IMAGE اتفاقاً الان وقت مذاکره با آمریکای ترامپ است
پنج شنبه, 27 دی 1397
روزنامه شرق با دکترعباس ملکی معاون اسبق وزیر خارجه در... ادامه مطلب ...
IMAGE اخطاریه هواشناسی برای پنجشنبه و جمعه(27 و 28 دی)
سه شنبه, 25 دی 1397
آخرین خروجی اغلب نقشه های هواشناسی بیانگر ورود یک... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود خود جوش اعضاء اتاق اصناف شهرستان دماوند به پروژه های راهسازی
سه شنبه, 25 دی 1397
پایگاه خبری تارود از به نقل از رئیس اتاق اصناف شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا کار برجام تمام است؟
سه شنبه, 25 دی 1397
در میان هیاهوی فوتبال جام ملت های آسیا ظاهراً برجام... ادامه مطلب ...
IMAGE تشریح آخرین اقدامات فرمانداری دماوند از زبان فرماندار
شنبه, 22 دی 1397
پایگاه خبری عصر شرق نوشت:  شهرستان دماوند یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE هفته پر برف و باران آبسرد
شنبه, 22 دی 1397
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود انشاء الله هفته... ادامه مطلب ...
IMAGE سازگاری با تغییر اقلیم
پنج شنبه, 20 دی 1397
مطلب زیر به قلم خانم دکتر بنفشه زهرایی، مدیر طرح... ادامه مطلب ...
IMAGE سوء مدیریت کشاورزی دماوند را نابود کرد
پنج شنبه, 20 دی 1397
از هر طرف که به ماجرای نابودی بخش کشاورزی در شهرستان... ادامه مطلب ...
IMAGE فوتبال به کدام ساز امثال شما برقصد آقای ده نمکی؟!
پنج شنبه, 20 دی 1397
خبر آنلاین : مسعود ده نمکی درباره فوتبال تریبون پیدا... ادامه مطلب ...
IMAGE پنجشنبه قطبی
سه شنبه, 18 دی 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود یک سامانه... ادامه مطلب ...

پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

شهر آبسرد امسال خشک ترین و در عین حال گرمترین پائیز چند دهه اخیر را پشت سر گذاشت و با ثبت اعداد منفی بارشی در حدود 55درصد و اعداد مثبت دمائی در حدود 5+ درجه بالاتر از نرمال در تاریخ هواشناسی خود صاحب رکورد شد.

البته پیش بینی ها برای زمستان نیز چندان جذاب نبوده و در حالیکه ما با کسری بارش پائیزه مواجه هستیم در زمستان نیز با یک سلسله ناهنجاری های دمائی و بارشی مواجه خواهیم بود.

گزارش زیر که متن تلفیق و البته خلاصه و ساده شده گزارش "مرکز هواشناسی اروپا"و "مرکز اقلیم شناسی ایران" می باشد چشم اندازی کلی از وضع هوای سه ماه آینده ما می دهد.

در این گزارش صرفاً دو پارامتر دما و بارش مورد بررسی قرار گرفته و مبنای سنجش و مقایسه نیز مقادیر میانگین بلند مدت 30 ساله دمائی و بارشی منطقه می باشند.

پیش بینی دی ماه 96

بارش:در سه هفته اول دی ماه با توجه به غلبه پرفشار جنب حاره ائی بر روی بخش های وسیعی کشور و ایجاد حالت انسداد امکان رخنه امواج بارشی با منشاء اروپا،شرق مدیترانه و شمال دریای سرخ به مناطق داخلی فلات ایران وجود نداشته که به تبع ما شاهد کاهش میزان بارش ها در منطقه خواهیم بود لذا در هفته های اول و دوم و سوم دی ماه(1/10/96 تا 20/10/96) ما نسبت به بلند مدت با یک کاهش حجم بارش در منطقه مواجه خواهیم بود.

با ورود به هفته آخر دی ماه با توجه به مهیا شدن شرائط شاهد شروع بارش ها البته به شکل ضعیف و پراکنده در باند شمالی کشور و حاشیه های جنوبی البرز خواهیم بود.

دما:بطور کلی در دی ماه امسال ما شاهد ثبت دماهای بسیار بالاتر از نرمال در منطقه خواهیم بود و این شرائط تا انتهای این ماه نیز با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت هر چند که در طی این ماه در برخی از شب ها ما شاهد ثبت دماهای منفی حتی تا 10- درجه در ساعات شب نیز خواهیم بود ولی بطور کلی میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 10+ تا 5- پیش بینی می گردد.

پیش بینی بهمن ماه 96

بارش:با تضعیف لانینای متوسط بر روی نقاط شمال آفریقا،شرق اروپا و مدیترانه شرقی می توان توقع داشت که شاهد افزایش حجم بارش ها نسبت به دی ماه باشیم ولی با توجه به عدم انتقال مناسب رطوبت به مناطق غربی و مرکزی کشور حجم بارش ها در این بازه زمانی کمتر از میانگین بلند مدت باشد.

دما:با ورود و استقرار پرفشار سرد سیبری به مناطق شرقی و مرکزی کشور می توان توقع بهمن ماه سردی را در منطقه آبسرد داشت بنحویکه میانگین دمای هوا در این ماه کمتر از نرمال پیش بینی شده و میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 5+ تا 10- پیش بینی می گردد.

پیش بینی اسفند ماه 96

بارش:در این ماه میزان بارش ها تقریباً با میانگین بلند مدت مطابقت خواهد داشت و میزان بارش ها تقریباً برابر سال گذشته خواهد بود ولی باید توجه داشت که متاسفانه آثارکمبود بارش فصل پاییز به صورت کم بارشی انباشته تا پایان این ماه نیز ادامه خواهد داشت.

دما:در اسفند ماه 96همانند اسفند ماه 95 ما شاهد یک افزایش دمای خفیف در منطقه خواهیم بنحویکه بخشی از بارش های این ماه بصورت باران و یا مخلوط باران و برف ظاهر خواهد شد ولی در اواخر این ماه دمای هوا نیز با الگوهای بلند مدت یکسان خواهد گردید.

 

نتیجه گیری نهائی:

به احتمال زیاد آغاز زمستان امسال در شهر آبسرد در هفته آخر دی ماه اتفاق خواهد افتاد و متاسفانه در هفته سوم اسفند نیز بتدریج شاهد وزش باد بهاری در منطقه خواهیم بود و این گرمای غیر معمول هوا و کم بارشی انباشته شده از پائیز اثرات بسیار منفی و مخربی بر منابع آبی شهر آبسرد خواهد داشت که لازم در سال آینده مسئولان محترم ر امور آب و جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تدبیری ویژه برای این موضوع داشته باشند.