کره ائی ها و ژاپنی ها به شدت گوش به فرمان دولت آمریکا هستند و به هیچ شکلی حاضر به سرشاخ شدن با آمریکا نمی باشند.
 • هر چند چینی ها خود را مستقل از آمریکا می دانند ولی آنها با داشتن مبادلات تجاری هزاران میلیارد دلاری با ایالات متحده آمریکا در عمل طرف آمریکائی ها را می گیرند و در نهایت حاضر هستند در قبال نفت اجناس بنجل خود را به ایرانی ها قالب کنند و گوش ما را مفت و مجانی ببرند،ضمن آنکه هندی ها و کشورهای جنوب شرق آسیا نیز همین نقشه را برای ما دارند.

هم اکنون 90 درصد اقتصاد چین،هند و کشورهای جنوب شرق آسیا به فناوری،سرمایه گذاری و بازار مصرف آمریکا اتکاء داشته و در صورت خروج سرمایه آمریکا از این کشورها و یا کاهش روابط تجاری آمریکا با این کشورها اقتصاد آنها ظرف چند ساعت سقوط کرده و ورشکسته خواهند شد پس به طبع آنها با آمریکا مقابله نخواهند کرد.

 • بطور کلی کشورهای آفریقائی و آمریکای لاتین مهره های چندان مهمی در اقتصاد جهانی نیستند و به احتمال زیاد به غیر از ونزوئلا(که خود درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و تورم چند هزار درصدی است)،بولیوی و کوبا سایر کشورهای آمریکای جنوبی و لاتین در صف آمریکا قرار خواهند گرفت و در آفریقا نیز فقط و فقط زیمباوه کمی به ما تمایل دارد که آن تمایل نصفه نیمه هم احتمالاً با رشوه عربستانی ها کمرنگ خواهد شد.
 • حساب روسیه از بقیه جدا می باشد چرا که روس ها در تمام طول تاریخ خود فقط و فقط به دنبال استثمار ایران بوده اند و همانگونه که در ماجرای سوریه نشان دادند فقط تا زمانی با ایران همکاری می کنند که به نفع آنها باشد و به محض اینکه شرائط ایجاب کند ایران را به ثمن بخس به آمریکا و اسرائیل خواهند فروخت و پول این خیانت را نیز نقداً از دوستان اسرائیلی خود دریافت خواهند داشت.
 • اقتصاد ایران یک اقتصاد تک محصولی "نفت محور" است و تحریم نفتی ضربه مهلکی به اقتصاد ما وارد خواهد کرد و آمریکائی ها نیز با علم به همین موضوع و سوء استفاده از همین عیب قصد ضربه زدن به ایران را دارند.
 • انواع مفاسد اقتصادی،اختلاس ها،خیانت ها و بی عدالتی ها و صد البته بی تدبیری ها باعث شده که اعتماد مردم به ثبات اقتصادی ایران کم شود و همین موضوع به عنوان چراغ سبزی برای اقدامات دشمنان نظام جمهوری اسلامی تلقی شده و آنها را برای تعدی به ایران تشویق می کند.
 • عدم تصویب الحاق ایران به برخی از معاهدات بین المللی نظیر معاهده 2030 و «اف،ای،تی،اف» خود به خود شرائط را برای انزوای مالی ایران فراهم آورده است لذا حتی به فرض لغو تحریم های ایالات متحده بر ضد ایران،باز هم مشکل انزوای مالی و بانکداری ایران و اقتصاد ضعیف ما را تهدید کرده و شرائط اقتصادی ایران را در یک حالت بحرانی قرار می دهد.
 • کارشکنی های طیف تندروی جناح اصولگرا (جبهه پایداری و دلواپسان) و تقابل آنها با دولت حسن روحانی و تحریکات و اقدامات آنها برای طرح موضوع "عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور" باعث شده که کلیت نظام دچار چند دستگی و چند پارگی شده و عملاً بخشی از انرژی دولت و نظام صرف خنثی نمودن دسیسه های مخالفان شده و همین موضوع باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور شده است.

هر چند که عمل این عزیزان تندرو و طرح موضوعاتی نظیر عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور و ناکارآمد نشان دادن دولت مصداق عینی ضرب المثل « یکی بر سر شاخ و بن می برید...» است و اقدامات ایشان بیش از آنکه به دولت ضربه بزند به کلیت نظام ضربه وارد می آورد.

 • تیم اقتصادی دولت حداقل در همین دو سه سال گذشته به اندازه کافی خرابکاری و بی فکری از خود نشان داده و لجاجت دولت در باقی گذاشتن برخی از این مدیران نالایق در پست های مهم اقتصادی خود بخود به بی اعتمادی فعالان اقتصادی به سیاست های دولت دامن زده است.

با توجه به موارد فوق و صدها مورد دیگر که به آنها اشاره نشد اینکه امروز مردم چندان به آینده اقتصادی کشور خوش بین نیستند جای تعجبی نداشته و بطور قطع اگر بی تدبیری ها و لجاجت ها ادامه داشته باشد ما شاهد وخیم تر شدن اوضاع و تبدیل اعتصاب به اعتراض و شاید اغتشاش خواهیم بود.

پس تا دیر نشده لازم است بزرگان کشور فکری برای حال اقتصاد رو به موت ایران بکنند و بیش از این مردم را در فشار قرار ندهند.

 

IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 1200 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در شهرستان دماوند طی سه ماهه اول سال 98
شنبه, 25 خرداد 1398
مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست خبری که با... ادامه مطلب ...
IMAGE رئیس اداره ثبت رفت،سرپرست اداره ثبت آمد
شنبه, 25 خرداد 1398
صبح امروز (شنبه مورخ 25 خرداد 98) مراسم تودیع ریاست سابق... ادامه مطلب ...
IMAGE طرح احداث تقاطع غیر همسطح شهر آبسرد به جاده فیروزکوه مورد مطالعه قرار می‌گیرد
جمعه, 24 خرداد 1398
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از ابلاغ... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: در دماوند ۵۰۰... ادامه مطلب ...
IMAGE مسیر دشوار تولید در شهرستان دماوند
جمعه, 24 خرداد 1398
به گزارش ایرنا از دماوند، مجید صفری در کارگروه تسهیل و... ادامه مطلب ...
IMAGE قلعه پر ماجرا
پنج شنبه, 23 خرداد 1398
می گویند روستای گرمابسرد واقع در جنوب شرق شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE عاقبت سیل به شهرستان دماوند رسید
سه شنبه, 21 خرداد 1398
بارندگی های رگباری عصر روز دوشنبه 20 خرداد 98 در سرشاخه... ادامه مطلب ...
IMAGE مراقب خطر آتش سوزی مراتع و باغات باشید
دوشنبه, 20 خرداد 1398
سال آبی جاری که از اول مهرماه 97 شروع شده است یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز دور جدید ناپایداری های تابستانه از امروز
شنبه, 18 خرداد 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر مهیا شدن شرائط... ادامه مطلب ...
IMAGE راهبرد اشتباه ویلموتس
جمعه, 17 خرداد 1398
چند هفته ائی است که تیم ملی ایران صاحب یک مربی جدید شده... ادامه مطلب ...
IMAGE 900خودرو در راه شمال
چهارشنبه, 15 خرداد 1398
سردار سید کمال هادیان‌فر در حاشیه بازدید از مرکز... ادامه مطلب ...