آبگیری در ترکیه، بی آبی در عراق، گرد و غبار در ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آبگیری در ترکیه، بی آبی در عراق، گرد و غبار در ایران

سد سازی بی ضابطه و آثار سوء زیست محیطی این سد سازی ها در ایران کم بود حالا شاهد اقدامات برخی از همسایگان نیز در این زمینه هستیم،بر همین اساس روزنامه شرق  روز شنبه مورخ ۱۹ خرداد ۹۷نوشت:

سد ایلیسو در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های آبی جهان که حجم مخزنش سه برابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین سد ایران (کرخه) است، در آستانه آب‌گیری قرار گرفت. این خبر البته در روزهای گذشته با تیتر «آغاز آب‌گیری» منتشر شد، اما کمی بعد تکذیب شد. اما حتی همین خبر تکذیب‌شده هم واکنش‌ها و تبعات گسترده‌ای را در پی داشت چراکه حجم آب ورودی به رودخانه دجله در عراق حکایت از آن داشت که این اتفاق رخ داده است.

با این حال هم در خود ترکیه که محل ساخت سد است و هم در عراق که بیشترین ضربه را از این سد خواهد خورد و هم در ایران که تبعات زیست‌محیطی ناشی از آن دامنش را به شکل بحران‌های بزرگ و ترسناک طبیعی خواهد گرفت، اعتراضات و واکنش‌های زیادی به خبر آب‌گیری سد ایلیسو آغاز شد.

موضوع از این قرار است که ترکیه بالاخره به ساعت صفر آب‌گیری این سد غول‌پیکر که روی رودخانه دجله ساخته است، رسیده؛ سدی که ۲۰ سال صرف ساختش کرد و قرار بود در سال 2019 آب‌گیری شود اما پایان کارش یک سال زودتر اتفاق افتاد. محاسبات نشان می‌دهد با پایان کار عمرانی این سد و آغاز آب‌گیری، نزدیک به ۶۰ درصد (به صورت دقیق ۵۶ درصد) از حجم ورود آب رودخانه دجله به عراق کاسته خواهد شد. این در حالی است که این رودخانه منبع تأمین آب آشامیدنی حداقل سه شهر بزرگ عراق از شمال تا جنوب این کشور، یعنی موصل، بغداد و بصره است.

به این موارد باید کشاورزی و تأمین آب آشامیدنی صدها روستا را هم اضافه کرد. به غیر از این، رودخانه دجله در انتهای مسیر خود به رودخانه اروند می پیوندد و اصلی ترین محل تأمین آب یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های خاورمیانه یعنی هورالعظیم است. همین‌جا نقطه‌ای است که ایران از این سد در ترکیه آسیب می‌بیند. کم‌شدن آب ورودی به هورالعظیم یعنی خشک‌شدن بخش بیشتری از این تالاب و این موضوع مساوی است با افزایش شدید حجم گردوغبارهایی که همین الان هم استان‌های غربی و جنوب غربی ایران و به‌ویژه خوزستان را به‌شدت تحت تأثیر قرار می دهند.

البته اثر مخرب این سد غول‌پیکر فقط این مورد نیست، کاهش حجم آورد آب دجله یعنی کاهش کشاورزی و رطوبت خاک در عراق و همین هم یعنی افزایش گردوغبارهای بلندشده از سرزمین مرکزی این کشور همسایه ایران.

مجموعه تبعات سد ایلیسو و خبر آب‌گیری اش باعث شد موج بلندی از واکنش‌ها در روزهای اخیر نسبت به آن از ترکیه تا عراق و ایران آغاز شود.