رعایت چه نکاتی هنگام رعد و برق ضروری است؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
رعایت چه نکاتی هنگام رعد و برق ضروری است؟

فصل بهار به دلیل شرلائط خاص اقلیمی و جابه جائی سریع توده های هوای کم فشار گرم و مرطوب و پرفشار سرد و خشک در فلات ایران فصل توفان های تندری محسوب شده و بیشترین تعداد رعد و برق های ثبت شده ایران نیز در همین فصل بوقوع می پیوندد.

بطور کلی صاعقه یکی از کم تلفات ترین پدیده های جوی به شمار می رود ولی در صورت اصابت آن به افراد و یا احشام شدیدترین صدمات را وارد کرده بطوریکه در بسیاری از موارد شاهد مرگ و یا نقص عضو دائمی فرد آسیب دیده هستیم، لذا لازم است هموطنان گرامی بویژه ساکنین روستاها و شهرهای کوچک که در فضاهای نسبتاً بازتری زندگی می کنند اقدامات احتیاطی زیر را مد نظر قرار داده تا خدای ناکرده دچار صدمات جبران ناپذیر ناشی از برخورد صاعقه نشوند.

به محض مشاهده ابرهای سیاه تندری در فضای بالای سر و اطراف(تا شعاع 2 کیلومتری)

 اگر در داخل ساختمان هستیم:

  • دوشاخه وسایل برقی مانند رادیو و تلویزیون را بکشید و سیم آنتن را هم از تلویزیون جدا کنید.
  • نزدیک درب و پنجره، بخاری، شوفاژ و دیگر وسایل فلزی و هادی الکتریسیته نباشید.

 

اگر خارج ساختمان هستیم:

  • در مکان های باز و مرتفع قرار نگیرید.
  • از درختان، تپه ها، دیرک های چوبی و فلزی، طناب رختشویی، کابل های برق و تلفن، لوله های فلزی و آب دور شوید.
  • به اشیاء فلزی مانند نرده های آهنی، قلاب ماهیگیری، دوچرخه و دست نزنید.
  • داخل اتومبیل، اتوبوس و قطار مکان های امنی هستند، اما چنانچه در اتومبیل هستید، موتور را خاموش کنید و آنتن ماشین را پائین بکشید.
  • از تجمع کنار یکدیگر خودداری کنید.
  • دستگاه های الكتریكی را خاموش كنید و از تلفن همراه استفاده نکنید.

پیش از صاعقه، علاوه بر ابر بالای سر، زمین زیر پا هم باردار می شود، پس اگر احساس كردید كه موهای سر یا دست‎های شما سیخ شده و یا از سنگ‎ها و تورهای فلزی اطراف خود صدای وزوز شنیدید و یا بوی اوزون به مشام رسید، فورا آن محل را ترك كنید.

همچنین در صورتیکه در کوهستان هستید به درون شکاف های امن و غیر سیل گیر پناه برده و سطح بدن خود را جمع کرده و اشیاء فلزی را از خود دور کنید ولی هرگز برای پناه گرفتن به زیر درختان نروید چرا که احتمال برخورد صاعقه به درختان بسیار زیاد است و حتی اگر در اثر برخورد صاعقه با درخت دچار برق گرفتگی نشوید مطمئناً در اثر برخورد ترکش های ناشی از انفجار درخت دچار جراحت و سوختگی خواهید شد.