IMAGE هواشناسی هفته آخر آبان 97
جمعه, 25 آبان 1397
هفته ائی که پشت سر گذاشتیم بدون شک یکی از درخشان ترین هفته های چند سال اخیر از نظر بارشی در شهر آبسرد بود و همانند آبسرد دماوند بسیاری از شهرهای کشور بویژه در نیمه شمالی و غربی کشور شاهد بارش رحمت الهی به شکل برف و باران بودند. ولی هفته بعد(26 آبان تا 2 آذر)اوضاع جوی با این هفته کاملاً متفاوت بوده و دیگر خبری از بارش های خوب در شهر آبسرد نخواهد بود  چرا که در یک چشم انداز کلی از روز شنبه(26 آبان) تا جمعه(2 آذر) تقریباً جوی پایدار بر منطقه حاکم خواهد بود و به غیر از رشد موقتی ابر بر روی ارتفاعات و سرمای شبانگاهی پدیده جوی خاص دیگری در منطقه ما اتفاق نخواهد افتاد. از نظر دمائی نیز طی تمامی شب های هفته پیش رو دمای  نزدیک صفر را در شهر آبسرد خواهیم داشت و ممکن است دمای بامدادی در صبح یکشنبه تا 1 درجه زیر صفر نیز کاهش یابد البته در تمامی روزهای هفته پیش رو دمای بیشینه (دمای سایه در ساعات میانی روز) بالای صفر خواهد بود و به قول معروف یک هوای مطبوع کاملاً پائیزی را در شهر آبسرد خواهیم داشت. البته با توجه به خروجی نقشه های پیش بینی بلند مدت(سه ماهه)هواشناسی می توان انتظار داشت که طی هفته های اول و دوم آذر ماه نیز شاهد شروع مجدد بارش ها در منطقه باشیم که امیدواریم بارش های آذرماه نیز به خوبی بارش های هفته سوم آبان باشند(انشاء الله) ادامه مطلب ...
IMAGE کارنامه 3 ساله شهردار آبسرد
یکشنبه, 20 آبان 1397
اوائل آذر ماه 94 بود که سید محمد رفیعی طباطبائی با حکم فرمایشی استاندار وقت تهران و رای اجباری شورای شهر نیمه معلق شهر آبسرد، سکان هدایت شهرداری آبسرد دماوند را در دست گرفت و توفیق اجباری خدمت به مردم آبسرد نصیب ایشان گردید. ادامه مطلب ...
IMAGE هفته بارندگی آبسرد
یکشنبه, 20 آبان 1397
از امروز(یکشنبه 20 آبان 97 ) با ورود موج جدید بارشی از سمت غرب به داخل کشور شاهد شروع ناپایداری ها در بخش های گسترده ائی از کشور و بویژه مناطق غربی و دامنه های زاگرس هستیم که  بتدریج از اواسط وقت امروز با گسترده شدن مناطق تحت تاثیر این سامانه در دامنه های جنوبی البرز و منطقه ما نیز شاهد شروع بارش ها خواهیم بود. ادامه مطلب ...
IMAGE وعده ساخت مجتمع بزرگ گردشگری در شهر آبسرد
چهارشنبه, 16 آبان 1397
مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با حضور صفری فرماندار دماوند،میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس و جمعی از مدیران شهری و شهرستانی از محل احداث هتل و امکانات اقامتی در بلندای بوستان غدیر آبسردبازدید کردند . ادامه مطلب ...
IMAGE پاس گل شورای نگهبان به ترامپ در روز ۱۳ آبان
چهارشنبه, 16 آبان 1397
بعضی وقت ها بعضی ها نادانسته کارهائی می کنند که مصداق عینی ضرب المثل های دوستی خاله خرسه و آب به آسیاب دشمن انداختن می باشد. تازه ترین نمونه از این اقدامات آنچنانی «اعلام نتیجه رد CFT از طرف شورای نگهبان»آن هم درست در روز 13 آبان و هم زمان با شروع دور دوم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران می باشد که واقعاً یک پاس گل عالی به ترامپ،اسرائیل و آل سعود بود و به نوعی همه ما را ناامید کرد. ادامه مطلب ...
IMAGE زمستان نزدیک است
چهارشنبه, 16 آبان 1397
طی ساعات گذشته شهر آبسرد شاهد بارش بسیار خوب باران بود و این رحمت الهی به چهره پائیزی شهر آبسرد رنگ و طراوت دیگری بخشید و ترکیب رنگ سفیدابرهای نزدیک سطح زمین در دامنه کوه و رنگ های زرد و فرمز باغ ها زیباترین مناظر پائیزی را خلق کردند. ادامه مطلب ...
IMAGE ایام 28 و 30 صفرسالروز رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) وامام رضا (ع) تسلیت باد
چهارشنبه, 16 آبان 1397
ایام بیست و هشتم سالروز رحلت پیامبر اکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین سی ام صفر سالروز شهادت غریبانه حضرت امام رضا(ع) بر تمام مسلمین جهان و علی الخصوص شیعیان آن امامان معصوم تسلیت باد. ادامه مطلب ...
IMAGE تخریب 30 هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در دماوند
یکشنبه, 13 آبان 1397
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند از تخریب 30 هکتار از ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه وادان دماوند خبر داد و گفت: همچنین پنج واحد ساختمانی غیرمجاز در منطقه آبسرد تخریب شد. ادامه مطلب ...
IMAGE مشکل اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان، کاهش شدید مقبولیت است
شنبه, 12 آبان 1397
روزنامه شرق در سرمقاله امروز (12 آبان 97)خود نوشت:احزاب دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا به‌عنوان دو حزب فراگیر که طیف‌های متفاوتی از تفکرات وابسته به خود را رهبری می‌کنند، دچار افت مقبولیت شده‌اند و به‌ تبع آن بسیاری از حامیان‌شان را از دست داده‌اند. ادامه مطلب ...
IMAGE احتمال بارندگی در روزهای پایانی هفته
شنبه, 12 آبان 1397
هفته پیش رو از نظر تغییرات جوی دارای دو نیمه کاملاً متفاوت خواهد بود،بدین شکل که نیمه اول هفته شامل روزهای شنبه،یکشنبه و دوشنبه آسمان در شهر آبسرد عموماً نیمه ابری خواهد بود و خبری از بارش نیز در این شهر و مناطق مجاور آن نیست و دمای هوا نیز اندکی افزایش خواهد یافت که این افزایش چندان محسوس و ملموس نبوده و بیشتر خود را در دمای بیشینه(دمای نیمروزی) نشان خواهد داد ولی نیمه دوم هفته با تقویت جریانات بارشی که از سمت غرب وارد کشور ما می شود و با تضعیف پر فشار سرد سیبری در دامنه های جنوبی البرز شرائط برای بارش های نسبتاً خوب در منطقه ما فراهم خواهد شد و انشاء الله طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه شاهد بارش رحمت الهی در شهر آبسرد و مناطق مجاور آن خواهیم بود. ادامه مطلب ...

