IMAGE تداوم کم بارشی پائیزه در شهر آبسرد/تا اواسط آبان ماه خبری از بارش های گسترده نیست
جمعه, 02 آبان 1399
همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود پائیز امسال تحت... ادامه مطلب ...
IMAGE سارقان اماکن خصوصی آبسرد با 20 فقره سرقت در دام‌ پلیس
جمعه, 02 آبان 1399
«سرهنگ فاضلی» فرمانده انتظامي شهرستان دماونددر گفتگو... ادامه مطلب ...
IMAGE استیضاح روحانی/ثمر بخش یا بی ثمر
دوشنبه, 28 مهر 1399
روز گذشته سید احمد رسولی نژاد نماینده اصولگرای حوزه... ادامه مطلب ...
IMAGE بازار املاک شهرستان دماوند عرصه برخورد مشاورین املاک بومی و تهرانی
دوشنبه, 21 مهر 1399
حالا بازار املاک در شهرستان دماوند و بویژه شهرهای... ادامه مطلب ...
IMAGE کرونا در آبسرد/وضعیت فوق قرمز
دوشنبه, 21 مهر 1399
در سایه بی توجهی مردم و مسئولان گسترش بیماری کرونا بر... ادامه مطلب ...
IMAGE خداحافظ استاد
شنبه, 19 مهر 1399
خسروی آواز ایران،استاد محمدرضا شجریان بعد از تحمل چند... ادامه مطلب ...
IMAGE پایان بارش های پائیزی تا اطلاع ثانوی
شنبه, 12 مهر 1399
بعد از یک هفته بسیار پر بارش و پر برکت همانطور که پیش... ادامه مطلب ...
IMAGE بحران گاز مایع در دماوند/چه کسی مسبب این کمبود است
شنبه, 12 مهر 1399
بتدریج با ورود به فصل پائیز و سرد شدن هوا نیاز عمومی به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود مجلس به موضوع حق الزحمه مشاورین املاک
شنبه, 12 مهر 1399
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان " حق الزحمه... ادامه مطلب ...

پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

پیش بینی هواشناسی میان مدت شهر آبسرد-ویژه زمستان 96

شهر آبسرد امسال خشک ترین و در عین حال گرمترین پائیز چند دهه اخیر را پشت سر گذاشت و با ثبت اعداد منفی بارشی در حدود 55درصد و اعداد مثبت دمائی در حدود 5+ درجه بالاتر از نرمال در تاریخ هواشناسی خود صاحب رکورد شد.

البته پیش بینی ها برای زمستان نیز چندان جذاب نبوده و در حالیکه ما با کسری بارش پائیزه مواجه هستیم در زمستان نیز با یک سلسله ناهنجاری های دمائی و بارشی مواجه خواهیم بود.

گزارش زیر که متن تلفیق و البته خلاصه و ساده شده گزارش "مرکز هواشناسی اروپا"و "مرکز اقلیم شناسی ایران" می باشد چشم اندازی کلی از وضع هوای سه ماه آینده ما می دهد.

در این گزارش صرفاً دو پارامتر دما و بارش مورد بررسی قرار گرفته و مبنای سنجش و مقایسه نیز مقادیر میانگین بلند مدت 30 ساله دمائی و بارشی منطقه می باشند.

پیش بینی دی ماه 96

بارش:در سه هفته اول دی ماه با توجه به غلبه پرفشار جنب حاره ائی بر روی بخش های وسیعی کشور و ایجاد حالت انسداد امکان رخنه امواج بارشی با منشاء اروپا،شرق مدیترانه و شمال دریای سرخ به مناطق داخلی فلات ایران وجود نداشته که به تبع ما شاهد کاهش میزان بارش ها در منطقه خواهیم بود لذا در هفته های اول و دوم و سوم دی ماه(1/10/96 تا 20/10/96) ما نسبت به بلند مدت با یک کاهش حجم بارش در منطقه مواجه خواهیم بود.

با ورود به هفته آخر دی ماه با توجه به مهیا شدن شرائط شاهد شروع بارش ها البته به شکل ضعیف و پراکنده در باند شمالی کشور و حاشیه های جنوبی البرز خواهیم بود.

دما:بطور کلی در دی ماه امسال ما شاهد ثبت دماهای بسیار بالاتر از نرمال در منطقه خواهیم بود و این شرائط تا انتهای این ماه نیز با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت هر چند که در طی این ماه در برخی از شب ها ما شاهد ثبت دماهای منفی حتی تا 10- درجه در ساعات شب نیز خواهیم بود ولی بطور کلی میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 10+ تا 5- پیش بینی می گردد.

پیش بینی بهمن ماه 96

بارش:با تضعیف لانینای متوسط بر روی نقاط شمال آفریقا،شرق اروپا و مدیترانه شرقی می توان توقع داشت که شاهد افزایش حجم بارش ها نسبت به دی ماه باشیم ولی با توجه به عدم انتقال مناسب رطوبت به مناطق غربی و مرکزی کشور حجم بارش ها در این بازه زمانی کمتر از میانگین بلند مدت باشد.

دما:با ورود و استقرار پرفشار سرد سیبری به مناطق شرقی و مرکزی کشور می توان توقع بهمن ماه سردی را در منطقه آبسرد داشت بنحویکه میانگین دمای هوا در این ماه کمتر از نرمال پیش بینی شده و میانگین نوسان دمائی شب و روز در این ماه بین 5+ تا 10- پیش بینی می گردد.

پیش بینی اسفند ماه 96

بارش:در این ماه میزان بارش ها تقریباً با میانگین بلند مدت مطابقت خواهد داشت و میزان بارش ها تقریباً برابر سال گذشته خواهد بود ولی باید توجه داشت که متاسفانه آثارکمبود بارش فصل پاییز به صورت کم بارشی انباشته تا پایان این ماه نیز ادامه خواهد داشت.

دما:در اسفند ماه 96همانند اسفند ماه 95 ما شاهد یک افزایش دمای خفیف در منطقه خواهیم بنحویکه بخشی از بارش های این ماه بصورت باران و یا مخلوط باران و برف ظاهر خواهد شد ولی در اواخر این ماه دمای هوا نیز با الگوهای بلند مدت یکسان خواهد گردید.

 

نتیجه گیری نهائی:

به احتمال زیاد آغاز زمستان امسال در شهر آبسرد در هفته آخر دی ماه اتفاق خواهد افتاد و متاسفانه در هفته سوم اسفند نیز بتدریج شاهد وزش باد بهاری در منطقه خواهیم بود و این گرمای غیر معمول هوا و کم بارشی انباشته شده از پائیز اثرات بسیار منفی و مخربی بر منابع آبی شهر آبسرد خواهد داشت که لازم در سال آینده مسئولان محترم ر امور آب و جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تدبیری ویژه برای این موضوع داشته باشند.