پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

شهر آبسرد امسال خشک ترین و در عین حال گرمترین پائیز چند دهه اخیر را پشت سر گذاشت و با ثبت اعداد منفی بارشی در حدود 55درصد و اعداد مثبت دمائی در حدود 5+ درجه بالاتر از نرمال در تاریخ هواشناسی خود صاحب رکورد شد.

البته پیش بینی ها برای زمستان نیز چندان جذاب نبوده و در حالیکه ما با کسری بارش پائیزه مواجه هستیم در زمستان نیز با یک سلسله ناهنجاری های دمائی و بارشی مواجه خواهیم بود.

گزارش زیر که متن تلفیق و البته خلاصه و ساده شده گزارش "مرکز هواشناسی اروپا"و "مرکز اقلیم شناسی ایران" می باشد چشم اندازی کلی از وضع هوای سه ماه آینده ما می دهد.

در این گزارش صرفاً دو پارامتر دما و بارش مورد بررسی قرار گرفته و مبنای سنجش و مقایسه نیز مقادیر میانگین بلند مدت 30 ساله دمائی و بارشی منطقه می باشند.

پیش بینی دی ماه 96

بارش:در سه هفته اول دی ماه با توجه به غلبه پرفشار جنب حاره ائی بر روی بخش های وسیعی کشور و ایجاد حالت انسداد امکان رخنه امواج بارشی با منشاء اروپا،شرق مدیترانه و شمال دریای سرخ به مناطق داخلی فلات ایران وجود نداشته که به تبع ما شاهد کاهش میزان بارش ها در منطقه خواهیم بود لذا در هفته های اول و دوم و سوم دی ماه(1/10/96 تا 20/10/96) ما نسبت به بلند مدت با یک کاهش حجم بارش در منطقه مواجه خواهیم بود.

با ورود به هفته آخر دی ماه با توجه به مهیا شدن شرائط شاهد شروع بارش ها البته به شکل ضعیف و پراکنده در باند شمالی کشور و حاشیه های جنوبی البرز خواهیم بود.

دما:بطور کلی در دی ماه امسال ما شاهد ثبت دماهای بسیار بالاتر از نرمال در منطقه خواهیم بود و این شرائط تا انتهای این ماه نیز با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت هر چند که در طی این ماه در برخی از شب ها ما شاهد ثبت دماهای منفی حتی تا 10- درجه در ساعات شب نیز خواهیم بود ولی بطور کلی میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 10+ تا 5- پیش بینی می گردد.

پیش بینی بهمن ماه 96

بارش:با تضعیف لانینای متوسط بر روی نقاط شمال آفریقا،شرق اروپا و مدیترانه شرقی می توان توقع داشت که شاهد افزایش حجم بارش ها نسبت به دی ماه باشیم ولی با توجه به عدم انتقال مناسب رطوبت به مناطق غربی و مرکزی کشور حجم بارش ها در این بازه زمانی کمتر از میانگین بلند مدت باشد.

دما:با ورود و استقرار پرفشار سرد سیبری به مناطق شرقی و مرکزی کشور می توان توقع بهمن ماه سردی را در منطقه آبسرد داشت بنحویکه میانگین دمای هوا در این ماه کمتر از نرمال پیش بینی شده و میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 5+ تا 10- پیش بینی می گردد.

پیش بینی اسفند ماه 96

بارش:در این ماه میزان بارش ها تقریباً با میانگین بلند مدت مطابقت خواهد داشت و میزان بارش ها تقریباً برابر سال گذشته خواهد بود ولی باید توجه داشت که متاسفانه آثارکمبود بارش فصل پاییز به صورت کم بارشی انباشته تا پایان این ماه نیز ادامه خواهد داشت.

دما:در اسفند ماه 96همانند اسفند ماه 95 ما شاهد یک افزایش دمای خفیف در منطقه خواهیم بنحویکه بخشی از بارش های این ماه بصورت باران و یا مخلوط باران و برف ظاهر خواهد شد ولی در اواخر این ماه دمای هوا نیز با الگوهای بلند مدت یکسان خواهد گردید.

 

نتیجه گیری نهائی:

به احتمال زیاد آغاز زمستان امسال در شهر آبسرد در هفته آخر دی ماه اتفاق خواهد افتاد و متاسفانه در هفته سوم اسفند نیز بتدریج شاهد وزش باد بهاری در منطقه خواهیم بود و این گرمای غیر معمول هوا و کم بارشی انباشته شده از پائیز اثرات بسیار منفی و مخربی بر منابع آبی شهر آبسرد خواهد داشت که لازم در سال آینده مسئولان محترم ر امور آب و جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تدبیری ویژه برای این موضوع داشته باشند.

 

 

IMAGE برنامه ۲ سال آینده آمریکا برای ایران چیست؟
چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398
دیپلمات معروف و سابق ایرانی با اعلام بحرانی بودن روابط... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما از جمعه
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
ظاهراً زمستان قصد دل کندن از ایران را ندارد و تعطیلی... ادامه مطلب ...
IMAGE توهم تولید در شهرستان دماوند
سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال 98 را "سال... ادامه مطلب ...
IMAGE اصلاح‌طلبان باید اصلاح اساسی در خودشان ایجاد کنند
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه و عضو... ادامه مطلب ...
IMAGE فرماندار شهرستان دماوند:رونق تولید با شعار امکان‌پذیر نیست
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
مجید صفری فرماندار دماوند در نخستین نشست ستاد... ادامه مطلب ...
IMAGE یک روش ساده جهت کاهش خسارات ناشی از سرمازدگی باغ ها
یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398
سرمای دیررس بهاره یکی از بلاهای طبیعی معمولاً غیرقابل... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه و هشدار مهم
شنبه, 31 فروردين 1398
باتوجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای روزهای آتی... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد ناجی بشریت مبارک
شنبه, 31 فروردين 1398
ای منتظران گنج نهان می آید آرامش جان عاشقان می آید بر... ادامه مطلب ...
IMAGE هشدار/احتمال سرمازدگی باغات و مزارع استانهای نیمه شمالی و غربی کشور طی هفته آینده
پنج شنبه, 29 فروردين 1398
گویا قرار نیست امسال هم ما در شهرستان دماوند میوه های... ادامه مطلب ...
IMAGE ادعاها سعید قاسمی می‌تواند برای ایران دردسرساز شود‌
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
سعید قاسمی، از جهره های تندرو اصولگرایان اخیرا در یک... ادامه مطلب ...
IMAGE شکست یا مرگ اصلاحات...؟
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
احمد زیدآبادی جریان اصلاح‌طلبی در ایران شکست خورده... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود سه موج بارشی متوالی به آبسرد از چهارشنبه
دوشنبه, 26 فروردين 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود سه موج بارشی... ادامه مطلب ...