نقدی بر صنعت سد سازی ایران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
نقدی بر صنعت سد سازی ایران

سال 93 در حاشیه دهمین دوره نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب تهران بطور اتفاقی در یکی از غرفه های نمایشگاه دیداری کوتاه با یکی از مهندسین آمریکائی صنعت آب داشتم که حرف های قابل تاملی می زد.

این مهندس نسبتاً سالخورده آمریکائی می گفت که چندی سالی است دولت آمریکا در حال تخریب سدهای بزرگ بتنی  احداث شده در مناطق کویری جنوب غرب آمریکا می باشد و به جای ذخیره آب پشت سدها از روش های مدیریت آب و ذخیره سازی آب در سدهای زیر زمینی استفاده می کنند و جالب اینجا بود که آمریکائی ها ایده اولیه چنین کاری را از ما ایرانی ها یاد گرفته بودند!!!

ایرانیان باستان به جای ساخت سد بر روی رودخانه ها، بندهای کم ارتفاع روی رودها می زدند و روان آب ها و سیلاب های فصلی را به نوعی به سفره های زیر زمینی تزریق کرده و بعداً با استفاده از تکنولوژی پیچیده و پیشرفته قنات از این آب های ذخیره شده استفاده می کردند.

ایرانیان باستان به خوبی می دانستند که آفتاب داغ فلات خشک ایران با آب های ذخیره شده پشت سدها چه کار می کند به همین خاطر هرگز سد بزرگ نمی ساختند و به جای سد از بند(نظیر آنچه در سی و سه پل اصفهان می بینیم) استفاده می کردند.

البته شاید بعضی ها بگویند که ایرانی ها فناوری و یا توانائی لازم جهت ساخت سدهای بزرگ را در نداشتند و به همین خاطر ما در ایران قدیم سد بزرگ نداشتیم ولی این ایراد صحیح نیست زیرا ملتی که دو هزار سال پیش توانائی ساخت سازه های آبی شوشتر را روی رودخانه خروشان و وحشی کارون داشته است آیا نمی توانست یک سد چند ده متری روی رودخانه های نسبتاً آرام فلات مرکزی ایران بسازد؟

علت اینکه ایرانیان قدیم علاقه ائی به سد سازی نداشتند همانا بیم آنان از اتلاف آب و نابودی دشت ها و آبخوان های ایران بود.

ایرانیان هیچگاه آب را روی زمین و در معرض آفتاب تند تابستان ایران و بادهای خشک و تشنه کویر قرار نمی دادند،آنها آب را زیر زمین ذخیره می کردند و بعد به مرور و به اندازه نیاز از آن برداشت می کردند و به همین خاطر زیر سطح این سرزمین همیشه پر از آب بود.

در سالهای میانه دهه 30 شمسی و هنگامیکه که غربی ها فناوری استخراج آب از چاههای عمیق را به ایران آوردند تراز آب چاه ها در برخی از نقاط ایران آنقدر بالا بود که حتی با دست هم می شد از چاه ها آب برداشت و میانگین تراز آب در بسیاری از دشت های مرکزی ایران کمتر از ده متر بود.

حالا به لطف برداشت های غیر متعارف از سفره های زیر زمینی آب تراز آب در برخی نقاط ایران حدود 200 متر افت کرده و به بواسطه سدسازی های بی ضابطه تمام تالاب ها و آبخوان های ایران خشک شده اند و تقریباً تمام چشمه های بزرگ با خطر خشک شدن دائمی مواجه هستند.

ساخت سد بدون در نظر گرفتن شرائط اقلیمی ایران باعث خشک شدن دریاچه ارومیه،تالاب گاوخونی،دریاچه های بختگان و پریشان و نابودی تالاب های بزرگ خوزستان و فرونشست دشت های زیادی در ایران شده است.

حالا ما بواسطه همین کارهای نابخردانه گرفتار خشکسالی و ریزگرد و بادهای داغ شده ایم و دیگر امکان جبران هم برای ما وجود ندارد.

سد سازی و غارت آب های زیر زمینی را غربی ها به ما یاد دادند ولی ما با استعداد شگرف خودمان حتی از آموزش های آنان هم پیشی گرفتیم و چنان به جان منابع آب افتادیم که حتی دیگر توانائی جبران صدمات وارده به خودمان را هم نداریم.

اگر سد سازی و ذخیره آب پشت سد در نواحی بیابانی خوب بود خود آمریکائی ها در وسط صحراهای خشک جنوب غرب آمریکا سد می ساختند و یا سدهای قدیمی را نگه می داشتند.

اجرای سدهای عظیم بتنی در نواحی سردسیر مثل آلاسکا یا کوههای شمال غرب آمریکا که دارای هوای فوق العاده سرد و نرخ تبخیر پائین است صرفاً به منظور تولید برق آبی صورت می گیرد و سالهاست که در مناطق بیابانی جنوب غرب آمریکا احداث سدهای بلند ممنوع شده و حتی چند سالی است که آن سدهای قدیمی هم در دست تخریب می باشند پس چرا ما برخلاف اصول عمل می کنیم.

ساخت سدهای کوچک و بندهای خاکی که توانائی نگهداری مقدار کمی از آب را داشته و حتی مشکل فرار آب دارند عملاً به نفع سفره های زیر زمینی آب و محیط زیست می باشد ولی سدهای بزرگ و ایزوله فقط باعث نابودی دشت ها و تالاب ها شده و هیچ اثر مثبتی ندارند.

فراموش نکنیم که دشت پر آب شهریار را سد کرج خشک کرد و دشت ورامین و پاکدشت بواسطه سدهای لتیان و ماملو در معرض فرونشست قرار دارد و صدها دریاچه و تالاب در کشور قربانی همین سد سازی ها شده اند.

پس تا دیر نشده باید جلوی این روند غلط را گرفت و نگذاشت سد سازی باعث نابودی کل ایران شود.